• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA növénytápok

Néhány érzékenyebb növény felette is bírja, de tápokkal és CO2-vel utána kell menni. Ez az ami nehezebb.
Mivel a növények többsége jobban viselkedik 25 fok alatt ezért javasoljuk ezt általánosságban. A boltban is csak ezért tudjuk a szokásos minőséget hozni.

Az olvadás oka lehet:
  • gyengébb növény
  • nem megfelelő növény előkészítés - tisztítás
  • túl hosszú ideig tartó ültetés permetezés nélkül
  • elégtelen CO2 és táp, rossz aljzat.

Egy kész gyepnél előfordulhat, hogy a növény toleránsabb a körülmények változására, de az hogy néhány hétig esetleg sikerül esetleg "formában tartani" nem jelenti automatikusan azt, hogy a szőnyeg teljesen egészséges.
Pl a bolti monte carlo aljzat már simán felszakadt volna egy hőmérséklet emelésnél ennyi idő után.

Nehéz általános tanácsot adni, de a fenti listán érdemes végigmenni a sikertelen ültetéssel.

Köszönöm Viktor!

Kezdő vagyok így nagy esélyel hibázok is talán nem is keveset. Talajnal hibáztam hogy nem tettem power sandot alá. Tagokból Ada szerint járok el. Mivel zseles már az elejétől kapta. Vizteszthez kiderült hogy a jbl proscan megbízhatatlan így készülök a cseppentos rendezésére. A lámpám se jó azt is cserelem twinstar 300c re. A co2 vel is bajlódok mert 3 bubi per percnél a dc keményen sárga. Növények se bubiznak. Így ez a par dolog vezethet a növényeim pusztulasahoz. Bár ma remény csillant fel, ahonnan elolvadt teljesen most ezek nőnek ki de elég gyengén....9b25bea278679360a01530bee8efb1cb.jpg mindenesetre nem adom fel. Itt a fórumon nagyon segítőkész mindenki így előbb utóbb csak össze fog jonni. Új lámpa és ro víz a következő lépés..
 
Arra kérlek, hogy vagy nyiss naplót az akváriumnak itt:
https://akvakertesz.hu/forums/akvarium-naplok/

Vagy téma specifikusan tedd fel a kérdéseket. Ez a probléma nem a növényápokhoz kapcsolódik.
Ha esetleg készítesz egy naplót oda átmozgatom.

UI: a táptalaj elhagyása még nem katasztrófa egy lassabban üzemelő környezetben. És mindig lehet táprudazni. A probléma nem emiatt volt.
 
Elnézést már többen mondtátok hogy indítsak naplót csak meg ismerkedem itt a dolgokkal és nem igazán talaltam ra hogy hogy lehet. De rajta vagyok.... bocsi mégegyszer.
 
A foszfátot mostanában egyáltalán nem látom szükségesnek az akváriumainkban. Semmi előnyét nem látom.

A régi boltban több alkalommal is használtuk látványos eredménnyel EI és ADA mellett is. De most ADA mellett és a jelenlegi lámpáinkkal nem tudtam látható eredményt produkálni. Ezért el is hagytuk teljesen.

Csak bevillant: Nem lehet, hogy ez azért van, mert most már van a mineralban foszfát? Ezt elég könnyű kideríteni.
 
A co2 vel is bajlódok mert 3 bubi per percnél a dc keményen sárga.
Gondolom, ez 'per másodperc' akart lenni...
És így ez nem is csoda egy ilyen kicsi akváriumnál. Nem szabad ilyen intenzíven tolni a gázt! Főleg mert a kis akváriumban előbb felborul az egyensúly. A sárga DC magas CO2 tartalmat jelez, ez már mérgező is az állatok számára, illetve erős algásodást is okozhat. A kis űrtartalom miatt inkább legyen sötétzöld a DC, mintsem sárgába hajló. Lime zöld az optimális, szerintem ez ennél az akva-méretnél max 1 bps, de a gyenge világítás miatt még ez is lehet sok.

Ps: ez a bejegyzés is mehet átmozgatásra.. :)
 
Csak bevillant: Nem lehet, hogy ez azért van, mert most már van a mineralban foszfát? Ezt elég könnyű kideríteni.

Ehhez elég soknak kellene lennie. De az alap filozófia változatlan. Ők nem szeretik a foszfátot.
Korábban is csak akkor adtunk időnként, ha valóban látható előnye volt. De rendszeresnek semmiképp nem mondanám. Nem ment minden akváriumba.
Mostanában talán pont emiatt el is maradt.

Megnézzük majd.
 
