• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvarisztikai addikcióm története

Sziasztok!

Gondoltam nyitok egy topikot azzal a céllal, hogy aki szeretné, megoszhassa a saját történetét, miként is kapta el az a bizonyos gépszíj.

Egyes érdekesebb üveg történeteit se titkoljátok el!

Nem csak azoktól szeretnék történeteket olvasni, akik aktívan 2-3-5-sok üveget visznek, hanem azoktól is akik mostanra már jelentősen csökkentették számban akváriumaikat. Ennek menete is érdekes és tanulságos lehet.

Minden történet megosztásra érdemes és remélem nem csak engem érdekel. Szóval hajrá.

@Nigro, @viktorlantos kezdjétek ti!
 
Akkor folytatom én..

Az első akvárium, amire emlékszem még kisgyerek koromból, egy 10l-es kis kocka volt, benne kavics, hínár-szerű vízinövények, szűrés és egyéb úri huncutságok nuku. Guppik lakták, szaporodtak is, nagy volt a nyüzsi, elég sokáig fennmaradt stabilan, aztán egyszer megborult a rendszer, onnantól kivesztek a halak, növények sínylődtek, megszűnt a kis akva.
Amikor cseperedtünk a húgommal, kisírtunk egy belső szűrős, nagyobb akvát - ez elég sokáig élvezte gondoskodásunkat, aztán nagy tini korunkban inkább hörcsögöt, papagájt, pintyet, csíkos mókust tartottunk a vízi világ helyett.
Hosszú-hosszú pancsolásmentes évek következtek, majd most már úgy 5-6 éve megörököltem kisebbik húgomék 200l-es sügeres akváriumát. A firefishek szaporodtak is, persze érdekelt, hogy milyen kicsinyek születnek, megköpettem őket, a cseperedő kicsiknek kellett nevelő akvárium - és elkezdtek szép lassan szaporodásnak induni az akvák is.

Valahol a neten szembe jött velem egy növényes akvárium - ÁHH ILYEN NEKEM IS KELL!!!! Csináltattam üveget - most a Moria Gate lakik benne - először nagyon minimál techesen, csapvizesen indult, a szűrő részt légpumpa hajtotta cseh átemelős megoldással (saját gyártmány volt), napfénytetős volt a világítás. Kezdetleges hardscappel működött vagy 1,5 évig.
Az akvarista fórumra akadtam rá először, növény vásárlaás alkalmával megcsodáltam a hobbitárs akváriumát, benne a sok kis kapirgáló RC garnival. Soha azelőtt nem láttam édesvízi garnélát, mondanom sem kell, egyből beléjük szerelmesedtem, amikor kiderült, hogy nem egy bonyolult a tartásuk, már jött is velem egy kis kezdő csapat. Azóta is imádom nézegetni, ahogy tesznek-vesznek szöszmötölnek.
A garnélás addikció következő lépése a tigrisek voltak - akvárium szaporodás - vízlágyítás rejtelmei - először kevertágyas műgyantával, aztán, amikor kitaláltam, hogy a 150-esben is lágyvizeznék, kellett az RO. Kapott más fejlesztést is az akva, DIY LED világítást és a cseh átemelő helyett vízpumpát.

Közben rátaláltam A Fórumra, rengeteget olvastam. Összeraktam a Crimson Valleyt, ami akkor még elég gatyán nézett ki, de a végére egész szép lett. Közben összeszedtem a bátorságomat és regisztráltam a fórumra.
Per pillanat 6 akva működik, 2 CO2-vel, a 7. összerakva várja az indítás - a hülye vírus közbeszólt.. Természetesen garnis lesz! 🤪 És mindig azt mondom, a következő akva elindítása után, hogy na jó, ez volt az utolsó... egy ideig! 😁
 
