• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

M - magas PO4 fogyasztás. Napi 1ppm!
Hát igen ilyen amikor valaki úgy vagdalkozik, hogy nem tudja hogy működnek az ilyen aljzatok. Teljesen mind1 melyik Japán aljzatot veszem le a polcról. Garantáltan szipkázza majd a foszfátot. Ezt évtizedek óta lehet olvasni a neten. De itt a kerészen sem számít újdonságnak.
Ha pl ADA tápokat használsz, talán még előnyös is. Ott nem kell foszfát. Ha saját tápokkal babrálsz vagy célértéket akarsz tartani, akkor meg locsolni kell bele a foszfátot. De ez nem a talaj hibája, hanem a talaj tulajdonsága.
Az ilyen beírások miatt teljesen komolytalan bármit is ír mellé.


Én látok tudományos vonalon amúgy elméleti összefüggést. Nem csökkent a szerves anyag mennyisége véletlen újabban?
A light-ban elvileg csökkentették valamilyen módon, ezért is lehet simább az indítás. Minden aktív agyagos aljzat szipkázza a foszfátot, ez tény. De, ahol magasabb a szerves anyag tartalma a talajnak, a talaj "magát eteti", és kevésbé "eszi" a vízből a foszfátot. Talán ezt tapasztalhatta Marian. Ami a téma a sima amazónia, vagy a szürkésebb light?
 
Én látok tudományos vonalon amúgy elméleti összefüggést. Nem csökkent a szerves anyag mennyisége véletlen újabban?
A light-ban elvileg csökkentették valamilyen módon, ezért is lehet simább az indítás. Minden aktív agyagos aljzat szipkázza a foszfátot, ez tény. De, ahol magasabb a szerves anyag tartalma a talajnak, a talaj "magát eteti", és kevésbé "eszi" a vízből a foszfátot. Talán ezt tapasztalhatta Marian. Ami a téma a sima amazónia, vagy a szürkésebb light?

Minden japán agyagos ugyanannyi foszfátot nyel el. Ez csak akkor gond, ha egy bizonyos szintet akarsz tartani naponta. De ezt kb millióan megoldottuk már.
Ha ezt hibának érzékeli, homokot kell használni vagy kavicsot ami nem piszkál bele a vízparaméterekbe.
 
Viszont Marian óta most @szentgyo -nél látom először a jelenséget. Az ADA-nak elküldöm az infokat.

Marian nem volt hajlandó vízparamétereket sem elárulni. Ezért sem nagyon lehetett mit kezdeni a kirohanásával.
 
Egyébként az ADA válasza ez volt Marian felé:

As official statement, we could mention we have never changed each production process and composition of material since we started producing this product.
Regarding the mud of 1cm bottom of aquarium, it is not unusual that they crumble even after some months later. They disintegrate with time and the external factors; roots growing, replanting plants, or pressuring the soil with hard material such stone etc.. crumbling at the bottom of aquarium does not bring problem to the health of plants and aquarium environment. However, we are not sure why it caused the cloud water in your aquarium, because even the soil crumbled at the bottom (the upper part remains form), normally it does not make water cloudy as far as you just leave it at the bottom. We are not able to confirm your situation how your aquarium water turned cloud after 9 months with your photos and movies (we had seen movies on your post already before we downloaded from your link), since they were taken after breaking layout and are focused mud and powder.
Needless to say, the condition of the product is not always same as it is natural matter. Please kindly understand it is not possible for us to control any slight difference between each batch. Therefore, we are not sure what is exact cause of your issue of PO4, sand composition, lacking humus, and failure of plants worth. On the other hand, as a manufacture, we should not deny any possibility for any complain and it might be happened during production process for your case. However, we have not received such claim or report from our distributors and end-users so far, and we also don't confirm such symptom in our gallery.
We appreciate you understand these points and apologize for your any inconvenience brought by our product.
 
A boltunkban egyébként minden akvárium ebből az eresztésből ment/megy most is.

