• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Malaya

tictac

Kertész szaki
Nem találtam még ilyen témát,ezért gondoltam,hogy elindítom.Nektek milyen tapasztalataitok vannak vele?
Nálam annyi,hogy 2-vel csökkentette a PH-t :D ,viszont amikor valamit megmozdítok az aksiban,egész "felhőt" csinál.25,6 literes nano-ban használom manado és aquabasis plus mellet.
 
tictac said:
Nem találtam még ilyen témát,ezért gondoltam,hogy elindítom.Nektek milyen tapasztalataitok vannak vele?
Nálam annyi,hogy 2-vel csökkentette a PH-t :D ,viszont amikor valamit megmozdítok az aksiban,egész "felhőt" csinál.25,6 literes nano-ban használom manado és aquabasis plus mellet.

Erősen tolja lefelé a pH-t az biztos. Hasonlóan viselkedik, mint az Africana, ennél is tiszta a víz viszonylag gyorsan a telepítés után. Nincs benne tápanyag.
Szerintem ideális garnis talaj lehetne az alacsonyabb pH miatt, de valamiért CRS-t még nem próbáltam rajta.
 
viktorlantos said:
tictac said:
Nem találtam még ilyen témát,ezért gondoltam,hogy elindítom.Nektek milyen tapasztalataitok vannak vele?
Nálam annyi,hogy 2-vel csökkentette a PH-t :D ,viszont amikor valamit megmozdítok az aksiban,egész "felhőt" csinál.25,6 literes nano-ban használom manado és aquabasis plus mellet.

Erősen tolja lefelé a pH-t az biztos. Hasonlóan viselkedik, mint az Africana, ennél is tiszta a víz viszonylag gyorsan a telepítés után. Nincs benne tápanyag.
Szerintem ideális garnis talaj lehetne az alacsonyabb pH miatt, de valamiért CRS-t még nem próbáltam rajta.

Én a giganteán veszek egy csapat crs-t,tehát most tesztelve lesz :)
 
Szia,

bár én nem vagyok tapasztalt akvakertész, de azért leírom a tapasztalataim. Korábban ilyen-olyan kavicsos, bazaltos talajom volt hipermarketi növényekkel. Körülbelül 1,5 hónapja átalakítottam, és a 100 L-es akváriumba 16 kg (2 nagy zsák) került.
A színe szép (nekem tetszik, talán vöröses-kávés-csokis színű), és mivel nem növényes akváriumot indítottam, ezért nem is baj, hogy nem olyan tápos. Aktívnak viszont aktív, mert
- a 7,4-7,6-os PH-s csapvizet stabilan leviszi nálam 6,7-re,
- a 20-as KH-t a csapvízből leviszi 3-ra, de a GH-hoz nem nyúl. (Többször mértem 2 különböző csíkteszttel, de ezek nem olyan pontos adatok).

Személyes tapasztalatok:
- Boltban, zsákban keménynek tűnik, de két újjal simán porlasztható szárazon is, nedvesen meg pláne... :)
- Az AdaAqua Soil talajok tulajdonságai témában ( https://akvakertesz.hu/threads/ada-aqua-soil-talajok-tulajdonságai.372/ ), van egy jó összehasonlító ábra a talajokról. A Malaya engedi ki a legkevesebb anyagot (NH4, NO2. Méregettem és nem éreztem semmilyen kiugrást.), így akár az első két heti vízcserék kicsit ritkábban is végezhetőek, mint mondjuk az Amazonia esetében (én mondjuk rendesen csináltam, de Nigroék is azt mondták, ha úgy alakul lehetne ritkítani)
- Horror történeteket olvastam az ültetésről, a felszálló/lebegő golyókról, meg arról, hogy a növények 40-50%-át újra kell ültetni, mert kijönnek, de nekem talán csak 1-2 szál parvulát kellett másnap visszatolnom, a marsilea meg teljesen a helyén maradt. Low-Tech az akváriumom, de minden nő. :)
- Feltöltéskor az első kör után a víz elég ködös volt, de 1-2 azonnali teljes vízcsere után teljesen letisztult,
- Vízcseréknél soha sem keveredett nálam fel a talaj,
- Szűrő sem kavarja fel a talajt
- Ha matatok a növényekkel, igazgatok valamit kis helyi felhő lesz, de gyorsan eltűnik,
- Amanok gyakran felkapnak egy egy kavicsot, és megforgatják, hátha a másik oldala finomabb... :)

(A fentiek csak az én - kezdő - tapasztalataim.)
 
