• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A vízcsere eszközei

Sziasztok! Szerintetek létezik 5/8"-os (16mm-es) csavarodásmentes kerti tömlő? Elegem van ezekből a GERONIMO átlátszó, PVC élelmiszeripari vackokból, mind kikeményedik és kezelhetetlen lesz. Hiába gugliztam, nem találtam semmi értelmeset. Kéne valami lágyabb, könnyen tekercselhető cucc, amivel öröm dolgozni.

A fél collost kicsit lassúnak tartom 150 liter víz mozgatásakor, ezért akarok közepes 16mm-est (pláne, mert az Eheim pumpám is ilyen méretű), és nem feltétlenül háromnegyedeset, mert annál úgy tapasztaltam, hogy gravitációsan ejtve alig szívott az 1,4m magas akváriumból, át a 8 méterre lévő kádba. Ugyanakkor ilyen gondom nincs a két kisebb átmérőnél.

Ha tényleg nem létezik ez a 16mm-es kerti változat, akkor megoldás lehet, ha egy 3/4-es egyik végére 16mm-es szűkítőt teszek a pumpa miatt, a másik végét meg csappal szűkítem, így szabályozva az átfolyás sebességét és a szívóerőt? Akkor talán működne. Dilemma.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Szerintetek létezik 5/8"-os (16mm-es) csavarodásmentes kerti tömlő? Elegem van ezekből a GERONIMO átlátszó, PVC élelmiszeripari vackokból, mind kikeményedik és kezelhetetlen lesz. Hiába gugliztam, nem találtam semmi értelmeset. Kéne valami lágyabb, könnyen tekercselhető cucc, amivel öröm dolgozni.

A fél collost kicsit lassúnak tartom 150 liter víz mozgatásakor, ezért akarok közepes 16mm-est (pláne, mert az Eheim pumpám is ilyen méretű), és nem feltétlenül háromnegyedeset, mert annál úgy tapasztaltam, hogy gravitációsan ejtve alig szívott az 1,4m magas akváriumból, át a 8 méterre lévő kádba. Ugyanakkor ilyen gondom nincs a két kisebb átmérőnél.

Ha tényleg nem létezik ez a 16mm-es kerti változat, akkor megoldás lehet, ha egy 3/4-es egyik végére 16mm-es szűkítőt teszek a pumpa miatt, a másik végét meg csappal szűkítem, így szabályozva az átfolyás sebességét és a szívóerőt? Akkor talán működne. Dilemma.

@Matyi a mipolán csőre esküszik.
 
Sziasztok! Szerintetek létezik 5/8"-os (16mm-es) csavarodásmentes kerti tömlő? Elegem van ezekből a GERONIMO átlátszó, PVC élelmiszeripari vackokból, mind kikeményedik és kezelhetetlen lesz. Hiába gugliztam, nem találtam semmi értelmeset. Kéne valami lágyabb, könnyen tekercselhető cucc, amivel öröm dolgozni.

A fél collost kicsit lassúnak tartom 150 liter víz mozgatásakor, ezért akarok közepes 16mm-est (pláne, mert az Eheim pumpám is ilyen méretű), és nem feltétlenül háromnegyedeset, mert annál úgy tapasztaltam, hogy gravitációsan ejtve alig szívott az 1,4m magas akváriumból, át a 8 méterre lévő kádba. Ugyanakkor ilyen gondom nincs a két kisebb átmérőnél.

Ha tényleg nem létezik ez a 16mm-es kerti változat, akkor megoldás lehet, ha egy 3/4-es egyik végére 16mm-es szűkítőt teszek a pumpa miatt, a másik végét meg csappal szűkítem, így szabályozva az átfolyás sebességét és a szívóerőt? Akkor talán működne. Dilemma.
Létezik olyan slag amelyik dróttal van körbetekerve, nem csavarodik. Ilyet használtam a 450-es medencémnél. Valamelyik barkácsban vettem.
 
Sziasztok! Szerintetek létezik 5/8"-os (16mm-es) csavarodásmentes kerti tömlő? Elegem van ezekből a GERONIMO átlátszó, PVC élelmiszeripari vackokból, mind kikeményedik és kezelhetetlen lesz. Hiába gugliztam, nem találtam semmi értelmeset. Kéne valami lágyabb, könnyen tekercselhető cucc, amivel öröm dolgozni.

A fél collost kicsit lassúnak tartom 150 liter víz mozgatásakor, ezért akarok közepes 16mm-est (pláne, mert az Eheim pumpám is ilyen méretű), és nem feltétlenül háromnegyedeset, mert annál úgy tapasztaltam, hogy gravitációsan ejtve alig szívott az 1,4m magas akváriumból, át a 8 méterre lévő kádba. Ugyanakkor ilyen gondom nincs a két kisebb átmérőnél.

Ha tényleg nem létezik ez a 16mm-es kerti változat, akkor megoldás lehet, ha egy 3/4-es egyik végére 16mm-es szűkítőt teszek a pumpa miatt, a másik végét meg csappal szűkítem, így szabályozva az átfolyás sebességét és a szívóerőt? Akkor talán működne. Dilemma.

