• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

viktorlantos said:
Balage said:
Sziasztok !

Malaya: nálam is összetörtek a szemcsék kb a felső 1 centiben találhatóak 80 %-a mondhatni porrá... ennek ilyennek kell lennie?

Szio,
pár sorral feljebb: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=1 ... =90#p42558
Változó, hogy az agyag hogyan viselkedik ez a porosodás nem számottevő még. A talaj ugyanúgy működik, idővel az agyag por beül a szemcsék közé. Ha zavar le tudod szippantani ezt a finom por réteget egy vékony leszívócsővel.

Más:
Arra visszont figyelj, hogy ez a talaj kicsit csökkenti a pH-t. Ha full lágy vizet használsz, amiben alacsony a pH, akkor simán 6-os pH alá is szaladhat az érték, amit nem minden lakó szeret. Picit érdemes visszakeverni csapvízzel ilyen esetben.

Értem ez megnyugtató számomra, a ph csökkentő tulajdonságáról tudok, figyelek majd rá. Igazából a színe ami tetszik, természetes hatása van nagyon.
 
Balage said:
Értem ez megnyugtató számomra, a ph csökkentő tulajdonságáról tudok, figyelek majd rá. Igazából a színe ami tetszik, természetes hatása van nagyon.

A galériában működő akváriumunkban nagyon jó tapasztalataink vannak vele. A pH miatt is csak egyszer avatkoztunk be kis állítgatással.
Mostanság 4. hónapos az akvárium és sokkal kevesebb alga probléma volt vele, mint az Amazonia esetén. Fonalunk volt az elején a sok fény és a nem megfelelő keringetés miatt, de ennyi.

5707921488_aa91c277e5_b.jpg
 
Sziasztok!

Egyelőre még csak terv szintjén áll a dolog - de szeretnék egy kb. 240 literes akváriumot. Az a kérdés merült fel bennem, hogy nem lenne-e célszerű a szűrőbe - az első két hétre - ammónia megkötő töltetet rakni? Ha kell vennem még három vödröt, árban már majdnem ott vagyok és mégsem kell 6-8 teli vödröt kerülgetni minden nap - ami pajkos kisgyerekkel nem is mindig akkora móka.
 
LGA said:
Sziasztok!

Egyelőre még csak terv szintjén áll a dolog - de szeretnék egy kb. 240 literes akváriumot. Az a kérdés merült fel bennem, hogy nem lenne-e célszerű a szűrőbe - az első két hétre - ammónia megkötő töltetet rakni? Ha kell vennem még három vödröt, árban már majdnem ott vagyok és mégsem kell 6-8 teli vödröt kerülgetni minden nap - ami pajkos kisgyerekkel nem is mindig akkora móka.

A gyakori vízcserék nem csak az ammónia miatt kellenek. Az algásodás elkerülése miatt kell leginkább. 2-3 napnál nem érdemes többet várni a cserékkel.
Egy slagos rendszerrel gyorsan megvagy és akkor vödör sem kell.
 
Nem annyira a cserék gyakoriságát - remélem, hogy indítás közben nem leszek távol 2-3 napig egyszer sem -, mint inkább a mennyiségét szeretném csökkenteni. Vélelmeztem, ha a szűrő durván kinyesi az ammóniát - megszakítva a nitrifikációs kört - akkor az algáknak is kevesebb esélyük van. Öszintén szólva a másik ok, ami miatt elgondolkodtam a szűrő betéten, az Balázs javaslata, miszerint ültessek pl. egy halom Valisneriát a is be, még ha később ki is veszem, pont azért, hogy elvigyék a tápanyagokat az algák elől. De ha később nincs rájuk, vagy ekkora mennyiségben nincs rájuk szükségem, akkor azt azért pazarlásnak érzem. Nyilván ha nem csak az ammónia a gond, hanem mondjuk (tájékozatlanként csak hasamra ütök) a foszfát is, akkor sanyarú sors ide vagy oda, valahogy megkűzdök az asszonnyal és telerakom vödörrel a nappalit. ;)

A slaggos rendszer alatt mit értesz? Közvetlenül a csapról töltsem után az akváriumot az elején?

(Különben meg kell a vödör! Már az oviban is volt! Anélkül nem az igazi a pacsálás! :D )
 
De hát nem azért vödrözünk, hogy kimenjen a klór a vízből? :shock:

A perlátor helyére a sarkon lévő szerelvény boltból is tudok venni slag csatlakozót, csak eddig nem is gondoltam rá. De a hordó végképp nem játszik. :) Nem csak csúf, hanem a felület/térfogat arány miatt a klór is lassabban jön ki belőle.
 