Most szedtem szét az aksimat..az volt a haditerv,hogy újra felhasználom a benne lévő Malayat .A talaj nem így gondolta.
Cecska mondta,hogy nem fog menni,de azért megpróbáltam és sajnos igaza volt.A nagy része már az aksiban teljesen szétesett (nem szedtem ki növényeket,nem voltak átalakítások),a fele,ami meg jó lett volna,aközben tört össze,ahogy óvatosan megpróbáltam szétteríteni,hogy kiszárítsam!
A használatával maximálisan meg volta elégedve.Leginkább az tetszett,hogy nyugodt ütemben nőttek a növények,nem kellett hetente ott gubbasztanom és nyírnom! :D
 
Szia ZaCK,

mennyi idő alatt adta meg magát a talaj? :) Erről én is olvastam, bár ott azt is írták, hogy ha összetörik utána is jó, ha az ember nem bolygatja a dolgokat... (Bár fenntartásaim vannak ezzel, mivel ha összetörik, akkor tömörebb, így nem járja át a víz...)
 
Szia ZaCK,

mennyi idő alatt adta meg magát a talaj? :) Erről én is olvastam, bár ott azt is írták, hogy ha összetörik utána is jó, ha az ember nem bolygatja a dolgokat... (Bár fenntartásaim vannak ezzel, mivel ha összetörik, akkor tömörebb, így nem járja át a víz...)

Alap járaton szerintem a dekorok bepakolásakor aprózódhatott el,mert tényleg nem turkáltam benne!BGA sem volt,pedig gyanítottam,hogy fel fogja ütni a fejét,de szerencsére elkerült! kb 9 hónapot ment az akvárium és nem is volt zavaró,csak most volt kellemetlen maga a felismerés,hogy nem tudom újra felhasználni!Sebaj,jön helyette Amazonia!(y)
 
Alap járaton szerintem a dekorok bepakolásakor aprózódhatott el,mert tényleg nem turkáltam benne!BGA sem volt,pedig gyanítottam,hogy fel fogja ütni a fejét,de szerencsére elkerült! kb 9 hónapot ment az akvárium és nem is volt zavaró,csak most volt kellemetlen maga a felismerés,hogy nem tudom újra felhasználni!Sebaj,jön helyette Amazonia!(y)

Szia!

Te még jól jártál az én talajom már telepítéskor nagyon poros volt, de mint olyan ember aki még nem találkozott profi talajjal elhittem hogy jó.
A víz letisztulása után szembesültem vele, hogy az egész tiszta iszap, nálam 1 naposan már olyan volt, gondolom mint most nálad.
Ahhoz képest, hogy az egyik legjobb talaj hatalmas ráfizetés volt számomra. :(
 
Nagyon fura ez a porosodás. Első alkalommal Pecás akijában láttam ezt.

Elképzelhető, hogy köze van a vízkeménységhez. Illetve a túl kemény vízhez.
A boltban most ha jól rémlik 3 akváriumban van ilyen talaj és az egyik az utolsó workshopos rátöltéssel azóta is megy már újrahasználva.
Vízkeménység nálunk 2 és 6 között mozoghat az RO miatt.
 
Nagyon fura ez a porosodás. Első alkalommal Pecás akijában láttam ezt.

Elképzelhető, hogy köze van a vízkeménységhez. Illetve a túl kemény vízhez.
A boltban most ha jól rémlik 3 akváriumban van ilyen talaj és az egyik az utolsó workshopos rátöltéssel azóta is megy már újrahasználva.
Vízkeménység nálunk 2 és 6 között mozoghat az RO miatt.


Én 14-es víznél alkalmaztam, de amint olvastam többen is használták ilyen vízparaméternél.
Februári rendelés volt tőletek. Amint olvasgattam ebben az időben volt ADA-nak egy hibás szállítmánya.
 
Semmi bajom nem volt a talajjal és a fentebb említett ellenére is nagyon szimpatikus még mindig!Minden forintot át kell gondolnom,mégis újra ezt választanám!
Egyedül a szín és a javított tulajdonságok miatt akarom kipróbálni az Amazoniat! :)
Ha ugyan azokat a dekorokat használtam volna fel valami más formában,akkor lehet,hogy hagytam volna és esetleg veszek egy 3 literes kiszerelést,amit rátöltök,de nem szívesen nyomorgattam volna egy új hardscape építésekor a talajt,bőven elég az szárazon is!

