• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor

Vágasd olyan színűből, amilyen a bútor maga. Hátul amúgy sem fog gondolom látszani, azt viszont nem lehet biztosra mondani, hogy nem roppan meg az üveg a rá ható nyomástól, legyen az akármilyen kicsi.

Attól még ugyanúgy csúnya lesz a 2 réteg bútorlap... de ha ez kell hát ez kell.

Mondjuk a fluval Edge is bőven túllóg 3 irányba is az alátámasztásán...
351695_1.jpg
 
Valószínűleg ez úgy van megtervezve, hogy elbírja. Nem tudom, nem ismerem. Lehet, hogy két hónap múlva szétesik az egész.
De ha úgyis biztos vagy benne, hogy nem lesz baj, miért kérdezted meg? :D Én nem kockáztatnék.
 
Valószínűleg ez úgy van megtervezve, hogy elbírja. Nem tudom, nem ismerem. Lehet, hogy két hónap múlva szétesik az egész.
De ha úgyis biztos vagy benne, hogy nem lesz baj, miért kérdezted meg? :D Én nem kockáztatnék.

Azért mert hátha valakinek itt van tapasztalata vele, esetleg hozzáértőbb.
Elég fura a téma, mert Google kereséssel mindenhol azt látom hogy ez így semmiképpen nem jó, alá kell támasztani akkor is ha csak az oldallap vastagsága lóg le (szvsz ez marhaság) - viszont ugyanezeken a fórumokon építenek fenyőgerendából akváriumbútort bőőőőőven túltervezett teherbírással, meg írnak olyanokat hogy az ember haja égnek áll ("a víz csak az alsó üveget nyomja, az oldalfal csak azért kell hogy ne folyjon ki"...).

Ráadásul egy olyat sem találtam aki azt írta volna hogy ő neki lelógott és emiatt bármi baja lett volna.
Egy szó mint száz, okosabb nem lettem belőle, viszont biztos vagyok benne hogy egy általános túlóvatoskodás jellemző a teljes hobbira ha alátámasztás/bútor témáról van szó :) Nálunk régebben pl. nagyon sokáig ment egy 100 hosszú akvárium úgy hogy alatta meghajlott a bútorlap, gyakorlatilag a két rövid végén volt csak rendesen alátámasztva és semmi baja nem lett (igaz csak 30 magas volt,~100 liter).

Mindegy, alárakok egy extra bútorlapot, a mostani Sera kocka-állvány teteje pont jó lesz (maga az állvány nem volt jó választás, teherbírása megvan de a középső alátámasztás miatt nincs oldaltartása, inog, ráadásul alig van benne hely).
Aztán később úgyis lesz majd egy nagyobb akvárium a bútorra szabva "szabvány" 80x35-ös alapterülettel.
 
Ez igazából már tényleg a te döntésed. Én olvastam olyanokról, akiknek megpattant az akvárium, hogy amiatt-e, hogy kisebb volt a bútor alatta, vagy egyéb ok miatt, nem tudom, és igazából nem is lehet kideríteni. Én nem érezném biztonságosnak, hogy lelógjon akár fél centit is. Nem kell vastag bútorlapban sem gondolkodni, elég egy vékonyabb, csak legyen valami plusz stabilitás, hogy ne közvetlenül az üveget terhelje a súly.
Lehet, hogy túl van biztosítva a legtöbb dolog a hobbiban, de valószínűleg korábbi tapasztalatok alapján döntöttek az emberek a túlbiztosítás mellett. Egy összedőlt szekrény, vagy éppen egy hosszabbító, ami nem lehet alacsonyabban, mint az akvárium. Ez utóbbi nekem lett kiadva párom által, mint feltétel, és nem is bánom, mert már sokszor sikerült majdnem beleborítani a vizet az elosztóba még úgy is, hogy fel van akasztva. :D
 
Na szakik! Kinek van egy jó ötlete számomra?

