• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Agancsalga - Compsopogon sp. (Staghorn Algae)

uhlarlaszlo

Kertész tanonc
Sziasztok! Egy hónapja indítottam egy teljesen új 40L-es akváriumot, új szűrővel stb. A második héten elkezdtem durván algásodni, (persze ez érthető) azonban fizikai eltávolításoknak és egyéb technikai kiegészítőknek és szűrőbaktériumoknak a segítségével sikerült majdnem nullára redukálni.

Korán kezdtem el örülni, hiszen 2 hete megjelent az agancs a Montecarlon és azóta csak nő és terjed. Úgy gondolom már mindent próbálta, a Co2 adagolás stabil és elég, a Micro Macro 2-2pumpa naponta plusz 1ml Carbo. Használok kiegészítő növénytápot is, Seachem Advance-t, fél kupak naponta. A szűrésem 500L/h, Seachem Matrix töltettel plusz kémiai. Van vízfelszíntisztító és Doctor is. Fényem egy Twinstar 22w 1600lumen és 8órát világít.Ritkán bekapcsolom az Eheim UV-C-t pár órára. RO vizet használok, visszasózva és 2-3 naponta 50-60% vízcsere. Akad a vízben 4db szívóharcsa, 6db amano garnéla és 4db süncsiga.

Az agancs mindenre rátelepedett, kőre, növényre. Más alga nem nagyon van jelen, de az agancs nagyon durva és már kezdek fáradni. Amennyit lehet azt fizikálisan letépkedem, de az nem elég hatékony. Az elején próbáltam Carbót fecskendezni a durvább környékekre, ott volt is siker, de gyorsan terjed és nem tudom kordában tartani. Ma kirpóbáltam a H2O2-t, de csak kb 3ml-t nyomtam egy kisebb területre, valószínűleg ezzel sem megyek majd sokra, de egy próbát és tapasztalatot megért.

A montecarlo erős foszfáthiányban szenved, gondolom ez is közrejátszik az agancs fejlődésében. Ennek ellenére nem tértem el a megszokott növénytáp adagolástól, továbbra is tartom a korábban leírtakat.

Ti hogyan veszitek fel a küzdelmet az agancsalgával?

Részlet az akváriumom jelenlegi állapotáról
 
Utoljára módosított:
 
Helló, én is kezdek ebbe a problémába ütközni és kérdeznék én is :(
GH:12
KH:7
PH:6,9ic
Foszfát:0.4
Nitrát:22
Vas:0.15

54 liter (első akvárium:) ), kb netto 40-45 a dekor végett
kb 4000 lumenem van 7 órában

tápzás:
Co2 van, dropcheker nem teljesen lime, de zöld (nagyon ugrált a színe az elhelyezéstől függően és nem merem limezöldig tolni, mert valószínű valamilyen elhelyezésben sárgulna már) - amúgy szépen mennek a bubik körbe, a felszínre relative későn jutnak a bubik. - hóesés jelleg van :) Neo difi megy

GA Mak: 1,5ml / nap
GA Mik 1ml /nap
Carbo kb 1,5ml/nap (ezzel kezdtem próbálkozni)
Foszfát TF: 1-1,5ml /nap (néha kimarad, hiánytünetek alapján megy inkább a tápozás. Hiánytüneket ezzel az aránnyal tűntek el, sok az apró levelű növény, montecarlo, mohák, Bucephalandra, Hydrocotyle, Staurogyne repens.. ilyesmik)

a növények bubiznak, nem durván, de másodpercenként azért lehet látni egy egy bubit innen-onnan felfelé szállni, néha pedig egészen durván megindulnak :)

Amik szerintem nem jók:
1., A foszfát / nitrtát arányom közel sem jó ha jól gondolom :S
2., TetraEx 600 szűr, egy valamilyen nagyobb szivacs, + TM30 + Matrix + Perlon (a víz szép tiszta)
Viszont! nemrég melgeptük magunkat egy lily pipe-al és skimmeres üveg elszívóval.
Arra is kezdtem gyanakodni, hogy a lilyvel rontottam el és ez a kombináicó inkább 30 literre csinálna megfelelően gyors/vagy épp lassú áramlást és a lily előnye itt most hátránnyá válik. Cunami nincsen, de a néhány hal (kb 12 amanda, 2 géb, 4 és pár amano) szépen elvan, sosem kapkodnak a felszín után. A lilytől távolabbi (ahol az áramlás megfordul) nem lengedeznek a növények egyáltalán)
3., esetleg sok lehet a fény

Tervek, de ha valaki tenne egy rábólintást vagy "semmiképp se.." megjegyzést, azt megköszönném :)
szóval:
a., terv: A tápozást visszaveszem,
Ga Mak: 1ml/nap
Ga Mik: 0,7ml/nap
Foszfátot emellett megtartom 1ml/nap-on
Carbot megtartom 1,5ml-nap-on, kicsit higítva, lekapcsolt szűrővel a problémás helyekre.. bár ez a montecarlon már kezd problémás lenni.
fény vissza 6 órára

b., Terv, megtartom a tápzást ahogy van + emelek a foszfáton 2ml/nap-ra, egy darabig és figyelek, mérek.
+ visszaveszem a fényt 6 órára

c., Terv:
mindenen csökkentek,
Ga Mak: 1ml/nap
Ga Mik: 0,7ml/nap
Foszfát 0,5ml/nap
fény le 6 órára.
Carbo marad, növényekre közvetlenül, amég áll a szűrő.