Szia. Matyi a 16/22 -es szilikon csőre esküszik az puha de így elég vastag a fala hogy legyen tartása.
 
@Matyi a mipolán csőre esküszik.
Akkor ez valami pletyka volt? :)

Szia. Matyi a 16/22 -es szilikon csőre esküszik az puha de így elég vastag a fala hogy legyen tartása.
Ez egy sima, átlátszó szilikon tömlő, ami puha marad és nem is tekeredik össze-vissza? Ezzel csinálod az ügyfél karbantartásokat?

Elérhető keménységek:
puha>30ShºA - 40ShºA - 50ShºA - 50ShºA - 60ShºA - 70ShºA - 80ShºA<kemény

abból azt hiszem hogy van 32mm-ig
akartam még mondani a szilikon csövet ami nagyon puha, de sajnos abból nincs olyan nagy dimenzió
Most néztem, a bondexnél van 16/22-es. Ki fogom próbálni

Köszi, skacok!

--
szerk: A szilikonnak majdnem dupla annyi a méterára, mint egy felső-középkategóriás Gardena csőnek :D
 
Utoljára módosított:
A szilikonnak majdnem dupla annyi a méterára, mint egy felső-középkategóriás Gardena csőnek :D
Vallóban nem olcsó, és ha még mindig olyan a anyag minősége mint pár ével ezelőtt hogy , nem törik meg, nem repedezik, el is színeződhet és továbbra is megtartja a rugalmasságát, akkor azt mondhatom hogy megéri.
 
Jó kérdések.
Nagyon jól sikerül Judit összetekerni és ami nekem lényeges mikor kitekerem lefek
Akkor ez valami pletyka volt? :)


Ez egy sima, átlátszó szilikon tömlő, ami puha marad és nem is tekeredik össze-vissza? Ezzel csinálod az ügyfél karbantartásokat?

Elérhető keménységek:
puha>30ShºA - 40ShºA - 50ShºA - 50ShºA - 60ShºA - 70ShºA - 80ShºA<kemény


Most néztem, a bondexnél van 16/22-es. Ki fogom próbálni

Köszi, skacok!

--
szerk: A szilikonnak majdnem dupla annyi a méterára, mint egy felső-középkategóriás Gardena csőnek :D

Szia. Ezek szuper kérdések, nem tudom miféle keménység lehet.
Nekem mindig sikerül szépen és kicsire összetekerni különösebb anyázás nélkül. Ami az én esetemben lényeges szempont, hogy legtöbbször körülöttem jönnek mennek az emberek így lényeges, hogy a tömlő lelapuljon a földre és ne képezzek vele olyan akadályt mint egy Nato háló. Nekem is kéne beszereznem ha gondolod keresd fel a Sári szilikon céget lehet jobb árat ad.
 
Ma utánanézek. Amúgy jól illeszkedik a szilikon cső az Eheim pipákra meg a pumpa tömlőcsatlakozójára?

Csak azt nem tudom, ki az a Judit! :D
 
Nem Judit, hanem Dzsudi (Judi) az, akit összetekertek :D
Remélem, megosztod a tapasztalatod, engem is érdekel. Szilikon csövek léteznek többféle minőségben/keménységben, ezek ára is jelentősen eltér. Én is szeretnék egy jó minőségű, könnyen kezelhető csövet.
 
Beszéltem eddig két céggel, két fontos tényező érdekelt: az anyag kémiai stabilitása és a rugalmassága.

Az ipari célúból egy idő után peroxid "por" tud az anyag felszínére vándorolni, ami elvileg nem oldódik vízben, de leválhat, és amúgy rákkeltő.
Az élelmiszeripari vagy orvosi felhasználáshoz hőkezeléssel tudják ezt az anyagot semlegesíteni, viszont ez az energiatöbblet nagyobb gyártási költséget eredményez.

Inkább a 70-es keménységűt ajánlottak, az már nem törik meg könnyen vagy deformálódik tartósan.
Vigyázni kell, nehogy mechanikai sérülés érje a tömlőt, mert a szilikon hajlamos továbbrepedni. (Mondjuk ne taposd bele a réz küszöbbe.)

Színezés felára: 5-10%. FDA minősításű színt kell választani (élelmiszerbiztonsági szabvány).

Sági: a 16/22-es, FDA minősítésű, 70-es keménységű tömlő = nettó 1100/m, szóval kicsit fájdalmas ebből már 15 métert berendelni. 7-10nap a gyártás.

Ha a friss víz visszatöltésére is ezt akarom használni, akkor inkább hajlok az élelmiszerbiztonsági változat felé. Szerintetek van értelme ezen vacilálni, vagy annyira nem para az sima ipari?
 
