• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA növénytápok

Szia,
Egy viszonylag friss jelenleg is bővülő tapasztalatot szívesen megosztok veled a termékekkel kapcsolatban.
Februárban az új scape indításakor döntöttem, hogy kipróbálom az ADA tápokat. Elsősorban az extra növényszínek és az algamentes környezetre voltam kiváncsi, hogy ezekkel a tápokkal menni fog-e. Az előző akvához képest két dolog változott, a táp GA —> ADA, seiryu kövek és vasfák —> csak vasfák. A technika többi része változatlan maradt.
A korábbi összeállítás esetén sem panaszkodhattam sokmindenre. GA táp mellett is egészségesek voltak a növények, igaz pirosas árnyalatút nem tartottam. Csupán a köveket kellett heti rendszerességgel tisztítani. Noha utóbbin szerettem volna javitani mindenképp.
Szóval a tapasztalat: növényeken valóban jön a piros. Jelenleg csak Rotala Hra és Wallicii van az akvában, hozzák az elvárt színeket a Twinstar pilács alatt. Algával nincs nagy problémám. Sőt, a pontalga is csak alig jön elő a heti vizcsere időpontjára. Szóval alig kell üveget tisztítani.
Ami miatt kicsit nehézkes az összehasonlítás, hogy itt nincsenek seiryu kövek, ezért a víz keménységét szinte állandó szinten tudom tartani (cirka150TDS). Kíváncsiságból majd teszek az egyik fára kisebb követ és meglátom, hogy egy hét alatt elkezd-e algásodni.
Összességében szerintem GA tápokkal is lehet kicsattanó egészségű növényeket tartani. Picivel talán nehezebb belőni az egyensúlyt, de nem lehetetlen. Vasat anno nem adagoltam mellette, nem volt értelme piros növény hiányában. De persze igény szerint lehet bővíteni a repertoárt ;)
ADA-val úgy voltam, ha már ilyen táp akkor más gyártmánnyal annyira nem kevergetem. Menjen úgy ahogy ők kitalálták. Pici Seachem Excel azért megy mellé, de szerintem el fogom hagyni.
Az ára valóban nem olcsó, főleg ha az ember egy nagyobb teknőbe önti. Én szerencsére csak egy kicsi 64esbe. De ezt mindenkinek magának kell tudnia, hogy mit enged meg a büdzsé, valamint hogy van-e igény a drágább tápra. Tud-e annyi extrát adni ami az éppen aktuális akvához kell.
Ha majd ismét visszállok egy mohás/zöldes összképre akkor valószínűleg váltok GA-ra. De ez még a jövő zenéje :)
Most így hirtelen ennyi. Ha túl hosszúra nyújtottam a bejegyzést akkor elnézést ;)
Nem volt kérdés, hogy lehet-e szépeket ADA-val, hisz ott a minimum 9 akvárium a GA-ban amit ezzel tápoznak.
Nekem csak az előző postomnál esett le, hogy mennnnyivel drágább. Gondoltam csak 30%-al. Azt egy scapenél kibírom, de a 200-300e-es tápozás nem az én pénztárcámnak való. Megnézem azt az Aqualine TF vonalat...de nem folytatom ez nem az a topic..
 
Utoljára módosított:
Sziasztok. Én kifelejtettem az amazonia alól a power sandot. Ezt tudom korrigálni Ada táprúddal?
Milyen stádiumban van az akvárium? Szerkezetkész? Növényesített? Vagy már működő berendezés? Mennyi talaj van benne és milyen növények?
Fotó alapján talán jobban tudnánk segíteni.
A táprudak természetesen jók, de nem egyenértékűek egy egységesen terített táptalajjal.
Vannak növények, amelyek szépen fejlődnek táptalaj nélkül is.
Lehet az is egy megoldás, hogy leszívni a talajból amennyit csak lehet, és táptalaj hintés után visszatölteni azt, esetleg valamivel többet - hogy legyen meg a kellő vastagság.
Ezért lenne jó a fotó....
 
9452577abcd890198eaf26088a2eb988.jpgigy nézett ki pont egy hete indításkor. Azóta a monte carlo elolvadt. Utólag kiderült hogy sok neki a 27-28 fokos víz. Marsilea lesz helyette. Kb 5 liter amazonia van benne és bright k és step 1 et használok. Plusz a co2. Kb 4 bubi per perc. Világítás dennerle 6w LED. Napi 7 órát megy.
 
Kicsi akvárium, kevés víz, kevés növény (főleg ha az elő- és középtér már üres), kevés talaj. Szóval szerintem 20 perc alatt bőven meg lehetne csinálni a restartot (vízzel együtt leszívni a talajt). De ha nem akarod, ellesz simán táptalaj nélkül is. Jelenleg nincs semmi igényes növényed, de ha tervezel, annak elég lesz a táprúd is. Bár a világításod is kevés a top növény-állapothoz. Marsileából nehéz ám tömött gyepet nevelni, én nem adnám fel a montecarlót, az olvadás sokszor elkerülhetetlen.
 
Kedvencem a monte carlo de semmilyen jelét nem látom hogy sikerülne is bármikor. A világítást nem tudom a mai napig eldönteni hogy elég-e . Ledekrol nehéz infót találni. Egyszer valaki említette hogy kb egy 24wattos t5 nek felel meg . De ez a téma egy másik topic. Köszönöm mégegyszer a segítséget.
 
monte carlo
Ne add fel! Talaj nélkül is jól érzi magát.
Fa ágaira tettem, melyről liánkánt lenőttek a szálak.
Jelenleg a paluban a sziklafalról kúszik le. Itt még folyékony tápozás sincs, csak a garnélák mellékterméke ad minimális tápanyagot a növényeknek.
 
Ötleted van hogy miért olvadnak el? Lehet kene fele tennem egy TWINSTAR 24w LED-es lámpát. Ugyanígy elolvadt a crypto wendtii greenem is. Bár arra azt mondjak ez normális de új levelek meg nem bújtak ki.
 
Ötleted van hogy miért olvadnak el? Lehet kene fele tennem egy TWINSTAR 24w LED-es lámpát. Ugyanígy elolvadt a crypto wendtii greenem is. Bár arra azt mondjak ez normális de új levelek meg nem bújtak ki.
a zseléseknek ez a hátránya sajna, tapasztalat hogy elolvadnak, próbálkozz olyannal ami ritkításból való, vannak itt a fórumon, akik kaszálják!... meg egy kicsit korai az aggodalom! várj egy pár hetet!
 
View attachment 78618egy hét alatt ennyi eltűnt![emoji3525]
én nem offolnám tovább ezt a topickot, ez márt inkább a növénygondokhoz tartozik! ird meg oda! tölem okosabbak mondták de idézem pld Aquaowner azt mondja egy akváriumnak a bejáratás ideje mire minden beindul növényzet stb 12hét!!! úgyhogy csak türelem ja itt a link a növénygondokhoz!
 
én nem offolnám tovább ezt a topickot, ez márt inkább a növénygondokhoz tartozik! ird meg oda! tölem okosabbak mondták de idézem pld Aquaowner azt mondja egy akváriumnak a bejáratás ideje mire minden beindul növényzet stb 12hét!!! úgyhogy csak türelem ja itt a link a növénygondokhoz!

Igazad van nem ide való téma. Elnézést miatta.Köszi az eddigieket már ez is nagy segítség!
 
View attachment 78592igy nézett ki pont egy hete indításkor. Azóta a monte carlo elolvadt. Utólag kiderült hogy sok neki a 27-28 fokos víz. Marsilea lesz helyette. Kb 5 liter amazonia van benne és bright k és step 1 et használok. Plusz a co2. Kb 4 bubi per perc. Világítás dennerle 6w LED. Napi 7 órát megy.
Nalam MC 28 fokis vizben no mint a gomba, sot most meg elegge low techben mar es semmi baja. Igazabol neki taltalajra sincs szuksege, kore ragasztva is no.
 
Nalam MC 28 fokis vizben no mint a gomba, sot most meg elegge low techben mar es semmi baja. Igazabol neki taltalajra sincs szuksege, kore ragasztva is no.

GA ban mondták hogy a gyep növények többsége 25 fok felett nem bírja. Ezért is olvadt el nekem. De többen is mondjatok hogy nem gond a melegebb víz és inkább nálam a víz minősége illetve a lámpa gyengesége miatt történhetett. Jövő héten megpróbálom ro vízzel és erősebb lámpával.
 
GA ban mondták hogy a gyep növények többsége 25 fok felett nem bírja. Ezért is olvadt el nekem. De többen is mondjatok hogy nem gond a melegebb víz és inkább nálam a víz minősége illetve a lámpa gyengesége miatt történhetett. Jövő héten megpróbálom ro vízzel és erősebb lámpával.

Néhány érzékenyebb növény felette is bírja, de tápokkal és CO2-vel utána kell menni. Ez az ami nehezebb.
Mivel a növények többsége jobban viselkedik 25 fok alatt ezért javasoljuk ezt általánosságban. A boltban is csak ezért tudjuk a szokásos minőséget hozni.

Az olvadás oka lehet:
  • gyengébb növény
  • nem megfelelő növény előkészítés - tisztítás
  • túl hosszú ideig tartó ültetés permetezés nélkül
  • elégtelen CO2 és táp, rossz aljzat.

Egy kész gyepnél előfordulhat, hogy a növény toleránsabb a körülmények változására, de az hogy néhány hétig esetleg sikerül esetleg "formában tartani" nem jelenti automatikusan azt, hogy a szőnyeg teljesen egészséges.
Pl a bolti monte carlo aljzat már simán felszakadt volna egy hőmérséklet emelésnél ennyi idő után.

Nehéz általános tanácsot adni, de a fenti listán érdemes végigmenni a sikertelen ültetéssel.
 
Back
Oldal tetejére