• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A szellőztetésről

jó papp

Tapasztalt kertész
Üdv Mindenkinek!

Fenti téma azt gondolom a "halakkal tarkított" növényes akvarisztika világában mostoha gyerek Így Viktor e témakörben "... megér egy topicot" mondata és keymaker. Nitrogénvegyületek körfogása az akváriumban című írása, illetve az e témakörben eddig elhangzottak alapján indulna a topic!!!

A "probléma". Az eddig általam az akvarisztikáról máshol tanultak alapján a szellőztetés (víz oxigénnal való ellátása) ugyanúgy 24 órás ciklusú, mint a szűrés.

A növények "kívánják" a CO2-t. a halak meg eddig még nem panaszkodtak a külön CO palack hiánya miatt. Elvannak nélküle. :lol:

A fórumon olvasottakat összegezve és sarkosítva az e témakörben elhangzottakat a következők voltak olvashatók:
Mi az a szellőztetés? Kísérletezzünk, hátha jó lesz vmire! Na jó, ha halak vannak akkor éjszaka néhány órát mehet. Az esőztetés vagy a porlasztás árt jobban a bevitt CO2-nak? A nitrogén körforgás része.

Saját állapot:
kb. 60 hal (8 diszkosz a többi egyéb. Neon, petitella, botia, anci, torokatum, lócsík, stb. ) Lehet, hogy a máshol megadott cm/l arányt az a halmennyiség túl lépi, de vagyunk ezzel többen is. ;) 340 literes akvárium. minimum 28 fok Levegőztetés, állítható. két kimenet (porlasztón az egyik és szűrővatta?! közegen átvezetve a másik)
Egy éjszaka véletlenül ki lett kapcsolva a szellőztetés, reggel mindenki a víz felszínen "pihegett".

A CO2 rendszerem a jövő hét végéig megérkezik. Mit tegyek? Az O2 szép majd szép lassan/gyorsan nullára redukálja CO2 bevitelt?? Nappal CO2 éjszaka O2??? Meddig menjen, melyik? A világítás 7.00-tól este 21.00 óráig (full világítás 7X18 W T8 9.00 - 19.00.) A világítás bővítése (max 0,75 W/liter) tervezés alatt.

A válaszokat, jó tanácsokat és ötleteket, mint mindig előre is megköszönve:

...aki holtig tanul
 
Mi úgy oldjuk meg ezt a problémát,hogy úgy állítjuk szűrő esőztetőjét ,mozgatassa a vizfelszint.Ha jó a szűrésed,elég szufla van benne,nem lesz probléma,hogy a halak nem kapnak levegőt.Ha diffúzorod van,általában(!) az esőztetővel szemben kell elhelyezni,hogy a bubikat leszorítsa a flow.Hogy hova helyezed el ezeket,az már akvánként változik.
Ha jól emlékszem,van példa arra is,hogy éjszakára szellőztetnek,de nem ez a jellemző.
 
Szerintem a halak számát csökkenteni kellene.
Másrészt, ha a növények jól érzik magukat, beáll az egyensúly, ők is hozzájárulnak az O2 termeléshez.
Míg megy a szűrés és a co2, nem észrevehető, de mikor leáll a co2 és kikapcsolom a szűrést (pld. fotózni), akkor látni igazán mekkora bubifelhők igyekeznek a víz felszíne felé. Imádom ezt a látványt!
 
én is patzu véleményét osztom. túltelepített az akváriumod. amit működteti lehet, de pl oxigénhiányos állapot léphet fel emiatt. ezért ha nem változtatsz a halak mennyiségén és nem elég erős a szűrésed, a pusztán éjjeli levegőztetés lehet kevés lesz. főleg most hogy jönnek a melegebb időszakok az oxigénhiány méginkább előtérbe kerül. ugye egy jó növényesben a halak, növények stb aránya azért nagyjából egyensúlyban van.

ha nappal is tolod az oxigént nehéz lesz egy megfelelő CO2 szintet elérned. rengeteg kísérletezés mire a növényeknek és a halaknak is egy megfelelő állapotot sikerül belőni. sajnos addig viszont sok probléma lesz az algákkal. és ez a másik probléma, a túltelepített akiddal. túl sok a szennyezés. többet termelnek a halak, mint amit a szűrőd és a növényeid fel tudnak dolgozni. és jön az algásodás....ez lehet még egy kihívás ha növényezni szeretnél.
 
Üdv mindenkinek!

A válaszok sorrendben (legalábbis megpróbálom). Nem diffúzort, hanem külső reaktort fogok használni. Az elhelyezéséről (sarok panoráma akvárium) majd később A szűrő nézetem szerint elég erős (1250l/h + 900l/h) az esőztetéshez, de jelenleg elég nehéz úgy elhelyezni. Egyébként ha egyre gondolunk (víz fölött a visszafolyó ág) akkor az elég hangos, Csobog.

A halak számának csökkentéséről. Ha választani kell, akkor a halak maradnak. Legfeljebb low tech akvárium. :?: A növényeket pedig majd igénytelenségük szerint válogatom. Erdész is lévén rendelkezem kertészeti tapasztalattal is Igaz az terra és nem aqua. Próbáltatok már 340 literes akváriumban botiára "vadászni"? Egyébként a legjobb csigairtók. Ahogy én gondolkozom a két botiából az egyik (kb 10-12 cm) kerülhetne ki, + a torokátum kb 20 centi (a helyére viszont kel vmi kisebb termetű harcsa pár (2X 5cm = vmelyik corydoras fajta) fenéken turkáló hasznos fajta. + a két anci (kb 10- 12 cm) a helyükre legalább (a meglévő 2 mellé) legalább 3 db törpe szívó harcsa (otocinculus)

De ez ügye nem oldaná meg a problémát. :D

Valami egyéb ötlet???

pl a fűtés éjszakai kikapcsolása? A "hidegebb víz" eddigi tudásom szerint ugyanis ugyanannyi levegőztetéssel több oxigént tart meg. = kémia


...aki holtig tanul.


ui Viktor ez egy átlagosan telepített akvárium. :lol: Legfeljebb nem növényeséknél. Alga most is csak egyféle van (fekete ecset) még ingerküszöb alatti mennyiségben, igaz nekem az is sok. :cry:
 
Az esőztetőt a víz alá kell nyomni 2-3 cm-re és onnan "lőjön" felfelé kb 30 fokban, hogy fodrozza a vizet, de még épp ne csobogtassa. Így már sztem világos lesz ;)
Maga hullámzás annyi oxigént old be, hogy az egy egészségesen telepített akváriumban éjjel-nappal elég kell, hogy legyen. Ezzel a módszerrel a nehezen beoldott CO2 sem illan el gyorsan.
 
Nirgo megelőzött, amit ajánlott hatékony szellőztetés. Éjszakára mehet a porlasztó is, így talán nem lesz gond.
 
jó papp said:
A szűrő nézetem szerint elég erős (1250l/h + 900l/h) az esőztetéshez, de jelenleg elég nehéz úgy elhelyezni.

Szerintem meg nagyon kevés, ha a 10 x-es ajánlott megforgatást nézzük... Ez a te esetedben pl. 2 db Eheim 2080-ast jelentene (1700 l/h x 2 = 3400 l/h).
A halakat MINIMUM 1 liter/cm szokás számolni. Ez a max...
 
Nigro said:
Az esőztetőt a víz alá kell nyomni 2-3 cm-re és onnan "lőjön" felfelé kb 30 fokban, hogy fodrozza a vizet, de még épp ne csobogtassa. Így már sztem világos lesz ;)
Maga hullámzás annyi oxigént old be, hogy az egy egészségesen telepített akváriumban éjjel-nappal elég kell, hogy legyen. Ezzel a módszerrel a nehezen beoldott CO2 sem illan el gyorsan.

Igen,igy helyes,szóval ne csobogjon,mint a patak,még egy kicsit se.Viszont ha azt látod,hogy pipálnak a halak a co2 túladagolás miatt,akkor pont a csobogással lehet leggyorsabban kihajatani a Co2-őt.
 
Üdv Mindenkinek!

Úgy vélem a szétoffolás (nem a tárgyhoz tartozik?!) esete forog fenn.

Hozzászólásaitokat, a segítő jó szándékot most is köszönöm. Mint az aláírásból és a felvett névből látható, hogy tanulni és tapasztalatokat szerezni jöttem közétek. ... ja és mert tetszik a fórum szerkesztése, kinézete, tartalma stb.

De...
atti76 said:
2 db Eheim 2080-ast jelentene (1700 l/h x 2 = 3400 l/h).

A fórumon olvasott 7- 10 x-es forgatási értékek, ha jól olvasom csökken amennyiben a nagyobb akvárium méret felé haladunk. Egy 1500 literes akváriumot 6 - 8 külső szűrővel forgatsz???? A szűrés hatékonyságát pedig maga az akvárium mutatja (víz, hal, növény) . A nem speciális (növényes) akvárium esetén a 3 x -os forgatás az elfogadott, bár osztom azt a nézetet mely szerint túlszűrt akvárium nincs. Bocs, de a növényes akvarisztikában ahogy ÉN látom (lehet vele vitatkozni) csak a speciális a természetben nem előforduló állapot, közeg (kis akvárium méret) igényli a következőket. Nagy fényerő, extrém szűrés, no hal, növény tápozás a talajba és macro + micro anyagok a vízbe, legalább 50 %-os vízcsere stb.

A MŰVÉSZET ebben az, hogy az akvárium összhatása természetesnek hasson. Lsd. bonsai.

atti76 said:
A halakat MINIMUM 1 liter/cm szokás számolni. Ez a max...

Igen ÉN is olvasom/olvastam a szakkönyveket is. A saját akváriumban kb. 420 cm hal van a 340 cm helyett. DE ezt például a megfelelő szűréssel és szűrőanyaggal, vízcserével hasonló módon, mint a növényes akvarisztikában kell ellensúlyozni. Jelentem a halaim nőnek és egészségesek! :D Amit a méretek is mutatnak. lsd torocatum. Nem ilyen méretben vásároltam!!!

A nézetek ütköztetését bármikor vállalom. Meggyőzhető vagyok! Jelenleg mint a hozzászólásaimból látható a "kísérletezés fázisában" vagyok. Finoman szólva azt szeretném ha a kecske is jól lakna és a káposzta is megmaradna. :lol:

Szóval a víz hőmérséklet éjszakai csökkentéséhez, mint ötlethez mit szóltok???

... aki holtig tanul

ui. hétvégén tervezem kipróbálni a nappal nincs O2 projektet. este talán belefér a vízfelszín mozgatás kipróbálása külső és belső szűrővel. Már kevesebb mint 12 nap a CO2 rendszer megérkezéséig.
 
A hőmérséklet ingadozást nagyon sok növény nem szereti. Én nem javaslom emiatt csökkenteni, mert problémáid lesznek.

Szűrésre visszatérve nagy akváriumnál is ajánlatos 7x megforgatás. Extrém nagy akiknál természetesen nem hagyományos külső szűrők vannak.
 
Viktor!

Egyetértek!

Az ideális forgatás értékkel. De az van ami van!!!
Mellesleg egy bármely méretben megadott akváriumban nincs annyi víz amennyi a tényleges űrtartalma. Ha számolunk van 1250 + 900 = 2150 l/perc Ez 7 szeres forgatás esetén kb. 307 literes akváriumnak felel meg. Figyelembe véve azt is, hogy a megadott értékek l/perc szűrőtöltet nélkül értendő!!!

Ha a leckét jól mondtam fel kérek egy mezei piros pontot. :D Nem felejtve el persze a szűrtérfogat és az akvárium arányát sem.