Az én akvarisztikai fertőzöttségem is gyermekkoromra nyúlik vissza és édesapám oltott be minket. Egyetlen vaskeretes, ciklon légpumpás, sóderes, hínáros, guppis, black mollys, xifos akváriummal indult, amit szépen felfuttattunk hugimmal az évek során. Egy nyaralásunk alkalmával a szomszédra bíztuk, s mivel a papagájeleséget szórta be nekik, amit be is kajáltak, mind kipurcant, így szárazra pucolt üveg várt minket.
Jó időre szünet következett. Persze voltak közben papagájok, pintyőke, tengerimalac, húsvéti nyulak.
Aztán lányom óvodájába vettünk egy 54 literes Eheim szettet egy fátyolos ancival, meg 3 aranyhallal. Nyáron haza kellett hoznunk, és onnantól nem volt megállás.
Az aranyhalaknak szereztünk egy 128 literes akvát, 1500 l/órás külső szűrővel a hatalmas fa dekort pedig egy Lantos Viktor nevű srác ajánlotta fel, akivel nem is találkoztam akkor, mert férjem hozta el tőle.
A tetőben a 2xT8-as világítást nő létemre egyedül cseréltem T5-re.
Aztán egy újabb srác Tetra Aquart 20 literes akváriuma lendített a garnélázás felé.
Rengeteg mindent kaptam tőle, plussz tetőt, mert az akváriumot összetörte, de én csináltattam hozzá egy nagyobbat, ami még ma is megvan és üzemel.


Igen, ő keymaker, azaz a mi drága Balázsunk.😍

Örök hála nektek, srácok!
Korábban az akvarista fórumon kezdtem, majd elsők között regisztráltam az akvakertész fórumon, és a mai napig meghatározó a vizes világ az életemben, bár high-tech vonalon még nem jártam, de mindig kacérkodom vele. Majd egyszer eljön annak is az ideje.
A legtöbb 14 db akvárium volt egyszerre, de közben lányom fuvoláról zongorára váltott, kellett a hely, meg közbejött váratlan betegségem miatt lassan felszámoltam őket és mindössze 2 kis akváriumom maradt, ami aztán mára már ismét ötre duzzadt ( +4db a munkahelyemen).
Volt mellette 10 hörcsög külön ketrecekben, törpenyúl, akit imádtunk, de az örök szerelem a halak, garnélák és az axolotl.

Rengeteg barátot szereztem, amiért életem legjobb választása volt ez a hobbi.👍
 
Mivel eddig nem sok mindenki kapott kedvet az íráshoz, ezért folytatom.

Ugye mindig elmesélem, hogy az én növényes akvarisztikai addikcióm azzal kezdődött, hogy a drága feleségem elküldött gyerekruhát venni. Azonban ezt a nem túl messzi időt megelőzte 70 év eseménylánca.

5-6 éves koromban volt utoljára akváriumunk. Főként édesapám miatt, valószínűleg nosztalgiából. Gyerekként 1954-ben kaptak hugával a nagynénjüktől egy akváriumot, amiben már valószínűsíthetőleg technika is volt. Ez abban az időben hatalmas dolog lehetett. A családi legendárium szerint 56 után a mecseki láthatatlanok sztrájkja alatt nem volt áram és fűtés nélkül reggelre az összes hal kipurcant. Mivel a forradalom után nem jártak túl jó idők a családra, ezért majd négy évtized telt el akvárium nélkül.

Tisztán emlékszem gyerekkoromból az akváriumra, mert a gyerekszobában volt. Sokat nézegettem a halacskákat. Még növények is voltak benne és a kor divatja szerint túl volt telepítve hallal. Imádtam a halas boltokba járni. Bár én is @evavigh -hez hasonlóan az emlősökért epekedtem. Végül elköltöztünk és az üveg nem jött velünk.

Aztán megint eltelt több mint harminc év és nekem lett gyerekem. És a feleségemnek jött az az azóta biztosan sokat kárhoztatott ötlete, hogy engem küldött el babaruháért. Kérem én nem tehetek róla. A szomszéd bolt egy halas volt. Hát csak bemegy az ember, ha már ott van. És ugye eszembe jutott amint bent voltam, hogy pár éve láttam a youtubon olyan kis jópofa mini garnélákat. Milyen jó is lenne, egy kis 10 literes akvárium az egyéves kislányomnak. Nosza két óra múlva már otthon is voltam a szettel. 10 literes üveg, benne kavics és egy kő, mini szűrő, mini fűtő és mini lámpa, valamint egy anubias potom 15e forintért. Nemsokára kis rákokat és pár növendék halat csodáltunk. Ugyanakkor a mini szűrőt feleségem hangosnak találta, így keresnem kellett a neten egy halk pici belsőt. Így találtam rá a GA-ra és végem lett. Azóta egy év telt el és a kezdeti kis picit nem számolva a 6. üvegnél tartok és a 3. wabi kusánál. Kiolvastam megszámlálhatatlan akvarisztikai könyvet, folyóiratot. Hogy a fórumról és az egyéb internetes forrásokról ne is beszèljünk. Szabadidőm teljes egészét ez emésztette fel. Azt hiszem függő lettem.

