• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tengeri A zátonyos

Sziasztok..

Köszönöm a sok vissza jelzést hogy írjam meg naplóban az akvárium indítását és fejlődését.

Kezdeném az elején..

Kb 1 éve miközben a garnélás akváriumokat üzemeltettem..
Összesen 6db-ot. Arra jutottam, hogy szépek és jók de valami már hiányzik.
Régi álmom volt egy tengeri akvárium..
Eddig mindig elvetettem, hiszen baromi drága.. vagy nem is.. ;)

Elkezdtem olvasgatni utána, mi is kell az üzemeltetéshez.
Az elején azon voltam, hogy egy 54l akvát alakítok át erre.
Sok érvet kaptam arra hogy nagyon kicsi és nehéz ekkorában.
Viszont sokan mutatták meg, hogy lehet nanó méretben is üzemeltetni.
Rendeltem a végén egy szűrőt az 54l-hez , illetve a csingektől áromoltatót.
A rossz a jóban, hogy rossz típust küldtek nekem. És vissza vittem. Egy kis levelezgetés után
döntöttem úgy, hogy nagyobb lesz. Megnéztem mekkora fér el kényelmesen..
Lehetett volna 150x50x50 méretű is, csak nem sok helyem lett volna mellette.
Volt többféle méret utána. Majdnem lett egy 300l is. Egy helyi kollégát találtam aki nagyobbra váltott
Onnan beszereztem a lehabzót hozzá.
Itt már akkor körvonalazódott mekkora legyen. És a végén a 100x50x50 méret mellett döntöttem.

Elindult a tervezés is.. A szekrény 40x40 zártszelvény lett szintező lábakkal.
1619978693049.jpeg
Illetve annyi lett módosítva hogy elől is kapott középen egy tartó oszlopot.
Most már egy autót is elbírna.;)
Míg elkészült a vas szörny addig a lapokat is le vágták hozzá.
Az állványt színterezés után összeraktam. A lapokat rögzítettem rajta.
Az ajtó zsanérjait kivülre raktam, mert a sós pár rozsdássá tette volna idővel.
A szűrő akváriumot pedig a jobb oldali burkolat leszedésével lehet belerakni és kivenni.

Az akvárium tervezése és csövezés tervezése volt a porondon..
A csövezés 2x32" lefolyó lett. És hátsóboxon kersztűl folyik le a víz egy úgy nevezett fésűs lefolyón keresztül.

1619979814466.jpeg
Az alsó akváriumot is méretezni kellett, mert számolni kell egy esetleges áromszünet esetén a vissza folyó víz el kell hogy férjen
benne.
A képen itt még nincs benne a fésűs rész.
volt olyan terv is hogy nem lesz belsőbox, hanem kivágják a fésűnek lépő részt.
Viszont féltem tőle hogy esetlegesen tovább reped.. Így inkább fúrattam szintén 2 db lyukat rá.
1619979929438.jpeg
A belső boxot elkészítettem PVC lapokból amit akvárium ragasztóval lett összeragasztva és rögzítve az akvárium hátfalához.


Elsőnek ennyi. Folyt köv jövő héten..
 

Attachments

  • 1619979572504.jpeg
    1619979572504.jpeg
    86.9 KB · Megtekintések: 12
Amióta hétvégén felmerült a naplódban a téma, ezen rugózom. Azon gondolkodtam, hogy ha halat nem tenne bele az ember (max rákot), akkor protein skimmer nélkül is működhetne csak korallokkal? Felszín leszívásra tennék bele egy eheim exp. 150-est. Baromira nem értek hozzá, csak tapogatózom, hogy esetleg a 40 literesemet átalakítanám egy év múlva koralloknak.
 
Amióta hétvégén felmerült a naplódban a téma, ezen rugózom. Azon gondolkodtam, hogy ha halat nem tenne bele az ember (max rákot), akkor protein skimmer nélkül is működhetne csak korallokkal? Felszín leszívásra tennék bele egy eheim exp. 150-est. Baromira nem értek hozzá, csak tapogatózom, hogy esetleg a 40 literesemet átalakítanám egy év múlva koralloknak.
Én láttam élőben kb egy 50l körüli akváriumot ami fölött egy ledes izzó található. A szűrő pedig egy Eheim pickup. És müködik..
Mivel a lényeg az alacsony nitrát és foszfát szint. De vannak korallok amiknek nem jó az alacsony szint. Ha megyek megint arra lefotózom nektek..
 
