• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A tavi szűrőkról és az egyebekről

jó papp

Tapasztalt kertész
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Üdv Mindenkinek!

...olvastam, nézelődtem és eretnek gondolatom támadt. Ha eddig helyes amit olvastam a szűrésnél sok minden mellet az emelőmagasság, a l/perc,, a szűrőtérfogat - és persze a "belevaló" szűrőanyag - számít. Mivel nálam az eheim bevált a következőt találtam

EHEIM Tavi külső szűrő 346502 l
Emelőmagasság: 3,7 m
Vízforgatás: 2400 l/h
Szűrőtérfogat: kb. 18 l
Teljesítmény: 65 W
Méretek: 400*415 mm

... ilyen adatoknál talán az ár sem vészes kb 80 eFt.

persze vannak hasonló teljesítményű tavi szűrők is fele árért. Sokféle kombinációval. pl. általad választott vízben elhelyezhető szivattyú az akiban. a szűrőtérfogat a legkisebb méretben 18 liter. ... hol is láttam ekkora szűrőtérfogatot egybe? :lol:

Vélemény?! :?: ... megkövezés? :!:

...aki holtig tanul
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Akár rendben is lehetne... Bár nem ismerem a tavi szűrőket. Viszont állat, hogy így feldobod rendesen a labdát néha. ;) :D
A 18 literes szűrőkapacitással azért a 12+1.5 literes 2080 rendesen versenybe lép. ;)
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Hali keymaker!

Kösz. A megjegyzést bóknak veszem. De nem az általad említett eheim-mel hanem a "király kategóriával" hasonlítottam a szűrőtérfogatot = ... ES- 1200 EX
A l/percről és a többiről ne beszéljünk, mert abban mindenkit ver. Persze, ha működik és nem "nanóba" akarjuk használni.

...aki holtig tanul
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Szerintem ezek a tavi szűrők már elég hangosak. Amúgy jó lehetne, bár maradnék az "sima" szűrőknél :)
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

hát igen.. méret, fogyasztás, zaj. elsőként ezeket nézném és nem a szűrőtérfogatot meg az emelési magasságot. nem elhanyagolható szempont a csövezés sem. mondjuk egy 20-as csövezés környékén nem igazán elegáns a csövezés az akváriumban...

65 wattos fogyasztással minimum 2x annyit eszik mint a legtöbb nagy szűrő és ugye ez 24 órás üzemmód. kültéri használat miatt tuti hogy zajos (nem feltétel a halk üzemmód). Méretre közel kétszer akkora mint az említett ADA szűrő.

Lakáson belül inkább kis dolgokra törekedni mint ipari méretekre ;) Akkor már egy saját magadnak épített szűrő hasznosabb megoldás lehet.
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Üdv Inadsz, üdv Viktor!

Ez az.... :lol:

Inadsz csak gondold, vagy tapasztalati tényezőről (hang) is be tudsz számolni. Ha igen légyszíves oszd meg velem/velünk.

Viktor, a kérdés ugyanaz + csövezési méretet miből szűrted le???

"Lakáson belül inkább kis dolgokra törekedni mint ipari méretekre" L.V.
Ha az akvárium alatt a szekrényben elfér (inkább 250 liter felett mint alatt) akkor mi a probléma. :?:

Akkor már egy saját magadnak épített szűrő hasznosabb megoldás lehet." L. V.
Sajnos a "barkács" még mindig nem az én asztalom. Persze erre is van megoldás.

Kérném a FELVETÉS teljes egészét olvasni. Ez csak lehetőség felvetés volt a "tavi alkalmazás" akvarisztikai alkalmazására.
A fogyasztással kapcsolatos aggódásra .. . Vszínűleg a két szerkezet árkülönbözetét élég sokáig kompenzálná a többlet watt fogyasztás.

Félre ne értsetek "csak" kérdezek és próbálok okulni. Nem okoskodni akarok, csak egzaktabb válaszokat ha kérhetném. ;)

...aki holtig tanul
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

jó papp said:
Üdv Inadsz, üdv Viktor!

Vszínűleg a két szerkezet árkülönbözetét élég sokáig kompenzálná a többlet watt fogyasztás.