Úgy számolom lassan azért majd csökken az üvegek száma (vagy nem 😈). Két nagy vágyam van még. Egy nagyobb 90-es vagy 120-as üveg és egy 90-es kerti DW akvárium.
 
Utoljára módosított:
Gyermekkori fellángolásaim idején, sok időt töltöttem akvarisztikai boltokban. A környékünkön 3 boltot látogattam.
A Villányin, valamilyen Kati néni, a Bocskain a Zsili bolt és Gazdagrét aljában a Frontosa. Emlékszem, hogy a Frontosa-ban és a Villányi boltban, volt hogy 1-2 órát elácsorogtam... majd vettem egy adag tubifexet.... Iszonyat türelmesek voltak velem, így visszaemlékezve nagyon idegesítő lehettem... :D
A Zsilinszky boltba már idősebben mászkáltam, ott már nem ismerték meg ezt az oldalamat. :p
 
Ahogy ígértem....
Nagyszüleim elmondàsa szerint 2-3 éves lehettem, mikor bementem/màsztam a naposkacsàkhoz, majd szòltam nagyimnak, hogy aluszàlnak a kiskacsàk....nem értette szegény... Àllítolag vagy 8-at fojtottam meg és szépen a hátukra fektettem őket, szép sorban..... hát vhol itt kezdődött....
Mindig reménykedtem benne, hogy ezt csak kamuzták.😱😅
Aztán 13-14 éves korom körül indult a buli.
Voltak nyulaim otthon, meg szüleimnek baromfi, malacok...
A középiskolában figyeltem fel egy kis állatboltra, ahová gyakran betértem, ott láttam akváriumokat és kezdtem érdeklődni a téma iránt. Lett egy 50 literes, kavicsos, szivacs- majd belsőszűrős akvám. Horn-Zsilinszky könyvet rongyosra olvastam.
Mellette teknős, aranyhörcsög, tengerimalac...
és indult a díszbaromfizás is. Pulyka, gyöngytyúk, tőkésréce, dísztyúkok stb....innentől nem volt megállás a lejtőn.
Később a tanulmányaim miatt szünet következett.
Akvárium újra már csak anyósoméknál lett, mikor nejemmel odaköltöztünk. 160 liter, itt már tápoztam saját keverékkel és ment élesztős CO2 is (2002-2003 tájékán).
2006- első saját lakás....😬
240 literes, vegyes halas, majd átépítve sügeresnek. 1 kutya, 1 cica, kínai háromélű teknős, vízi agámák, gabonasikló, gekkók, anoliszok, mindez 43 nm-en! Elkapott a gépszíj.
Később házba költöztünk, ahol bővültek a terráriumok...többek között egy 550 literes víziagámás volt a a nappaliban.
Aztán egy második kutyus is jött.
Ezt követően költözés Németországba, mindent eladtam, kutyusokat elajándékoztuk😭 Az vígasztalt, hogy jó helyre kerültek.
Itt újrakezdtem az akvarizálást, jelenleg három akvárium, két tengerimalac, egy cica és egy kerti tavacska a mérleg.
Hamarosan újra költözünk, így néhány hónapon belül mindent leépítek😩.
De majd újrakezdem. A nagy akvárium eladásra kerül majd. A kisebbek maradnak, majd jön egy nagyobb is, remélem...😛
Tervben van 1-2 garnélás nano is a távolabbi jövőben. Ja, és egy kutyus is...nejem nagy örömére...😬😬
 
Rám több dolog is nagy hatással volt gyermekkoromban, ami az akvarisztika irányába vitt.
Az első benyomás talán 7-8 éves koromban ért. Édesapám elvitt a Nemzeti Múzeumba, ahol az őstörténeti kiállítás melletti helyiség falába egy akváriumot helyeztek el. Egy öböl volt kialakítva, tehát hátul és a két oldalán is egy köves/anyagos háttér volt. Már nem emlékszem se a növényekre, se a halakra, csak arra, hogy ez a kis zárt világ teljesen magával ragadott. Nem tudom mennyit állhattam előtte, de a kép örökre bele égett az agyamba.

