• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA és Takashi Amano akváriumszemlélete

Renton

Kertész tanonc
Tudom, ez most egy kicsit hülyén fog kijönni. Amano bácsi hirdeti az igét a természet egyensújáról, amit át szeretne vinni az akváriumaiba, hogy létrejöjjön a tökéletes fúzió. Akkor mi a reteknek kell naponta vízparaméterek mérni, co2-t, tápot adagolni este meg elindítani a levegőztetőt. Megmondom: pénz
Félreértés ne essen, tisztelem az öreg munkáját, nagyra tartom, hogy egy életen keresztül ezzel foglalkozott, de úgy érzem a ló másik oldalán van. Kicsit olyan bálvány mizéria íze van. Talán egy kicsit a fejébe szált...
 
Amano bácsi hirdeti az igét a természet egyensújáról, amit át szeretne vinni az akváriumaiba, hogy létrejöjjön a tökéletes fúzió.

Leginkább a növények és a halak harmóniáját érti ezalatt. Illetve a harmonikus víz alatti világot

Akkor mi a reteknek kell naponta vízparaméterek mérni,

Azért, hogy ez a kényes egyensúly ne egy rémálom legyen döglött halakkal és bomló növényekkel

co2-t, tápot adagolni este meg elindítani a levegőztetőt.

A természetben azért tudod, hogy ezekből szinte korlátlan mennyiség áll rendelkezésre?

Megmondom: pénz

Tényleg javaslom minden kétkedőnek, hogy egy picit olvasgasson bele a növények enciklopédiájának számító Kasselmann növény bibliába, ha már lehetőségünk nincs ilyen helyekre eljutni.
A könyv azért is jó, mert paraméterenkén leírja milyen az élőhelyeken található víz. Anno Amano bácsi is megtette ezeket az utazásai alkalmával.

A tökéletes fúzió és egyensúly nem azt jelenti, hogy bedobod a fákat, növényeket meg némi halat. Ez mitől működne? :)
Nyilván kell fény a növényeknek. Igénytől függően több vagy kevesebb. Ha már van fény, kell a tápanyag. NEM a halak nem fogják tudni ezt előállítani. A természetben sem ők állítják elő a tápanyagot :) És a csapvízben sem terem.
Mivel egy kockában akarod mindezt reprodukálni, valahogy mozgatnod kellene a vizet, hogy ne dögöljön be. És nem ártana az sem, ha a bio baktériumok megfelelően működnének, különben szépen fejre áll az egész. Ilyenkor jön képbe a jó szűrés és a levegőztetés is bizonyos esetekben.

Az öreg nem hülye és bár egy mára már nagyobbnak számító vállalkozása van, de az egyike azoknak akik teljes rendszerben képesek gondolkodni. Erre építette azt amit ma tanít és ami a cégét jellemzi.

Az öreggel kapcsolatban el kell tudni választani 3 dolgot amikor beszél

1. Japánban ő a szamuráj. A mester. Ezért ilyen stílusa van, így beszél, ő a megmondóember az egyetlen. The ONE mint a Jet Lee film volt anno :D Ha ezt el tudod tenni magadban, ami a mi sajátos kultúránk miatt nehéz, akkor nem zavar majd.
2. Szakmaisága megkérdőjelezhetetlen. Sok sok évtizede gyúrja formálja ezt a hobbit. Az hogy laza módon összedobál néhány köves akváriumot csak a műsornak szól. Ha nem ilyen lenne, ma azt sem tudnánk mi az az aquascaping.
3. Egy ma már nagy és prémium márkának számító céget vezet. A cégnek fejlődnie kell, ahogy a hobbinak is. Az üzleti jellegű elszólásokat helyén kell kezelni. Szerintem elég sok jó és tartalmas anyagot gyártanak, hogy ezt el tudd engedni a füled mellett mozizás közben. :)
 
A fenti bejegyzésem nem arról szól, hogy bálványként kell tisztelni az öreget :) Csak érdemes odafigyelni miről beszél/nek.

Picit megfordítanám a dolgot.

Itt ez a fórum. Most már 5. éve megy.

Mi a legnagyobb baj, leggyakoribb kérdés, ha akváriumot indítunk?

- Miért algásodom
- Mi a baja a növényemnek
- Miért pusztulnak a halaim, garnéláim
- Miért olajos a víz felszín
- Miért zavaros a víz

:)

Az öreg évtizedek óta erről papol, hogyan oldjuk meg, hogyan kerüljük el. És most nem a Phyton Git-ről van szó :) Mert az már részben reklám.
 
Bocs!
Már látszik ki az aki bele ven zúgva :)
De legalább felkavartam az állóvizet. :)
Csak egy észrevétel: ha mutatsz egy tavat amelyikben nincs alga...
 
Bocs!
Már látszik ki az aki bele ven zúgva :)
De legalább felkavartam az állóvizet. :)
Csak egy észrevétel: ha mutatsz egy tavat amelyikben nincs alga...

Nem igazán használok ADA termékeket. Mostani setup-nál próbáltam ki az első ada termékemet (Green Bacter , bacter ball). Nem is ez a lényeg :)

Szóval valóban rengeteg pénzbe kerül szinte bármelyik ada termék , de ez sem teljesen igaz vagy másképp fogalmazva nézőpont kérséde... Itt jön képbe az ,hogy Magyarországon a fizetés nem veri az eget , de mondjuk ki a béka segge alatt van. Ha a fizetés és megélhetés is olyan lenne mint tegyük fel Dubai , Svájc , Norvégia stb stb akkor már nem így látnád.

A másik ami fontos ,hogy az ada termékek együtt alkotnak egy egészet. Külön külön is tökéletesen használható ,de mégsem olyan mint ha minden ada lenne. Nem érzem azt ,hogy nekem mindenféleképpen szükségem lenne egy olyan akvárium "rendszerre" aminek minden eleme ada , de bevallom kipróbálnám ,hogy mégis milyen lehet mivel adhat többet mint tegyük fel a mostani felszerelésem :)
 
Bocs!
Már látszik ki az aki bele ven zúgva :)
De legalább felkavartam az állóvizet. :)

Nem kell bocsánatot kérni :) De tényleg érdemes olvasgatni a témában :)
Én a mai napig azt teszem és nem mondanám, hogy 100%-on vagyok :)

Nem az a lényeg, hogy kinek milyen márka a favoritja.

Az volt az eredeti téma, hogy miért kell ennyit szórakozni az akváriumokkal :)
És hogy biztos marketing. De lehet rosszul értettem :)

Közben hoztam pár képet eredeti élőhelyekről, ahol nem árnyékkedvelők laknak

10404263_467940126643042_9026584927089876763_n.jpg


1888559_435453529891702_1100945595_n.jpg


IMG_1935%20cw.jpg


4f8c7bdd4e825.jpg


10potamogeton.jpg


Picture%20383%20(2)%20CW.jpg


4f8c79fab5d15.jpg
 
A fórum az emberek véleményéről szól. Véleményem, hogy Amano eszméi nem teljesen tiszták, mert megfertőzte a kapitalizmus. A tudását soha nem kritizáltam.
 
A fórum az emberek véleményéről szól. Véleményem, hogy Amano eszméi nem teljesen tiszták, mert megfertőzte a kapitalizmus. A tudását soha nem kritizáltam.

Akkor mi a reteknek kell naponta vízparaméterek mérni, co2-t, tápot adagolni este meg elindítani a levegőztetőt. Megmondom: pénz

Ezt írtad korábban, erre próbáltam reagálni.

De akkor úgy mondom, nem viccből történik mindez naponta. :)
 
Tudom, ez most egy kicsit hülyén fog kijönni. Amano bácsi hirdeti az igét a természet egyensújáról, amit át szeretne vinni az akváriumaiba, hogy létrejöjjön a tökéletes fúzió. Akkor mi a reteknek kell naponta vízparaméterek mérni, co2-t, tápot adagolni este meg elindítani a levegőztetőt. Megmondom: pénz
Félreértés ne essen, tisztelem az öreg munkáját, nagyra tartom, hogy egy életen keresztül ezzel foglalkozott, de úgy érzem a ló másik oldalán van. Kicsit olyan bálvány mizéria íze van. Talán egy kicsit a fejébe szált...


Érdekes megközelítés. De ez egy hobbi. A hobbit az ember általában kedvtelésből és szórakozásból (stb) űzi. Normális esetben kereteinkhez és képességeinkhez mérten nem sajnáljuk rá a pénzt. Legyen az hobbijármű, modellezés, audio, vagy akvarisztika. (szerintem)
A szakmai részt Viktor már megfogalmazta.
Amano és az ADA pedig egy nagy körforgás. Profi szakértelem, profi termékek, profi tálalás. Nekik ez a "reklám", melyből újra tudnak beforgatni és tovább fejleszteni. Úgy gondolom, hogy Amano és a cége erős szimbiózisban van és egymást húzzák felváltva.
Nagyon jó lenne, ha nálunk is több cég működne így. (ez csak a saját véleményem):D
 
Sosem gondoltam még arra, hogy Amano bácsi miatt vegyek meg akármit is. Ha eddig ADA termék mellett döntöttem az azért volt, mert tudtam, hogy azt nyújtja amit írnak róla és nem csak egy marketing bullshit.
Csatlakozom Danihoz. A céget és a Mestert nyugodtan külön lehet választani.
Az ADA termékek minősége és használhatósága megkérdőjelezhetetlen, mondom ezt úgy, hogy most már van egy pár itthon és már használom is egy ideje.
Ezt azért nem minden akvarisztikai cuccomról tudnám ugyanígy elmondani.

Amano hitvallása szintén működik. Sokan vakon követik és nekik is működik. Hogy esetlen nagy az arca?? Szerintem van is mire.
 
Már meg sem merek szólalni :)
Gyönyörű a videó! Beégtek a retinámba a képek, mert szinte varázslat amit művel a víz alatt. De volt egy snitt, ami miatt "felháborodtam", ezért is írtam. Miközben az eszméiről beszél, sóvárogva fogdossa a bögrét a kezében. Lassan fejti ki gondolatait, közben egyre közelebb emeli a küblit. A mondat végét pedig szinte elharapja, hogy ihasson egy jóízűt. A testtartása pedig ellenszenvet keltett. Sok embert hallottam már hivatása szépségeiről beszélni, de egyikük sem társított hozzá ilyen gesztusokat. Sőt! Szakmájában elismert, a világ több pontját megjárt Japán szaki kezében leégett a cigi és kihűlt a kávé miközben mesélt.
Végül is ennyi.
Igazat adok, hogy hobbi. Meg kell fizetni. Igazat adok, hogy prémium minőségű márka, meg kell ezt is fizetni. Igazat adok, hogy fejleszteni kell, bár egy kicsit irreálisnak tartom az árképzést,de legyen.
Abban viszont nem adok igazat (és ebből nem is engedek), hogy Amano és az Ada szétválasztható. Minden amit irányítasz és létrehozol te vagy! A viselkedésed visszaköszön a termékeidben. Ez a viselkedés pedig nagyon rossz érzéseket váltott ki belőlem.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Megigérem, utolsó!
Rendeltem a ZöldAkváriumos fiúktól ezt-azt, no meg növényeket. Pechemre nem volt óhalyom szerinti zöldség és XY felhívott, hogy: sajnos jelenleg ez a növény éppen nem elérhető, de ajánlana mást, ha elmondom az elképzelésem. Elmontam. Hallottam a telefonba ahogy rángatja a fejét a polcok közt és egyszerre lapozza a kislexikont a fejébe, mi lenne a jó. Hollott felhívhatott volna egy bőrfotelból szivarozva, hogy lehúzza a rendelésről vagy küldök amit tudok lúzer.
Nem nyalásnak szántam!
Az vagy amit csinálsz.
Értitek???
Nem terhelem tovább a témát.
 
Renton, szóval egy pár másodperces videó részlet alapján leírtad Amanot, az egész ADA-t?

Tényleg érdekel, ugyanis nem értem, hogy kivel vagy mivel van problémád.
 
Az idézett Amano stílus amiről Renton beszél, nekünk valóban idegen. Ehhez tényleg látni kell Japánt, hogy "toleránsabbak" legyünk egy másik kultúrával.

Olyan szinten idegen ez a mester/tanítvány dolog, hogy fel sem fogjuk. De náluk egy máig létező kultúra része. És ott kint ez már egyáltalán nem tűnt szokatlannak.
Ő nem egy cégvezető, ő Yoda, aki mutatja az irányt az ADA-n belül. Egyébként minden japán cégvezér is ilyen. És hát ebben azért elég sok leckét adnak a világnak. Elég csak a brutális Japán világmárkákra gondolni (autóipar, tech, hangszer stb).
Talán ez a szemlélet kell hozzá, hogy ennyire működjön odaát minden. Van egy mester a cégek élén, aki tudja merre kell menni, a többiek pedig maximálisan odateszik magukat, hogy ez a cél megvalósuljon.

Nálunk ez nem működik. Mert a "kö**ög" góré persze sokat keres, nagyobb a háza, nagyobb az arca, drága autóval jár stb stb. És minden mással foglalkozunk csak azzal nem, hogy előre menjen a szekér. De legalább nem is tartunk sehol sem :)

A vidire visszatérve, a céges videók, promók, ha nem egy profi reklámcég csinálja olyanok amilyenek. Ez alól az ADA sem kivétel. Ők nem egy DDB-hez vagy más multi reklámcéghez fordultak, hanem megoldották házon belül az imázsfilmet (is).
Ettől mondjuk szokatlan számunkra, akik a sok örökvidám és mosolygós arcokkal teli gej reklámokhoz vagyunk szokva, mert ezt kapjuk minden csatornán. Aki nem mosolyog még műtét közben is, az negatív üzenetet hordoz. Ezért örökvidáman telefonálunk, zabáljuk a chipset, használjuk az intimbetétet. :) De ha körbenézel a metrón mintha nem ezt látnád :)

A poharas jelenet egyébként tényleg picit túleröltetett volt. Ráadásul az öreg tolmácsolása sem egyszerű feladat. Nem is tudtam visszaadni azt amit mondani akart, de nálam sokkal profibb tolmácsok is felsültek az előadások alkalmával.

Viszont a videón kívűl van egy másik arca az öregnek. Az örök mókamester. Szinte minden eseményen látni ilyen formában is. Amikor ha egy kicsit is kibújik a szamuráj szerepből. Ez az arca nagyon szerethető. Sok ilyen videó is van a neten. Én életben is kaphattam egy szeletet ebből.

Az hogy szimpatikus valami vagy sem az mellékes. Mindenkinek más a szimpi.

De ha ez a videó arról szólt volna, hogyan jutott el odaáig az öreg ahol most van a nullából, azt simán oktatni lehetne motivációs tréningeken. Én egy japán újságban olvastam nemrég. Érdekes volt. Teljesen más éle lenne a sztorinak.
 
Utoljára módosított:
Tudom, ez most egy kicsit hülyén fog kijönni. Amano bácsi hirdeti az igét a természet egyensújáról, amit át szeretne vinni az akváriumaiba, hogy létrejöjjön a tökéletes fúzió. Akkor mi a reteknek kell naponta vízparaméterek mérni, co2-t, tápot adagolni este meg elindítani a levegőztetőt. Megmondom: pénz
Félreértés ne essen, tisztelem az öreg munkáját, nagyra tartom, hogy egy életen keresztül ezzel foglalkozott, de úgy érzem a ló másik oldalán van. Kicsit olyan bálvány mizéria íze van. Talán egy kicsit a fejébe szált...

Bár nekem nincs növényes high-tech akváriumom, de ezzel a logikával az a kérdés is feltehető, hogy miért kell a halakat etetni, miért annyi és olyan kajával, amilyennel? A halak halkaját esznek, a növények meg CO2-t meg növénytápot. Illetve miért kell vizet cserélni? :)
 
Bár nekem nincs növényes high-tech akváriumom, de ezzel a logikával az a kérdés is feltehető, hogy miért kell a halakat etetni, miért annyi és olyan kajával, amilyennel? A halak halkaját esznek, a növények meg CO2-t meg növénytápot. Illetve miért kell vizet cserélni? :)
Egyszer próbálkoztunk természetes akváriummal. Jó tíz éve, mikor még aktívan horgásztam. Kárászokat fogtunk, a tó vizével, talajával, növényével töltve az akvárium. Kb. 80 l, 4db kárász. Vízcsere nélkül, csak pótlás a tóból. Megvilágítás természetes, egy beüvegezett féltető alatt, hogy ne fagyjon be. Az összes teknika egy csobogtató szimulálni a vízmozgást. Etetés nélkül. Majd fél évet ment ősztől. Nem volt egy látványpékség a végére, de a halak élve és virulva kerültek elő a zavarosból. Megállítottuk, mert a nyári meleget nem bírták volna ki. Az üveg kuka lett, mert senki nem vállalta a takarítást [emoji23]
 
Back
Oldal tetejére