Szerk.:ja és 1:4 arányban ment a csap víz RO vízzel! ;)
 
Én 14-es víznél alkalmaztam, de amint olvastam többen is használták ilyen vízparaméternél.
Februári rendelés volt tőletek. Amint olvasgattam ebben az időben volt ADA-nak egy hibás szállítmánya.

Hivatalos közlemény nem volt róla, hogy hibás lett volna egy malaya szállítmány.
Ráadásul amit februárban vettél, az még a vége volt a múlt év augusztusában érkezett szállítmánynak, amit 2011 májusában raktak hajóra.
Ugyanezeket a talajokat használjuk a boltban is jelenleg szal fura.
 
Hivatalos közlemény nem volt róla, hogy hibás lett volna egy malaya szállítmány.
Ráadásul amit februárban vettél, az még a vége volt a múlt év augusztusában érkezett szállítmánynak, amit 2011 májusában raktak hajóra.
Ugyanezeket a talajokat használjuk a boltban is jelenleg szal fura.

Akkor már csak egy dologra tudok gondolni esetleg megfagyott a szállítás közben. :(
Amikor terítettem az akváriumba olyan nyirkos tapintása volt, az nem tudom hogy természetes jelensége a talajnak vagy sem.
 
Akkor már csak egy dologra tudok gondolni esetleg megfagyott a szállítás közben. :(
Amikor terítettem az akváriumba olyan nyirkos tapintása volt, az nem tudom hogy természetes jelensége a talajnak vagy sem.

Minden japó talajnak természetes tulajdonsága, hogy kicsit nedves a talaj. Aztán ezt a nedvességet a sok raktározás és a zacsi szellőzése miatt lassan elveszti, de a talajok többsége nedves, amikor még az akváriumba teszed. Nincs jelentőssége.
 
Én 2 nagy zsákkal vettem. És gondoltam megváltom a Világot, és kitaláltam, hogy 1 napig áztatom lavorban, hogy nyerjek egy kicsit a kezdeti gyakori vízcseréken. Az első felöntésnél jött a meglepetés, hogy milyen átláthatatlan lett a víz. Gyorsan leöntöttem, és még egyszer nekifutottam Neten, hogy más is próbált-e már ilyet. (Viktorék is mondták, hogy nem kell átmosni, meg olvastam is, hogy nem kell, de gondoltam csak nem árt... (n) Végül több hasonló próbálkozást is találtam fórumokon.... :p ) Csak az első zsákot mostam át egyszer (nem kavargattam, meg ilyenek, csak 1x öblítettem át),aztán 1 napot állt nedvesen, majd ez került alulra (így nekem nem csak kicsit volt nedves az alsó réteg), rá az érintetlen zsák. Nagy fa, nagy kő gyömöszölés, tologatás, meg minden a berendezéskor, de nekem teljesen egyben maradtak a golyók... ;) remélem így is marad! :D
 
Gondolom,mikor a lavorban rázúdítottad a vizet,akkor rögtön arcba kapta?Akkor nem csoda,hogy zavaros lett a víz! :D
Mikor az aksiban feltöltöttem,a kövekre ment a víz és gyakorlatilag teljesen tiszta volt az akvárium,nem zavarta fel a víz a talajt.
Talán 3. napra már kristály tiszta is volt,igaz volt 3 vízcsere is közben! :)
 
Nem, óvatosan inkább csak csorgattam rá a vizet, lehet, hogy ezért sem történt semmi komolyabb. Én a JBL Aqua In-Out-al feltöltés után azonnal le is szívtam, így 30 perc alatt kristálytiszta vizem volt. :cool: Szóval nálam jól vizsgázott... (kibírta a hülyeségem is) :D
 
Azt szeretném kérdezni, ha Malayaval indítok egy akváriumot, akkor mennyi idő múlva mehetnek bele a garnélák, halak?
Köszi
 
Általánosan szoktunk 2-3 hetet mondani, ennyi idő alatt kialakulnak a lebontó bacik és élhető lesz mindenki számára a környezet. Víz csere az első héten lehetőleg naponta utána meg 2 majd 3 naponta :)
 
Back
Oldal tetejére