A következő élményemet kb. 10-11 éves koromhoz kötöm. A barátom nagypapájának volt két akváriuma. Az egyik talán 40 literes lehetett, hosszúkás, olyasmi arányokkal, mint a GA-ban a 100 éves akvárium. A másik 70-80(?) literes volt, "normális" arányokkal. A növények: Vallisneria és Hygrophila difformis. Mi más lehetett volna akkoriban? :) A halak guppik, ékfoltos razborák és izzószemű pontylazacok. A helyett, hogy a barátommal játszottunk volna, (hiszen azért mentem át hozzájuk), csak akváriumokat néztem és faggattam a nagypapáját, aki nagyon türelmesen válaszolgatott. Egyébként igazi polgári család volt, nagyon jó modorral.

A harmadik benyomás pedig a dolog műszaki oldala volt. Édesapám minden Ezermester újságot megvett, a megjelenése óta (1957). Könyvként lefűzte, én pedig állandóan olvasgattam, lapozgattam. Olyan érdekes dolgok voltak benne, hogy hogyan csináljunk az akváriumhoz levegőztetőt olajoskannából? Majd később, cipőpasztás dobozból levegőztetőt? Játákfigurából búvárt, amiből száll fel a buborék? Lámpát az akvárium fölé? Háromszögletű sarokaváriumot? És még sok-sok érdekes, akváriummal összefüggő barkácsötlet volt az újságban. Már akkor is előjött rajtam a DIY beütés, csak akkor még nem létezett ez a fogalom. :)
Egy probléma volt csak: ezeket nem tudtam kipróbálni, hiszen nem volt akváriumom. :( Édesanyám elmesélte ezt a szomszéd bácsinak, aki mondta, hogy van egy üres szögvas kerete, ami régen az ő akváriuma volt csak már megunta és kidobta.
– Nosza, akkor a lényeg és a legdrágább dolog már meg is van – gondoltam. Az első volt a rozsdás vasváz lefestése zöldre, majd üveget vágattunk és míníumos gittel (hogy ne rozsdásodjon) beüvegeztük édeapámmal. Akkor még nem tudtam, hogy az ólomoxid, amit a gittbe kevertek, nem annyira egészséges dolog... (sajnos, aki gyártotta, az sem tudta...) Persze belekerült minden, amit az elmúlt évtizedekben az Ezermester újság leközölt: műanyag búvár, cipőpasztásdobozból levegőztető, lámpa 2x15W-ios gyertyaizzóval. Növényeket kaptam a barátom nagypapájától és vettem is, microsorumot meg ceratopteris thalictroides-t. Mondani sem kell, hogy igen hamar megtelt az akvárium növényekkel. Szépen fejlődtek a dunakavicsban. A halakat úgy vettük, hogy egy fiú - egy lány. Olyan kis aranyosak voltak... Ám elkezdtek nőni (xifó, platti, guppi) meg szaporodni, rendesen. Olvastam, hogy ilyenkor kell szülő akvárium. A szomszéd bácsinak "véletlenül" egy olyan akváriuma is volt: 15-16 liter. kb. 40x20x20 centi. Arra már került egy gyári lámpa, 1x25W-os gyertyaizzóval. Persze, az is gyorsan megtelt élettel. Kellett egy harmadik akvárium is. ;) Biztosan kitaláltátok már, hogy a szomszéd bácsinak éppen volt egy harmadik szögvas váza is. :p Azt már egyedül üvegeztem be. Alulra drótüveg került, hogy bírja a terhelést. A három akvárium hossza éppen annyi volt, hogy egy 40 wattos fénycsöves lámpát tudott Édesapám csinálni fölé. Mivel az akváriumok különbőző méretűek voltak, a frontüvegeket hoztuk egy vonalba, és a fa stafnik kerültek alájuk, hogy a tetejük is egyvonalba kerüljön. Akkor már nagyba ment a dolog, mert akvarista boltba vittem eladni a felesleges plattikat, és a szellőztető készülék is egy használt, gyári BORA készülék lett. Ezután jöttek a balesetek. :( Minden este kikapcsoltam a levegőztetőt, mert rettenetesen zajos volt, nem lehetett mellette aludni. Így aztán, egy alkalommal visszafolyt az egyik akváriumból a víz a levegőztető csövön át, eláztatva a szobát. Édesanyám nem nagyon örült neki. :mad: Aztán egyik délután arra mentem haza, hogy az összes halam felfordult az egyik akváriumban. Úgy emlékszem, eltört a fűtő, és áramütést kaptak. Azután vettem még mindenféle nyövényeket, meg halakat: dániókat, szumátrai díszmárnát (nagyon régen nem láttam boltban) stb.
18 éves koromig így teltek az évek. Aztán családi okok miatt, bontanom kellett mindent. A maradék növényeket és halakat bevittem a munkahelyemre, ahol a kollégáimat rábeszéltem, hogy segítsenek egy gömb akváriumot csinálni műanyagból. Segítettek. Kb. 50-60 centi átmérőjű volt. majdnem egy évig üzemelt, majd én távoztam, és otthagytam nekik.