Csinálnék egy akvárium bútort. Sima bútorlapokból, ám fa kötésekkel, kívülről ne látszódjanak csavarok. Mérete: 60 x 40 x 90 cm.

szekr1.jpg szekr2.jpg

Kétajtós lenne (ez itt most egyébként lényegtelen), a nagyobb ajtó mögött a technika, a kisebb mögött pedig polcos rész a kellékeknek. De ezáltal a szűrőcső kivezetések mindenképpen az egyik oldalra lennének kényszerítve. Adódhat azonban olyan helyzet (akvárium-elrendezés), ahol a másik oldalon férnek csak el a szűrőcsövek. Ilyenkor jó lenne az egész szekrényt "tükrözni". Az ajtók nem probléma, mert a pántokat egyenlő távolságra marnám be az aljától és tetejétől, így átfordíthatók lennének. Azonban a belső elválasztót és polcokat is valahogy meg kellene tudni fordítani. Erre szeretnék ötletet.
Egy van nekem is, de nektek hátha van jobb.
A függőleges elválasztóhoz hozzácsavaroznám az alsó - szűrőtartó - polcot is és vele átellenben (jobbra-fent) egy másik polcot is (ennek csak a merevítés lenne a szerepe). Így, ahogy az alábbi rajzon látható:

szekr7.jpg

És ezt a elemet így egyben tenném be a belső térbe, anélkül hogy a függőleges lapot is rögzíteném. A szekrénybelsőkre csavaroznék L-profilokat, melyekhez hozzácsavaroznám a polcokat, ez adna stabilitást a belső elemeknek.

szekr8.jpg szekr9.jpg

Ezek a csavarok mind hozzáférhetők lennének összeszerelt állapotban is, így simán szét tudnám csavarozni, majd átforgatás után újra össze. A függőleges lap ferdén megdöntve kiférne a fix homlokléc alatt, így azt is simán ki tudnám venni, ha szükséges. Az L-profilokat tartó csavarok helyei ottmaradnának szétszerelés után, ennyi a járulékos veszteség.
Ez a felépítés egynek jó, ez biztos. De van-e esetleg ötletetek arra, hogy hogyan tudnám kihagyni az L-profilokat, vagy helyette valami teljesen más módszert alkalmazni? Ha nem kellene belülről sem szétlyuggatni a szekrényt, az még kiválóbb lenne.
 
Na szakik! Kinek van egy jó ötlete számomra?

Csinálnék egy akvárium bútort. Sima bútorlapokból, ám fa kötésekkel, kívülről ne látszódjanak csavarok. Mérete: 60 x 40 x 90 cm.

View attachment 81853 View attachment 81854

Kétajtós lenne (ez itt most egyébként lényegtelen), a nagyobb ajtó mögött a technika, a kisebb mögött pedig polcos rész a kellékeknek. De ezáltal a szűrőcső kivezetések mindenképpen az egyik oldalra lennének kényszerítve. Adódhat azonban olyan helyzet (akvárium-elrendezés), ahol a másik oldalon férnek csak el a szűrőcsövek. Ilyenkor jó lenne az egész szekrényt "tükrözni". Az ajtók nem probléma, mert a pántokat egyenlő távolságra marnám be az aljától és tetejétől, így átfordíthatók lennének. Azonban a belső elválasztót és polcokat is valahogy meg kellene tudni fordítani. Erre szeretnék ötletet.
Egy van nekem is, de nektek hátha van jobb.
A függőleges elválasztóhoz hozzácsavaroznám az alsó - szűrőtartó - polcot is és vele átellenben (jobbra-fent) egy másik polcot is (ennek csak a merevítés lenne a szerepe). Így, ahogy az alábbi rajzon látható:

View attachment 81856

És ezt a elemet így egyben tenném be a belső térbe, anélkül hogy a függőleges lapot is rögzíteném. A szekrénybelsőkre csavaroznék L-profilokat, melyekhez hozzácsavaroznám a polcokat, ez adna stabilitást a belső elemeknek.

