• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA növénytápok

Az ADA tápozási szisztémája szerint a foszfát nem jó. A nitrátot sem emelik az egekbe. Persze a teljes rendszerüket kell nézni amikor ezt olvasod. Szóval Power Sand Spec, Amazonia alapozás és ADA tápok.
Szinte minden esetben Brighty K és Step 1-2-t adagolnak.
A többi növénytáp növény és akvárium függő. Azaz kivételt tesznek a növény miatt.
Pl ECA elég sok esetben van használva, ha ránézésre halványabbak a növények, vagy a vörösöket szeretnék tolni.
Lights, Shade szintén csak akkor van használva, ha a növényzet indokolja.
Ők tényleg nem adagolnak 1mg/l foszfátot és a növénytápozásban is teljesen más a felfogásuk mint az EI.
A megfelelő alapozás, sok fény, remek diffúzor porlasztás és jó szűrőanyagaik mellett ez a rendszer jól működik.
Én csak 1 féle mohát láttam kint. A szokásos ADA mohát
Ez az akváriumok egy részében szebb is lehetett volna kis foszfát rásegítéssel, de nem használták. Lehet, hogy kicsit faragjanak a karbantartáson.
Szóval ADA szerint minimál vagy nulla foszfát a jó foszfát.

Köszönöm Viktor a pontos útmutatást!Tehát az ADA filozófiája ami minden művükben és persze termékükben megnyilvánul az a természet egyszerűségéhez és szépségéhez való ragaszkodás.Úgy mint maga a Japán világszemlélet a wabi-sabi.A következő akváriumomat teljes ADA aljzattal és tápozással fogom indítani Iwagumi stílusban.Ezért minden tanácsot szívesen fogadok az ADA tapasztalatokról (persze itt a fórumon már mindent elolvastam a témával kapcsolatban).
 
Ma jött meg a green aqátol a macro táp. arra lennék kiváncsi hogy ha nem 50 % vizcerét használok akkor milyen arányban csökkentsem az adagolását nem találtam valamiféle táblázatot hozzá.
 
Ma jött meg a green aqátol a macro táp. arra lennék kiváncsi hogy ha nem 50 % vizcerét használok akkor milyen arányban csökkentsem az adagolását nem találtam valamiféle táblázatot hozzá.

Ez GA táp nem ADA. Rossz topik :)
Adagold a felét és ha hiányt érzel max megnöveled.

A bejegyzést átmozgatjuk majd a megfelelő topikba
 
Átnéztem mindentdent a Step1-ről a Step2-re váltásról, valahol 2 hónapot írtak valahol 4 hónapot váltási időként...erről van bármi tapasztalat?
 
3 hónap. Nem fordítom le, de érthető. Ilyenkor érdemes az ADA oldalát nézni.
STEP 1 contains trace elements in a good balance and promotes the new leaf growth at initial stage. We recommend STEP 1 for initial stage to the 3rd month after the setup.
STEP 2 contains more iron ingredient, vital for the plant growth period. It is recommended for the period from the 3rd month to 1 year after the set-up.
STEP 3 contains trace elements with iron and potassium, which helps the root growth. We recommend STEP 3 for the layout of 1 year or older.
 
Ez világos, de pont valami ADA oldalon találtam a 4 hót, itt meg talán Viktor billnytüzetéből a 2 hó-t mint átállást.
 
Na ez az miért is??

Mert az utóbbi néhány év növényezése jelentősen megváltozott. A legtöbb új akvárium indításánál már sokszor többségben vannak pl a zselés növények. De az biztos hogy jelentős részét teszik ki a telepítéseknek.
Ezeknek a növényeknek hamarabb és több tápanyagra van szükségük. Az ADA a mai napig nem használ zselés növényeket.
 
  • Like
Reactions: pfg
OFF! Szerintem a az in-vitro növény nevelésben-kereskedelemben rejlő lehetőság közel sem robbant úgy ahogy az várható lett volna, pl. a Tropika nem hogy bövítene, le vett növényt erről a palattáról. Szinte csak előtéri alacsony nővények vnnak a kinálatban. Az Anubias meg kokain áron dolgozik. .... GA nem terveze valami nagy bummot ezen a vonalon? In-vitro növényt sokkal nyugotabban rendelek, és kézhezvétel után pár napot simán elvannak a könyvesszekrényen,ha éppen nem érek rá azonnal ültetni, ja és a tisztaság , nekem már jött új növénnyel tubifex. OFF
 
OFF! Szerintem a az in-vitro növény nevelésben-kereskedelemben rejlő lehetőság közel sem robbant úgy ahogy az várható lett volna, pl. a Tropika nem hogy bövítene, le vett növényt erről a palattáról. Szinte csak előtéri alacsony nővények vnnak a kinálatban. Az Anubias meg kokain áron dolgozik. .... GA nem terveze valami nagy bummot ezen a vonalon? In-vitro növényt sokkal nyugotabban rendelek, és kézhezvétel után pár napot simán elvannak a könyvesszekrényen,ha éppen nem érek rá azonnal ültetni, ja és a tisztaság , nekem már jött új növénnyel tubifex. OFF

Hát ez nem ilyen egyszerű kérdés...
A zselés növények nehezebben viselik a szélsőséges időjárási viszonyokat. Pl hideg vagy meleg.
Nem minden növény szereti ezt a formátumot.
Azt gondolom tudjátok, hogy növényenként eltérő lehet és sok esetben eltérő is a nevelő közeg.
Macerás az előkészítés és ha nem jól készíted elő a növényt (zselé, folyadék lemosás) akkor nagy a sansz hogy elpusztul.