Visszatérve az építéshez:
Mielőtt elkészült volna az akvárium egy közeli akvarista bontotta a tengeri akváriumát.
Meg egyeztem vele és elhoztam a köveket a lámpát és a felnyomó pumpát.. Illetve pár garnéla tápot, vízkezelőt.
Az egész vizet elhoztam tőle.. kb 150l jól beált kövekkel és vízzel indultam neki.
Igaz itt még a egy húsos ládában pancsikoltak a kövek.. ekkor fedeztem fel hogy van rajta egy-két korall amit nem szedett le.
Egy ideiglenes lámpa került fölé amit az Aliról rendeltem.. Elsőnek azt gondoltam hogy ilyen lámpákkal(4db) fogom megoldani elsőnek a világítását.

Igaz a lámpa építéséről még mindig nem mondtam le..
Több lámpa típusnak találtam leírást, hogy milyen (nm) értékek kellenek..
Az elhozott lámpa jelenleg jól működik, igaz egy takarítás ráfért.. ;)
Kár hogy akkor nem készítettem képet róla. Na mindegy...
kb 2 hetet keringettem a vizet a ládában és a hordókban hogy ne legyen baja..

Miután meg lett az akvárium és a helyére került jött hogy be kellene állítanom vízszintbe az egészet...

Jó szívás volt.... de sikerült .
És rájöttem minden vízmérték csal a másikhoz képest..
A lénye feltöltöttem vízzel és úgy állítottam be rendesen..
A csövezés a lefolyó ágaknak medence csővel oldottam meg. Nem akartam fisz csövezést, mint
sokan csinálják.
A fő lefolyó csövön raktam egy csapot ahogy tervezve volt. Nem gondoltam hogy egy 32" cső ennyi vizet letud vinni...
Kb 2-3 napot járt sima csapvízzel üresen az akvárium.
Ez volt az első teszt a rendszernek.. Minden ok volt nem csöpög a rendszer sehol...

A tanulságom most már le tudom vonni belőle, mit csinálnék másképpen.
Az első, amit már orvosoltam közben a felnyomó pumpa.. Soha többé 230v-os típust..
Brutálisan tudnak zörögni.. Most egy DC 24v-os típus van. A csapot is olyat kell venni ami szétszedhető, ha valaki építésen töri a fejét.

folyt köv..
;)
 
Hidd el menni fog..... szépen óvatosan...mutasd a jó oldalát...;)
Mai beszélgetés vacsora közben.
Én: Szóval arra gondoltam, hogy egy év múlva amikor átalakítom a fenti akváriumot, lehoznám és hátul csinálnék egy korallost belőle. Hátul jobb lenne, mint fent, mert ott nyáron mindig megy a légkondi.
Feleségem: MICSODAA??! Tegnap még két év volt. Aztán jövő héten meg már csak fél év, aztán utána héten meg már hozod is... stb.
 
Mai beszélgetés vacsora közben.
Én: Szóval arra gondoltam, hogy egy év múlva amikor átalakítom a fenti akváriumot, lehoznám és hátul csinálnék egy korallost belőle. Hátul jobb lenne, mint fent, mert ott nyáron mindig megy a légkondi.
Feleségem: MICSODAA??! Tegnap még két év volt. Aztán jövő héten meg már csak fél év, aztán utána héten meg már hozod is... stb.
Így kell ezt csinálni...
 
Mai beszélgetés vacsora közben.
Én: Szóval arra gondoltam, hogy egy év múlva amikor átalakítom a fenti akváriumot, lehoznám és hátul csinálnék egy korallost belőle. Hátul jobb lenne, mint fent, mert ott nyáron mindig megy a légkondi.
Feleségem: MICSODAA??! Tegnap még két év volt. Aztán jövő héten meg már csak fél év, aztán utána héten meg már hozod is... stb.
És milyen jól ismernek minket! 😅
 
Így kell ezt csinálni...
Nem is.
"Drágám az ott a 2(!) társasjátékos szekrénykéd...tőlem kaptad....tele van játékkal... Nagyvonalú leszek... Ha dobozonként 10e forinttal számolok(hangsúlyoznám, hogy erősen alul), akkor már több, mint fél millánál járunk... Indítanék egy új akit!" 🤭
Na most ez tényleg lezajlódhatna otthon így... Csakhát a tetőre is kell a pénz ősszel... 🙄
 
Back
Oldal tetejére