• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor

Igen, ez a kérdés pont a napokban jutott eszembe, hogy oké hogy a szűrő könnyen befér, de a palack már nem. De legalább most már méreteket is tudok! :)



Nagyon baba lett, jól néz ki (y) De gondolom a méreteknél mm-et akartál írni, nem? :D
Köszi, ha nem nagyképűség, én is elégedett vagyok a végeredménnyel, bár a tervezésnél az ADA segített sokat:) !
Nem, mindenhol jól adtam meg a mértékegységet!:cool: Csak szerintem a 15 cm és a 10 cm széles lapok megtévesztőek. Gondolkoztam is, hogy inkább magasnak írjam, hiszen vízszintesen helyezkednek el a bútoron...szóval a hivatalos szélesség mindenhol 18 mm, hiszen olyan bútorlapból készült az egész.
Egyébként azóta felkerült a másik ajtó is, már csak a kilökőket kell a helyükre csavarozni, de azt már a végeleges helyén fogom megtenni.
 
Köszi, ha nem nagyképűség, én is elégedett vagyok a végeredménnyel, bár a tervezésnél az ADA segített sokat ! Nem, mindenhol jól adtam meg a mértékegységet! Csak szerintem a 15 cm és a 10 cm széles lapok megtévesztőek. Gondolkoztam is, hogy inkább magasnak írjam, hiszen vízszintesen helyezkednek el a bútoron...szóval a hivatalos szélesség mindenhol 18 mm, hiszen olyan bútorlapból készült az egész. Egyébként azóta felkerült a másik ajtó is, már csak a kilökőket kell a helyükre csavarozni, de azt már a végeleges helyén fogom megtenni.
A bútorlapokat hol vetted hozzá, hogy ennyire jött ki? Árakat még egyáltalán nem néztem, de azt hittem sokkal többre jön ki egy ilyen. :)
 
A bútorlapokat hol vetted hozzá, hogy ennyire jött ki? Árakat még egyáltalán nem néztem, de azt hittem sokkal többre jön ki egy ilyen. :)
Pécsen elmentem a NEM a legolcsóbb lapszabászattal foglalkozó céghez, ahova szoktam. Szerintem nem érdemes tökölni az otthoni lapszabással, élzárással. Meg lehet csinálni természetesen, nem nagy ördöngösség, de ahogy írtam is, igazából nem annyira drága a munkadíjuk, hogy megérje (legalábbis nekem).
A fehér bútorlap a legolcsóbb, ezért is jött ki ennyiből, egy "divatosabb", de nem a legdrágább lapból készítve kb. +3500-al számolhattam volna ebben az esetben.
A bútorlap méretre szabva, élzárással összesen 9709 Ft volt ÁFA-val. Ragasztó és köldökcsap volt itthon bőven, de ha meg kellett volna venni, akkor az plusz egy 1000-es lett volna.
 
Jah, bocsi lemaradt, hogy az 5 kilós palackról van szó. Linde palack egyébként
Köszi! Akkor kicsit megnyugodtam, mert én is 5kg-osat tervezek vásárolni, de a magasság tervezése a palack szempontjából csak szemre történt.
 
80 centi magas bútorba, még a törpe 10 kilós is befér :) , e szempontból is jobb választás ilyen magas bútort készíteni. Otthoni lapszabászkodást megnézném, kisipari gépekkel nem lehet a bútorlapot szépen vágni, mivel ha egyenes és derékszögű is lesz a vágás, akkor is a fűrészlap az egyik oldalon tépi a bútorlapot. Szabászgépben ezért van két vágólap, ellentétesen forognak, és az egyik csak félig vágja át a bútorlapot. Érdemes ez mellett valami komolyabb helyen vágatni, amikor először csináltam akváriumbútort, akkor itt helyben még nem volt a bútorlapos cégnek gépe, Veszprémben az "anyacégnél" vágtak mindent, patentok is voltak a méretek. beszélgettem akkor velük, és mondták, hogy ide is vesznek gépet. Gondolom a konyhabútoromhoz a lapokat már itt vághatták, hát nem voltam maradéktalanul megelégedve a pontossággal.
 
Üdv!
Én is szabattam többször bútorlapot, ugyan azon cégnél (Mór, ER-FA), és időnként voltak hibák. Hiába pontos a gép, ha rest a gépkezelő precízen beállítani. Átvételkor érdemes ránézni, és ha nagyon sz@r, újraszabatni velük. 1-2 mm is ronda illesztési hibákat generál.
 