...aki holtig tanul

2db EHEIM 2080 esetén óránként az 5W 66év alatt jön vissza egy EHEIM2080+2075 kombónál a 19W meg 22év.... Kérdéses lehet szerintem a szűrő anyagok minősége...
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Én mondjuk hallottam már gyári tavi külső szűrőt közelről, márkát most meg nem mondom, biztos nem eheim volt. Hát nem szívesen tartózkodtam vele egy légtérben. Arra azért itt gondolni kell tényleg, ahogy Viktor is mondta, hogy ezeknek a rendszereknek nagyon durván vastag csövezéseik vannak. Ezeket egy kerti tónál nem látod, de egy akváriumnál igen. Egyébként mekkora lenne az akkora?
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Üdv Labirintkopoltyús!

A pont majdnem a tied. Csak .. ahhoz a külső szűrőhöz hasonlíts kérlek amelyikhez én is tettem... vagy ahhoz amelyiket TE gondold, de még a két szűrő árából vond le az egy tavi szűrő árat is és úgy kalkulálj. Bocsi. :lol: ...és akkor a tied a pont.

Üdv Luna!

Köszi a választ. Nyilván mielőtt a kasszához megyek ha ezt a megoldást választom, akkor alaposan mindent mérlegre teszek. Szakmai ártalom. Addig meg kíváncsi voltam a véleményetekre.

A pontos méretek még nem dőltek el. De a legkisebb (3-at tervezek) is nagyobb lesz mint 250 liter. kb 300 l + 350 + 440 l az utóbbi 150 cm hosszú) A magasság kb. 60 centi. A "Jojo féle" aláírás a következő lenne. 1 diszkoszos növényes + 1 paludárium + 1 tengeri.

...aki holtig tanul

ui. Jó "hallani" az éjszakai baglyokat.
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Hát lehetett volna az is a válaszom hogy hülyeség, de próbáltam a valós aggodalmakat leírni. ;) Te láttál már tavi szűrőt működés közben?
Amit láttam azt nem tudnám elképzelni lakásban. Alagsorban talán ahol ember se jár. Ahogy írtam vastag cső, zajos (méret teljesítmény miatt is). Egy kínkeserves dolog lenne becsövezni és felvezeni a lakásba.

Nem írtad, hogy mekkora akváriumhoz nézted. Erre lehetne teljesítményt párosítani a többi technikáddal arányosan.
Értelmetlennek látom hasonlítgatni a tavi szűrőt egy míves akvárium szűrőhöz ami eleve a prémium márka.

Gondolom tavi szűrőből sem a Genesis-t nézted ami prémium és a legkisebb típus is 2600 EURO! És természetesen innen megy fel 10 ezerig (Euróban) típustól függően.
http://www.genesis.de/en/home.html

Szóval almát az almával, körtét a körtével. Szöget beverni pedig inkább kalapáccsal mint papuccsal :lol:
De ha gondolod járd végig ezt a megoldást és várjuk a beszámolót.

szerk: közben látom leírtad az aki méreteket. Hát nagy akváriumokhoz eleve más megoldást érdemes keresni. Persze még mindig nem látszik mit akarsz csinálni ezekkel az akváriumokkal. Csúcsrajáratott növényesek nem lesznek gondolom. Akkor meg eleve felesleges az lph-t hajszolni.
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

Egyébként kicsit más oldalról megközelítve el kell ismernem itt növényes fejjel próbálunk tanácsot adni. Ha már akvakertész a fórum neve. ;)
Olyan akváriumokra amit üzemeltetünk. Ezek akvarista szemmel extrémnek tűnnek.

Ha most vágnál bele a növényezésbe akkor eleve lebeszélnélek a nagy méretű akváriumokról, mert azokat a feltételeket biztosítani amit általában használunk nagy méretben túlságosan költséges lenne. Ráadásul, ha most kezded az igazi növényezést, pazarló ez a méret a tanulásra. Egy jó növényes akvárium egy tengeri árával vetekszik. És nem véletlen, hogy a legtöbb növényes akvárium 120cm szélességnél befejeződik. A nagy átlag 100cm alatt van. Igazán szépet nem lehet nagy akváriumokban csinálni vagy csak horrorisztikus ráfordítással. A szűrő 1 dolog. Jön a világítás, a dekor, a növény hegyek stb.

A régi divat, hogy csináljunk minél nagyobb akváriumot megváltozni látszik, a növényezés miatt is. No meg persze a gazdaságosság. És szépen lassan eljutottunk az interzoon már unalomig nyomott nano tengeri akváriumokig ;)

A 60cm magasság egy érdekes szám megint. Az egyik AquaJournalban volt, hogy kb 1.5x annyiba kerül ez a 15cm magasság mintha szabvány méretet használnál. Gond lesz a fénnyel, a szűréssel a karbantartással (hozzáférés)...... ismét csak növényes fejjel.