Gondolom, ez 'per másodperc' akart lenni...
És így ez nem is csoda egy ilyen kicsi akváriumnál. Nem szabad ilyen intenzíven tolni a gázt! Főleg mert a kis akváriumban előbb felborul az egyensúly. A sárga DC magas CO2 tartalmat jelez, ez már mérgező is az állatok számára, illetve erős algásodást is okozhat. A kis űrtartalom miatt inkább legyen sötétzöld a DC, mintsem sárgába hajló. Lime zöld az optimális, szerintem ez ennél az akva-méretnél max 1 bps, de a gyenge világítás miatt még ez is lehet sok.

Ps: ez a bejegyzés is mehet átmozgatásra.. :)

Köszönöm . Sajnos jól írtam 3 bubi per perc. Írtam neked pm - et. Naplót a héten indítok ha lesz idom....
 
Sziasztok. Megjöttek a csepptesztjeim végig mertem mindent és a vason nagyon fennakadtam. Konkrétan nulla az eredmény. Tettem az amazoniaba Ada táprudat és emeltem a távozást duplájára . Ez tegnap történt. Ma is dupla adagot kaptak de sehol a vas. Tudna esetleg valaki segíteni? Bright k és step 1 és iron t adagolok.
 
Másrészt a novenyeimen is látszik a hiánya .

Ha gondolod muta, és megerősítjük ( inkább a hiánytünetek topicban, és majd említs meg).
Ha nincs vas a vízben, önmagában nem gond, csak ha tényleges hiánytünet van. (fakó színek, elsőként az új hajtásokon látni, a nitrogénhiánytól abban különbözik, hogy kezdetben az utóbbi az idősebb leveleken jelentkezik, míg az új levelek még lehetnek egészségesek. Hosszan tartó hiánytünetkor az egész növény lehet fakó a gátolt klorofill-képződés okán)
 
Ha gondolod muta, és megerősítjük ( inkább a hiánytünetek topicban, és majd említs meg).
Ha nincs vas a vízben, önmagában nem gond, csak ha tényleges hiánytünet van. (fakó színek, elsőként az új hajtásokon látni, a nitrogénhiánytól abban különbözik, hogy kezdetben az utóbbi az idősebb leveleken jelentkezik, míg az új levelek még lehetnek egészségesek. Hosszan tartó hiánytünetkor az egész növény lehet fakó a gátolt klorofill-képződés okán)

Köszi . Délután készítek képeket és írok a másik topikba!
 
Ada tápozásnál mivel tudom emelni a makrot? Most hogy egyre többet olvasok utána azt hiszem eléggé elszúrtam. Csak amazonia talajom van. Kihagytam alóla a power sandot ami ugye magas npk tartalmú. Erre én panikba estem és toltam a talajba Ada táprudat ami ha jól tudom inkább mikrot tartalmaz. Közben adagolom a step 1 et ami szinten inkább Mikro és a bright k ami makro . Jött ugye a zöld pont ami foszfat hiányra utal. Erre el kezdtem foszfatot adagolni és a napokban próbákeppen Ada nátriumot is. Jól gondolom hogy egekbe lehet a mikro szintem s alacsony a makro? Vagy most nagy hülyeséget írtam? A nitrát szintem 5 és 10 ppm között van.
 
Sziasztok!

Nos újrarendeztem az akváriumot, ADA rendszerrel tápoztam az előzőt és ezt is azzal tervezem. Az akvárium 80x40x40cm kb 120 liter. Az ada azt mondja hogy 20 literenként 1ml tápot kell adagolni. Ez az adagolás milyen növénymennyiséghez megy illetve milyen gyorsan növőkhöz? Mert a jelenlegi berendezésem Parvula, hidropiper és acicularis növények. Szóval nem egy kapkodó idegbetegek :D Azon gondolkodom hogy nem lesz sok az a gyári adagolás bele ilyen lassú növényeknél? Nem akarok emiatt algát. Illetve a rendszerből most az Iront elhagyom, nem igen látom értelmét plusz vasat adagolni, színes növényeim nem lesznek, így csak a brighty-k és a mineral tápot használnám illetve az excel ami megy mellé.
Mi a véleményetek erről?

Előre is köszönöm nektek! :)
 
Sziasztok!

Nos újrarendeztem az akváriumot, ADA rendszerrel tápoztam az előzőt és ezt is azzal tervezem. Az akvárium 80x40x40cm kb 120 liter. Az ada azt mondja hogy 20 literenként 1ml tápot kell adagolni. Ez az adagolás milyen növénymennyiséghez megy illetve milyen gyorsan növőkhöz? Mert a jelenlegi berendezésem Parvula, hidropiper és acicularis növények. Szóval nem egy kapkodó idegbetegek :D Azon gondolkodom hogy nem lesz sok az a gyári adagolás bele ilyen lassú növényeknél? Nem akarok emiatt algát. Illetve a rendszerből most az Iront elhagyom, nem igen látom értelmét plusz vasat adagolni, színes növényeim nem lesznek, így csak a brighty-k és a mineral tápot használnám illetve az excel ami megy mellé.
Mi a véleményetek erről?