Nos, igen, sajnos eléggé változó a minőség a lapszabászattal foglalkozó cégek között, de függ az éppen ott dolgozó mestertől és a fűrész állapotától is. Amikor először vágattam itt lapokat, szinte kivétel nélkül az összes munkadarabnál le volt pattogva a lap széle. Életlen volt már a szerszám. Ilyenkor egyébként szó nélkül újat kell vágniuk! De lekopogom: azóta nem fordult elő ilyesmi.
Otthon is meg lehet oldani, de a körfűrészbe a megfelelő fűrészlapot kell tenni, aminek azért igen borsos ára tud lenni (az olcsót meg nem érdemes megvenni - persze tisztelet a kivételnek), és még ez sem garancia, hogy nem "tépi" a szélét. Én amikor ilyet követtem el a barkácsgéppel, úgy lett szép, ha előtte a bútorlap mindkét felén előre elvágtam egy karcolóval a laminált részt. Hihetetlen pontosan kell mérni és még pontosabban vágni, de meg lehet csinálni. Viszont a "házi" élfóliázás, ami elvileg sokkal egyszerűbb ennél, az katasztrófa volt részemről...Egyszóval én sem állnék már neki itthon vágni. Mondanám, hogy az MDF lapot még könnyebb otthon szabni, de azzal sem éri meg szöszölni, mert azt is méretre vágják. A következő bútor MDF-ből fog készülni egy kis 10 literes kocka alá, kerekített élekkel, fényezve. Azt is szabatni fogom...
 
Sziasztok!
Lehet, hogy kicsit off, de nem tudtam, hogy hol tegyem fel ezt a kérdést. Az akváriumszekrény alá raknátok szőnyeget? Nekem eddig egy vékony Diegos volt, alatta, de úgy érzem ez is közrejátszott, hogy nem tudtam tökéletesen kiszintezni...
 
Mdf/pizdorjalapot valaki már fóliázott? Lehet ez egy végső felülete egy bútornak? Elsősorban a sarkok kialakítására gondolok.
 
Mdf/pizdorjalapot valaki már fóliázott? Lehet ez egy végső felülete egy bútornak? Elsősorban a sarkok kialakítására gondolok.
Szerintem simán lehet.
Laminált/élfóliázott bútorlapot fóliáztam már át.
Lehet, azt is nedvesen kellene, mint az akváriumüvegnél, mert én nagyon szívtam vele (szárazon csináltam), hogy ne legyen buborékos. Az is lett picit. A buborékokkal nem tudtam jobbat csinálni utólag, kivágtam szikével.
"Folyamatos" fóliázást szerintem lehetetlen speciális eszközök nélkül csinálni, ezért minden saroknál toldani kell. Kivétel talán a kisebb szakaszoknál lehetséges.

Ha nagyon oda szeretnél figyelni a részletekre:
Sarkoknál a legjobb módszer szerintem toldásra, hogy a konvex sarokból indítjuk a fóliát, ami centivel nagyobbra van vágva a végleges méretnél. Azért innen, mert itt könnyű párhuzamosan/merőlegesen indítani a fóliát. Ha a másik oldal konkáv, akkor ott nem élben toldjuk, hanem áthajtjuk a szomszédos felületre és 2-3 mm után vágjuk méretre. Így jó eséllyel nem fog a saroknál szétnyílni.

A toldás szép összeillesztéséhez, vagyis vágásához van egy picit pöcsölős, de működő megoldás (átfedés nélkül):
Az elsőként felragasztott fóliát hosszabbra hagyod megfogható mérettel (min 0,5 cm). Ha ügyes vagy, azon a szakaszon (picit még rövidebben) fent hagyod a védőréteget is. Majd ezután átfedéssel ráhajtod a másik fóliát, ami szintén hosszabb picit és lehetőleg ennek a végén is rajta legyen védőréteg. Majd szikével elvágod - együtt a kettőt - a toldási vonalon. A felső réteget megemelve könnyen kiveheted az alsó réteg fölöslegét, hiszen oda sem tapadt ;) Aztán ha a felsőn maradt a védőből, azt is lehúzod és már csak összesimítva le kell ragasztani. Ha merőleges/pontos volt a vágás, akkor a következő méret indításához is tökéletes lesz.

Érdemes odafigyelni arra is a toldási hely meghatározásánál, hogy lehetőleg ne a látható "szembőli" felületen legyen. Főleg, ha színváltás is van.
Mindezt úgy írtam, hogy sose csináltam ezt így végig, de saját hibáimból kiindulva tudom, hogyan kellett volna :D
 
Utoljára módosított:
Látható toldásokat nem szeretnék, lehet marad a festés. De ez még a jövő zenéje.
Hát akkor egy darab fóliát szeretnél ráolvasztani a bútorra, vagy mi? :D
Toldás nélkül nem fog menni.
Azt írtam le, hogy tudod leginkább láthatatlanná tenni a toldást. Úgy olyan lesz, mint a gyári.
A festés se egyszerű, főleg ha nincs egy erre alkalmas műhelyed. Pont erről írtam ma itt:
Növényes - "1-2-3" | Page 4 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community

Persze, ha csak úgy simán le akarod kenni, az is egy megoldás.
 
Első elgondolásom vala mi zsugorfólia féle volt, amit legalább a külső részre rá lehetne olvasztani (ha létezik egyáltalán ilyen). Festést olvastam, műhely megoldható, még talán egy viszonylag pormentes kamrát is lehetne csinálni benne.
 
Ha lenne műhelyem, én is simán a festést választanám. Így is azt választottam :) de számításba vettem a másik lehetőséget is. Ahogy azt is, hogy a festést csinálhattam volna úgy is, hogy összeszerelés előtt - a munkapadon (ha a székek összeforgatását és mdf táblával áthidalását nevezhetjük annak) - készre csinálom a lapokat és különböző fatiplikkel összeragasztom a szekrényt. Ez is lényegesen egyszerűbb lett volna. De azért választottam a festést, hogy az illesztéseket el tudjam tüntetni. A két szín használata is efelé irányított, de ezt megoldhattam volna úgy is, hogy a megfelelő színű bútorlapból csinálom és a szekrény belsejét (vagyis azokat a lapokat előre) lefóliázom. De hozzád hasonlóan én sem akartam a látható illesztéseket sem.

A fóliánál egyébként járható út lehet a melegítéses dolog - gyűrődésmentesre nyújtással, de szerintem ehhez kell gyakorlatot szerezni, hogy jól sikerüljön.
 
Utoljára módosított:
Ha az illesztések nem zavarnának, lamináltból csinálnám az egészet, a színválaszték hatalmas, és a méretre vágatás után pikk pakk összeszerelhető. De mindig kell valami, amivel meg tudjuk szivatni magunkat :D
 
Sziasztok!

Kíváncsi lennék a véleményetekre! Februárban jelentősebb átalakítások lesznek otthon, aminek keretében a megmaradó 200 literes akvárium is új szekrényt kap. Az akvárium alatt a jelenlegi terveim szerint 1-1 JBL CristalProfi e1501 és EHEIM 2071 fog üzemelni valamint a szekrénybe kerül a DIY reaktor és a nagynyomású CO2 is és a HQI lámpák trafói is. A terveim szerint 82 cm magasan lesz a teteje, ami egyébként 2 db 18 mm-es bútorlapból lesz, míg a hátulja és az oldalak, valamint a fronton egy 12-15 cm magas felső (ADA stílusú) merevítő is 18 mm-es bútorlapból lesznek.

A kérdésem, hogy Ti hogyan csinálnátok, melyik a legjobb/legpraktikusabb megoldás?
  1. A szekrény alapterülete megegyezik az akváriuméval (100x40 cm) és csak középen van benne 1 merevítés 18 mm-es lapból. Így a két szélső fakk kb. 47-47 cm hasznos szélességgel rendelkezne, de nincs hely az apró kacatoknak.
  2. A szekrény alapterülete 115x40 cm lenne és középen lenne egy kb. 18 cm hasznos szélességű polcos rész az apróságoknak. Így a két szélső fakk kb. 45-45 cm hasznos szélességgel rendelkezne.
  3. A szekrény alapterülete 115x40 cm lenne és középen csak egy függőleges merevítés lenne. Így a két szélső fakk kb. 55-55 cm hasznos szélességgel rendelkezne, de szintén nincs hely az apró kacatoknak.
  4. Egyéb???
Nekem az 1-es és 2-es megoldás a legszimpatikusabb. Az 1. esetnél az akvárium szekrény nem érne hozzá a mellette levő szekrényekhez és a szekrény 2 oldalán lennének kihozva a csövek. A 2. esetben az egyik oldalon oldalt, míg a másikon hátul (itt hozzáérne a szekrény a mellette levőhöz) jönnének ki a csövek.

Előre is köszönöm a javaslatokat, ötleteket, tanácsokat.
 
Ti hogyan csinálnátok, melyik a legjobb/legpraktikusabb megoldás?

Hasonló dilemmám eredménye az lett, hogy 120-as szekrényt csináltam, 3db egyenlő méretű rekesszel. A 37 cm széles rekeszek mindenre elegendők szerintem. 2 szélsőben kap helyet a technika, középső - üvegpolcos - rekeszben pedig minden egyéb...
 
Back
Oldal tetejére