• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akril szűrőcsövek [Nem adok-veszek]

N-emy

Főkertész
Legjobb napló
Valamelyik nap nézegettem a Drop checker házilag témában ,hogy milyen elmés megoldások léteznek ennek DIY megvalósítására is. Ott találtam egy linket ,(http://www.plantedtank.net/forums/diy/9 ... -tank.html) ami alapján hozzáfogtam az akváriumok átlátszó csövezésének megvalósításához.
Rendeltem a helyi üvegesnél(aki éppen plexifeldolgozással is foglalkozik) egy 13mm átmérőjű akrilcsövet. Ebből sajnos 2m a legkisebb megrendelhető mennyiség ,de így legalább elég lett mindkét aksihoz és mindössze kijött az egész 2000Ft-ból.
A csöveket méretre vágtam majd az egyik végébe csináltam egy dugót. Erre tökéletesen megfelelt az összegöngyölt folpack .
Ezt apró-szemcséjű konyhasóval töltöttem meg majd kis tömörítés után ledugóztam a másik végét is. A konyhasó azért jobb mint a máshol olvasott homok ,mivel melegítéskor a képlékennyé váló akrilcsőbe beleragadhatnak a homokszemcsék és ezek eltávolítása nem lenne olyan egyszerű mint a sóé, mivel az kioldható vízzel.
Szóval az így megtöltött csöveket az én esetemben gáztűzhely feletti melegítéssel lágyítottam meg kb. 6-8 cm hosszúságban a kívánt részeknél. A tapasztalat az , hogy inkább hosszabb ideig érdemes melegíteni alacsonyabb hőfokon, mivel nagy hő hatására a cső el kezdett hólyagosodni. A melegítést addig végezzük folyamatosan forgatva és mozgatva a láng felett ,amíg kis erő hatására a csövet elkezdhetjük hajlítani. A hajlítást is fokozatosan végezzük ,így elkerülhetjük a deformálódást , (kis melegítés, kis hajlítás felváltva).
A kívánt alak elérésekor hűtsük le vízzel , ezután némi után-melegítéssel még korrigálhatunk is.
Végül a dugók eltávolításával öntsük ki a sót kis ütögetéssel, majd vízzel mossuk tisztára a csövet.
Kis csiszolás és méretre-vágás után már applikálható is a végtermék :). ENJOY!
Sajnos képekkel csak a végtermékről szolgálhatok, de azt hiszem kellőképpen leírtam a folyamat lényegét.
Akkor képek a 16l-es csöveiről:
9335829_a13b4507d08ff9628c815523e32f296a_l.jpg
9334917_952a5a9004624e98e1dc50be7432a29f_xl.jpg
valamint az 54L-es csövezéséről:
9334911_f6c15b0b1e4ede040f81673560c3e5db_l.jpg
9334915_0acb1776adb48975417aa3f8a3c1d74f_l.jpg
9334913_0f6ad6ca3d56b5dd0ed88db77319aafd_l.jpg
9334909_39fa4aa7699cf99d4114f6ca6afb2c8f_l.jpg
Sok sikert mindenkinek egy kis barkácsoláshoz. Asszem megéri... :)
 
Nagyon szép. Azt hiszem én is ezt az utat fogom követni, olcsó és elegáns :) Már csak azt kell kitalálni, hogy lilly pipe mintájúra legyen formálva a kifolyó. :clap:
 
Nagyon jó! Kedvet kaptam a barkácsoláshoz. :) Köszi, hogy megosztottad velünk!
 
Váó! Nagyon tetszik ez a megoldás. A rövidesen induló akváriumomhoz lehet bevetem. Kösz az ötletet! ;)
 
inadsz said:
Nagyon szép. Azt hiszem én is ezt az utat fogom követni, olcsó és elegáns :) Már csak azt kell kitalálni, hogy lilly pipe mintájúra legyen formálva a kifolyó. :clap:
Sajna a kicsihez én is lillyt szerettem volna ,de a linkelt oldal leírását követve nekem persze nem sikerült (felhólyagosodott a cső és minimum egy üvegfúvó tüdőkapacitása kellene a kitágításhoz :D),így maradtam az egyszerűbb Jet variációnál
 
:thumbup: Szép igényes és nem utolsó sorban olcsó, azt hiszem egy forradalmat indítottál a DIY részlegen :D

Esetleg ha valakinek marad egy kb 30 cm-es darab 10es illetve 13as csőből arra vevő lennék :D Vagy ha valaki talál opciót rövidebb darab beszerzésére azt megköszönném.
 
Grat!

Nekem sehogy sem sikerült ilyen szépen! Most meghoztad a kedvem és megpróbálom megint! :thumbup:
 
Grat az ötletes és bőséges infókért!

Asszem én is belevágok majd!

Viszont ha valaki rendelne ilyen 2 méteres csövet annak vevő lennék a felére!!! Sajnos nem tudom hol tudok ilyet beszerezni!
 
Volt még egy kis darab akril csövem, gondoltam kipróbálom a lilly pipe forma megvalósítását. Sikerrel jártam! :D
A cső egyik végét lezártam a másik végébe egy lyukas gumidugót raktam, amibe egy visszacsapószelepet nyomtam bele. Ez beszorította a dugót a csőbe, így a légmentes zárás megtörtént. Ehhez csatlakoztattam egy 50ml-es fecskendőt teleszívatva levegővel ,majd jöhetett a melegítés. 10cm hosszúságban egyenletesen forgatva melegítettem, míg az anyag láthatóan megroggyant. Ekkor fokozatosan elkezdtem adagolni a levegőt a fecskendőből figyelve arra ,hogy ne hűljön vissza ,valamint mozgatva, hogy megközelítőleg azonos hőfok legyen mindenhol. Láthatóan el kezd kidudorodni a cső majd a nyomás hatására kiszélesedik. Ezt addig csináljuk míg kb. elérünk olyan 3 cm-es átmérőt .Ettől tovább nem érdemes tágítani ,mert az anyag annyira elvékonyodik ,hogy szét fog durranni a cső.(persze kísérletezni lehet, ha van miből :) )
Ha megvan a kívánt alak ,akkor a fecskendős véget eltávolítva feltöltjük sóval a csövet ,majd a korábban említett eljárással meghajlítjuk a dudor után. Ezt már mindenkire rábíznám ,hogy merre szeretné hajlítgatni :D. A fantáziátokra bízom, a lényeg hogy elégedettek legyetek a végeredménnyel.
Szóval a hajlítás után -lehűt ,-só kiürít ,-méretre vágás ,-csiszolás, -applikálás,-enjoy !
Nekem ,mivel csak egy kis darab maradék csövem volt ,így 2 darabból sikerült összehoznom ,de így legalább forgatható a lilly
ilyen lett:
9477439_249d95481ac255d096737e56e894e4a0_l.jpg
9477437_34e186fe425b0782c790a668396231c8_l.jpg
 
Éljen, gratulálok ehhez is!

Viszont sikerült szert tennem egy pár ilyen csövecskére :D
De kér méretben és nemtudom melyiket használjam, a külseje mindkettőnek 13 mm, a belseje pedig 9 illetve 10 mm.
 
mardelboy said:
De kér méretben és nemtudom melyiket használjam, a külseje mindkettőnek 13 mm, a belseje pedig 9 illetve 10 mm.
Akkor nyílván a 10-es belsőt. Feleslegesen ne fojtsd a szűrőd :)
 
Sziasztok,

hol lehet venni ilyen csövet Nyíregyháza környékén? :shock:
Esetleg ha valaki tudja írja meg lszi. :thumbup:
Köszi,
DéZsé
 
Sziasztok!
Tudna valaki segíteni, információt nyújtani abban, hogy hol tudnák beszerezni 13-as akril csövet.
Különösen Zalaegerszeg és Budapest környékén, de bárhol, kicsi az ország.

Előre is köszönöm.
Szép napot mindenkinek!
 
Back
Oldal tetejére