• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A Twinstar elektrolizáló készülék hatásfokának vizsgálata

elektrorudi

VIP kertész
A mikrobuborék generátor ugyanaz mint a twinstar technológiát tekintve. Elektrolízisen kívül nem tudsz csinálni 50 mikron körüli bubikat. A twinstar "felhő" pedig mikrobubi.
O.T.
Nem lovagolni akarok a mikrobuborék témán (pláne, ha nincs is jelentősége a Twinstar működésnek szempontjából), de továbbra sem tudom egyértelműen definiálni a fogalmat.
- A fűtéstecnikában a 0,05-1,0 mm közötti buborékokat nevezik "mikronak". Ez nagyjából egybeesik az általad említett 50 mikronnal, illetve az általam is látható bubi mérettel.
- Viszont Dr. Huber Imre gyógyszerész által említett, mikroboborékok átlagos mérete 0,001-0,007 mm (1-7 mikron) között van.
A két mikrobuborék méret között 2-3 nagyságrend különbség van. Hogy ennek van-e bármi jelentősége ionok megkötése vagy bármi egyéb szempontból, fogalmam sincs.
Egyébként "mikrobuborék" képződhet bárhol, például kavitáció eredményeként is. Ám azokban a buborékokban nincs semmi...
😉

Utoljára módosított:

Pendulum

VIP kertész
A kísérlet 6 hónapos és lezártnak tekintem, eredményeket részletesen pedig az Akvárium Magazinban fogom publikálni.

Az algákra való hatását itt a topicban nagyjából lehet látni, viszont a növényre is volt pozitív hatás. Tulajdonképpen én inkább a növényre való hatását tartom erősebbnek.

A többit majd a magazinban, és később a blogomon.20191017_104823.jpg

uhlarlaszlo

Nézelődő
Amég nem használtam twinstart, a halak tömegesen pusztultak az oxigénhiánytól... Mióta van twinstar, azóta mindenki él és virul.

Z1234

VIP kertész
Kicsit offtopic, de ha már bazaltos akváriumba tettél növényeket, mennyire nőttek? Kicsit kevés a kép, hogy látni lehessen...

Ha jól értem, nem adagoltál a kísérletnél CO2 gázt.... Egy gondolat: ha nagyon kevés az CO2 a vízben és erős a fény, akkor fotórespiráció miatt a növény energiát veszíthet, különösen ha sok O2 áll rendelkezésre. Algánál is lehet, hogy ez számít, illetve a növények is különböző mértékben okozhat ez az állapot gondot.... Érdemes lehet ennek egy kicsit jobban utánajárni, lehet, hogy az alga érzékenyebb volt erre az állapotra mint a növény, amit beletettél. Illetve lehet, hogy a sok O2 és kevés CO2 miatt az alga és a növény is kevésbé nőtt a kontrollhoz képest?

wiki fotorespiráció link

@uhlarlaszlo: nálad, ha halak pipáltak twinstar nélkül, akkor valami más gond lehetett. Sok CO2, kevés vízáramlás esetleg nagyon sok hal, vagy valamilyen más tényező... Persze lehet, hogy a twinstar segített, de erre valószínűleg lett volna jobb, biztonságosabb megoldás, mint a twinstar.

Utoljára módosított:

uhlarlaszlo

Nézelődő
Kicsit offtopic, de ha már bazaltos akváriumba tettél növényeket, mennyire nőttek? Kicsit kevés a kép, hogy látni lehessen...

Ha jól értem, nem adagoltál a kísérletnél CO2 gázt.... Egy gondolat: ha nagyon kevés az CO2 a vízben és erős a fény, akkor fotórespiráció miatt a növény energiát veszíthet, különösen ha sok O2 áll rendelkezésre. Algánál is lehet, hogy ez számít, illetve a növények is különböző mértékben okozhat ez az állapot gondot.... Érdemes lehet ennek egy kicsit jobban utánajárni, lehet, hogy az alga érzékenyebb volt erre az állapotra mint a növény, amit beletettél. Illetve lehet, hogy a sok O2 és kevés CO2 miatt az alga és a növény is kevésbé nőtt a kontrollhoz képest?

wiki fotorespiráció link

@uhlarlaszlo: nálad, ha halak pipáltak twinstar nélkül, akkor valami más gond lehetett. Sok CO2, kevés vízáramlás esetleg nagyon sok hal, vagy valamilyen más tényező... Persze lehet, hogy a twinstar segített, de erre valószínűleg lett volna jobb, biztonságosabb megoldás, mint a twinstar.
Lefutottam ezeket a köröket :) Az akvában minden rendben volt akkor és csak a garnélák pusztultak, de hirtelen egyidőben. Olvastam azok véleményét akikkel szintén ez történt és mindenki az oxigénhiányra utalt. Náalam is csak ezzel volt gond.

Z1234

VIP kertész
Lefutottam ezeket a köröket :) Az akvában minden rendben volt akkor és csak a garnélák pusztultak, de hirtelen egyidőben. Olvastam azok véleményét akikkel szintén ez történt és mindenki az oxigénhiányra utalt. Náalam is csak ezzel volt gond.
Az nem lehetlen, hogy O2 fronton volt gond, viszont nagyon sok garnélás low és high tech tank üzemel kíválóan Twinstar nélkül. Ezért írtam, hogy lehet a twinstar nálad segített, de kellene lennie valami mögöttes problémának is. Normál esetben nem fordulhat elő O2 hiány egy jól növő növényes low vagy high tech akváriumban.

Pendulum

VIP kertész

wiki fotorespiráció link

A twinstaros akváriumban egyedül a barna algánál láttam hatást, ez a fonalas alga nőtt ugyanúgy mint a kontrollban. Ez egy lowtech akvárium volt sima bazaltban, lágy vízzel.
A tápozás eléggé ilyenolyan volt, még a steril táptalajokban használt MS por is ment bele, akkor a twinstaros akváriumban megjelent agancsalga is, mert az MS por szerintem foszfátban szegény, illetve szerintem auert leginkább a twinstaros akváriumban, mert ott volt egyedül fehér felület, a twinstar zsinórján jelent meg.

Na a lényeg hogy természetesen nem vizsgáltam mindenre kiterjedően ezt a dolgot, de azt ennyiből is le lehet vonni, hogy nem fog komplett algaírtást csinálni, de ez logikus is, mert akkor a halak is mennének.

A mikrobubik végzik szerintem a fő melót a növények támogatása által. Az erősebb növények képesek hatékony kompetítorai lenni az algáknak is. No, a kísérletben ez a fonalt nem érdekelte, de a növénynél szignifikánsan javult a növényi kondíció.

Oldal tetejére