• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

Ha beállt szűrővel indítod, kitolhatod két napra, nálam legalábbis nem okozott ez gondot.
Szerk: lehet hogy többre is, de azt nem mertem megjátszani :)
Igen beállt szürővel a régit akváriumot inditom újra.És a beállt vízből is szeretnék bele tenni.
 
Igen beállt szürővel a régit akváriumot inditom újra.És a beállt vízből is szeretnék bele tenni.
Tök noob vagyok high vonalon gyakorlati szempontból, de a saját friss tapasztalatom az, hogy a kétnaponta végzett csere ilyen esetben simán jó. NÁLAM legalábbis nem volt belőle probléma. Remélem nem dől be az akváriumom jövő héten mert akkor ebből nem jövök ki jól :D
 
Tök noob vagyok high vonalon gyakorlati szempontból, de a saját friss tapasztalatom az, hogy a kétnaponta végzett csere ilyen esetben simán jó. NÁLAM legalábbis nem volt belőle probléma. Remélem nem dől be az akváriumom jövő héten mert akkor ebből nem jövök ki jól :D
Remélem én is😀
 
Igen beállt szürővel a régit akváriumot inditom újra.És a beállt vízből is szeretnék bele tenni.

Mindig bacival teli szűrővel indulok. Előző akváriumból, scapeből. Sose cseréltem 2 naponta vizet induláskor, csak a szokásos heti. Beleteszem induláskor a tartós amónia tesztet, de még sose hagyta el a sárga színt. Nem azt mondom, hogy nem jó a két napi vízcsere, csak nekem erre nincs energiám és semmi extra nem szokott történni. Lehet látni, hogy harmadik hétre bepróbálkozik egy kis zöld alga, de a süncsigák elpusztítják ötödik hétre. Bevallom fel is kopna az álluk 5 hét alatt ha nem jön valami kis zöldalga. De tény, hogy jobb az első pár hétben a gyakoribb vízcsere.

Csak annyit akarok mondani, hogy ha nem naponta, hanem 2-3 naponta cserélsz vizet RO-val az bőven jó.

Valamint híve vagyok a túlszűrésnek. Emiatt sincs mit izgulnom az ammónia peek-ek miatt. Ha a szűrő kapacitása épp, hogy elviszi a tankot akkor más lenne a helyzet. Sok minden összefügg sok mindennel. Milyen biológiai szűrőanyagot használsz? stb....

Beállt vizet ne tegyél bele. Az csak azt jelenti, hogy hozod az ammoniát meg a többit a régi akváriumból. Amihez még hozzáadódik az amazoniából kioldódott. A szűrőbe lévő bacik milliárdan vannak a vízbe meg kevesen.
Megértem ha nullázott szűrőhöz vinnéd a vizet, de ha szűrőd régiből hozod akkor nem kell a víz. Sőt még a szűrőt is kimosnám RO vízzel, a megtelepedett bacik nem fognak távozni.
 
Mindig bacival teli szűrővel indulok. Előző akváriumból, scapeből. Sose cseréltem 2 naponta vizet induláskor, csak a szokásos heti. Beleteszem induláskor a tartós amónia tesztet, de még sose hagyta el a sárga színt. Nem azt mondom, hogy nem jó a két napi vízcsere, csak nekem erre nincs energiám és semmi extra nem szokott történni. Lehet látni, hogy harmadik hétre bepróbálkozik egy kis zöld alga, de a süncsigák elpusztítják ötödik hétre. Bevallom fel is kopna az álluk 5 hét alatt ha nem jön valami kis zöldalga. De tény, hogy jobb az első pár hétben a gyakoribb vízcsere.

Csak annyit akarok mondani, hogy ha nem naponta, hanem 2-3 naponta cserélsz vizet RO-val az bőven jó.

Valamint híve vagyok a túlszűrésnek. Emiatt sincs mit izgulnom az ammónia peek-ek miatt. Ha a szűrő kapacitása épp, hogy elviszi a tankot akkor más lenne a helyzet. Sok minden összefügg sok mindennel. Milyen biológiai szűrőanyagot használsz? stb....

Beállt vizet ne tegyél bele. Az csak azt jelenti, hogy hozod az ammoniát meg a többit a régi akváriumból. Amihez még hozzáadódik az amazoniából kioldódott. A szűrőbe lévő bacik milliárdan vannak a vízbe meg kevesen.
Megértem ha nullázott szűrőhöz vinnéd a vizet, de ha szűrőd régiből hozod akkor nem kell a víz. Sőt még a szűrőt is kimosnám RO vízzel, a megtelepedett bacik nem fognak távozni.
Szia! Szerintem én is 2-3 naponta cserélem a vizet.2db JBL 1502 szűrőt használok ,a szűrőanyag Seachem Matrix
 
Sziasztok!
Amazonia ver. 2 talajt tervezek vásárolni, de még aktív talajjal nem volt dolgom, szóval kicsit tanácstalan vagyok. Azzal tisztában vagyok hogy nagy mennyiségű ammónia szabadul fel a talajból, ami a kezdeti időszakban megköveteli a gyakori vízcseréket. De ezt mennyire kell belekalkulálni a tápozásba? Ha bele kell akkor azt lehet tudni hogy az ammónián kívül még milyen tápanyagok oldódnak belőle a vízbe, és hogy milyen mennyiségben? Esetleg van erről valami pontos leírás? Valamint muszáj aktív talaj mellett víztesztekkel mérni a tápanyagszinteket? Vagy talán túlgondolom a dolgot és mehetnek a tápok a gyári ajánlás szerint?
 
igen :)

Nem kell többet tápozni. Szerintem a gyakori csere is elég 2-3 naponta az első 2 hétben.
Ha jól értettem, a kérdés inkább az volt, hogy nem kell-e KEVESEBBET tápozni.

De ezt mennyire kell belekalkulálni a tápozásba? Ha bele kell akkor azt lehet tudni hogy az ammónián kívül még milyen tápanyagok oldódnak belőle a vízbe, és hogy milyen mennyiségben?

Azaz, az ammónia mellett oldódik-e ki valamilyen tápanyag is, ami miatt kevesebbet kellene adagolni az elején.
 
igen :)

Nem kell többet tápozni. Szerintem a gyakori csere is elég 2-3 naponta az első 2 hétben.
@gastvic rátapintott a lényegre.:) Majdnem az egész topicot végigolvastam és legtöbben tényleg azt kérdezték, hogy nem-e kell a gyakori vízcserék miatt több táp. De én arra gondoltam, hogy ha mondjuk csak ammónia oldódik ki a talajból, akkor az ugyebár megemeli a nitrát szintet és ez nem borítja felaz arányokat a tápozásban? Igazából én arra gondoltam, (feltéve ha ammónián kívül más nem oldódik ki a talajból) akkor (GA) macroból valamivel kevesebbet adagolni, mellé foszfátot és káliumot, a micro meg normál mennyiségben menne. És persze ha más is kioldódik a talajból akkor azt is ugyanígy belekalkulálni a tápozásba.Vagy úgy érted, hogy mindez tök fölösleges, elég ha betartom a vízcseréket, tápozok normál mennyiségben és nem lesz gond?
 
Üdv mindenkinek!

Nagy munkára szántam rá magam, restartolom az akvánkat, mert már "muszáj".
JBL AquaBasis Plus táptalajt kell kimosnom az ADA Aqua Soil Amazoniából. Hosszas procedúra, de nem lehetetlen. Az a jó, hogy a táptalaj színe igencsak elüt az Amazóniától, amikor mosom, akkor szép pirosas "porként" terül el a vízben, tényleg frankón kivehető ahogy kiválasztódik. Szitával estem neki, így az apróbb kavicskák fentakadnak. Szinte tényleg csak maga a por ami távozik.

Ugye, amik megmaradnak a kicsi (tényleg nagyon apró) kavicsocskák, (gondolom a táptalaj alkotórészei) azok maradhatnak?
Nem okoznak lésőbb gondot, ha majd az Amazonia visszamegy az akvába?
Csináltam egy képet, hozzáértők kérlek osszátok meg velem a véleményeteket. 5524c6265f0f80ebf110f5114b0fc65a.md.jpg
Na az a világos kavicsfolt maradt vissza a táptalajból.
Még terveim szerint 1-2x átmosom, biztos ami biztos, nehogy gond legyen később.

Köszi mindenkinek aki elolvassa és akik válaszolnak majd. :)
 
Üdv mindenkinek!

Nagy munkára szántam rá magam, restartolom az akvánkat, mert már "muszáj".
JBL AquaBasis Plus táptalajt kell kimosnom az ADA Aqua Soil Amazoniából. Hosszas procedúra, de nem lehetetlen. Az a jó, hogy a táptalaj színe igencsak elüt az Amazóniától, amikor mosom, akkor szép pirosas "porként" terül el a vízben, tényleg frankón kivehető ahogy kiválasztódik. Szitával estem neki, így az apróbb kavicskák fentakadnak. Szinte tényleg csak maga a por ami távozik.

Ugye, amik megmaradnak a kicsi (tényleg nagyon apró) kavicsocskák, (gondolom a táptalaj alkotórészei) azok maradhatnak?
Nem okoznak lésőbb gondot, ha majd az Amazonia visszamegy az akvába?
Csináltam egy képet, hozzáértők kérlek osszátok meg velem a véleményeteket. View attachment 156187
Na az a világos kavicsfolt maradt vissza a táptalajból.
Még terveim szerint 1-2x átmosom, biztos ami biztos, nehogy gond legyen később.

Köszi mindenkinek aki elolvassa és akik válaszolnak majd. :)
En azt mondanám, hogy há már ki tudja mennyi ideje megy az akva, akkor valószínűleg kimerűl a táptalaj. Szerintem ha marad benn valamennyi akkor az nem okozhat gondot.
 
Üdv mindenkinek!

Nagy munkára szántam rá magam, restartolom az akvánkat, mert már "muszáj".
JBL AquaBasis Plus táptalajt kell kimosnom az ADA Aqua Soil Amazoniából. Hosszas procedúra, de nem lehetetlen. Az a jó, hogy a táptalaj színe igencsak elüt az Amazóniától, amikor mosom, akkor szép pirosas "porként" terül el a vízben, tényleg frankón kivehető ahogy kiválasztódik. Szitával estem neki, így az apróbb kavicskák fentakadnak. Szinte tényleg csak maga a por ami távozik.

Ugye, amik megmaradnak a kicsi (tényleg nagyon apró) kavicsocskák, (gondolom a táptalaj alkotórészei) azok maradhatnak?
Nem okoznak lésőbb gondot, ha majd az Amazonia visszamegy az akvába?
Csináltam egy képet, hozzáértők kérlek osszátok meg velem a véleményeteket. View attachment 156187
Na az a világos kavicsfolt maradt vissza a táptalajból.
Még terveim szerint 1-2x átmosom, biztos ami biztos, nehogy gond legyen később.

Köszi mindenkinek aki elolvassa és akik válaszolnak majd. :)
Megmondom őszintén, amikor én mostam át, akkor kb 600 hektoliter vizet használtam fel és ki tudja hány óráig mostam, tésztaszűrőztem és még mindig maradt benne valamennyi táptalaj. Mindezt kb 10 liter ISTA Premiumért.
Nem tapasztaltam negatív hatást az indítás után, de legközelebb inkább csak felületesen mosom át és inkább veszek hozzá egy kisebb új csomagot fedőtalajnak, minthogy ennyi vizet és időt pazaroljak rá újra.
 
Megmondom őszintén, amikor én mostam át, akkor kb 600 hektoliter vizet használtam fel és ki tudja hány óráig mostam, tésztaszűrőztem és még mindig maradt benne valamennyi táptalaj. Mindezt kb 10 liter ISTA Premiumért.
Nem tapasztaltam negatív hatást az indítás után, de legközelebb inkább csak felületesen mosom át és inkább veszek hozzá egy kisebb új csomagot fedőtalajnak, minthogy ennyi vizet és időt pazaroljak rá újra.
A régi beidegződések a tisztára sikált folyami kaviccsal... Még akkor is az, ha soha életetekben nem csináltátok volna, mert rögtön agyagos modern talajjal kezdtetek. A génekkel öröklődik... 😃
 
Megmondom őszintén, amikor én mostam át, akkor kb 600 hektoliter vizet használtam fel és ki tudja hány óráig mostam, tésztaszűrőztem és még mindig maradt benne valamennyi táptalaj. Mindezt kb 10 liter ISTA Premiumért.
Nem tapasztaltam negatív hatást az indítás után, de legközelebb inkább csak felületesen mosom át és inkább veszek hozzá egy kisebb új csomagot fedőtalajnak, minthogy ennyi vizet és időt pazaroljak rá újra.
Nekem egy felületes mosás után vált algatengerré újraindított akváriumom (úgy gondolom nagyrészt ezért).
Érdemes alaposan átmosni egy táptalajjal kevert használt aljzatot, bármennyire fáj utána a hát...😉
 
Utoljára módosított:
A régi beidegződések a tisztára sikált folyami kaviccsal... Még akkor is az, ha soha életetekben nem csináltátok volna, mert rögtön agyagos modern talajjal kezdtetek. A génekkel öröklődik... 😃
Anno könnyebb volt tisztára sikálni a folyami kavicsot...főleg mivel nem én csináltam, hanem apu:D
 
Nekem egy felületes mosás után vált algatengerré újraindított akváriumom (úgy gondolom nagyrészt ezért).
Érdemes alaposan átmosni egy táptalajjal kevert használt aljzatot, bármennyire fáj utána a hát...😉
Szóval mossam át még párszor...
ahh, olyan vagyok mint egy gyorstalpalón végzett aranyásó. Lavór hegyek vesznek körbe, (sajnálom a vizet pazarolni), szitálom a dzsuvás víz tartalmát, csak én azért fohászkodom, hogy ne legyen már benne "semmi" 😆
 
Megmondom őszintén, amikor én mostam át, akkor kb 600 hektoliter vizet használtam fel és ki tudja hány óráig mostam, tésztaszűrőztem és még mindig maradt benne valamennyi táptalaj. Mindezt kb 10 liter ISTA Premiumért.
Nem tapasztaltam negatív hatást az indítás után, de legközelebb inkább csak felületesen mosom át és inkább veszek hozzá egy kisebb új csomagot fedőtalajnak, minthogy ennyi vizet és időt pazaroljak rá újra.
Én is a vizet sajnálom leginkább 😅😀
 
Nanot indítok hamarosan Amazonia v2-vel.
Nem tennék alá táptalajt, hanem helyette van itthon régről maradt JBL tápgolyóm, azt törném össze és szórnám szét. Ez így ok lehet? Kicsit már így is sokban lesz ez a mini-projekt, inkább használnám ami itthon van, de ha mindenképpen szükséges, teszek alá egy pici power sand-et. Viszont akkor Basic vagy Advanced? Árban alig van különbség a 2 kilós kiszerelés esetén.
 
Back
Oldal tetejére