• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

Sziasztok,

Egy kicsit speciális helyzetben kérem a segítségeteket, mert nem általános módon használtam az Amazoniat. Vettem egy használt akváriumot, amiben ADA Amazonia talaj volt összkeverve valami ismeretlen eredetű táptalajjal. Sajnáltam volna kidobni ezért fáradságos aranyásó munkával, alaposan átöblítettem. Így sikerült annyi ADA talajt megmenteni, ami elég volt az akavárium aljazatának 2 cm-es bortíásához. Ezt fedtem jbl manado darkal 6 cm vastagságban. A kérdésem az lenne hogy milyen gyakori vízcserét javasoltok ebben az esetben? Az akvárium 250 literes, low tech. Szerk.: Gondolom fontos infó: a talaj csak fél évet volt előtte vízben.

Köszönöm.
Novenyes akva inditasanal azt irjak, hogy alulra taptalaj es arra legalabb 4 cm altalanos talaj. Te az altalanos talaj ala, nem hogy taptalajt, de kimerult altalanos talajt tettel. Azaz amikor a novenyek fejlodesnek indulnak es elkezdenek gyokerzetet noveszteni amikor leernek a hatarhoz, nem az fog tortenni, mint a rendesen inditott akvaban, hogy uj lenduletre kapnak, hanem elkezdenek majd szenvedni, mert nemhogy az altalanos talajban talalhato tapanyagmennyiseget nem fogjak talalni, hanem meg annal is kevesebbhez fognak hozzaferni. Nem tudom erre tud-e neked barmilyen erdemi tanacsot adni akarki is. Gondold magad a GAs sracok helyebe, rengeteget dolgoznak es megannyi informaciot megosztanak, hogy ne legyenek olyan helyzetek ha valaki elter az altaluk megadott biztonsagos modszerektol, ne nekik kelljen javitani/magyarazni a problemat. https://www.greenaqua.hu/hu/agyagos-talaj

Esetleg megoldas lehet a talajba nyomni valamilyen tapgolyot. Vizcserenel meg a javasolt utemezes mehet: 1 hetig napi 50%, 2. het 2naponta, 3. het 2 csere aztan meg heti. Mi elkovettuk azt a hibat ketszer is, hogy honapok ota mukodo, bejaratott szuroben bizva nem tartottuk be a javasolt inditas utani csereket, jottek is az algak. :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,

Egy kicsit speciális helyzetben kérem a segítségeteket, mert nem általános módon használtam az Amazoniat. Vettem egy használt akváriumot, amiben ADA Amazonia talaj volt összkeverve valami ismeretlen eredetű táptalajjal. Sajnáltam volna kidobni ezért fáradságos aranyásó munkával, alaposan átöblítettem. Így sikerült annyi ADA talajt megmenteni, ami elég volt az akavárium aljazatának 2 cm-es bortíásához. Ezt fedtem jbl manado darkal 6 cm vastagságban. A kérdésem az lenne hogy milyen gyakori vízcserét javasoltok ebben az esetben? Az akvárium 250 literes, low tech. Szerk.: Gondolom fontos infó: a talaj csak fél évet volt előtte vízben.

Köszönöm.
Szia!
Gyakorlatilag ebben az esetben nem kell az ADA szisztenat követned, azaz a sürü vizcsereket az elejen, majd mindezt egyre ritkulo ütemben követve.....hiszen a talajod mar nem friss, raadasul mennyisegben sem akkora. Ha 2cm vastagon fedte be az akva aljat, akkor az egy zacsi talajnak (9 Liter) felel meg. Az amugy sem sok, söt... Ugyhogy gyakorlatilag csak a JBL talaj, ami uj benne, amivel viszont nincsen tapasztalatom, hogy milyen az ammonia leadasa, vagy mennyi foszfatot köt meg, de szerintem 2-3 napi 50% vizcsere elegendö lehet, felteve, hogy monitorozod a vizparametereket.
Viszont, ahogy @tsokee irta, igy nincsen taptalajod, es mivel az akva mar be van rendezve en JBL vagy Dennerle tapgolyokkal mindenkeppen tamogatnam a növenyeket. Egy ekkora akvaba 20-30 golyot biztos lenyomnek.
 