Utoljára módosított:
Én bementem évekkel ezelőtt a sarki gazdaboltba és vettem 10 méter mezei átlátszó 16/22 csövet. Ha nem bánsz szépen vele megtörik, de ha óvatosan tekered fel és le, akkor sosincs vele gond. A két végére Eheim duplacsapokat raktam, amiket hiába szorítok meg nem fogják meg a csövet (ennyit a méret pontosságról), de azért magától nem jön le. Ha nem leszívás hanem visszatöltés, akkor szokott kapni egy Eheim pumpát és a másik végére egy Gardena esőztetős locsolót amik nem szoktak lejönni.
Egy pici odafigyeléssel sokkal olcsóbban meg lehet úszni ezt a csöves témát.
 
A környéken éppen három gazdabolt van, mindegyik tart többféle méretben átlátszó csövet. Legelőször 2014 tavaszán vettem egy több mint 2m-es darabot. Azóta a belsejében látszik némi vízkő, de ennyi idő sem vehető észre rajta a használat. Volt már ecetben, tekergettem is sokat, de valahogy csak bírja. 200Ft volt métere akkor. Most külső szűrőköz is ilyet hoztam, kíváncsi vagyok hogyan hat ezekre a folyamatos használat? Mármint az állandóan keresztül áramló víz. Mattenfilternél a kisebb darabok kb. 3 hét alatt elfehérednek, és szinte kőkemények lesznek. Padlófűtés utántöltéséhez dróttal megerősítettet használok. A P-betűs barkácsban vettem, 500 körül volt métere. Sajnos jó darabos úton kellett lefektetnem, de kívülről jól néz ki több év után. Ha valamelyikkel gond lenne, egyszerűen lecserélném, a régi pedig mehet a szemétbe.

Van még az a lehetőség, hogy fix elemekből építed meg a csövezést, pl. MŰ I-II-III-asból. Ezekhez mind kapható könyök, sarok, T-elem stb.
 
Én bementem évekkel ezelőtt a sarki gazdaboltba és vettem 10 méter mezei átlátszó 16/22 csövet. Egy pici odafigyeléssel sokkal olcsóbban meg lehet úszni ezt a csöves témát.

Nekem is pont ugyanez a gazdaboltos, átlátszó PVC tömlőm van, jópár éve. Meguntam, hogy betonra keményedett, felvette a felcsavart állapotának formáját, ezért egyre nehezebb kihúzni egyenesre, feltekerni is csak egy irányba lehet. Minden akalommal bosszúságot okoz. Egy időben folyamatosan vadásztam rá, de egyik keményebb, mint a másik. Gondolom ebből is lehetne lágyabbat tartani (ld. ADA Hose), csak ezek a bótok nem a finomkodásról híresek.

A szilikon horror àra miatt körbekérdezek majd pár pévécést, készít-e extra puhát.
 
egyre nehezebb kihúzni egyenesre, feltekerni is csak egy irányba lehet

Furcsállottam, hogy nálam is ugyanez a helyzet, mint nálad (még ha nem is ennyire), ellenben Zolinál nem így van. Nem hinném, hogy lényeges anyag-minőségbeli különbség lenne, inkább arra gyanakszom, hogy ő - ha jól sejtem - vízzel feltöltve tekeri fel, míg én szárazon. @eMZé jól emlékszem? Lehet, hogy a rendszeres "kiszárítás teszi ezt vele? Mit gondoltok?
Az mindenesetre biztos, hogy sem a csövet, sem az elektromos kábeleket nem szabad vállon-könyökön feltekerni - mint azt sokan szokták - hanem kézben tartva, karikákban tanácsos összeszedni. Én is így csinálom, Így nálam nem csavarodik tekeredik össze-vissza, hanem csupán a szépen felvett spirál alakzattól akar nehezen megválni :)
 
Furcsállottam, hogy nálam is ugyanez a helyzet, mint nálad (még ha nem is ennyire), ellenben Zolinál nem így van. Nem hinném, hogy lényeges anyag-minőségbeli különbség lenne
Valószínűleg ennél is vannak különböző adalékolt változatok, amivel pont a rugalmasságot tudják befolyásolni. A Mipolán cső, ahogy nézem, lágy PVC-ből készül, keménységi érték: 40-95 ShoreA között.

Lehet, hogy a rendszeres "kiszárítás teszi ezt vele? Mit gondoltok?
Szerintem a vízkő beeszi magát az anyagba, és megváltozik a szerkezete és/vagy valamilyen külső behatás folytán elöregszik az anyag Az UVB szokta kikezdeni, bár az nálam a kamrában kizárható. :) Ha forró vizet eresztek át rajta, akkor átmenetelieg felpuhul.

hanem kézben tartva, karikákban tanácsos összeszedni
Így csinálom én is. Amúgy miért is akarod lecserélni? :)
 
Az mindenesetre biztos, hogy sem a csövet, sem az elektromos kábeleket nem szabad vállon-könyökön feltekerni - mint azt sokan szokták - hanem kézben tartva, karikákban tanácsos összeszedni. Én is így csinálom, Így nálam nem csavarodik tekeredik össze-vissza, hanem csupán a szépen felvett spirál alakzattól akar nehezen megválni :)
Ez így igaz.(y)
 
Back
Oldal tetejére