View attachment 81858 View attachment 81859

Ezek a csavarok mind hozzáférhetők lennének összeszerelt állapotban is, így simán szét tudnám csavarozni, majd átforgatás után újra össze. A függőleges lap ferdén megdöntve kiférne a fix homlokléc alatt, így azt is simán ki tudnám venni, ha szükséges. Az L-profilokat tartó csavarok helyei ottmaradnának szétszerelés után, ennyi a járulékos veszteség.
Ez a felépítés egynek jó, ez biztos. De van-e esetleg ötletetek arra, hogy hogyan tudnám kihagyni az L-profilokat, vagy helyette valami teljesen más módszert alkalmazni? Ha nem kellene belülről sem szétlyuggatni a szekrényt, az még kiválóbb lenne.
Ha már egyszer megadtad a lehetősleg az ötletelésre... ;)
- Minek kell a szűrő alá polc? (ezt csak úgy kérdezem)
- A szűrőpolc és a "párja" szerintem nem sok merevítést ad. Milyen irányú merevítésre gondoltál? Az oldal irányút csak a hátlap adja (meg az a lap, ami az ajtók fölött van), az elcsavarodástól pedig az alsó és felső lap véd.
- A helyedben nem forgatnám. Mert akkor ugye felül, és alul is kell a csöveknek kivágás... Csinálnék a középső elválasztó lapba is egy olyasmi kivágást, mint amit az oldal lapokon lesz, és ha a másik oldalon akarod kivezetni a csöveket, akkor egyszerűen átvezeted a középső lapon is.
 
A szűrő alá a polc azért kell, mert fölé nem rakhatom :) Ki akarom használni a helyet. A 90 cm-es belmagasság bőven lehetővé teszi ezt.
A merevítést nem úgy értettem, hogy ez merevítené a szekrényt. Az bőven elég merev a hát- és előlaptól is. A két fix polc a függőleges elválasztót "merevítené", hogy az ne mocorogjon, hiszen a korpuszhoz nem lenne hozzácsavarozva.
Alapból én sem tervezem forgatni. De ha csak egy kicsi gondolkodás választ el a forgatás lehetőségtől, akkor miért ne keresnék rá megoldást?
A szűrőcsövet nem szeretném a polcok és kellékek között vezetgetni.
 
A szűrő alá a polc azért kell, mert fölé nem rakhatom :) Ki akarom használni a helyet. A 90 cm-es belmagasság bőven lehetővé teszi ezt.
A merevítést nem úgy értettem, hogy ez merevítené a szekrényt. Az bőven elég merev a hát- és előlaptól is. A két fix polc a függőleges elválasztót "merevítené", hogy az ne mocorogjon, hiszen a korpuszhoz nem lenne hozzácsavarozva.
Alapból én sem tervezem forgatni. De ha csak egy kicsi gondolkodás választ el a forgatás lehetőségtől, akkor miért ne keresnék rá megoldást?
A szűrőcsövet nem szeretném a polcok és kellékek között vezetgetni.

És mi van akkor ha a hátfalon kialakítassz egy kis rekeszt amiben egy fix csőelőkészítést rakva ha fordítani kell a csövezést csak simán rácsatlakoztatsz és kivágod a másik oldalt is. Tudom ez így egy kicsit katyvasz, de gondolom érted, hogy hogy értem. :)
 
És mi van akkor ha a hátfalon kialakítassz egy kis rekeszt amiben egy fix csőelőkészítést rakva ha fordítani kell a csövezést csak simán rácsatlakoztatsz és kivágod a másik oldalt is. Tudom ez így egy kicsit katyvasz, de gondolom érted, hogy hogy értem. :)
Igen, értem. Köszi a tippet, kaptam közben egy másik hasonlót is, miszerint függőleges lapot - mivel úgy sincs hátulról rögzítve - vegyem kicsit rövidebbre, hagyva hátul a szűrőcsőnek helyet. Jó elgondolás, de próbálom kerülni a cső hátra terelését, mert a szekrény alapból mélyebb mint az üveg rajta és jellemzően az eső sarokban kell majd elhelyeznem a befolyót. De közben átgondoltam és jelenleg azon az állásponton vagyok, hogy @elektrorudi javaslata mégis jó lehet, miszerint a középső elválasztót is átfúrom. Betennék alulra egy fiókot is, így már több lenne a szerelni való is, ehelyett inkább törekszem az egyszerűbb megoldásra. De a felső lapot így is csak kis sarokvassal rögzítem alul és felül (a felső nem látszik majd, az alsót is takarja a fiók, még ha netán átforgatom is). A lyuk magasságát próbálom jól megválasztani, hogy ne is legyen túl magasan (mert csak 30 cm magas lesz az akvárium is), és túl alacsonyan se, hogy minél kevésbé legyen útban vagy látszódjon a cső - ha netán átvezetném mégis. Ha szükség lesz a szűrőcső áthelyezésére és ha a fenti átvezetés sem lenne jó, még mindig át tudom majd szerelni a belsőt a szekrény teljes szétszedése nélkül.

szekr14.jpg szekr13.jpg szekr15.jpg
 
@Jopet nálam egy 62,5*40 alapterületű bútor van 18 mm-es lapból, teli hátlapos, a hátlap adja a merevítést, nincs belső merevítés/alátámasztás.

Nem tudom, hogy állsz, de a szerelhető polchoz ez bútoripari ötlet: LINK

Összefogó csavarként is láttam már, dübelnek is hívják. A lényeg, hogy kívül-belül menetes. A külső egy fakötésű menet, bútorlaphoz, a belső egy fémcsavarhoz készült menet. Egy polcot kell csinálni, amit lehet mozgatni, és csavarral rögzíteni.

A másik ötletem (én így csinálnám, de Neked nem fog tetszeni :D), hogy "doboz a dobozban" elven csinálnám meg. Tehát egy majdnem passzentos "dobogót" csinálnék, ez lenne a polc, amire a szűrő kerül. Nincs rögzítve, hiszen a saját súlya megtartja, két láb kell, hátulra merevítő. Indoklásom: a csavarozással megbontom a laminált lap felületét, ahol minden igyekezet ellenére víz és pára érheti a lap anyagát.
 
@dexkill Köszi a tippeket. Nem sietek, legalább egy hétig még nem adok le rendelést.

A merevítést nem úgy értettem, hogy ez merevítené a szekrényt. Az bőven elég merev a hát- és előlaptól is.
Tehát a belső elemeknek csak szortírozó funkciója lenne.

A dobogó ötletet is megkaptam mástól is. Valahogy így nézett ki (plusz egy összekötő lap).
szekr10.jpg
Ez sem rossz ötlet, de itt is össze kellene csavarozni a középső függőleges lapot a lábbal (amivel érintkezik), hogy az ne tudjon kibillenni. Ezt nem vetettem el, hanem igazából innen léptem tovább a fiókhoz. A fiók funkcionális is, illetve megléte mellett nem olyan hivalkodók a duplázott lapok.

Az összefogó csavart ismerem, de nem igazán jött át, hogy itt mire is kellene használnom :) Nem baj.
 
Sziasztok!

Szeretnék egy négy szintes állványt, méretek és becsült tömeg a csatolt képen.

Eredetileg 20-as táblásított fenyőből szerettem volna a polcokat. Minden emelet egy elemből állna. Sajnos ebből készült ajtónál látható hossz- és keresztirányú görbület.

Miből lenne érdemes elkészíteni a polcokat?
Szükség volna hosszirányban merevítésekre? Ha igen, hogyan?

allvany_terv_20191230_meretekkel.png
 
Sziasztok!

Szeretnék egy négy szintes állványt, méretek és becsült tömeg a csatolt képen.

Eredetileg 20-as táblásított fenyőből szerettem volna a polcokat. Minden emelet egy elemből állna. Sajnos ebből készült ajtónál látható hossz- és keresztirányú görbület.

Miből lenne érdemes elkészíteni a polcokat?
Szükség volna hosszirányban merevítésekre? Ha igen, hogyan?

View attachment 85441

Zártszelvény, porfestve. Örök élet.
 
Sziasztok!

Szeretnék egy négy szintes állványt, méretek és becsült tömeg a csatolt képen.

Eredetileg 20-as táblásított fenyőből szerettem volna a polcokat. Minden emelet egy elemből állna. Sajnos ebből készült ajtónál látható hossz- és keresztirányú görbület.

Miből lenne érdemes elkészíteni a polcokat?
Szükség volna hosszirányban merevítésekre? Ha igen, hogyan?

View attachment 85441
Szia. Elég sok akvárium lesz rajta. Én mindenképpen vas szerkezetre gondolnék, vagy Bosch profilja. A polcok lehetnek fenyőből simán. Keresztbe merevitessel.
 
Sziasztok!

Szeretnék egy négy szintes állványt, méretek és becsült tömeg a csatolt képen.

Eredetileg 20-as táblásított fenyőből szerettem volna a polcokat. Minden emelet egy elemből állna. Sajnos ebből készült ajtónál látható hossz- és keresztirányú görbület.

Miből lenne érdemes elkészíteni a polcokat?
Szükség volna hosszirányban merevítésekre? Ha igen, hogyan?

View attachment 85441
Szia!
Csakis szervetlen anyagból csinálnék polcot (fémből). A fa alapanyagú polc hajlani fog, akár táblásított, akár nem. (megjegyzés: céges vásárlásnál, az IKEA-ból vásárolt asztaloknál már előfordult, hogy amikor az egyiket kicsomagoltuk, már eleve 5cm-es görbület volt benne. Természetesen táblásított asztallapról beszélek, és csak azt akarom mondani, hogy a táblásítás még semmire se garancia. Persze visszavittük, és szó nélkül kicserélték).
Az 50cm-es akváriumok találkozásához is tennék egy függőleges oszlopot, vagy olyan távolra raknám egymástól a két akváriumot, hogy az óhatalahul is görbülő polc miatt ne érhessenek össze a tetejüknél, mert biztos, hogy törés lesz a vége.
 
Sziasztok!

Szeretnék egy négy szintes állványt, méretek és becsült tömeg a csatolt képen.

Eredetileg 20-as táblásított fenyőből szerettem volna a polcokat. Minden emelet egy elemből állna. Sajnos ebből készült ajtónál látható hossz- és keresztirányú görbület.

Miből lenne érdemes elkészíteni a polcokat?
Szükség volna hosszirányban merevítésekre? Ha igen, hogyan?

View attachment 85441
Az állvány tartó elemei már adottak fix mérettel, esetleg az lábak hosszúságát (a padlótól való magasságát) lehet kisebbre venni. Az előző tulajdonosnál a polcok OSB lapokból voltak, bármiféle felületkezelés nélkül. Az állapotuk ennek megfelelően "nem kimondottan kedvező" - nagyon udvarias voltam. Erről nem is szeretnék többet mondani. 😳
(Továbbá ezt az utat nem akarom követni.)

Mindenképpen fából szeretném megvalósítani, egész egyszerűen azért, mert a fa jobban tetszik. Színtelen felületkezelést kap, én szeretem látni a fa anyagát/textúráját.
Nem beszélve arról, hogy egy része már adott, a polcokra van szükség.

A zártszelvény megoldást nem erőltetném, évekkel ezelőtt is (szerintem) nevetségesen drágán vállalta volna a hegesztést... Már aki hajlandó volt és nem kellett 6-8 hetet várni, hogy egyáltalán "megnézze". Ennyi szöszmötölést nem ér (nekem) az egész.

A méretek és a tervezett tömeg/polc adott, ehhez kell a merevítéseket biztosítani.

A lámpa LED-panel lesz, a hátsó részén elfér a polcnak, engem nem zavar.
Nekem a 15cm magasság elég matatni, a jelenlegi (kisebb, kétszintes) állványon is ennyi helyem van.
 
Én raknék bőven merevítés a vízszintes lapokhoz, illetve 4 lábat adnék neki. Esetleg L alakú sarokvasakat ami nem nagyon látszik (sárgán Jelölve) Illetve hátulra merevítést oldal irányú mozgás miatt. De ha falhoz lesz rögzítve akkor nem kell..
De ezt még mindig lehetne fokozni.. hátul több merevítéssel.
1577723310601.png
 
Ezt az elrendezést szerintem felejtsd el ha fából szeretnéd.
Inkább várj a zártszelvényre és burkold be fával, mint hogy egy nagy tákolás után csalódj az egészben.
 
Én raknék bőven merevítés a vízszintes lapokhoz, illetve 4 lábat adnék neki. Esetleg L alakú sarokvasakat ami nem nagyon látszik (sárgán Jelölve) Illetve hátulra merevítést oldal irányú mozgás miatt. De ha falhoz lesz rögzítve akkor nem kell..
De ezt még mindig lehetne fokozni.. hátul több merevítéssel.
View attachment 85470
Szia.
A GA ba fából van a halas polc és igen stabilnak tűnik. A 15cm elég kevés az akvárium felett.
 
Back
Oldal tetejére