Évtizedek teltek el, mire rájöttem, hogy kezdek szenilis lenni. Az első jel az volt, hogy megint akváriumot akartam. :LOL:
Furcsa egybeesés, hogy az akkori főnökömnek is épp akkortájt jutott eszébe, hogy kell neki egy akvárium. De mivel neki mindenből csak a legfelsőbb kategóriás felelt meg, a G.A. -ból rendelt egy teljesen berendezett, minden földi jóval ellátott, high-tech akváriumot az irodájába. Csak megjegyzem: abban az évben nem kaptunk karácsonyi jutalmat, mert "nem termeltük ki" !!!
Elhatároztam, hogy most 180-200 liter alá nem adom, mert "minél nagyobb, annál könnyebb fenntartani a biológiai egyensúlyt". Kinéztem egy kedvező árú 200 literes használt akváriumot. Mivel a hölgy, aki meghirdette nem nagyon tudott szorozni, ezért mire odamentem megnézni, kiderült, hogy a 200 literes akvárium, valójában bruttó 310 liter. :cool: Hát, így lett a mostani üvegem.
Berendeztem a gyerekkori álmaim szerint: háttér, Vallisneria, Hygrophila difformis, meg egyéb low-tech növények, amiket kaptam a hölgytől egy dunsztosüvegben.
Az első képek 2016. 10. 23-án készültek.
Erre a fórumra 2017 április 1-én regisztráltam. Igen, igen, ez a bolondok napja! :unsure:
Azóta folyamatosan víz áztatja az üveget és a parkettát! :eek:
 
Utoljára módosított:
Hát, nem sokat akarok mesélni, mert még a végén valaki íráskényszerrel vádolhatna meg esetleg, ami igazán távol áll tőlem. :) :)
Gyerekkoromban kezdtem, ami viszonylag érthető, miután közel laktunk a Városligeti Tó-hoz, ahonnan sikerült halakat beszereznem,
a szögesbotos parkőrök kijátszásával.
Szóval, ahogy akkor hívtuk "dunai halak" voltak az elsők, 10 literes uborkásüvegben. Napi vízcserékkel, ami csak mostanában jött újra szokásba,
úgyhogy messze megelőztem a koromat. :)
Pár év múlva viszont már lett igazi akváriumom!
És most jöjjenek a képek. Illetve egy. Holnap folytatom, remélem közé írnak a részeknek vagy harmincan... :) :)
Ja, elfelejtettem szólni, azokban az időkben még nem használtunk színest. :)
1620761630661.png
 
Utoljára módosított:
Rám több dolog is nagy hatással volt gyermekkoromban, ami az akvarisztika irányába vitt.
Az első benyomás talán 7-8 éves koromban ért. Édesapám elvitt a Nemzeti Múzeumba, ahol az őstörténeti kiállítás melletti helyiség falába egy akváriumot helyeztek el. Egy öböl volt kialakítva, tehát hátul és a két oldalán is egy köves/anyagos háttér volt. Már nem emlékszem se a növényekre, se a halakra, csak arra, hogy ez a kis zárt világ teljesen magával ragadott. Nem tudom mennyit állhattam előtte, de a kép örökre bele égett az agyamba.