A tropica levette azokat a növényeket, ami túl gyorsan kinőtte korábban a dobozokat. Nagyon helyesen. Ezeket rémálom volt tartani. Túl gyorsan tönkrementek a polcon.
A lassabb növényekkel nagyobb a siker.

A fenti bejegyzésem inkább az ADA-ra vonatkozott. Japán boltban láttunk több zselés növényt is.
De van még egy egyszerű oka miért nem tudja lenyomni a hagyományos növényeket a zselés teljes mértékben. Te melyiket választanád?


Japan Tour 2013
by viktorlantos, on Flickr


Japan Tour 2013
by viktorlantos, on Flickr


Japan Tour 2013
by viktorlantos, on Flickr

A legtöbb embernek a szép színes hatalmas bokros növények szimpatikusabbak, mint a dobozos zselében tengődő társaik. Ha már tudod, hogy mit keresel, mindenképp sterilt akarsz akkor persze más a szitu.

---- ui: A Tropica jelenleg kapacitása maxiumán dolgozik. Épp most bővíti a labor tevékenységet. Nekünk is sorban állnak már az új fajták, csak el kell kezdenünk, de sajnos egyik sem stem.
Külföldi terítés azért folyamatban van, de ehhez sajnos több dolog is kellene. Pl csökkenteni a mennyiséget ami a dobozban van. Csökkenteni a doboz méretét a szállíthatóság miatt..... összességében minőségromlás felé menni és picit drágítani.
Addig is közvetlen szolgáljuk ki a külföldi vevőinket, amiből szerencsére egyre több van. :)
 
Ebben a formában valóban neked van igazad, de sajnos a japán boltos kinálat és a GA kínálat töredéke és minősége sem jelenik meg pl Pécset. Ha Törökbálint körzetében laknák kb. 60 km-re nem is problémáznék, de mint írtam a netes rendelésnél egyszerübb a in-vitro. Megrendelem hétvégén - hétközben ideér a csomag - a poharak felkerülnek a szekrénybe- hétvége szabaddá téve lehet ültetni.
A japán képeket nézve, de akár a legtöbb ADA videón is, azért ott nagyon sok a sublevélzettel levő növény, ami már megint egy más világ.
A doboz méretről pedig annyit, hogy szerintem nagyon nagy dobozzal dolgoztok, 2/3 kb elég lenne kb. mint a tropica doboza, még azzal is a normál poharas változat kétszerese lenne a növény. Ebben az árban még mindig bőven jó. A doboz méreten lehetne matekozni. Még az Anubias dobozért is hajlandó lennék 1-2-G árat fizetni, és az olasz azért nyomja stem vonalat.
Ami igazából nekem nagy szívfájdalmam a egyszerübb Rotala fajok hiánya a GA.nál, ezek nekem nagyon hiányozank mivel nagy kedvencek egyszerűségük ellenére. Az L. arcuata ( normál ) kivételétől meg egyszerűen szikrát nem kaptam. Most már lassan sok lesz az ADA tápos topicban a zselés kontra poharas.
 
Lehet hulye kerdes de tropica taptalaj es ada altalanos aljzat melle ada step 1, brighty k es eca elegendo?:D a foszfat es nitrat miatt kerdezem mert ugye ezek kozul max a taptalaj tartalmazza de az elegendo- e? Mert van cuba es glosso is az akvariumban. Vagy szukseg lenne meg a special lightsra?:D
 
A legtöbb esetben az ADA Step és Brighty K elég, ezek az alap tápok amik mindig kellenek. A Special Lights-ot az ADA kifejezetten fényigényes növényekhez javasolja (Riccia, Glosso), de foszfátot mindig van értelme adagolni, mert az aktív talajok elszívják és a növények is szeretik, ha van belőle elég.
Ha nem is Lights, de külön foszfát adagolás javasolt 1ppm környékére.

ECA-tól szebbek lesznek a növények, nem csak vörösebbek, de zöldebbek és turbózza a növényeket.
Green Gain segít a nyírás utáni stressz leküzdésében és gyorsítja a növekedést.
Green Bacter csak bakt. kultúra
Phyton Git pedig algaölő és ez is növekedést serkentő és nagyon jó BGA ellen.

Ha kettőt kéne választanom akkor Phyton Git és Green Gain lenne az. Ennek ellenére nálam most csak Green Bacter és ECA van. Green Bacter vízcsere után, ECA minden nap megy.
Nem mindegyiket kell egyébként naponta adagolni és nem kell belőlük sok.
 
Lehet hulye kerdes de tropica taptalaj es ada altalanos aljzat melle ada step 1, brighty k es eca elegendo?:D a foszfat es nitrat miatt kerdezem mert ugye ezek kozul max a taptalaj tartalmazza de az elegendo- e? Mert van cuba es glosso is az akvariumban. Vagy szukseg lenne meg a special lightsra?:D

Elegendő persze. Az ADA sem adagol mellé extra foszfátot. Ők a nulla foszfátban hisznek. Az akváriumaik példaértékűek, de azért egy kis extra foszfát jót tesz pl a moháknak és sok más növénynek ezért adagoljuk.
Próbáld nélküle és egyszer majd ha nagyon érdekel járasd 2 hétig extra foszfáttal. Most még tuti nem kellene.

ui: látom közben Dani írt
 
Már én is kérdezni akartam az adagolásról, mert az eca leírásában az van, hogy Brighty K-n kívül, amit naponta kell adagolni, a többi ajánlott Ada tápot elegendő hetente 3 alkalommal, viszont ha rámegyek mondjuk valamelyik step tápra, ott már napi adagolást ír mindegyikre. Akkor most melyik lenne a megfelelő? Köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére