• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A szűrő ki- és befolyó ágainak elhelyezése az akváriumban

Lehet kevés a külső csak, így bevetném amim van. Tehát, egy 120 lityis akksiba hogyan helyeznétek el egy tetra ex 800 plus külsőt, és hozzá kiegészítőnek egy Eheim aquaball 130 - t ?

Tapatalkkal küldve az én MI 5s Plus eszközömről

Személy szerint a Tetra egymás mellett lévő ki és befolyó ágával merőlegesen helyezném el az aquaballt, így mindkét szűrő egy sarokba áramoltat (ide tenném a co2 diffúzort is ha van), ahol lebukik az áramlás és mindkét szívó oldal felé távozik. Nekem így van a külső szűrő és a skimmer elhelyezve, és nagyon szépen lenyomja a talajszintre a co2 bubikat. Persze mindez a tereptárgyaktól is függ. De majd az okosabbak kijavítanak, ha nem így kellene elhelyezni. :D
 
Sziasztok!

Végre nekem is két szűrő dübörög az akváriumon, lilly (egyenlőre még kínai) kifolyókkal. Addig tiszta, hogy a legjobb megoldás ha a két kifolyó egymással szemben van, de pontosan hogyan legyen? Mindkettő az oldalüvegen középen, vagy kicsit elcsúsztatva, hogy az akváriumban legyen egy kis forgó vízmozgás is ? Most így van, az egyik elöl, a másik hátul.
 
Sziasztok!

Végre nekem is két szűrő dübörög az akváriumon, lilly (egyenlőre még kínai) kifolyókkal. Addig tiszta, hogy a legjobb megoldás ha a két kifolyó egymással szemben van, de pontosan hogyan legyen? Mindkettő az oldalüvegen középen, vagy kicsit elcsúsztatva, hogy az akváriumban legyen egy kis forgó vízmozgás is ? Most így van, az egyik elöl, a másik hátul.
Ez csak olyan hosszu akvariumnal jo megoldas ahol nem megy el a flow a vegeig. Ha ugy helyezted el , hogy egyik elol masik hatul az a tokeletes beallitas.
 
Sziasztok!

Abszolut kezdőként terveznék majd valamikor a közeljövőben indítani egy akváriumot, de laikusként, pusztán internetes kereséssel sehogy sem sikerült megtalálni, hogy van megoldva a külső szűrők szívóágán a vákuumtörés az akvárium vízszintjének (hirtelen) csökkenése esetén.

A nyomóágnál ez persze nem probléma, mert az eleve felül folyik ki az akváriumban, de ahogy itt olvasom, a szívócsövet mindenki ajánlja lerakni az akvárium aljába. Így pedig egy csőtörés esetén szinte a teljes akvárium le tud ürülni.

Vagy ez nem is igazából probléma, ennyire megbízhatóak a vízszint alatti berendezések és csőkötések?
 
PVC csöveknél nem jellemző a csőtörés, a csatlakozások pedig biztosan tartanak általában (gyári, nem gyári, mindegy - ha parázós típus vagy, bilncselhetsz mindent, de az üvegre pl. itt mindenki csak simán ráhúzza a PVC csövet, szerintem még senkinek nem dobta le magától..). :)

Azért itt nem 3-4 bar nyomáson dolgozunk, ezt bírja a technika.
 
De itt ilyenkor pl. még a szűrő tömítései is játszanak, meg minden, amiről nem is tudok. :) Ha a szívócső beszívó kivágásai nem csak alul lennének, hanem hosszabban felfelé, vagy esetleg a szívócső elég magasra lenne téve, hogy a legfelső bevágás csak 1-2 cm-rel a vízszint alatt legyen, máris kellemesebb lenne a helyzet. Csak furcsállom, hogy gyárilag ez nincs biztosítva.
 
Sziasztok!

Abszolut kezdőként terveznék majd valamikor a közeljövőben indítani egy akváriumot, de laikusként, pusztán internetes kereséssel sehogy sem sikerült megtalálni, hogy van megoldva a külső szűrők szívóágán a vákuumtörés az akvárium vízszintjének (hirtelen) csökkenése esetén.

A nyomóágnál ez persze nem probléma, mert az eleve felül folyik ki az akváriumban, de ahogy itt olvasom, a szívócsövet mindenki ajánlja lerakni az akvárium aljába. Így pedig egy csőtörés esetén szinte a teljes akvárium le tud ürülni.

Vagy ez nem is igazából probléma, ennyire megbízhatóak a vízszint alatti berendezések és csőkötések?
Szerintem az esetek 99%-ban sehogy sincs megoldva. Az akvaristák szeretnek veszélyesen élni! ;)
Nálam pont a múlt héten történt, hogy az egyik külső szűrő nyomóága kiszabadult az akvából (nem a szívóág, amit te kérdeztél) és spriccelt szét a víz a parkettára. Az volt a mákom, hogy pont akkor lépett be a felségem a szobába, és visszahelyezte a csövet. Így megúsztam 2-3 literrel. Ha elment volna otthonról, akkor kb. 150 liter víz kerül a szobába. Ez nem csak új parkettát jelentett volna, hanem úgy bútorokat is, mivel a pozdorja azonnal szétázik.
Nem butaság a felvetésed. A legolcsóbb, barkácsolás mentes vízszint érzékelő, amit hirtelen találtam, és GSM jelet is ad a relé kiment mellett 15ezer pénz. A "vákuumtöréshez" még egy szelep is kellene, újabb 2e pénz és egy kis barkácsolás pl egy T elágazás beépítésével.
 
De itt ilyenkor pl. még a szűrő tömítései is játszanak, meg minden, amiről nem is tudok. :) Ha a szívócső beszívó kivágásai nem csak alul lennének, hanem hosszabban felfelé, vagy esetleg a szívócső elég magasra lenne téve, hogy a legfelső bevágás csak 1-2 cm-rel a vízszint alatt legyen, máris kellemesebb lenne a helyzet. Csak furcsállom, hogy gyárilag ez nincs biztosítva.

Szerintem két dolgot keversz...
Az alap konstrukció, hogy a víz a kifolyó ágon felül visszaérkezik, majd a szemközti falon visszafordulva alul érkezik, majd vissza fel, és tovább egy kör áramlásként. A beszívónak azért kell lent lennie, hogy az alul érkező áramlás által hozott nehezebb dolgokat, pl "kaki" be tudja szívni. Plusz minél lejjebb van a pipa vége annál később tud falsot szívni a szűrő, ami ugye nem feltétlen tesz jót neki hosszú távon mert leég a motor...
Ha neked a felső 5 centiből szív, és elmész nyaralni egy hétre, elpárolog 5 liter víz. Nem szív a szűrőd, csak levegőt és leég. Jobbik esetben leveri a biztosítékot és vehetsz új fejegységet, a rosszabbik eset meg a tűz, és akkor vehetsz új kecót... ezért szív lentről.

A felül kifolyós vagy owerflow akváriumok megint kicsit mások, ott nagyobb áramlással operálunk, hogy a szennyeződések lebegtetve legyenek, de ez inkább oldalpolcos, vagy alsópolcos akvákra jellemző.

A szilikon csövet nem kell félteni, egyetlen kritérium, hogy megfelelő méretű legyen pl 12/16 (belső külső átmérő) a 13mmes ki és befolyóra gyönyörűen rácuppan, és csak noszogatásra jön le.

A ki és befolyókra vigyázni kell, és megfelelően rögzíteni kell. Ez egy aranyszabály.
 
Nem butaság a felvetésed. A legolcsóbb, barkácsolás mentes vízszint érzékelő, amit hirtelen találtam, és GSM jelet is ad a relé kiment mellett 15ezer pénz. A "vákuumtöréshez" még egy szelep is kellene, újabb 2e pénz és egy kis barkácsolás pl egy T elágazás beépítésével.

Mindkét csőre kell szelep, ha a szűrő nyómóága is teljesen vaz alatt van, plusz kell egy kapcsoló (relé) a szűrőre, hogy esetleges vákuumtörés esetén ne fusson szárazon.
Inkább bízzunk a jó szerencsénkben! ;)
 
Mindkét csőre kell szelep, ha a szűrő nyómóága is teljesen vaz alatt van, plusz kell egy kapcsoló (relé) a szűrőre, hogy esetleges vákuumtörés esetén ne fusson szárazon.
Inkább bízzunk a jó szerencsénkben! ;)
Elvileg szelep nélkül is bekövetkezik a vákuumtörés, ha mindkét ág levegőt kap, tehát ha a vízszint lecsökken annyira, hogy a két ág közül a lentebbinek a nyílása levegőre kerüljön. Mivel a szívóág, ahogy nézegetem, alapesetben igencsak lent van, ezért így rendkívül nagy vízszintcsökkenés kell ehhez. :) Ezen segíthetne, ha fentebb is lenne a csövön bevágás.

A szárazonfutás tényleg selejtezheti a szűrő szivattyúját, de azért a gyártótól elvárnám, hogy még ebben az esetben se okozzon ez tüzet. Lehetne perelni. :)
 
Sziasztok!

Abszolut kezdőként terveznék majd valamikor a közeljövőben indítani egy akváriumot, de laikusként, pusztán internetes kereséssel sehogy sem sikerült megtalálni, hogy van megoldva a külső szűrők szívóágán a vákuumtörés az akvárium vízszintjének (hirtelen) csökkenése esetén.

A nyomóágnál ez persze nem probléma, mert az eleve felül folyik ki az akváriumban, de ahogy itt olvasom, a szívócsövet mindenki ajánlja lerakni az akvárium aljába. Így pedig egy csőtörés esetén szinte a teljes akvárium le tud ürülni.

Vagy ez nem is igazából probléma, ennyire megbízhatóak a vízszint alatti berendezések és csőkötések?
Szerintem halalbiztos megoldas nincsen. Ahogy @Dukenukem is irta a beszivo ag legtöbbször alul helyezkedik el, tehat ha a csövek tapadokoronggal vagy egyeb megoldasokkal megfelelöen rögzitve vannak, ha elszivarogna az akivariumbol a viz, akkor egeszen addig müködne a szürö, mig tud vizet beszivni, levegö helyett.
Mivel a külsö szürök egyik sem atombiztosan zart rendszer, ezert mindig elöfordulhat, hogy valahol (csöcsatlakozas, tömites, fejegyseg) szivarogni kezd, es elkezd az akvarium szepen leürülni, de azert ez ritkan törtenik meg.
Egyebkent pedig erdemes lehet (rozsdamentes, üveg) beszivo- visszanyomoagat csinaltatni, az garantaltan nem fog kilyukadni vagy serülni, de akkor is egy flexibilissel kell a külsö szüröhöz csatlakoztatni (ujabb ket helyen is szivargasi lehetöseg).
Vagy marad az also polcos rendszer, ahol a viz a gravitacio elven folyik le az alul talalhato szüröbe, csak onnan meg fel nem jön magatol...ahhoz is pumpa kell, csak ha az tönkre megy, akkor is uszhat a szoba. Bar azt hiszem itt tudnak a szakik tulfolyas elleni vedlemet beepiteni. Viszont ilyen rendszerem meg nem volt, talan ez a legmegbizhatobb.
Valamennyi kockazat mindig maradni fog, de ettöl izgalmas, mi var rad harom het szabi utan..:eek::nailbiting::)
Vagy egy harmadik megoldas, hogy az akvarium alja van megfurva a ki-es bevezetesnek, alul pedig a szürökhöz csatlakoztatva, de ilyennel nincsen tapasztalatom. Sokan tartanak az aljzatüveg megfurasatol, sokan meg azt preferaljak.
 
Elvileg szelep nélkül is bekövetkezik a vákuumtörés, ha mindkét ág levegőt kap, tehát ha a vízszint lecsökken annyira, hogy a két ág közül a lentebbinek a nyílása levegőre kerüljön. Mivel a szívóág, ahogy nézegetem, alapesetben igencsak lent van, ezért így rendkívül nagy vízszintcsökkenés kell ehhez. :) Ezen segíthetne, ha fentebb is lenne a csövön bevágás.

A szárazonfutás tényleg selejtezheti a szűrő szivattyúját, de azért a gyártótól elvárnám, hogy még ebben az esetben se okozzon ez tüzet. Lehetne perelni. :)
Szerintem ilyen esetben azonnal azt mondanak, barmilyen tüz eseten is, hogy a nem rendeltetesszerü hasznalat miat adodott ez (ha bizonyithato, es marad a tüz utan valami a szüröböl, de nem valoszinü...) Marpedig ez esetben nem a szürö gyartojanak a hibaja, hogy mondjuk 1 ora szarazon futast követöen tüzet okozott.
 
Vagy marad az also polcos rendszer, ahol a viz a gravitacio elven folyik le az alul talalhato szüröbe, csak onnan meg fel nem jön magatol...ahhoz is pumpa kell, csak ha az tönkre megy, akkor is uszhat a szoba. Bar azt hiszem itt tudnak a szakik tulfolyas elleni vedlemet beepiteni. Viszont ilyen rendszerem meg nem volt, talan ez a legmegbizhatobb.

Alsopolcosnál gondolom az oldalüveget fúrják meg. A furatig fog lecsökkenni a vízszint, tovább nem tud. Az akit addig kell feltölteni, utána a szűrőt és amit a pumpa felnyom, az visszafolyik a lyukon. Nekem ez így tűnne logikusnak, de saját tapasztalatom még sajnos nincs. Ha majd egyszer lesz lehetőségem egy 2-300 liter körüli akvát összerakni, azt így szeretném majd megoldani. Sok 10 vagy 100e Ft-ért nem szeretnék külső szűrőt. :)
 
Szerintem azért ez nem annyira veszélyes dolog. Ha a ki-be folyókra szabvány méretű csöveket használunk,ami alapból szorosan illeszkedik, ott baj nem történhet. Ha illesztés előtt forróvízbe martjuk a csövet, az hatalmasat tágul így még jobban össze lehet tolni ami kihűlésnél nagyon ráfeszül. A szívó csőnél, vonalnál ereszteni nem tud, ha ki is lyukasztom a levegőt be fogja szívni. A kifolyónál esetleg ha a szabad kifolyás gátolva lenne mondjuk csapnál való visszafojtás amit én alapból nem tennék,(egyéni vélemény) akkor folyhat a csap előtt. Ha viszont nem ez van, akkor mi gátolná a szabad kifolyást fent.
Ettől függetlenül nyilván történhet baleset, ami sok mindent tönkre tesz, az alsó szomszédokról nem is beszélve, mert ha másnak kárt okozunk az nagyobb para. Ezért azt ajánlom, hogy az alsó szomszédot átlagosan évente 6-7 x finoman de el kell áztatni. Szomorú de erre szükség van mert észreveszitek majd, hogy egy minimális áztatásnál hatalmas patáriát csap. A másodiknál már nem hiszi el, a többinél meg már szinte meg sem említi. Így amikor egy valós dundi áztatáson átesik,gyakorlott alsó polcos szűrőként kezeli a dolgot, és másnap még köszön is a liftben, esetleg finoman oda biccent " nektek is lyukas a kád?"
Szóval no para. Tudom szűrőbacik, meg kultúra, de simán minden szűrő takarításnál le lehet ellenőrizni az összes tömítést, illesztést, az összerakásnál bújik ki a szög a zsákból. Ha inditás után itt ott szivárog, (tudjuk, hogy elmúlik mert elfog) ott mar valami érik a cserére. És ugye a kis hallásunk is ott van. Ok nélküli "egyszer csak szakaszos szörcsögés, bubizás a beömlőn, ezek fontos tényezők. Ott már valami rákölcsönhatott a valamire.
 