A következő élményemet kb. 10-11 éves koromhoz kötöm. A barátom nagypapájának volt két akváriuma. Az egyik talán 40 literes lehetett, hosszúkás, olyasmi arányokkal, mint a GA-ban a 100 éves akvárium. A másik 70-80(?) literes volt, "normális" arányokkal. A növények: Vallisneria és Hygrophila difformis. Mi más lehetett volna akkoriban? :) A halak guppik, ékfoltos razborák és izzószemű pontylazacok. A helyett, hogy a barátommal játszottunk volna, (hiszen azért mentem át hozzájuk), csak akváriumokat néztam és faggattam a nagypapáját, aki nagyon türelmesen válaszolgatott. Egyébként igazi polgári család volt, nagyon jó modorral.

A harmadik benyomás pedig a dolog műszaki oldala volt. Édesapám minden Ezermester újságot megvett, a megjelenése óta (1957). Könyvként lefűzte, én pedig állandóan olvasgattam, lapozgattam. Olyan érdekes dolgok voltak benne, hogy hogyan csináljunk az akváriumhoz levegőztetőt olajoskannából? Majd később, cipőpasztás dobozból levegőztetőt? Játákfigurából búvárt, amiből száll fel a buborék? Lámpát az akvárium fölé? Háromszögletű sarokaváriumot? És még sok-sok érdekes, akváriummal összfüggő barkácsötlet volt az újságban. Már akkor is előjött rajtam a DIY beütés, csak akkor még nem létezett ez a fogalom. :)
Egy probléma volt csak: ezeket nem tudtam kipróbálni, hiszen nem volt akváriumom. :( Édesanyám elmeséte ezt a szomszéd bácsinak, aki mondta, hogy van egy üres szögvas kerete, ami régen az ő akváriuma volt csak már megunta és kidobta.
– Nosza, akkor a lényeg és a legdrágább dolog már meg is van – gondoltam. Az első volt a rozsdás vasváz lefestése zöldre, majd üveget vágattunk és míníumos gittel (hogy ne rozsdásodjon) beüvegeztük édeapámmal. Akkor még nem tudtam, hogy az ólomoxid, amit a gittbe kevertek, nem annyira egészséges dolog... (sajnos, aki gyártotta, az sem tudta...) Persze belekerült minden, amit az elmúlt évtizedekben az Ezermester újság leközölt: műanyag búvár, cipőpasztásdobozból levegőztető, lámpa 2x15W-ios gyertyaizzóval. Növényeket kaptam a barátom nagypapájától és vettem is, microsorumot meg ceratopteris thalictroides-t. Mondani sem kell, hogy igen hamar megtelt az akvárium növényekkel. Szépen fejlődtek a dunakavicsban. A halakat úgy vettük, hogy egy fiú - egy lány. Olyan kis aranyosak voltak... Ám elkezdtek nőni (xifó, platti, guppi) meg szaporodni, rendesen. Olvastam, hogy ilyenkor kell szülő akvárium. A szomszéd bácsinak "véletlenül" egy olyan akváriuma is volt: 15-16 liter. kb. 40x20x20 centi. Arra már került egy gyári lámpa, 1x25W-os gyertyaizzóval. Persze, az is gyorsan megtelt élettel. Kellett egy harmadik akvárium is. ;) Biztosan kitaláltátok már, hogy a szomszéd bácsinak éppen volt egy harmadik szögvas váza is. :p Azt már egyedül üvegeztem be. Alulra drótüveg került, hogy bírja a terhelést. A három akvárium hossza éppen annyi volt, hogy egy 40 wattos fénycsöves lámpát tudott Édesapám csinálni fölé. Mivel az akváriumok különbőző méretűek voltak, a fronüvegeket hoztuk egy vonalba, és a fa stafnik kerültek alájuk, hogy a tetejük is egyvonalba kerüljön. Akkor már nagyba ment a dolog, mert akvarista boltba vittem eladni a felesleges plattikat, és a szellőztető készülék is egy használt, gyári BORA készülék lett. Ezután jöttek a balesetek. :( Minden este kikapcsoltam a levegőztetőt, mert rettenetesen zajos volt, nem lehetett mellette aludni. Így aztán, egy alkalommal visszafolyt az egyik akváriumból a víz a levegőztető csövön át, eláztatva a szobát. Édesanyám nem nagyon örült neki. :mad: Aztán egyik délután arra mentem haza, hogy az összes halam felfordult az egyik akváriumban. Úgy emlékszem, eltört a fűtő, és áramütést kaptak. Aután vettem még mindeféle nyövényeket, meg halakat: dániókat, szumátrai díszmárnát (nagyon régen nem láttam boltban) stb.
18 éves koromig így teltek az évek. Aztán családi okok miatt, bontanom kellett mindent. A maradék növényeket és halakat bevittem a munkahelyemre, ahol a kollégáimat rábeszéltem, hogy segítsenek egy gömb akváriumot csinálni műanyagból. Segítettek. Kb. 50-60 centi átmérőjű volt. majdnem egy évig üzemelt, majd én távoztam, és otthagytam nekik.