Szuper, koszonom! Első sorban az ammónia eresztes miatt kérdeztem. Igen kb 9-10 liter lett belőle, az öblítés a vége felé már nem voltam olyan lelkes... Talajjavitot mindenképpen fogok használni.
 
Sziasztok,

Amazonia powdert vettem a sima helyett. Természetesen felvágtam a zsákot mire észrevettem. Nano akváriumba menne, beletehetem 5-6 cm vastagon vagy be fog fulladni?

Köszönöm.
 
Sziasztok!
Valaki csinált már olyat, hogy már beállt akváriumba rátöltött még egy kis friss talajt?
Gondot okozna? Élőlények is vannak bennt...
 
Sziasztok!
Valaki csinált már olyat, hogy már beállt akváriumba rátöltött még egy kis friss talajt?
Gondot okozna? Élőlények is vannak bennt...
Szia, működik, óvatosan csináld, hogy minél kevésbé kavard fel. Mi kis 1 decis pohárral töltögettünk amazonia lightot. Ami bevált: poharat megtöltöd talajjal, óvatosan a víz felszínén megtöltöd vízzel és utána öntöd finoman a kívánt helyre. Így lett a legkevésbé zavaros a víz az utántöltés után. A biztonság kedvéért adhatsz egy kis plusz szűrőbacit (pl. seachem stability), mondjuk attól is függ, mekkora mennyiséget akarsz rátölteni.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Valaki csinált már olyat, hogy már beállt akváriumba rátöltött még egy kis friss talajt?
Gondot okozna? Élőlények is vannak bennt...
Ligh-ot többször is, volt, hogy 9 litert egyben. "Simával" így nem merném, csak kis adagokban.
 
Szia, működik, óvatosan csináld, hogy minél kevésbé kavard fel. Mi kis 1 decis pohárral töltögettünk amazonia lightot. Ami bevált: poharat megtöltöd talajjal, óvatosan a víz felszínén megtöltöd vízzel és utána öntöd finoman a kívánt helyre. Így lett a legkevésbé zavaros a víz az utántöltés után. A biztonság kedvéért adhatsz egy kis plusz szűrőbacit (pl. seachem stability), mondjuk attól is függ, mekkora mennyiséget akarsz rátölteni.
Igazából csak nagyon minimálisat szeretnék tölteni hátra, meg a Dragon kövek közé (kanállal vagy kis pohárral). Arra gondoltam, hogy leengedem a vizet amennyire csak tudom. Bacit mindenképp terveztem adagolni.
 
Igazából csak nagyon minimálisat szeretnék tölteni hátra, meg a Dragon kövek közé (kanállal vagy kis pohárral). Arra gondoltam, hogy leengedem a vizet amennyire csak tudom. Bacit mindenképp terveztem adagolni.

Szia!

Én úgy töltöttem utána a talajt, hogy egy vastagabb, megfelelő hosszú csőbe biggyesztettem egy vastag tölcsért, ezen keresztül simán ment a töltögetés. Jó, néha meg kellett rázni kicsit a csőben a cuccot, hogy lemenjen, de elég jól oda jutott a talaj, ahová én szerettem volna. A vizet sem kellett leengedni, a zavarosodás is egész minimális volt.
 
Szia!

Én úgy töltöttem utána a talajt, hogy egy vastagabb, megfelelő hosszú csőbe biggyesztettem egy vastag tölcsért, ezen keresztül simán ment a töltögetés. Jó, néha meg kellett rázni kicsit a csőben a cuccot, hogy lemenjen, de elég jól oda jutott a talaj, ahová én szerettem volna. A vizet sem kellett leengedni, a zavarosodás is egész minimális volt.
Szia!
Hallottam erről a technikáról is. Kénytelen voltam a vizet leengedni, mert a kövek közé és alá is töltöttem. 20 perc alatt megvoltam vele, a víz sem lett zavaros, igaz kb egy bögrényi talajt töltöttem csak bele..
 