d., titkos terv amit itthon nem mondunk el:
a lilyt megpróbálom meghajtani inkább egy jbl e902-vel, ami túlméretezett lenne esőztetővel ajánlások szeirnt, de lilyvel megpróbálnám (teljesen rossz út ?, főleg azért is gondolkodom, mert visszaolvasva akár az előző hozzászólást, van kolega aki sok idő után sem jött ki a problémából táp/fény próbálkozásokkal)

Az áldozat (a szürke szőrök igazából nem helyhez kötöttek, inkább úgy overall kezd megjelenni a szürke "ajándék"..)

esetleg plusz infó, a szűrőcső tiszta, nem fog vissza, a szűrőn lévő alkatrészek is (a gyorszár csövei..stb) gondosan vannak tisztítva és kenve, a matrix vagy a szivacsok nincsenek agyon nyomorgatva a kosárban, a flow ha kevés is, akkor nem kosz okozza, a bacik is úgy néznek ki, mint akik jól elvannak (volt már problémás vizem, de ez most szépen fest hosszú ideje, a 6ik vízcsere előtti napon sem barnul/zöldül vagy telítődik úszkáló cuccal)

előre is köszönöm!
 
Utoljára módosított:
1., A foszfát / nitrtát arányom közel sem jó ha jól gondolom :S
Próbálj meg belőni 10:1, vagy15:1 arányt
2., TetraEx 600 szűr, egy valamilyen nagyobb szivacs, + TM30 + Matrix + Perlon
Matrix amennyi csak belefér, tetejére perlon, többi nem kell

Fény szerintem nem sok, de a küzdelem idejére picit visszaveheted.
Én a b tervvel kezdenék + carbo-s kezelés.
Esetleg nézz körül, nem szenved-e valamelyik növényed(bomló levél=ammónia).
Ha RO vizet használsz, lehetne picivel lágyabb a víz.
Legfontosabb: kitartás, és egyszerre sok mindenen ne változtass!
 
Köszönöm szépen!
Kezdek akkor a fentebbiek szerint lépésről lépésre.. ha valahol sikerül nagy eredményt elérni azért megosztom a világgal :)

bomló levelünk alapból nincsen
(metszés után van amit nem sikerül kihorgászni és 1-2 nap mire felúszik, de maguktól szerencsére nem bomlanak, de figyelek kiemelten.)

igen RO viz van kb igy keverve:
pihentetve "sima" kb 25-30% + 70% RO. ezt akkor eltolom 20-80 arány felé a következő alkalommal.

a matrixból meg akkor jön egy + kör.. egy vékony szivacsot azért megtartok, metszés után a montecarlo leveleiből kerül 1-1 a szűrőbe, abba sok baci nem költözik be (gondololom..) így nem sajnálom előszűrő gyanánt kimosni.
 
Köszönöm szépen!
Kezdek akkor a fentebbiek szerint lépésről lépésre.. ha valahol sikerül nagy eredményt elérni azért megosztom a világgal :)

bomló levelünk alapból nincsen
(metszés után van amit nem sikerül kihorgászni és 1-2 nap mire felúszik, de maguktól szerencsére nem bomlanak, de figyelek kiemelten.)

igen RO viz van kb igy keverve:
pihentetve "sima" kb 25-30% + 70% RO. ezt akkor eltolom 20-80 arány felé a következő alkalommal.

a matrixból meg akkor jön egy + kör.. egy vékony szivacsot azért megtartok, metszés után a montecarlo leveleiből kerül 1-1 a szűrőbe, abba sok baci nem költözik be (gondololom..) így nem sajnálom előszűrő gyanánt kimosni.
Én inkább 100% RO vizet használnék a helyedben, visszasózva, így ki tudsz zárni minden nem oda valót a "rendszerből".
Még egy jótanács 😉. Nyiss egy naplót az akváriumnak, hasznos dolog magadnak és másoknak is. Ha tudsz, rakj fel egy jobb minőségű képet, megnézném élesebben is 🙂
 
köszönöm ismét!

Na akkor elkezdek tanulni a sózásról is.. igazából amikor meglett a RO szűrő (kb 2 hónapja) akkor szereztem be Seachem Replenishből egy 250es üveggel, mondván, hogy ha baj van (nem tudtam mire készüljek számokban), akkor tudjak mihez nyúlni, de akkor kiméricskélem az arányokat és megnézzük. ezt is köszönöm.

//naplóra, lassan meglesz a 10 hozzászólásom és képfeltöltés jogosultság :) utána megnézem mi fán terem a napló.
 
Back
Oldal tetejére