Ez jó. Nem mondhatnám, hogy tökéletesen megnyugtattál azzal a ténnyel, hogy már protokollod is van a szomszéd eláztatására. :)
A kifolyónál esetleg ha a szabad kifolyás gátolva lenne mondjuk csapnál való visszafojtás amit én alapból nem tennék,(egyéni vélemény) akkor folyhat a csap előtt.
Az ipari üzemekben az ipari szivattyúkat eleve csak zárt nyomóággal (és persze nyitott szívóággal) szabad indítani. Ha elérték a névleges fordulatszámukat, csak akkor lehet elkezdeni nyitni a nyomóoldalt. Úgyhogy ez az üzemállapot biztos, hogy nem árt nekik.
 
Ez jó. Nem mondhatnám, hogy tökéletesen megnyugtattál azzal a ténnyel, hogy már protokollod is van a szomszéd eláztatására. :)

Az ipari üzemekben az ipari szivattyúkat eleve csak zárt nyomóággal (és persze nyitott szívóággal) szabad indítani. Ha elérték a névleges fordulatszámukat, csak akkor lehet elkezdeni nyitni a nyomóoldalt. Úgyhogy ez az üzemállapot biztos, hogy nem árt nekik.
Biztosan igy van sajna nem dolgoztam ilyesmi iparban. A mi szivattyuink kimerulnek a 750 wattos hazi vizmunel. De visszaterve a temara ha a visszafolyot folytod szinte minden eselyed megvan egy esetleges rossz tomitetlensegbol elkovetett lakasfelujjitasra. Mondjuk ennek is megvan a jo oldala. A szuro hibaja kiderul, a lakas egy atgondoltabb burkolatot kap, illetve ha van also szomszed uj alapokra fektethetitek a kapcsolatotokat. Amugy tenyleg nem kell parazni. Az esely megvan a bajra de sokkal nagyobb az esely egy ro vizgep tulfolyasabol vagy hibajabol adodo lakasfelujjitasnak.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Sziasztok.

A téma átolvasása után a következő kérdésem lenne.
Tetra Ex 800-as szűrő esőztetőjét a rövidebb oldalfalra szeretném rakni, ezen az oldalon lenne a befolyó ág is. Ebben az esetben az esőztetőnek csak az egyik felét tudom használni 6 db 2mm-es lyukkal.
Nem fogja nagyon vissza a szűrőt?
Számításaim szerint:
12 mm csőcsatlakozás, azaz
6x6x3,14=113,04 mm2

6db 2 mm esőztető lyuk:
1x1x3x14xA=113,04mm2
A=36 db lyuk szükséges

Attól is félek, hogyha esetleg átfúrnám nagyobb átmérővel, akkor meg nagyon visszaesne a flow.

Mik a tapasztalatok, mit érdemes ilyenkor csinálni?
 
Sziasztok.

A téma átolvasása után a következő kérdésem lenne.
Tetra Ex 800-as szűrő esőztetőjét a rövidebb oldalfalra szeretném rakni, ezen az oldalon lenne a befolyó ág is. Ebben az esetben az esőztetőnek csak az egyik felét tudom használni 6 db 2mm-es lyukkal.
Nem fogja nagyon vissza a szűrőt?
Számításaim szerint:
12 mm csőcsatlakozás, azaz
6x6x3,14=113,04 mm2

6db 2 mm esőztető lyuk:
1x1x3x14xA=113,04mm2
A=36 db lyuk szükséges

Attól is félek, hogyha esetleg átfúrnám nagyobb átmérővel, akkor meg nagyon visszaesne a flow.

Mik a tapasztalatok, mit érdemes ilyenkor csinálni?
Mennyi az akvariumod teljes hossza?

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Back
Oldal tetejére