Sziasztok.
Ujra szeretnem inditani a 60as akimat. Mivel nincs light amazonia nyar vegeig igy sima amazoniaval meg merjem kockaztatni? Atmenetileg el tudom szallasolni a joszagokat de nem hetekig.
 
Sziasztok,
1,5 év után bontottam az akváriumot, Amazonia light van benne. Jó párszor átmostam, hogy újra felhasználhassam, de még így is csoki szinű, aztán arra gondoltam, hogy így vizes mosással mivel folyamatosan oldódik az agyag, ezért így nem is fog teljesen tiszta víz jönni róla.
Jól gondolom, hogy ki kellen szárítanom és átrostálnom?
Itt az egyik hsz.-ben valaki mintha ilyet pezzegetett volna.
 
Sziasztok,
1,5 év után bontottam az akváriumot, Amazonia light van benne. Jó párszor átmostam, hogy újra felhasználhassam, de még így is csoki szinű, aztán arra gondoltam, hogy így vizes mosással mivel folyamatosan oldódik az agyag, ezért így nem is fog teljesen tiszta víz jönni róla.
Jól gondolom, hogy ki kellen szárítanom és átrostálnom?
Itt az egyik hsz.-ben valaki mintha ilyet pezzegetett volna.
Minden mozgatással szárítással egyre jobban morzsálódik. Ha van egy szitád csap alatt átmosol egy teli szitányit megdobálva megmozgatva kb 20 mp csap alatt. Ennyi. Az elején csoki színű a 20. másodpercben jóval világosabb víz jön belőle. De ne piszkáld tovább. Sose lesz kristály tiszta. Nem is kel mást tenned vele.

Mire akarod használni? Elvileg ha kifáradt az amazoniád már nem azt tudja mint amikor vetted.
 
Sziasztok,
1,5 év után bontottam az akváriumot, Amazonia light van benne. Jó párszor átmostam, hogy újra felhasználhassam, de még így is csoki szinű, aztán arra gondoltam, hogy így vizes mosással mivel folyamatosan oldódik az agyag, ezért így nem is fog teljesen tiszta víz jönni róla.
Jól gondolom, hogy ki kellen szárítanom és átrostálnom?
Itt az egyik hsz.-ben valaki mintha ilyet pezzegetett volna.
A talajt nem ismerem de agyag talajt igen. Ebből kiindulva mosni nem szabad, szitálni sem, csak betenni és feltölteni finoman. Hallottam, már a sütesröl, de el nem tudom kepzelni, hogy az változtat a szilárdságán. Max 300 fok. Az az agyagnak semmi.
 
Minden mozgatással szárítással egyre jobban morzsálódik. Ha van egy szitád csap alatt átmosol egy teli szitányit megdobálva megmozgatva kb 20 mp csap alatt. Ennyi. Az elején csoki színű a 20. másodpercben jóval világosabb víz jön belőle. De ne piszkáld tovább. Sose lesz kristály tiszta. Nem is kel mást tenned vele.

Mire akarod használni? Elvileg ha kifáradt az amazoniád már nem azt tudja mint amikor vetted.
Szitával kezdtem neki, a felét így csináltam, a másik felét kisvederrel, itt tűnt fel hogy nem tisztul, de ezek szerint túlzásba is vittem.

Eleocharis parvula mini van benne ezt is szeretném visszaültetni, átválogatás után.

Hát táptalajt már biztos kell cseréljek, az algától meg már nem félek, hiányozna is ha nem lenne benne.:)😔
 
Sziasztok!Akváriumot szeretnék indítani(360l).Amazonia v2 általános növénytalajt szeretnék használni.Napi vízcserét ajánlonak hozzá kb két hétig.Én lágy vizet használok de a napi 150l víz előállítása nálam kivitelezhetetlen.Szerintetek ,hogy csináljam?
 
Ha beállt szűrővel indítod, kitolhatod két napra, nálam legalábbis nem okozott ez gondot.
Szerk: lehet hogy többre is, de azt nem mertem megjátszani :)
 
Back
Oldal tetejére