• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akril szűrőcsövek [Nem adok-veszek]

Én is berendeltem 2m-t abból ,meg 4 métert a 16/20-ból; kíváncsian varom milyenek. ;)
Egyébként a csövek könnyen formázhatóak, sima pici villanyrezsó fölött is. Igaz ilyen polimerjeim nincsenek. :?
 
Én is megcsináltam az akril lily pipe-t. Két méretben is 10/13 és 12/16 csövekből.
Azt tapasztalom, hogy Tetra EX1200 (mért vízforgatás 600 l/h) külső szűrőhöz csatlakoztatva a 12/16 pipe nem csinál örvényt, hiába emelem, akár a vízfelszínig is. A 10/13 cső pipája viszont ennél a szűrőnél már folyamatosan húzza le az örvényt a felszínről, egészen a pipáig.
Ez ügyben mik a tapasztalatok?
 
Woctrax said:
Én is berendeltem 2m-t abból ,meg 4 métert a 16/20-ból; kíváncsian varom milyenek. ;)
Egyébként a csövek könnyen formázhatóak, sima pici villanyrezsó fölött is. Igaz ilyen polimerjeim nincsenek. :?

Tegnap este próbálkoztam a 18/20-as csövekkel. Az első kisérlet elég gyászosra sikerült :roll: Aztán szétvágtam kettőbe azt a darabot, hogy tudjam még gyakorolni ezt a hajlítgatást. Az a tapasztalatom, hogy csak nagyobb ívben lehet hajlítani ezt a méretet úgy, hogy ne horpadjon be a csőfal. Emellett nagyon lassan kell haladni vele. Egyszerre max 10-15 fokot hajlítottam csak rajta és minden hajlítás után hideg folyóvíz alá tette lehűteni. 90 fokig egész normálisan meg tudtam csinálni kisebb ívben is, a gondok utána jöttek amikor tovább akartam haladni. Egyébként én is villanytűzhely felett csináltam, mert nincs gázos tűzhelyünk meg hőlégfúvónk sem. Kicsit nehéz a villanytűzhely felett precízen megoldani azt, hogy azt a részt melegítse csak az ember amit hajlítani akar, de hát gyakorlat teszi a mestert :)
Ma még megpróbálom megcsinálni ebből a méretből a végleges verziót, remélem nem rontom el, utána meg 10/13-ból csinálok esőztetőt, ami jó hosszú lesz mert az akvárium hátfalán kellene végigérnie.
Itt van pár kép a tegnapi próbálkozásomról, talán látszik az, hogy nekem milyen ívben sikerült hajlítanom:
5793247074_db9315c241_z.jpg

5793247758_b7183f0e93_z.jpg

5793248396_f2f36ec381_z.jpg


A két ág belső része között úgy 8,5-9 cm van. Az utolsó képen látszik az a próbálkozás, hogy ilyen ada stílusú visszahajlításos dologgal próbálkoztam, mert úgy a két szár közötti távolságot lehetne csökkenteni, de rövid volt már a maradék csődarab a normális kivitelezéséhez (meg is gyűrődött a visszahjlításnál), de arra jó volt, hogy lássam azt, hogy megoldható (helyhiány miatt nekem a 2 szár között max 5-6 cm távolság kellene). Ha nagyon nem megy majd a dolog, akkor meghajlítom csak derékszögig, aztán arra teszek pvc könyököt meg csövet, az már úgy sem látszana mert az akvárium mögött menne le :)

Azért remélem a 10/13-es csövet nem lesz ennyire nehéz hajlítgatni :)
 
Zool said:
Woctrax said:
Én is berendeltem 2m-t abból ,meg 4 métert a 16/20-ból; kíváncsian varom milyenek. ;)
Egyébként a csövek könnyen formázhatóak, sima pici villanyrezsó fölött is. Igaz ilyen polimerjeim nincsenek. :?

