• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A vízcsere eszközei

Mardifunk

VIP kertész
Hello!

Ti hogyan és mivel cseréltek vizet?

Régen vödröztem, aztán a nagy akváriumomnál sok éve még egy kertitavi szivattyúval zúztam ki a vizet egy másfél collos gégecsövön át a WC-be. Brutál volt. Aztán a 60-as növényesnél visszaszoktam a kézipumpára és vödrözésre. Mostanra tört le a derekam annyira, hogy véget vetettem a módszernek, és egy 12/16-os tömlővel, meg egy gyári szifonnal kezdtem kísérletezni, ami a kádba vezet. A kezdeti vákuumot a vízcsap segítségével nyerem.

Épp azon töröm a fejem, hogy készítek egy strapabíróbb, nagyobb átfolyású, ügyesebb megoldást, mint az alábbi videón:

13 perc alatt két 96 literes akvárium, olajozott mozdulatok, egy felettébb praktikus szifonnal.


(y)

Roppant kényelmes ez a tapadókorongos toldalék, ami a visszatöltést segíti.
Az egész cuccot ragasztható vízvezetéktechnikai elemekből fillérekből ki lehet hozni, egyedüli bonyolító tényező az 5 centi átmérőjű plexi cső bolti minimum 2m-es "kiszerelése". (Ha valakit érdekel, még páran betársulhattok, akkor nem megy a kukába a plexi háromnegyede). A fenti ötletet kiegészítve még tennék a szifon tövére egy folytó csapot, hogy a kifolyás sebességét lehessen hangolni. A tömlőátmérőt még nem döntöttem el.

Szóval, milyen eszközöket használtok a vízcseréhez? Jöhet minden praktikus kütyü, barkácsolt flincflanc vagy obskurus módszer!

*hangos csurgatás a háttérben*
 
Én ezzel: JBL Aqua In-out Water Jet Pump - vízcserélő most csak 3 990,00 Ft - Green Aqua + egy 10 méteres műanyag csővel + csipesz. A létező legjobb megoldás vízcserére.
A kádba engedem a vizet, de előtte bedugom a lefolyót, mert van, amikor a halakat is sikerül felszippantani, és "utaznak" egy kicsit a kádig :D

Igen, ez a módszerem nekem is, csak a meglévő réz illesztékeimet kell már csak egy T-idommal kiegészíteni, és a JBL atombiztos klónját kapom. :)

A cső végére nem teszel szifont vagy mást?

Tényleg, az állatokat ki hogy védi a felszívástól?
 
Igen, ez a módszerem nekem is, csak a meglévő réz illesztékeimet kell már csak egy T-idommal kiegészíteni, és a JBL atombiztos klónját kapom. :)

A cső végére nem teszel szifont vagy mást?

Tényleg, az állatokat ki hogy védi a felszívástól?

Mostanában már úgy csinálom, hogy az Eheim 2075 szűrő esőztetőjét teszem rá a leszívó cső végére, amikor nem mulmozok, csak a vizet szívom le. Amikor mulmozok, azt simán a csővel csinálom, de akkor figyelek az állatokra. A vízfeltöltés ugyanígy, az esőztetőt rárakom a front üvegre, és a vízsugarat az üvegre irányítom. Így elég nagy nyomásom hamar fel lehet tölteni az akváriumot, anélkül, hogy szétbombázná az aljzatot.
 
Sziasztok!

Én egy sima 600l/h-s szivattyúval tolom ki a vizet a kádba, egy 12/16-os locsoló tömlőn keresztül. A cső kádfelöli végén egy önözéstechnikai gyorscsatlakozó van. A zuhanyzó csatlakozását letekerem és egy szintén öntözéstechnikai pattintós gyorcsatit tekerek fel, amire felcsattintom az Aquafilter 10"-os aktívszén szűrőt. Ha leengedtem a kívánt mennyiséget, egy kattintással felcsatolom a szénszűrő mögé és mehet is a friss, klórmentes, szűrt víz. Így a 420 literes akiban az 50%-os vízcsere gyakorlatilag 20-25 perc. A 160 literesnél kb. 10 perc.
A halak védve vannak a szivatyú miatt és a visszatöltésnél is fent hagyom, mert megtöri a víz útját és így nem kavarja fel az aljzatot.

K.
 
Leszívással nekem nincs gondom, Obibanb kapható filléres slag egyik vége az akváriumba, egy ilyennel rögzítve: http://aqstyle.why3s.cc/GOAQUA/Image/131112_382.jpg
a másik vége a kádba, megszív, pár perc alatt lecsorog a 60 liter.
Utána a 60 literes műanyag hordó aljába ez (én lágyvizezezek, csapvíz nem játszik):
Eheim Universal 600 vízpumpa - 10W 600 lph most csak 19 490,00 Ft - Green Aqua
a kinyomó ágra 12/16-os cső, amit a már felszerelt ISTA cső tartóba pattintok, a végét ráirányítom az üvegre, bekapcs és szépen magától feltölti. A hordó alján maradó vizet meg beleöntöm simán az akváriumba.
 
Én szintén csak megszívom a 12/16-os csövet, víz le a kádba. Visszatöltésnél, mivel csapvizet használok, a csap végéről ha letekerem a habosítót, akkor a csövet pont bele tudom nyomni a csap kifolyócsövébe annyira, hogy beleszorul, és csak simán meg kell nyitom a csapot:)
Gondolkozom viszont azon, hogy van-e bármi akadálya annak, hogy a szűrő befolyócsövére egy T leágazást meg egy duplacsapot rakva úgy lehessen vizet cserélni, hogy nem kell az akváriumba lógatni semmit. Tehát: duplacsappal a lefolyócsövet csatlakoztatni, csapok megnyitásával a víz le a kádba, majd visszatöltés ugyanazon keresztül. Ha kész, duplacsapok elzár, leszívócső levesz, és kész. Okozhat problémát az, hogy a duplacsap folyamatosan a szűrő befolyó ágán van? El tud ennyitől tömődni?
 
Én a kádba szívom le a vizet egy hosszú csővel. Be szoktam rakni a cső végét egy vödörbe arra az esetre ha valaki utazna egyet.
A vizet egy pumpával nyomom vissza az Ro tartályból ami szintén a fürdőben kapott helyet egy polcrendszer alatt.
Adott helyre csináltam a tartályt üvegből. El van takarva , nem is látszik. A szivattyút fixre beraktam csak a csőcsatlakozó lóg ki.

14365999_1f474e002b1de7524f18d745b2bbfeea_l.jpg

A leszívó cső végére csináltam egy pipát ami meg is szabja meddig kell leszívni a vizet. Így nem is kel az aki mellett álni addig.
A visszanyomón is ugyan ilyen pipa van úgyhogy pont a leszívott vízszintre nyomja rá a vizet, így nem kever fel semmit.

14809967_f2203a338839ee37a075dc7140c6bddc_l.jpg

Külön csövem van leszívni és visszanyomni, úgyhogy annyi a vízcsere, hogy beakasztom a két pipát megszívom a leszívót,sörözök, ha szörcsög a leszívó megnyomom a visszanyomó kapcsolóját, míg töltődik sörözök és összeszedem a leszívócsövet, ha feltöltödött összeszedem a visszanyomót. 30 perc.
 
Ti hogyan és mivel cseréltek vizet?

Csak megnyomok egy gombot, és visszaülök TV-zni ;). Sokáig küzdöttem én is a 10 méteres slaggal , de meguntam. Ráadásul télen nem volt túl szerencsés, mikor a jéghideg csapvizet beleengedtem az akváriumba. Meg bevallom őszintén, néha lustaság miatt elmaradt a vízcsere.:oops: Az új rendszeren a leszívás és a feltöltés is ugyanazon a csövön történik, csak már a bekerült az aljzatba, így nem kell végigcibálnom a koszos locsoló slagot az előszobán és az ebédlőn. Akváriumnál a 2080 egyik szívócsövét csapoltam meg, de mivel vízcserénél megy a szűrő is, így a friss víz egyből a szűrőbe megy, majd a befolyón az akváriumba, de leeresztéskor is ugyanúgy megy a szűrő, és a két szívópipa miatt ilyenkor is tud forgatni a szűrő. Vízszint figyelésre az akváriumban két úszókapcsoló van betéve. Csövezésnél szerencsére csak a nappalit kellett felvésni, szőnyegpadlós, így nem volt nagy munka visszaállítani az eredeti állapotot, nappali elején pedig be tudtam vezetni az 5 rétegű műanyag csövet a régi fűtéscsőbe, illetve ez mellett még befért egy 16-os gégecső is a vezetékekkel amik a szivattyúkat kapcsolják.
Osmoszűrő, hordó, és a szivattyúk a kazánházban vannak. Akvárium és a hordó között nagyjából 12 méternyi cső van, emiatt két erős szivattyú kellett, ide ezért is került két fűtésszivattyú, bár a gravitációs vízcsere is menne szerintem, mivel a kifolyó lejjebb a hordó pedig a falon, tehát feljebb van mint az akvárium. De a távolság és a 16-os, 5 rétegű cső belseje elég kicsi, amit a fittingjei még tovább csökkentenek, így bizonyos részeken 8-as körül van a belső átmérő, szóval lassan menne. Még szivattyúval is 40 perc alatt cserél le a rendszer kb 100 liter vizet. Természetesen a rendszer, a párolgó víz pótlásáról is gondolkodik, RO szűrő pedig egyből újra tölti a hordót, így mindig van készen cserevíz. Ilyenkor télen direkt jól is jön, hogy a kazánházban van a hordó, mert ott kellemes meleg van, és van ideje a jéghideg víznek felmelegedni, és nem kapnak hipotermiát a halak ;)
Persze ez a rendszer sem oldja meg a mulmozást, ilyenkor azért nekem is elő kell szednem a vödröt és a kézi mulmozót.:( , de a befejezést már rábízom.
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...056363_3ab60ef3d08f1ddcb8d03a735f1958ad_l.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...056365_5a66d930cf241a1b473618fe82b86fde_l.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...056361_b243ae97297d8df32474fcab319e2aa7_l.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...056357_e69f08755e9299257f5ed08b9e194ece_l.jpg
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...056359_17a339f8e081f46cb38d4edd5d9e2602_l.jpg
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...31099_c017663de60158afd134f9a4d2eab369_xl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...31107_318e206b34c74243eebedd36bcfbf54f_xl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...31103_61a3758b8530a7e015951bb61cd522d7_xl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...31101_73da194a83255fb3bc51ddfb01ee5dd1_xl.jpg
 
Utoljára módosított:
Ötletes megoldások! :)

Én a visszatöltést kezelt, 1-2 napig pihentetett csapvízzel egy hatvanas hordóból 700lph-s szivattyú segítségével oldom meg. A hordót a vízcsere előtt felmelegítem egy 75W-os vízfűtővel a kívánt hőfokra. (Az egyik akváriumba 22 fokos, a másikba 28 fokos víz kell.) Az előbbi pumpát le fogom cserélni egy kétezres Eheim Compactra, hogy ne kelljen fél órát várnom a feltöltésre. Hosszú távon meg szintén ezt a falba rejtett csövezést akarom kiépíteni, amit @Victor leírt. Amúgy hol sózol vissza?
 
. Amúgy hol sózol vissza?
Mivel a hordóm csak 120 literes, és az akvárium 243-as ,emiatt az indítás fele RO, fele csapvízzel megy, így egy jó darabig nem kellett port használnom, illetve az aljzat is egy darabig keményítette a vizet. De ha kell akkor az akváriumba szoktam port tenni, vízcsere után. De van, hogy ha nagyon lágy már a víz, akkor csapvízzel töltöm meg a hordót (van az RO-n egy csap amivel kikerülhetem a membránokat), hogy ezáltal némi magnézium is legyen a vízben amire a növényeknek szükségük van, mivel én saját keverésű micro-t és macrot használok tápozásra amiből ez az elem kimarad.
 
nálam egy 150 literes hordó van a bojler alatt, abba gyűlik a ro víz, onnan meg egy atman at104es pumpa tolja fel, mivel ez névlegesen tud 2m-t emelni.
viszont lenne egy olyan kérdésem, ami egy ideje foglalkoztat, de nincs ötletem, azokhoz, akik hordóznak szintén - pl @viktorlantos , a boltban ti is hordóban tároljátok a vizet, gondolom nem egy napig.

mivel oldjátok meg, hogy a hordó és a benne levő pumpa+csövezés ne legyen egy baktérium- és penésztenyészet? nálam adott esetben áll egy hetet is a víz a hordóban. sőt, igazából többet, mert teljesen még sosem ürült ki. és a csövön már látom pl a barna lerakódást, pedig nincs ott se fény, se semmi. igaz, nem légmentesen zár a hordó, mert a tetejét nem csavarom rá, a pumpa vezetéke ott megy be.
 
Nekem nincs benne cső, hanem megfúrtam az alját, és egy átvezető idommal kötöttem rá a csövezést, teteje pedig fenn van a hordónak, csak fúrtam rá egy lyukat, amit lezártam egy ilyen arctisztító vatta párnával és PC ventilátor ráccsal ;), így tud a levegő ki-be mozogni a hordóban attól függően, hogy töltöm vagy leeresztem a hordót, de a por viszont kint tartja. (sajna ez a vegyes tüzelés átka egy kazánházban)
 
Nekem az utóbbi években nem nagyon volt szükségem mulmozásra. Ezek az eszközeim szép lassan kikoptak.

Eleinte vödröztem, aztán jött a leszívó slag Compact 1000 pumpával és egy másik slag ami csapról feltöltötte az akváriumot.
De az RO után már csak a leszívó slag maradt pumpával.

Az RO vödörbe gyűjtését és nyűgösnek találtam és inkább vettem egy 10 méteres RO csövet és közvetlen az akváriumot töltöm fel.
A mostani készülékkel amit használok kb 2 óra a feltöltés. De ezalatt minden karbantartást megcsinálok és a szűrőket kb féltávon már el tudom indítani.

Ezért javaslom mindenkinek aki hasonló gondokkal küzd mint én anno, hogy inkább egy nagyobb RO-t vegyen, mert az képes egyből feltölteni az akváriumot a karbantartás alatt.
Nincs 24 órás járatás, egy tonna szennyvíz és az ezzel járó nyűgök. Kb 4 éve nyúzom ugyanazt az RO-t és a membránokat azóta nem kellett cserélni, csak előszűrőket. Még mindig 5-10ppm-es vizet gyárt a 2 membrános RO.
 
Ezért javaslom mindenkinek aki hasonló gondokkal küzd mint én anno, hogy inkább egy nagyobb RO-t vegyen, mert az képes egyből feltölteni az akváriumot a karbantartás alatt.
Nincs 24 órás járatás, egy tonna szennyvíz és az ezzel járó nyűgök. Kb 4 éve nyúzom ugyanazt az RO-t és a membránokat azóta nem kellett cserélni, csak előszűrőket. Még mindig 5-10ppm-es vizet gyárt a 2 membrános RO.

Eddig a lágyvíz tárolása és a rengeteg szennyvíz tántorított el az RO készülés használatától, de erre a megoldásra kíváncsi lennék. Tudsz javasolni készüléket, amivel egyből lehet az akváriumba tölteni a lágyvizet?
 
Ezért javaslom mindenkinek aki hasonló gondokkal küzd mint én anno, hogy inkább egy nagyobb RO-t vegyen, mert az képes egyből feltölteni az akváriumot a karbantartás alatt.
Nincs 24 órás járatás, egy tonna szennyvíz és az ezzel járó nyűgök. Kb 4 éve nyúzom ugyanazt az RO-t és a membránokat azóta nem kellett cserélni, csak előszűrőket. Még mindig 5-10ppm-es vizet gyárt a 2 membrános RO.

Engem is érdekelne melyik RO készüléket használod. Nekem sajnos képtelenség megoldani a hordó tárolását esztétikusan, így ezért nem vettem még RO masinát.
 
Engem is érdekelne melyik RO készüléket használod. Nekem sajnos képtelenség megoldani a hordó tárolását esztétikusan, így ezért nem vettem még RO masinát.

Nekem egy egyedi van. De lényeg, hogy a konfigurációban legyen egy booster pumpa és legalább 2x100G membrán, ha 200-300 literes akváriumot szeretnél működtetni.
Ez 100-140 ezer között mozog általában. Attól függ mennyi extra van még rajta.

Az ára lehet sok, de ha megnézném, hogy 4 év alatt mennyi szennyvizet gyártottam volna és mennyi membrán cserén lennék túl valószínűleg csak ez visszahozná a különbséget.

Egy ilyen RO sokkal több RO-t gyárt kevés szennyvíz mellett és jobban kíméli a membránokat.
 
Viktor!

Ilyen pumpával hány Bar-ra emeled fel a nyomást? Nálam majdnem 5 Bar-van, 2db 100-as membránhoz. Érdemes ez mellé nyomásfokozót venni?
 
Viktor!

Ilyen pumpával hány Bar-ra emeled fel a nyomást? Nálam majdnem 5 Bar-van, 2db 100-as membránhoz. Érdemes ez mellé nyomásfokozót venni?

Kétféle pumpa létezik általában. A kicsi ami 1 membrános rendszerekhez van és a nagy tesó ami 3 membránost is simán viszi.
Nekem a nagy van emiatt és a szabályozható tápegységen be tudom állítani mennyire akarom felpöckölni a nyomást. Amikor az RO-t rátettem 2 bar sem volt a 2x100 gallonos membrán miatt.
A boosterrel beállítottam 6-ra. 9-et is tudna amennyire rémlik.

Neked az 5 szerintem elég lehet, ha nem ingadozik stb. Mert a booster lényege, hogy tökmind1 mi van akkor is áttolja azt a mennyiséget a készüléken.
 
Back
Oldal tetejére