Évtizedek teltek el, mire rájöttem, hogy kezdek szenilis lenni. Az első jel az volt, hogy megint akváriumot akartam. :LOL:
Furcsa egybeesés, hogy az akkori főnökömnek is épp akkortájt jutott eszébe, hogy kell neki egy akvárium. De mivel neki mindenből csak a legfelsőbb kategóriás felelt meg, a G.A. -ból rendelt egy teljesen berendezett, minden földi jóval ellátott, high-tech akváriumot az irodájába. Csak megjegyzem: abban az évben nem kaptunk karácsonyi jutalmat, mert "nem termeltük ki" !!!
Elhatároztam, hogy most 180-200 liter alá nem adom, mert "minél nagyobb, annál könnyebb fenntartani a biológiai egyensúlyt". Kinéztem egy kedvező árú 200 literes használt akváriumot. Mivel a hölgy, aki meghirdette nem nagyon tudott szorozni, ezért mire odamentem megnézni, kiderült, hogy a 200 literes akvárium, valójában bruttó 310 liter. :cool: Hát, így lett a mostani üvegem.
Berendeztem a gyerekkori álmaim szerint: háttér, Vallisneria, Hygrophila difformis, meg egyéb low-tech növények, amiket kaptam a hölgytől egy dunsztosüvegben.
Az első képek 2016. 10. 23-án készültek.
Erre a fórumra 2017 április 1-én regisztráltam. Igen, igen, ez a bolondok napja! :unsure:
Azóta folyamatosan víz áztatja az üveget és a parkettát! :eek:

Szia Rudi!

Köszönöm, hogy megosztottad velünk. Jó volt egy kicsit nosztalgiázni :) Abban az időben (szinte) csak DIY létezett. Kreatívnak kellett lenni. Ha valamit akartál, meg kellett oldanod saját erőből.
Gyerekként építettem én is saját világítást (fadobozba szerelt villanykörtét). Nagy balhé lett belőle, mert zárlatot okozott, kiolvadt a porcelán biztosíték. A villanyóra a pincében volt, pincekulcs pedig a gondnoknál. Másnap reggelig nem volt emiatt áramunk. El is lettem tiltva az otthoni barkácsolástól (általános iskolás voltam, nem tudtam semmit az érintésvédelemről).
 