És itt be is fejezném mert jól szétoffoltam a topikot. De napokig tudnék mesélni. ;)
 
A tavi szűrőkről és az egyebekről

Üdv Mindenkinek!

A Melyik szűrőt használjam? ... topicban "létrejött" off hegyek miatt nyitottam. Az egyebek megjelölés a min. off lehetőségét biztosítaná. Nyilván csak kapcsolódóan. Kérem a moderátorokat, amennyiben ez helytelen jelezzék. Kösz.

Viktor!

A felvetésemre írt második hozzászólásodat (23.41) olvasva. Az egóm csak rövid választ adott volna: Igen jobban jársz, ha azt írod hülyeség és itt megállsz.
A mások véleményét, ízlését ugyanis mindenkor igyekszem tiszteletben tartani.

Mielőtt feltettem ezt a kérdést körülnéztem a neten.
Ezt láttam: túlméretezett akváriumi belső szűrő. pl SERA tószűrő T11+UV-C 9 W 4.000 l (bio szűrő + UV)
vagy ezt http://www.koi-farm.hu/index.php?page=s ... t&Itemid=1
(Engedelmetekkel a többi általam megnézett oldalra nem utalok.) Tehát az utóbbiba a szivattyút én veszem. Hangot meg ha jó gondolom csak ez ad ki.
A csövezés szűkítéssel, vagy egyéb más módon (pl háttér) nézetem szerint megoldható. A többi a bútorban nem látható kategória. A méreteik nem vészesek. Ennek fényében a tavi alkalmazás akváriumi alkalmazásáról, mint egy lehetőségérő? Higgadtan? Azzal, hogy nem állítom, hogy ezt a megoldást fogom alkalmazni. ha igen természetesen beszámolok róla. A tavi baktérium indítók árai is barátságosnak tűnnek.

Tehát a külső szűrő az külső szűrő. Így a "papucs, szög" hasonlat talán egy kicsit sántít.
Nem tudom mit takar nálad a csúcsra járatott növényes akvárium fogalma? Én csupán szép növényes és halas akváriumot szeretnék. Meggyőződtem (Jani a szomszéd) a co2 növényekre gyakorolt hatásáról, így most a meglévő 340-essel kísérletezem, hogy az újaknál már ténylegesen tudjam mit (technika) akarok megvalósítani. A világításról röviden: egy lehetséges válasz megfelelő növényeket (félárnyékot tűrő) kell ültetni.

A második hozzászólásodról.

Nyilván attól, hogy 3 napja :D co2 rendszer (36 eFt. = 2 literes palack és reaktor 90 bubi/perc) működik az akimban még nem vagyok "növényfej" .

Amiben megingathatatlan a "hitem" az, hogy 100 liter alatti akvárium méret nem az én méretem. + nincs túlszűrt akvárium. Ok: ökoszisztémát nano méretben nehezebb fenntartani. A lényeg pedig szerintem ez'!!! Tehát ez nálam a méret nem divat kérdése, hanem hogy mekkora helyen tudok akváriumot berendezni + a család tűrőképessége. :lol:
Most a DIY és olcsó, de megbízható technika közötti határvonalt keresem. Bár pont ez a fórumon a DIY használók igen igényesek. Amit pl Jojonál láttam a tengeriben az egyenesen lenyűgözött. ... pedig tudjuk a tengeri akvarisztika nem épp a kevés és az olcsó technikáról, akvarizálásról szól.

Most is 60 cm mély az akváriumom. Igaz ezt amikor félig belelógva pl ültetek megbánom. (Így vettem. Alkalmi vétel volt. )

Felvetés a "De napokig tudnék mesélni." megjegyzésedre. Nyilván mindnyájan. + napokig tudnánk hallgatni. Valami klubszerűséget, vagy találkozót nem lehetne létrehozni??? Ha van ilyen, hogy lehet csatlakozni?

... a másként is gondolkodó, holtig tanuló
 
Re: Melyik szűrőt használjam? - Rangsorolás

jó papp said:
Üdv Labirintkopoltyús!

A pont majdnem a tied. Csak .. ahhoz a külső szűrőhöz hasonlíts kérlek amelyikhez én is tettem... vagy ahhoz amelyiket TE gondold, de még a két szűrő árából vond le az egy tavi szűrő árat is és úgy kalkulálj. Bocsi. :lol: ...és akkor a tied a pont.

...aki holtig tanul

ui. Jó "hallani" az éjszakai baglyokat.

A kalkulációt úgy végeztem ahogy írtad. Azért vettem a 2db 2080-at mert Key ezt írta hogy felveheti vele a versenyt. A 2080+2075 kombót meg azért írtam mert annak pont 18liter a szűrőtérfogata mint az általad említett tó szűrőé.

OFF: Bővebben írtam privátban.
 
Tegnap a bejegyzésed után eltöltöttem egy kis időt, hogy körbenézzek a világ nyugati felén milyen alkalmazások vannak illetve mennyire használják ezeket. Nem lepődtem meg hogy nagyon kevés erről szóló írás van. Viszont több olyan dolog is előjött a topikokban amin érdemes gondolkodni.

Aki használt tavit ott azon panaszkodtak, hogy körülményes a gyakori lecsatlakozás a gyors csatlakozók hiánya miatt itt gondolom a karbantartási nehézségeket értik egy külsőhöz képest, illetve sok tavi szűrőnél a szigetelés más célra van fejlesztve ezért sanszos hogy a szivárgás miatt esetleg elázhat a nappali stb ahol tárolod. Emberünkkel aki használta is megtörtént az eset.

Viszont a fenti írásod azt tükrözi, hogy hagyományos medencét csinálsz. Erre pedig megfelelő egy nagy külső is.

A csúcsrajáratott aki alatt azt értettem, amit néhányan művelünk. Sok fény, sok táp, sok co2, sok szűrés stb..minden a növényekről szól. Az extrém paraméterek is ennek megfelelően születnek. Pl 8-10x megforgatás, 1W/l világítás stb stb.

De ahogy írtam ha összehozod szívesen olvasunk a tapasztalatokról.
 
Üdv Mindenkinek!

A hozzászólásokat mindenkinek (kolléga neked külön is ilyesmire vártam) köszönöm. Számomra most az "elmélkedés" időszaka következik, erről is másról (led) is. A tapasztalatot és a döntést természetesen megosztom veletek.

...aki holtig tanul
 
Üdv!
Bátorkodok én is megszólalni. 15-20m3-es kerti tó van tervben nálunk is. Körbenéztem korábban is szűrés terén. Az Oase márkánál maradtam (Filtoclear 15000 és aquamax eco 16000-es szivattyú skimmerrel).
Amit linkeltél (ubbink) is egy nyomásszűrő, ami csak mech. szűrést végez szivacsokkal, hasonlóan az Oase Filtoclear 15000-eshez. Ez biológiai szűrésre alkalmatlan. Bio-ra pl. az Oase Biotec nyújt megoldást, viszont ennek a rendszernek méretei (és ára) vetekednek egy ülőgarnitúráéval... :)
A szűrőt tápláló szivattyú a tóban van, elsősorban nagyobb (az Oase 8-10 mm-ig) lebegő részecskéket hivatott kiszűrni.
Hangja (oase) szabadban nem igen hallható (mivel a szivattyú a tóban van), csak a vízáram által a csövezésben és a szűrőben keltett hang hallatszana. A nyomásszűrőt a talajba kell ásni, így nincs zavaró hangja (talaj leszigeteli). Tisztításához van egy kar a tetején beépítve, ezt megfordítva a szűrés iránya változik, szabadba engedhetővé téve a szűrőben felgyülemlett szennyezett vizet. Lakásban ez a nyomásszűrős dolog a hang és a tisztíthatósága miatt sem lenne kellemes. Finom szűrésre és biológiai szűrésre az eredeti felállás szerint alkalmatlan.
 
Szia!
Szerintem pénzkidobás lenne egy ilyen tószűrő. Elég, ha megnézed N-dee hordós szűrőjét, szerintem mindent elárul. Igaz, a szűrőanyagot neked kell megvenned bele...De ha szerencséd van, ki tudsz fogni olcsón anyagokat (tószűrőhöz való porózus kő, én is ilyent használok. ) Veszel egy kétéltű szivattyút, ha nincs rá keret, akkor egy sima víz alattit. cső kivezetések tömszelencékkel aztán sokkal olcsóbban kijösz. Ha meg kevés, bedobsz még egy ilyent...
 
Hali!

Most vettünk sógorommal egy tavi szűrőt egy huszasért, az OBI-ban, ha beüzemeli meghallgatom.Igaz csak 1600-as a pumpa.
 
Röviden felejtős, olyan a hangja mint a Niagarának.
Lehet, hogy van jobb és csendesebb, de a listát végig kell próbálni! :)
 
Back
Oldal tetejére