LGA said:
De hát nem azért vödrözünk, hogy kimenjen a klór a vízből? :shock:

A perlátor helyére a sarkon lévő szerelvény boltból is tudok venni slag csatlakozót, csak eddig nem is gondoltam rá. De a hordó végképp nem játszik. :) Nem csak csúf, hanem a felület/térfogat arány miatt a klór is lassabban jön ki belőle.

A víz előkészítő csodákra képes. ;) http://www.greenaqua.hu/catalogsearch/r ... %ADt%C5%91
Egyébként amíg csapvízzel cseréltem úgy csináltam, hogy beletöltöttem az akiba a klórtalanítót, és feltöltöttem csapvízzel, ennyi idő alatt a klórt is megkötötte majd tápozás és elindítottam a szűrőt, senkinek semmi baja nem volt.
 
Sziasztok!

A közeljövőben szeretném a 240l aksimat újraindítani. Mivel ez volt az első növényes ezét elkövettem egynéhány hibát amit menet közben kellet kijavítani.
Gyenge szűrés nem megfelelő co beoldás rossz flow belső állandóan algásodó háttér (most végre kikerül) leküzdve. Sokat tanultam szinte mindent innen.
A Manadó helyett Tropica tápaljzat és Malaya - általános növénytalaj választottam.(Igazából Amazoniát szerettem volna csak hát mire az megjön.)
A szűrőket nem nagyon piszkálnám megpróbálom a setup alatt egy 60l hordóra kötve járatni a régi akvárium vízzel.
Végig olvasva az előzményeket nem minden tiszta.
1.Hogyan tápozzak az elején? (GA mikró makró carbó)
2.Vízcserék nagysága gyakorisága az elején?
 
tsava said:
Sziasztok!

A közeljövőben szeretném a 240l aksimat újraindítani. Mivel ez volt az első növényes ezét elkövettem egynéhány hibát amit menet közben kellet kijavítani.
Gyenge szűrés nem megfelelő co beoldás rossz flow belső állandóan algásodó háttér (most végre kikerül) leküzdve. Sokat tanultam szinte mindent innen.
A Manadó helyett Tropica tápaljzat és Malaya - általános növénytalaj választottam.(Igazából Amazoniát szerettem volna csak hát mire az megjön.)
A szűrőket nem nagyon piszkálnám megpróbálom a setup alatt egy 60l hordóra kötve járatni a régi akvárium vízzel.
Végig olvasva az előzményeket nem minden tiszta.
1.Hogyan tápozzak az elején? (GA mikró makró carbó)
2.Vízcserék nagysága gyakorisága az elején?

Néhányszor kitárgyaltuk ezért most csak gyorsban.

Az indításnál ha emers növényeket frissen ültetsz, akkor felesleges tápozni az első héten. Aztán szép lassan neki lehet ugrani a fokozatos tápozásnak. 3. hét környékén a növények is szépen indulgatnak már. Akkor lehet tolni a tápokat is. De ahogy több dologban ezt is lehet ezer módon indítani. Én a vékony tápozásnak vagyok a híve az indításnál.

Vízcsere legyen gyakori. 2-3 naponta az első 2-3 hétben. Később beállhatsz a heti 30-50%-ra.
 
Szia!

Oké azt értem hogy az Amazonia esetében ezt kell tenni ,de a Malaya ugye azért egy kvázi "gyengébb" táptalaj.
Ez az ami nem tiszta teljesen és a kérdésem is erre irányult volna.
 
tsava said:
Szia!

Oké azt értem hogy az Amazonia esetében ezt kell tenni ,de a Malaya ugye azért egy kvázi "gyengébb" táptalaj.
Ez az ami nem tiszta teljesen és a kérdésem is erre irányult volna.

Szia igen a valasz mindenfele talajra vonatkozik emers novenyek eseten. De van aki tokig nyomja nulladik perctol szerintem ez felesleges.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
sziasztok,

hamarosan tervezek egy komplett talajcserét, a régi bazaltzúzalékról kicsit komolyabbra :ugeek:
Alulra Tropica Növény táptalajt gondoltam 1cm vastagságban, felé pedig 5cm ADA Aqua Soil Amazoniát. Ez a vastagság elég lesz a növényeknek, nem fog a táptalaj felszivárogni?
Másik kérdésem, hogy a beállt vizemet egy az egybe öntsem ki vagy használjam fel az új talaj indításánál?

köszi:
zsujka
 
zsujka said:
sziasztok,

hamarosan tervezek egy komplett talajcserét, a régi bazaltzúzalékról kicsit komolyabbra :ugeek:
Alulra Tropica Növény táptalajt gondoltam 1cm vastagságban, felé pedig 5cm ADA Aqua Soil Amazoniát. Ez a vastagság elég lesz a növényeknek, nem fog a táptalaj felszivárogni?
Másik kérdésem, hogy a beállt vizemet egy az egybe öntsem ki vagy használjam fel az új talaj indításánál?

köszi:
zsujka

Szia,
táptalajra jó az 1cm, átlagban 1-2 szoktunk mondani. Általános talajból az Amazonia a legjobb, viszont most csak a Powder van ami kisebb szemű, az új szálllítmány csak 2 hónap múlva fog megérkezni. Az 5cm is jó ebből, elől lehet 4 hátul meg akár 6-8 cm magas is.
Az amazónia miatt az első héten kell a sűrűbb vízcsere ezért nincs nagyon értelme visszatölteni a beállt vizedet, mert másnap vagy harmadnap úgy is lecseréled legalább az 50%-át ;)
 
inadsz said:
zsujka said:
sziasztok,

hamarosan tervezek egy komplett talajcserét, a régi bazaltzúzalékról kicsit komolyabbra :ugeek:
Alulra Tropica Növény táptalajt gondoltam 1cm vastagságban, felé pedig 5cm ADA Aqua Soil Amazoniát. Ez a vastagság elég lesz a növényeknek, nem fog a táptalaj felszivárogni?
Másik kérdésem, hogy a beállt vizemet egy az egybe öntsem ki vagy használjam fel az új talaj indításánál?

köszi:
zsujka

Szia,
táptalajra jó az 1cm, átlagban 1-2 szoktunk mondani. Általános talajból az Amazonia a legjobb, viszont most csak a Powder van ami kisebb szemű, az új szálllítmány csak 2 hónap múlva fog megérkezni. Az 5cm is jó ebből, elől lehet 4 hátul meg akár 6-8 cm magas is.
Az amazónia miatt az első héten kell a sűrűbb vízcsere ezért nincs nagyon értelme visszatölteni a beállt vizedet, mert másnap vagy harmadnap úgy is lecseréled legalább az 50%-át ;)

köszi, úgy terveztem én is, hogy kábé akkorra lesz meg rá a pénz is és a fórumot is kábé addigra olvasom ki :)
 
Hali!
Az lenne a kérdésem,hogyha a Malaya talajomat újra fel akarom használni egy új setupnál és új táptalajt is akarok rakni alá..arra a megoldásra gondoltam,hogy a java részét leszívom vízzel együtt,utána leöntöm róla a vizet és itt jön a kérdés része: ha szétterítem és kiszárítom,akkor szétporlad,vagy megint hasonló állagú lesz,mint mikor kiöntöttem a zacsiból? Az ok:nem szeretném tereprendezéskor szétnyomorgatni a kövekkel a talajt és szárazon nyilván könnyebb! :oops:
 
ZaCK said:
Hali!
Az lenne a kérdésem,hogyha a Malaya talajomat újra fel akarom használni egy új setupnál és új táptalajt is akarok rakni alá..arra a megoldásra gondoltam,hogy a java részét leszívom vízzel együtt,utána leöntöm róla a vizet és itt jön a kérdés része: ha szétterítem és kiszárítom,akkor szétporlad,vagy megint hasonló állagú lesz,mint mikor kiöntöttem a zacsiból? Az ok:nem szeretném tereprendezéskor szétnyomorgatni a kövekkel a talajt és szárazon nyilván könnyebb! :oops:

Megint hasonlo lesz nyugi ;)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 
Viiiiiktor, Te a németektől is a fórumot böngészed :) Tessék még abból a finom sörből inni amit mutattatok facebookon és kikapcsolódni :angel:

Lóri, én is újrahasználtam a talajt, átmostam rendesen amíg tiszta nem volt a víz, kiszárítottam és mint az új olyan. Szal nyugodtan
 
Sziasztok!

Most induló akváriumomnál ezt a talajt fogom használni JBL Aquabasis Plusz táptalajjal. Kérdésem az lenne, hogy minimum mekkora vastagságban kell használni az Amazónia talajt a táptalaj felett? A JBL csomagolásán az van, hogy a táptalaj felett minimum használjunk 5-8 cm JBL Manado általános talajt. Amazónia esetében is ezt az értéket kell figyelembe venni?
 
Back
Oldal tetejére