Hát, nem sokat akarok mesélni, mert még a végén valaki íráskényszerrel vádolhatna meg esetleg, ami igazán távol áll tőlem. :) :)
Gyerekkoromban kezdtem, ami viszonylag érthető, miután közel laktunk a Városligeti Tó-hoz, ahonnan sikerült halakat beszereznem,
a szögesbotos parkőrök kijátszásával.
Szóval, ahogy akkor hívtuk "dunai halak" voltak az elsők, 10 literes uborkásüvegben. Napi vízcserékkel, ami csak mostanában jött újra szokásba,
úgyhogy messze megelőztem a koromat. :)
Pár év múlva viszont már lett igazi akváriumom!
És most jöjjenek a képek. Illetve egy. Holnap folytatom, remélem közé írnak a részeknek vagy harmincan... :) :)
Ja, elfelejtettem szólni, azokban az időkben még nem használtunk színest. :)
View attachment 148067
A nagyobbik nagyon komoly akváriumnak számított a maga idejében. Ha jól látom, volt világítás és levegőztetés is. Ráadásul nem a szokásos aranyhal vagy guppi volt benne, hanem fekete tetra és szumi :) Szép, egészséges növényzet, némi algával. A szögvas keret szépen le volt festve, a sarkoknál kicsit kilátszik a gitt. Ez az igazi retro :) 👍
Alig várom a folytatást :)
 
A nagyobbik nagyon komoly akváriumnak számított a maga idejében. Ha jól látom, volt világítás és levegőztetés is. Ráadásul nem a szokásos aranyhal vagy guppi volt benne, hanem fekete tetra és szumi :) Szép, egészséges növényzet, némi algával. A szögvas keret szépen le volt festve, a sarkoknál kicsit kilátszik a gitt. Ez az igazi retro :) 👍
Alig várom a folytatást :)
Gyerekszinten elég komoly volt, talán hatodikos lehettem. :)
 
Nemrég leírtam a kezdeti szárnypróbálgatásaimat. Ha valakit érdekel, itt elolvashatja:

Eszembe jutott egy nagyon régi történet, a legelső "akváriumom".
5-6 éves voltam, még nem jártam iskolába sem. Apám elvitt a Balatonra, egy vállalati üdülőben volt a szobánk. Az első este egy horgász a mólónál kifogott egy növendék angolnát. Nem tudom már, hogyan történt pontosan, de nekem adta. Fiatal állat volt, ujjnyi vastag, talán 20 cm hosszú. Betettük a szobánkban található mosdókagylóba, ott lakott egy hétig. Igyekeztem otthonosan berendezni hínárral, iszappal, kagylóhéjakkal. Annyira lenyűgözött a dolog, hogy semmi más nem érdekelt, még fürdeni sem akartam a Balatonban. Még soha nem láttam halat ilyen közelről. Lehet, hogy akkor váltam függővé. Teljesen természetesnek gondoltam, hogy majd hazavisszük a halat. Azt tervezgettem, hogy hol fog lakni: a fürdőkádban vagy a legnagyobb lábasunkban. Apámnak persze más tervei voltak, de nem vitatkozott velem, máshogy oldotta meg a dolgot. A legutolsó nap reggelén üres volt a mosdókagyló, eltűnt a hal. Nehezen akartam elhinni a magyarázatot, hogy kimászott, és haza ment...
 
Lehet hogy csalódást kell okozzak, de ez ugyanaz az akva, csak egyrészről más halak is előúsztak, másrészt megcsillantja az akkori idők
technikai színvonalát, persze csak az egyszerű felhasználó oldaláról, nemkevés egyéni kreativitással fűszerezve.
A levegőpumpa egy BORA aluházas csoda, az akkori idők csúcskészüléke, minden /akvarista/ gyerek vágyálma.
Fellelhető leírásokkal szemben, finom, halk készülék volt.
Gyertyaizzós tetővilágítás: arra jó volt, hogy a téli hónapokban sem száradtak le a növények, és este is szép volt az akvárium.
Felhívnám a figyelmet az elektromos vezetékezésre /jobboldalt fent/ és a textil alapú szigetelőszalag bátor használatára, a vezetéktoldásokat
illetően. És egy kis külön csemege retrósoknak: a baloldalon látható vasalózsinór-Téelosztó-villásdugó hármas, ami manapság már csak
későesti tábortüzeknél kerül esetleg megéneklésre, de akkortájt még teljesen megszokott látvány volt.
Kellemes nézelődést.
1620798333682.png
 
Back
Oldal tetejére