Egy dolog van még amit szinte lehetetlen kontrollálni.
Ezek a talajok palettán érkeznek. És bár már nem pakolnak annyit egy raklapra mint 8-10 éve (akkoriban simán volt 1.5 tonnás raklap is)
Azért most is szép tornyokban érkeznek ezek a talajok. A kartonok borzalmasan erősek, de mondjuk a nyakamat nem tenném oda, hogy a paletta alján lévő karton a nyomás miatt nem sérülhet a Japán-Budapest útvonalon.
Mivel mi saját magunk is csak ezt használjuk és az ügyfeles akváriumok is ezt kapják, ezt már nagyon régen kiszúrtuk volna, ha rendszeres lenne.
 
Viszont Marian óta most @szentgyo -nél látom először a jelenséget. Az ADA-nak elküldöm az infokat.

Marian nem volt hajlandó vízparamétereket sem elárulni. Ezért sem nagyon lehetett mit kezdeni a kirohanásával.

Én még a Trópusban használtam párszor ADA talajokat, és most legutóbb Tropicát tettem le az egyik akváriumba. Nem mértem tesztekkel, de azt erősen gyanítom(a növényeket megfigyelve), hogy az ADA amazónia annó jóval több nitrátot adott le a vízbe(magyarul több benne a tápanyag, ha a megfigyelésem helyes volt).

Ez mondjuk nem baj, egy tulajdonság. :) Engem szívatott meg, mert direkt úgy állítottam be a tápozást, hogy úgy voltam vele elég nitrogén majd jön a talajból, mert azt hittem a tropica ugyanazt tudja teljesen mint az ADA.
 
Amúgy ez érdekes. Marian képei. Állítólag a felső kép a régi amazónia, az alsó az új. Kissé úgy érzem kategorikusan ki lett jelentve, hogy hülyeséget beszél, pedig a képen tényleg más.




41768496_2055732767819923_6030510155215405056_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fbud2-1.jpg

41656713_2055732777819922_34246686238834688_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fbud2-1.jpg
 
Nálam 8-9 hónap alatt ilyen lett, és nem sok száz garnéla által termelt mulm, nagyon kevés garnéla volt az akváriumban...

yi0X11r.jpg
 
A pontok amiket írt nagy részben komolytalanok.

Az egyetlen dolog ami megfogható az iszaposodás, de erre nem volt hajlandó semmilyen viztesztet csinálni.

Az megvan @tsokee videójából, hogy a peroxidra pl szétesik a talaj? Sok kertész nyomkodja előszeretettel a talajba (is). Egy csomó oka lehet pl egy talaj szétesésnek, jó lenne látni miért történt.

A macro fotóval szintén tudnék vitázni. Nálunk nem 10 zsák talaj fogy. Lassan tényleg mondhatánk, hogy több amazónia volt a kezünkben mint kilincs (a mondást átfogalmazva). Kivülről pl lehetetlen különbséget tenni.
A talaj szaga amit mondott is kamu.
 
Nálam 8-9 hónap alatt ilyen lett, és nem sok száz garnéla által termelt mulm, nagyon kevés garnéla volt az akváriumban...

View attachment 67346

Azért is kérdeztem fentebb pl a szitálást átmosást, mert a front részen simán lehet ennyi por.
A poros részek között is látszik, hogy ott vannak a bogyók.

Az lenne érdekes, hogy egy ilyen szétesés után kb mennyi marad meg szerkezetileg. Szerintem 10-20% porosodás simán van ezeknél a lágyabb talajoknál.
Ezért mossuk át átalakítás között.
 
Nem csak a frontnál volt ilyen, hanem mindenhol. Ez elég rossz kép, de látszik, hogy az akvárium közepén is ott az "iszap". Sajna nem szárítottam ki és szitáltam át, de az biztos, hogy korábban nem tapasztaltam ilyet, pedig szerintem Te tudod a legjobban, hogy már sok sok éve használok Amazoniát :)

M47iRCV.jpg
 
Sajna nem szárítottam ki és szitáltam át, de az biztos, hogy korábban nem tapasztaltam ilyet, pedig szerintem Te tudod a legjobban, hogy már sok sok éve használok Amazoniát

Persze. Nem gond, csak tényleg kiváncsi lettem volna a mennyiségre. Nekem otthon 4-5 évig ment több átrendezéssel rátöltéssel. Iszonyat mennyiségű iszapot szedtem ki a végén. De az átszitált bogyókkal még jó pár kaspót meg tudtam tölteni a teraszon. Sajna csak utólag jutott eszembe, hogy oda pont nem a legjobb :)

A blogod fotóit elküldhetem a japánoknak?
Nálad gondolom kizárt minden kemikália.
RO mellett használtál még valamit? Csak a pontos dokumentálás miatt.
 
Sziasztok,

Most fogok először Amazóniát használni, abból is használtat, kb. 30L.

Kisütöttem, átszitáltam, mértet szerint szétválogattam :)

A kérdésem, hogy mennyiben kéne másképp kezdenem az új setupot ezzel a "használt" anyaggal?

Kb. még 10-15L új megy hozzá ha végre rendelhető lesz (vagy használt, ha valaki feldob a forumra)

Köszi
Istvan
 
Sziasztok,

Most fogok először Amazóniát használni, abból is használtat, kb. 30L.

Kisütöttem, átszitáltam, mértet szerint szétválogattam :)

A kérdésem, hogy mennyiben kéne másképp kezdenem az új setupot ezzel a "használt" anyaggal?

Kb. még 10-15L új megy hozzá ha végre rendelhető lesz (vagy használt, ha valaki feldob a forumra)

Köszi
Istvan

Nem kell bejáratni már. Mehetnek bele a halak garnélák 1-2 nap után.
 
Én a taiwanos akvába raktam 5 liter régi és rá 4 liter új amazoniát és 3 liter tropica powdert, és azonnal mentek vissza a garnélák...
Mindenki jól van.
Első héten 2 naponta cseréltem 30% vizet.
 
Persze. Nem gond, csak tényleg kiváncsi lettem volna a mennyiségre. Nekem otthon 4-5 évig ment több átrendezéssel rátöltéssel. Iszonyat mennyiségű iszapot szedtem ki a végén. De az átszitált bogyókkal még jó pár kaspót meg tudtam tölteni a teraszon. Sajna csak utólag jutott eszembe, hogy oda pont nem a legjobb :)

A blogod fotóit elküldhetem a japánoknak?
Nálad gondolom kizárt minden kemikália.
RO mellett használtál még valamit? Csak a pontos dokumentálás miatt.

Persze, köszi.

Lágy, enyhén savanyú víz. PH 6-6,5 közt, gh: 2-3nk, kh: 4-5nk. Semmi tápozás, kétheti vízcsere, 25% vízcsere. RO + montmorillonit hetente, tebang, égertoboz, tőzeg, semmi extra.
 
A pontok amiket írt nagy részben komolytalanok.

Az egyetlen dolog ami megfogható az iszaposodás, de erre nem volt hajlandó semmilyen viztesztet csinálni.

Az megvan @tsokee videójából, hogy a peroxidra pl szétesik a talaj? Sok kertész nyomkodja előszeretettel a talajba (is). Egy csomó oka lehet pl egy talaj szétesésnek, jó lenne látni miért történt.

A macro fotóval szintén tudnék vitázni. Nálunk nem 10 zsák talaj fogy. Lassan tényleg mondhatánk, hogy több amazónia volt a kezünkben mint kilincs (a mondást átfogalmazva). Kivülről pl lehetetlen különbséget tenni.
A talaj szaga amit mondott is kamu.


Én nem használtam mostanában amazóniát( őszintén szólva én nem szeretem, mert egy ista, tropica talajhoz képest nekem még a régi is kellemetlenül iszapolódott), de Marian, illetve Szentgyo kolléga fotója is arra mutat rá, hogy az összetétele tényleg drasztikusan megváltozottm, ilyen határozottan a homok a korábbi verzióban nem volt látható.

A többi dologra nem tudok reagálni érdemben, csak amit látok én is. :)

Van régi talajotok? Esetleg tegyetek fel ti is egy ilyen makró fotót.
 
Back
Oldal tetejére