• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

De a boltba bárki bejön meg lehet nézni minden akváriumot. A többség májusi indítással megy.

Olyan hogy régi talaj nincs. A mostani batch kb 10 tonna volt a vége nemrég ment el. Kb az elmúlt 10 hónap adagja volt
Az előző batch 1 évvel korábbi. Ebből is fut még akvárium a boltban.
Ennél korábbi talajok nincsenek
 
4 hónap után

View attachment 67427Elatine Hydropiper - 3cm life underground by Viktor Lantos, on Flickr


Ezen a képen nem látom azokat a homokszemcséket, amiket Marian és Szentgyo képein. Ez amit most mutattál a "régi"(tudom, hogy azt mondod nincs olyan hogy régi és új) verziónak néz ki inkább. Mitől különbözhet ennyire a két képen lévő szemcse kinézete?
 
Ezen a képen nem látom azokat a homokszemcséket, amiket Marian és Szentgyo képein. Ez amit most mutattál a "régi"(tudom, hogy azt mondod nincs olyan hogy régi és új) verziónak néz ki inkább. Mitől különbözhet ennyire a két képen lévő szemcse kinézete?

A talaj tök fekete amikor kiveszed a zacsiból. Teljesen mind1 mikori.
A szemcsék lehet az errodálás miatt vannak. Ezt nehéz megmondani. Nálunk a boltban is most kb 50+ zsákkal van az akváriumokban.

De miután Marian írt kibontottam egy új zacsit a polcról. Sem szagra sem állagra nem tért el a korábbi érzéstől.

Ahogy írtam nincs régi talaj. A környerő országokban az elmúlt 1 évben ugyanaz a szállítmány van amit hoztunk.
Az EU nagy részén évente érkezik új szállítmány. Ez alól talán csak a németek kivételek, ahol évente több konténer mozog.
 
Lehet, hogy Mariann kifogott valami beállítási adagot. Ilyen előfordulhat hisz a gépeket is karbantartják, utána meg az első adagok még nem mindig tökéletesek, de attól még bekerülhet a csomagba. Mindenhol így van! A gyártó sokkszor úgy véli , hogy még "elmegy", és nem selejtezi le, csak mikor a vevő megreklamálja, akkor derül ki, hogy neki úgy mégsem jó. Ilyen szempontból problémásak az utángyártott autóalkatrészek, főleg a karosszéria elemek, mert ott sincs már vevői visszajelzés. Elvileg ha meglene a csomagolás és rajta a gyártási dátum, akkor a gyártó vissza tudná keresni, hogy akkor volt-e valamilyen karbantartás, ezzel tudná csökkenteni az ilyen bakik előfordulásának eséjét. Szóval ez azért nekik is fontos infó.
 
Csinálok majd egy macrot valamelyik nap, ha ez megnyugtat valakit :)

Nem igazán engem kell megnyugtatnod, hanem azt a sok-sok embert aki pl. látta az összehasonlító képeket, amin teljesen más szemcsék láthatóak, és azt a következtetést vonják le, hogy "hm, igen, jó sok benne a homok, romlott a minősége". A rossz pletyka gyorsabban terjed. :)

Nemrégen találkoztam a csoportomban például olyan kijelentéssel, hogy a GA tápok közvetlenül felelnek a felszíni hártyáért. :confused:o_O

Lehet, hogy Marian számodra nem mérvadó aquascaper, de szép akváriumokat csinál, és sokan figyelnek rá.

Én simán írnék az FB oldalra egy cáfolatot ezekről. (amazónia témában)
 
Utoljára módosított moderátor által:
A rossz pletyka gyorsabban terjed.

Meg úgy általában minden. Ha sokat mondják "migráns" még a végén mindenki elhiszi..... De azért vannak akik gondolkodnak szerencsére.

@szentgyo posztja viszont újra előhozta a témát, és sokkal több kézzel fogható adatot kaptunk, ezért elküldöm az infokat a cégnek. Hátha tudnak valamit kezdeni vele.


Ettől függetlenül, gondoljatok bele. Ez kb olyan mint az autógyártás. Legyártanak több százezer zsák talajt és kapnak egy minimális visszajelzést ehhez a mennyiséghez képest.
A többieknek miért nem? És miért van olyan nagy számban ahol tökéletesen működik? Százalékokat direkt nem írok.

Ezért is írtam néhány bejegyzéssel fejlebb, hogy el tudom képzelni, hogy esetleg a szállítás alatt történhet valami? Ha a kemikáliákat és vízparamétereket kizárhatjuk.
Nálunk a tárolás is temperált páramentes helyen van.

Mind1 ezek alapján mi is megnézünk majd pár zsákot a most érkező szállítmányból ismét. A macro fotót a fórumnak elkészítem valamelyik nap.
 
NOTES_102_notes_B.jpg BF-en vettem 2*9L Amazónia Light-ot. Azt mondta a vörös srác (új a nevét nem tudom még), hogy semmiben sem különbözik, csak lassabban nőnek benne a növények, így a kezdeti algásodást könnyebbe elkerülni. Ez nem lehet hátrány gondoltam. Nekem nem sietős gondoltam. De most láttam Balázs legutolsó ügyfeles akváriumát ahol azt mondja ezek 3-4 hónap alatt kimerülnek.

Jaj.

Felmentem a GA-ra ott találtam egy szép összehasonlító ábrát amivel kb semmire se mentem. Fent azt láthatjátok.

Mit tegyek másképp, hogy ismét ne legyen algám? Ez lesz a harmadik nagyakváriumos indításom és ebből adódik, hogy én még simán pofára esek. Az előző indítás algamentes volt. S végig az is maradt.

288L-esbe így csináltam:
Dennerel 9 az egyben táptalaj 18L
2-3 zsák Amazónia 9L attól függően mennyire dimbesdombos.

Indulás időpontjától Mic-Mac a bruttó akvamérethez számolva. 1ml/20L
+ excel
+ 100ml PO4 vízcserekor aztán naponta 30-40ml amíg végre nem megy 1-es fölé a mérés ez kb 2 hónap. Addigra telítődik az amazónia.
+ Twinstar
+30 süncsiga + pár amanó + sok garnéla A kisebb bakikra.

Ha beállt és elkészült az akva 2 hónap alatt, MM-ot csökkentem nettó víztartalomra, ami scape függő.

Light esetében mit változtassak ezen?
Mi az a COD a képen? Call of Duty?
 
Miért lennél algás a Light-tal, ha a sok ammóniás "normál" Amazóniával el tudtad kerülni? Pont azért készült a Light, hogy könnyebb legyen az indulás. Az, hogy hamarabb kimerül, azt jelenti, hogy hamarabb kell elkezdeni a táprudazást, már ha valóban hiánytünetek jelentkeznek vagy lassul a fejlődés.
 
Miért lennél algás a Light-tal, ha a sok ammóniás "normál" Amazóniával el tudtad kerülni? Pont azért készült a Light, hogy könnyebb legyen az indulás. Az, hogy hamarabb kimerül, azt jelenti, hogy hamarabb kell elkezdeni a táprudazást, már ha valóban hiánytünetek jelentkeznek vagy lassul a fejlődés.

Közben megnéztem a videót, nem 3-4 hónapot mond a kimerülésére hanem "párat" "talán 1 évet" és utána táprudazást. Egyébként annyira jó az Amazónia Light, hogy 3 hete, lustaságból on-the-fly, még öblítve sem, beöntöttem 9 litert feltölteni a scape-t egy 240 lieteresbe és nulla alga, semmi elhalás (garnélák sem). Csak volt rögtön egy 50%-os vízcsere és persze a szűrés elég erős.
 
Közben megnéztem a videót, nem 3-4 hónapot mond a kimerülésére hanem "párat" "talán 1 évet" és utána táprudazást. Egyébként annyira jó az Amazónia Light, hogy 3 hete, lustaságból on-the-fly, még öblítve sem, beöntöttem 9 litert feltölteni a scape-t egy 240 lieteresbe és nulla alga, semmi elhalás (garnélák sem). Csak volt rögtön egy 50%-os vízcsere és persze a szűrés elég erős.
Hol van naplód, hogy megnézhessem a működő akvát?
 
Mi az a COD a képen? Call of Duty?

Chemical Oxigen Demand, magyarul Kémiai Oxigén Igény, röviden KOI, ez a paraméter azt mondja meg, hogy a vízminta mennyi oxidálható anyagot tartalmaz, a legnagyobb mértékben ez az oldott szerves anyagokat mutatja ki. Mégjobban lefordítva, ha megkutyulta a talajt, a vízbe a talajból ennyi szerves anyag oldódott ki.

A táblázatot végignézve tehát a light kevesebb szerves anyagot tartalmaz, és valami módon az ammónia egy részét még a talajon belül feloxidálták nitráttá. (ez az utóbbi lehet összefüggésben is van az alacsonyabb szerves anyaggal)
 
Régebben olvastam, hogy kb 3 évig lehet rescapre használni amazóniát aztán elporlad. Akkor még nem tudtam róla, hogy max 1 évig bírja aztán kimerül és táprudazni kell. Csak az 3 év lebegett a szemem előtt. Kérnék tanácsot, hogy hogy lehet használni a régi amazóniát egy rescapnél, hogy ne táprudazva kezdjem és csináljam végig az új scapet.

1, Táptalaj segít ebben? Dennerle 9 in 1 deposit mix? Kiváltja a táprudat?
2, Egy 300L-esbe úgysem 1 zacskóval használ az ember, alapot kitöltöm a régivel, felső 4cm-t meg frissel. Ez jó megoldás? Hány centis legyen a friss réteg?

Köszi a válaszokat.
 
Sziasztok,

Egy kicsit speciális helyzetben kérem a segítségeteket, mert nem általános módon használtam az Amazoniat. Vettem egy használt akváriumot, amiben ADA Amazonia talaj volt összkeverve valami ismeretlen eredetű táptalajjal. Sajnáltam volna kidobni ezért fáradságos aranyásó munkával, alaposan átöblítettem. Így sikerült annyi ADA talajt megmenteni, ami elég volt az akavárium aljazatának 2 cm-es bortíásához. Ezt fedtem jbl manado darkal 6 cm vastagságban. A kérdésem az lenne hogy milyen gyakori vízcserét javasoltok ebben az esetben? Az akvárium 250 literes, low tech. Szerk.: Gondolom fontos infó: a talaj csak fél évet volt előtte vízben.

Köszönöm.
 
Back
Oldal tetejére