Tegnap este próbálkoztam a 18/20-as csövekkel. Az első kisérlet elég gyászosra sikerült :roll: Aztán szétvágtam kettőbe azt a darabot, hogy tudjam még gyakorolni ezt a hajlítgatást. Az a tapasztalatom, hogy csak nagyobb ívben lehet hajlítani ezt a méretet úgy, hogy ne horpadjon be a csőfal. Emellett nagyon lassan kell haladni vele. Egyszerre max 10-15 fokot hajlítottam csak rajta és minden hajlítás után hideg folyóvíz alá tette lehűteni. 90 fokig egész normálisan meg tudtam csinálni kisebb ívben is, a gondok utána jöttek amikor tovább akartam haladni. Egyébként én is villanytűzhely felett csináltam, mert nincs gázos tűzhelyünk meg hőlégfúvónk sem. Kicsit nehéz a villanytűzhely felett precízen megoldani azt, hogy azt a részt melegítse csak az ember amit hajlítani akar, de hát gyakorlat teszi a mestert :)
Ma még megpróbálom megcsinálni ebből a méretből a végleges verziót, remélem nem rontom el, utána meg 10/13-ból csinálok esőztetőt, ami jó hosszú lesz mert az akvárium hátfalán kellene végigérnie.
Itt van pár kép a tegnapi próbálkozásomról, talán látszik az, hogy nekem milyen ívben sikerült hajlítanom:
5793247074_db9315c241_z.jpg

5793247758_b7183f0e93_z.jpg

5793248396_f2f36ec381_z.jpg


A két ág belső része között úgy 8,5-9 cm van. Az utolsó képen látszik az a próbálkozás, hogy ilyen ada stílusú visszahajlításos dologgal próbálkoztam, mert úgy a két szár közötti távolságot lehetne csökkenteni, de rövid volt már a maradék csődarab a normális kivitelezéséhez (meg is gyűrődött a visszahjlításnál), de arra jó volt, hogy lássam azt, hogy megoldható (helyhiány miatt nekem a 2 szár között max 5-6 cm távolság kellene). Ha nagyon nem megy majd a dolog, akkor meghajlítom csak derékszögig, aztán arra teszek pvc könyököt meg csövet, az már úgy sem látszana mert az akvárium mögött menne le :)

Azért remélem a 10/13-es csövet nem lesz ennyire nehéz hajlítgatni :)
Én most rendeltem 10/13-as csövet,kiváncsi leszek a tapasztalataidra!
Jó a leírásod ,ezekből tanul az ember!
 
Ha 90°-ot tudsz hajtani, akkor miért nem hajtasz rá két 90°-ot?
Hajlításkor megtömted valamivel a csövet?
 
HoZee said:
Ha 90°-ot tudsz hajtani, akkor miért nem hajtasz rá két 90°-ot?
Hajlításkor megtömted valamivel a csövet?

Apró szemű sóval tömtem meg. A kétszer 90 azért nem ment, mert a villanytűzhelyen nem tudtam precízen megoldani azt, hogy hol melegítsem pontosan, és ezért ott is lágyult az anyag, ahol már megvolt az ív. Így aztán amikor hajlítottam tovább, akkor a már meglévő íven is hajlott tovább egy kicsit, ami pont arra volt elég, hogy elkezdett horpadni egy kicsit (túlságosan megnyúlt és elvékonyodott az anyag azokon a részeken). Ha meg két szűkebb 90 fokos kanyart akarok, akkor a kettő között kellene úgy 4-5 cm egyenes rész, akkor meg ugyanott vagyok, mint a naygobb ívben hajlított verziónál. Gondolom egy hőlégfúvó sokat segítene, de csak ez miatt nem fogok venni.

Láttam valahol egy videót, ahol úgy csinálták, hogy a hajlítás után amíg még meleg az anyag akkor kicsit összenyomkodva a hajlításra merőlegesen a csövet, lehet még alakítani egy kicsit, így az esetleges összelapulás kis mértékben korrigálható. Én felvettem egy munkavédelmi kesztyűt (ilyen finomabb bőr verziójút) és a markomba fogva próbáltam hengeresre visszanyomkodni a csövet ott ahol nagyon eldeformálódott. Egy idő után amúgy a csőben lévő só is annyira fel tud melegedni, hogy lágyan tartja a műanyagot (szabad kézzel meg sem lehet fogni), ezért is érdemes hideg víz alá tenni közben.
 