Előre is köszönöm nektek! :)
Nekem az a tapasztalatom, hogy a kezdetben érdemes kevesebbet adagolni a bruttó előírtnál. Én beleveszem azt is, hogy kb mennyi aljzat van benne és hardscape.

De szerintem ebben a legjobb tanácsadók csakis a növények és az alga lehet. Figyeld őket és úgyis megmondják mi kell nekik.

Én úgy vettem észre, hogy az Ada tápok kifejezetten a Brighty K és Mineral nem okoznak algát, ha nem tolsz bele többet az előírtnál. Ha algád lesz mégis, érdemes a fény, Co2 elosztásban, hanyag mulmozás vagy kihagyott vízcserék vagy koszos szűrőben keresni a problémát.

Ha az alapanyagai mint aljzat és táptalaj is Ada szerintem minden jól fog működni.

Próbáltam más tápokat is korábban én a borsos ára ellenére azt gondolom, hogy a legjobb amit lehet kapni.

Ez az én véleményem, kíváncsian várom ki milyen tapasztalattal bír.

Üdv,
Norbi
 
Nekem az a tapasztalatom, hogy a kezdetben érdemes kevesebbet adagolni a bruttó előírtnál. Én beleveszem azt is, hogy kb mennyi aljzat van benne és hardscape.

De szerintem ebben a legjobb tanácsadók csakis a növények és az alga lehet. Figyeld őket és úgyis megmondják mi kell nekik.

Én úgy vettem észre, hogy az Ada tápok kifejezetten a Brighty K és Mineral nem okoznak algát, ha nem tolsz bele többet az előírtnál. Ha algád lesz mégis, érdemes a fény, Co2 elosztásban, hanyag mulmozás vagy kihagyott vízcserék vagy koszos szűrőben keresni a problémát.

Ha az alapanyagai mint aljzat és táptalaj is Ada szerintem minden jól fog működni.

Próbáltam más tápokat is korábban én a borsos ára ellenére azt gondolom, hogy a legjobb amit lehet kapni.

Ez az én véleményem, kíváncsian várom ki milyen tapasztalattal bír.

Üdv,
Norbi

Kezdek 3ml-el kezdetben úgy döntöttem. Brighty-k és mineral fog menni az excel mellett. Aztán pár hét alatt meglátszik majd a fejlődésen. :) Úgy gondolom hogy ezek a lassú növények kevesebb tápanyagot hasznosítanak folyékony formában. Az előző berendezésembe bele lehetett volna locsolni bármit, a stemek simán megzabáltak mindent :D Minden ADA, a talaj, táptalaj, baktériumok a táptalajra, minden ADA. remélem elsőre sikeres leszek a hidropiperrel, nem fog elolvadni. szombaton ültettem, még nagy előrelépés nem látszik, de olvadás jeleit sem látom, amit már jó hírként kezelek hogy eddig nem távoztak el :D
 
remélem elsőre sikeres leszek a hidropiperrel, nem fog elolvadni. szombaton ültettem, még nagy előrelépés nem látszik, de olvadás jeleit sem látom, amit már jó hírként kezelek hogy eddig nem távoztak el :D

Told neki a gázt erre viszonylag érzékeny. Ha a hőmérséklet nem magas és jól elő volt készítve a növény, akkor nem lesz gond.
 
Told neki a gázt erre viszonylag érzékeny. Ha a hőmérséklet nem magas és jól elő volt készítve a növény, akkor nem lesz gond.
Mit jelent a "jól elő volt készítve a növény"? Ezt olyan sokszor hallottam már és sosem értettem.

Mindig kiemelitek a Tropica, Dennerle magas minőségét, s hogy mennyire fontos, hogy milyen állapotban kapod a növényt. Én a GA-s növényekben se csalódtam sosem, sőt amikor nálam árnyékban törpült, satnya növényt ültettem új akvába azonnal berobbant ahogy normális helyre került. Egyszer kérdeztem, nálatok Danit, hogy..szeretnék ebből a zselés növényből venni, de bebarnult elszáradt és elrohadt itt a tégely a polcon.."hidd el, hogy így is ugyanúgy nőni fog". És tényleg.

Nem kételkedem benne, hogy gyorsabban és szebb eredményt lehet elérni ha egészségesebb a kiindulás, de azt vettem észre, hogy a kb 3 hét alatt elkészülő Montecarlo gyep max 4 hét ha vacak az alapanyag. Egy bemutatóteremben biztos számít az idő, de otthon nem annyira. Az se kérdéses, ha az új akvárium ahova kerül béna, (fényhiány, co2 hiány, táp hiány) akkor a jó alapanyagból valószínűbb a fejlődés mint az eleve satnyából.

Hogy kell jól előkészíteni a növényt beültetés előtt?
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére