• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A vízcsere eszközei

A fenti felvetés jelenleg csak elmélet, és az a kényszer szülte, hogy nem tudok 1 óra alatt 100L RO vizet előállítani, és sokáig nem állhatnak a szűrők.
Utána láttam meg benne a kényelmi faktort:)

Egyébként dupla cső és egy egymásnak ellen dolgozó dual-head dosing pump alkotná a megoldás kulcsát az akva szélére felhelyezve. Ez pont annyit szív le amennyit vissza is tölt.
Mivel megfelelően kis teljesítményűek, ezért talán be lehet úgy lőni, hogy az RO szűrő kapacitásával dolgozzon. Így se mágnesszelep, se bonyolult vezérlés nincs. Az RO oldalon pedig egy pici puffertartály megfelelő túlfolyóval. Így legfeljebb némi vizet kockáztatok ha balul ütne ki valami.

Persze technikailag át tudom gondolni, de biológiailag sajnos már nem annyira.
Röviden: ha automatikus, akkor legyen 24/7 és akkor jó lesz neked is, meg az akváriumnak is.
 
A fenti felvetés jelenleg csak elmélet, és az a kényszer szülte, hogy nem tudok 1 óra alatt 100L RO vizet előállítani, és sokáig nem állhatnak a szűrők.
Utána láttam meg benne a kényelmi faktort:)

Egyébként dupla cső és egy egymásnak ellen dolgozó dual-head dosing pump alkotná a megoldás kulcsát az akva szélére felhelyezve. Ez pont annyit szív le amennyit vissza is tölt.
Mivel megfelelően kis teljesítményűek, ezért talán be lehet úgy lőni, hogy az RO szűrő kapacitásával dolgozzon. Így se mágnesszelep, se bonyolult vezérlés nincs. Az RO oldalon pedig egy pici puffertartály megfelelő túlfolyóval. Így legfeljebb némi vizet kockáztatok ha balul ütne ki valami.

Persze technikailag át tudom gondolni, de biológiailag sajnos már nem annyira.

Nem fér el valahol egy hordó és pár 20 l-es kanna? :) Más sem közvetlenül az akváriumba engedi a RO-vizet (több okból sem), hanem gyűjti. Én pl. havonta egyszer gyártok RO-t, és egy hónapig használom (kb. 300 l).
 
Utoljára módosított:
Megjegyzés: ne felejtsük el, hogy a természet sem így működik :) A természetben szakaszos vízcsere van, az esőerdőben napi 2x nagyon kevés (5-10%, vagy annyi sem). A kontinentális éghajlaton esős és száraz időszakok váltják egymást napi/heti/havi rendszerességgel. A monszun idején sokáig folyamatosan esik, utána sokáig nem esik.

Részben egyetértek @dexkill , de a víztesteknek van természetes betápjuk és elvezetőjük. Úgy gondolom, pont e kettő biztosítja az egyes szakaszokon élő aquaflora tápanyagellátását, ill. az extrém szárazság utáni felgyülemlett anyagok eltávolítását.
 
Az nem lehet akadály, max vésni kell kicsit :D:D
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6361_b243ae97297d8df32474fcab319e2aa7_xxl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6357_e69f08755e9299257f5ed08b9e194ece_xxl.jpg
Annyi mázlim volt, hogy a sarokban be tudtam fűzni a csövet a régi 2 czolos fűtéscsőbe, így csak a nappalit meg a konyha sarkát kellett felvésnem

Majd megkérem a főbérlőt, hogy nincs-e ellenvetése :) Csak 17 méter járólapot kell felhajtanom :)
Összerakok egy tesztet, pár ezer forintból megvan. Csak nem dual-head pumpával, hanem a jövőbeni tápadagolókat felhasználva.
 
Majd megkérem a főbérlőt, hogy nincs-e ellenvetése :) Csak 17 méter járólapot kell felhajtanom :)
Összerakok egy tesztet, pár ezer forintból megvan. Csak nem dual-head pumpával, hanem a jövőbeni tápadagolókat felhasználva.

El is készült a pilot projekt.
Jelen pillanatban "vezérlés" nélkül üzemel fixre kötve a dózispumpák.

Az RO egy puffertartályba (1. kép) a tiszta vizet ahonnan az egyik dózispumpa egy 17m-es 4/6 csövön (2-es kép) szívja át az akváriumba. Az ellentétes dózispumpa pedig szintén egy 17m-es 2/4-es csövön tolja ki a használt vizet. (3-as kép)

Jelenleg a bemenő pumpa 83g/perc sebességgel (~5L/óra) szív a visszamenő víz pedig 76g/perc (~4,75L/óra) sebességgel távozik. (a különbség feltételezésem szerint a csövek keresztmetszetének különbsége miatt lehet. Vagy bármi más...:) Jelenleg nem is kell vezérlés, mert az RO gyorsabban gyártja a vizet, mint amit el tud szívni a pumpa.

Tiszta víz TDS: 19 Akváriumi víz TDS: 245

Más paramétert most nem mértem. Itt már tisztán fog látszani 24 óra múlva, hogy van-e változás.
1.kép.jpg 2.kép.jpg 3.kép.jpg
 
TDS: 225
Sajnos ezek a pumpák nem alkalmasak folyamatos üzemere. Most ki is kapcsoltam, mert elkezdett zenélni. Holnap folyt. Köv.
Kefés motor nem alkalmas állandó üzemre. Nagyon hamar elkopik még a legmárkásabb, legdrágább gyártmány is (Maxon). Ilyen méretben, csak brushless motor jöhet szóba.
 
Kefés motor nem alkalmas állandó üzemre. Nagyon hamar elkopik még a legmárkásabb, legdrágább gyártmány is (Maxon). Ilyen méretben, csak brushless motor jöhet szóba.

Nem tudod esetleg, hogy hol érdemes ilyen pumpából elérhető áron keresgélni olyat ami bírja a strapát? Picit nagyobb hozammal csak szakaszosan üzemeltetném.
 
Nem tudod esetleg, hogy hol érdemes ilyen pumpából elérhető áron keresgélni olyat ami bírja a strapát? Picit nagyobb hozammal csak szakaszosan üzemeltetném.
Sajnos nem ismerek ilyet. Az elérhető árú, az ilyen minőségű. A következő lépcső pedig (tudtommal) a profi. De az meg lényegesen drágább.
Szerintem a legolcsóbb megoldás a közönséges akváriumi vízpumpa lenne, amit a vízmagasság figyelésével kapcsolgatnál. Mivel abba nincs súrlódó alkatrész, az élettartama végtelen +1 nap.
 
Segítsetek Nekem egy kicsit! Adott 2 db akváriumom, ami nagyszerű. Egyedül a vízcseréktől kapok néha gyomorideget….

Van egy eheim ecco pro szűrőm, amivel a mulmozást szoktam megoldani. Azaz a szívó ágvégére hekkeltem a mulmozót, a szűrőt kitömtem perlonnal, a visszatérő ágat meg bele az akváriumba. miután végzek a mulmozással a visszatérő ág megy a wc-be és oda engedem le az akvárium vizet.

amivel problémám van, az a csere víz akváriumba rakása….eddig a 60 literes hordóból visszakancsózgattam a RO vizet, mert a szűrő nem tudja kiszívni és benyomni a vizet az üvegbe….van erre valami olyan megoldás amitől nem megy el életkedvem?

köszi előre is
 
Segítsetek Nekem egy kicsit! Adott 2 db akváriumom, ami nagyszerű. Egyedül a vízcseréktől kapok néha gyomorideget….

Van egy eheim ecco pro szűrőm, amivel a mulmozást szoktam megoldani. Azaz a szívó ágvégére hekkeltem a mulmozót, a szűrőt kitömtem perlonnal, a visszatérő ágat meg bele az akváriumba. miután végzek a mulmozással a visszatérő ág megy a wc-be és oda engedem le az akvárium vizet.

amivel problémám van, az a csere víz akváriumba rakása….eddig a 60 literes hordóból visszakancsózgattam a RO vizet, mert a szűrő nem tudja kiszívni és benyomni a vizet az üvegbe….van erre valami olyan megoldás amitől nem megy el életkedvem?

köszi előre is
Vízpumpa a megoldás a problémádra. Beteszed a hordó aljára és mikor bekapcsolod szépen átnyomja az akvákba a vizet. Akár egy ilyen
 
amivel problémám van, az a csere víz akváriumba rakása….eddig a 60 literes hordóból visszakancsózgattam a RO vizet, mert a szűrő nem tudja kiszívni és benyomni a vizet az üvegbe….van erre valami olyan megoldás amitől nem megy el életkedvem?

köszi előre is
RO tartályba egy felnyomó pumpa. Én egy Atman 105-el fogok próbálkozni.
Emelési magasság, csőhossztól függ neked milyet érdemes.
 
Utoljára módosított:
Segítsetek Nekem egy kicsit! Adott 2 db akváriumom, ami nagyszerű. Egyedül a vízcseréktől kapok néha gyomorideget….

Van egy eheim ecco pro szűrőm, amivel a mulmozást szoktam megoldani. Azaz a szívó ágvégére hekkeltem a mulmozót, a szűrőt kitömtem perlonnal, a visszatérő ágat meg bele az akváriumba. miután végzek a mulmozással a visszatérő ág megy a wc-be és oda engedem le az akvárium vizet.

amivel problémám van, az a csere víz akváriumba rakása….eddig a 60 literes hordóból visszakancsózgattam a RO vizet, mert a szűrő nem tudja kiszívni és benyomni a vizet az üvegbe….van erre valami olyan megoldás amitől nem megy el életkedvem?

köszi előre is
Itt leírtam a saját tapasztalataimat:
Nagyon bevált ez a módszer, már el sem tudnám képzelni a vödrözést :)
 
Segítsetek Nekem egy kicsit! Adott 2 db akváriumom, ami nagyszerű. Egyedül a vízcseréktől kapok néha gyomorideget….

Van egy eheim ecco pro szűrőm, amivel a mulmozást szoktam megoldani. Azaz a szívó ágvégére hekkeltem a mulmozót, a szűrőt kitömtem perlonnal, a visszatérő ágat meg bele az akváriumba. miután végzek a mulmozással a visszatérő ág megy a wc-be és oda engedem le az akvárium vizet.

amivel problémám van, az a csere víz akváriumba rakása….eddig a 60 literes hordóból visszakancsózgattam a RO vizet, mert a szűrő nem tudja kiszívni és benyomni a vizet az üvegbe….van erre valami olyan megoldás amitől nem megy el életkedvem?

köszi előre is

Eheim Compact+2000.A Ro vizes hordó lent van garázsban,kb légvonalban 3-4 méterre az aksitól.Kb. bő 2métert kell emeljen a szivattyú.Így is szépen folyik az akvába a víz.
A vizcsere is ki-be együtt kb 15 perc 120l -es aksinál, és nincs összevizezve teljesen a lakás.
Mindenképp vedd figyelembe a vízhozamot a szivattyúnál, és különösem az emelési magasságot.Ha csak a vödörből szivatod,akkor is kell 1- 1,5m emelési magasság.
 
Segítsetek Nekem egy kicsit! Adott 2 db akváriumom, ami nagyszerű. Egyedül a vízcseréktől kapok néha gyomorideget….

Van egy eheim ecco pro szűrőm, amivel a mulmozást szoktam megoldani. Azaz a szívó ágvégére hekkeltem a mulmozót, a szűrőt kitömtem perlonnal, a visszatérő ágat meg bele az akváriumba. miután végzek a mulmozással a visszatérő ág megy a wc-be és oda engedem le az akvárium vizet.

amivel problémám van, az a csere víz akváriumba rakása….eddig a 60 literes hordóból visszakancsózgattam a RO vizet, mert a szűrő nem tudja kiszívni és benyomni a vizet az üvegbe….van erre valami olyan megoldás amitől nem megy el életkedvem?

köszi előre is
A pumpa, amit Neked adtam nem vált be?
 
Back
Oldal tetejére