Szerintem érdemes lenne hozzá esztergáltatni sablont.
Legalábbis, ha én nekifogok, akkor biztos csináltatok hozzá. Ez úgy nézne ki mint egy ékszíjtárcsa, aminek az átmérője a kívánt ív, a horony meg egy olyan U alak, aminek a szélessége a cső átmérője. Így hajlításkor az ív is garantált és a cső sem tud összeroppanni, mivel az oldalát is tartja.
Gyakorlatilag mint a gyári csőhajlítóban ami van.
 
Sziasztok !

Az előttem szólók sikerei alapján én is kedvet kaptam egy kis hajlítgatáshoz. Két okból is ezt a megoldást választottam.

1. A hátfalam miatt nekem egyedi formára van szükségem, amit nem lehet készen kapni, csak csináltatni.
2. Bár nem tartom magam bénának, de többetektől olvastam, hogy ki, mit, mikor tört el. Na egy egyedi lily-vel nincs kedvem csatlakozni.

Alapanyag: 16/12 mm akril cső. Forrás: Google első találat. Szerintem máshol jóval olcsóbban is be lehet szerezni, mert a 2 méteres szál 2240 Ft volt. Viszont közel vannak hozzám és még mindenképpen a hétvégén meg akartam csinálni.

Technika:
A lily-hez hőlégfúvót és kompresszort használtam. Először én melegítettem folyamatos forgatás mellett kb 5cm hosszan. Majd barátnőm a kompresszorral belefújt a végébe, míg én a cső másik végét próbáltam szakaszosan befogni, úgy, hogy kellő méretőre duzzadjon a cső. Ez csak harmadszorra jött össze. Az első két próbálkozásnál a nyomás kissé megszaladt, a cső hangos durranás kíséretében széthasadt.
Ezután a dudort a megfelelő szögben szétvágtam. Megtöltöttük sóval és a már ismert módszerrel egy üres flakon mentén hajlítgattam meg a kívánt íveket.

Íme a végeredmény:

DSC02454.jpg

Beépítve:

DSC02461.jpg

Hol is van a befolyó?
befoly%2525C3%2525B3.jpg

Nyírás után már látható:

DSC02464.jpg

Bár messzebbről nézve nem túl feltűnő:

DSC02469.jpg
 
Mivel nekem nincs kompresszorom, egy légpumpával fújattam a levegőt.
A cső egyik végét bedugóztam. A légpumpát egy visszacsapó szelepen keresztül csatlakoztattam a cső másik végéhez. Így nem volt túl erős a belső nyomás, de ezzel a módszerrel sikerült 10/13 és 12/16 méretű csöveket is felfújni. Végig folyamatosan kell forgatni, mert ha az egyik oldala lágyabb aszimmetrikus lesz. Csak a kellő méret elérésekor kell kihúzni a légpumpát, de akkor gyorsan mert az elvékonyodott anyag már könnyen kidurran.
 
egedzs said:
Végig folyamatosan kell forgatni, mert ha az egyik oldala lágyabb aszimmetrikus lesz.

Ezzel nem is volt gond.

egedzs said:
Csak a kellő méret elérésekor kell kihúzni a légpumpát, de akkor gyorsan mert az elvékonyodott anyag már könnyen kidurran.

Ezzel icipicit vitatkoznék, ugyanis hogy ha akkor szűntettem meg a nyomást, amikor elértem a kívánt méretet, akkor az egész "gömb" összeesett.
Tehát a kihűlésig tartani kellett a nyomást, de nem túl nagyot mert különben durr :lolno: Szerencsére a kompresszorom nyomás szabályzós, így kezdeti bénázások után csökkentett nyomással azért megoldottuk a feladatot. ;)
 
eMZé said:
Ezzel icipicit vitatkoznék, ugyanis hogy ha akkor szűntettem meg a nyomást, amikor elértem a kívánt méretet, akkor az egész "gömb" összeesett.

Ezért kell a visszacsapó szelep (nem engedi ki a levegőt).
 
egedzs said:
Ezért kell a visszacsapó szelep (nem engedi ki a levegőt).

Bocs, ezt nem néztem !
Nekem nem volt kéznél visszacsapó szelep, valamint a tömítettséggel is voltak problémáim.
 
Az én munkáim:
13/10:
kp3852a.jpg

16/12 széria:
kp3848a.jpg

kp3844a.jpg

Valamiért a 13/10-s csőből nagyobb tölcsért tudtam készíteni (3 db-t), mint a 16/12-ből. A 16/12 nehezebben indult és a nagyobb ellenállása miatt könnyebb volt elrontani is.
Mellesleg, én mindhárom szűrőmhöz 13/10-t használok, pedig a szűrők csövei 16 mm belső átmérőjűek. Egy 600 l/h-s valós vízhozamú szűrő (Tetra EX1200 és Eheim 2026) csak a kisebb átmérőjű csövekkel tud felszíni örvényt produkálni.
 
egedzs said:
Az én munkáim:
13/10:
KÉP
KÉP
16/12 széria:
KÉP


Valamiért a 13/10-s csőből nagyobb tölcsért tudtam készíteni (3 db-t), mint a 16/12-ből. A 16/12 nehezebben indult és a nagyobb ellenállása miatt könnyebb volt elrontani is.
Mellesleg, én mindhárom szűrőmhöz 13/10-t használok, pedig a szűrők csövei 16 mm belső átmérőjűek. Egy 600 l/h-s valós vízhozamú szűrő (Tetra EX1200 és Eheim 2026) csak a kisebb átmérőjű csövekkel tud felszíni örvényt produkálni.
Nagyon szépek,minőségi munka!Én most szereztem 13/10-es csövet!Mivel vágtad el a tölcsért hogy ilyen szép a felülete a peremének?Gondolom csiszoltad vágás után.Én tuti nem leszek ennyire ügyes! :thumbup:
 
myk74 said:
Nagyon szépek,minőségi munka!Én most szereztem 13/10-es csövet!Mivel vágtad el a tölcsért hogy ilyen szép a felülete a peremének?Gondolom csiszoltad vágás után.Én tuti nem leszek ennyire ügyes! :thumbup:
Köszönöm!
Barkácsgép vágókorongjával vágtam, finom csiszolópapíron csiszoltam, majd políroztam.
 
egedzs said:
myk74 said:
Nagyon szépek,minőségi munka!Én most szereztem 13/10-es csövet!Mivel vágtad el a tölcsért hogy ilyen szép a felülete a peremének?Gondolom csiszoltad vágás után.Én tuti nem leszek ennyire ügyes! :thumbup:
Köszönöm!
Barkácsgép vágókorongjával vágtam, finom csiszolópapíron csiszoltam, majd políroztam.

Szia!

A hajlításhoz milyen segédeszközt vagy sablont használtál?
 
egedzs said:
Én is megcsináltam az akril lily pipe-t. Két méretben is 10/13 és 12/16 csövekből.
Azt tapasztalom, hogy Tetra EX1200 (mért vízforgatás 600 l/h) külső szűrőhöz csatlakoztatva a 12/16 pipe nem csinál örvényt, hiába emelem, akár a vízfelszínig is. A 10/13 cső pipája viszont ennél a szűrőnél már folyamatosan húzza le az örvényt a felszínről, egészen a pipáig.
Ez ügyben mik a tapasztalatok?

Örvény nálam sincs sajnos(16/12). Valószínűnek tartom, hogy ahhoz teljesen tökéletes forma kellene, olyan mint a gyárinak, de ezt nehéz kivitelezni így barkácsolással.
Leginkább a kiszélesedés és vágás szöge lehet meghatározó. :idea: De, lehet tévedek....
Áramlástanból ki volt ötös? ;)
Most úgy 4-5 centire van a vízfelszíntől és mozog a felszín, a növények mindenhol bubiznak. A CO2 beoldással gondolom nem lehet nagy gond. Nekem ennyi elég.
 
Back
Oldal tetejére