... aki holtig tanul

ui. A nem hagyományos külső szűrő (szűrő akvárium???) viszont érdekes téma.
 
jó papp said:
Viktor!

Egyetértek!

Az ideális forgatás értékkel. De az van ami van!!!
Mellesleg egy bármely méretben megadott akváriumban nincs annyi víz amennyi a tényleges űrtartalma. Ha számolunk van 1250 + 900 = 2150 l/perc Ez 7 szeres forgatás esetén kb. 307 literes akváriumnak felel meg. Figyelembe véve azt is, hogy a megadott értékek l/perc szűrőtöltet nélkül értendő!!!

Ha a leckét jól mondtam fel kérek egy mezei piros pontot. :D Nem felejtve el persze a szűrtérfogat és az akvárium arányát sem.

... aki holtig tanul

ui. A nem hagyományos külső szűrő (szűrő akvárium???) viszont érdekes téma.

Off topic

Csak a vaslogika miatt akkor a halakra vonatkozó cm/liter értéket is a nettó akvárium mérettel számoljuk ? :)

300 liter fölött azt hiszem már érdemes alsópolcos szűrésben is gondolkodni, de ezt a DIY szakkörösök jobban tudják
írt valaki valami -tól -ig határt nem is olyan régen.
(tévedtem csak az van itt, hogy 120 literre nem éri meg https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=10&t=760 )

On topic

Nappali levegőztetés: sűrű növényzet akvakertész stílusban sok fény sok táp sok szeretet + külső szűrő esőztetője fodrozásra állítva (mint azt már egy páran megírták) Esetleg érdemes a világítási időszakra aktív hűtést használni a lámpa melegítése miatt ez főleg nyáron kritikussá teheti az akvárium hőmérsékletét
(ami ugye összefüggésben van az oldott O2 szinttel )

( nálam már 29 fokos az akvárium világítási időszakban :crazy: valami buhera ventit én is csinálok :D)

Éjszakai levegőztetés: légpumpáról mehet az O2 nehogy bajuk essen a halacsoknak csak arra kell figyelni, hogy a másnapi lámpa felkapcsolása előtt már újra megfelelő legyen a co2 szint erre is láttam valami szép táblát talán Nigro vagy Keymaker tollából Tom Barr idézet volt, ha jól emléxem...
https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=15&t=390&start=0 ( megtaláltam megtaláltam :clap:)

Üdv
Scooby
 
Üdv Scooby!

Off: A vaslogikának mindig igaza van!!! :shock: :D
Jelenleg sem alsó polcos sem felső polcos szűrőt a meglévő adottságok miatt nem tudok elhelyezni. Így két külső szűrőt sem. :cry: Tervezem a képet az akiról feltenni, de ahhoz még azt is meg kell tanulnom. :!: Így most a nagyobb eheim (2075) is csak a szekrényen kívül (mögött) van mert nem arra lett méretezve. Költözést követően ez is meg fog oldódni. Addig meg gyakorlok, illetve azzal főzök ami van.

In: Köszöntem a hasznos információkat. Az egy külön misét meg ér, hogy mikor mi (CO2, világítás, levegőztetés) kapcsoljon be. A hűtéssel nincs gondom. A diszkoszt nem zavarja a meleg most is állandóan 28 fokos a víz, ezért gondolkoztam az "éjszakai lehűlésen". Mint a természetben. Ha a koszoknak nincs gondjuk vele, akkor nekem sem. A növények hát :oops:
A mellett, hogy a biotóp akváriumra esküszöm, ha nem bírja a növény jön a másik. Illetve a növény vásárlásnál gondot kell fordítani arra, hogy milyen igénye van (fény, hőmérséklet, tartás könnyű nehéz stb) Persze előfordulhat az is (és elő is fordult) hogy a másnál az a növény amibe ott "belerúgtak" és szaporodott, nem győzték kordába tartani az nálam nem bírta a gyűrődést. ... és fordítva. Béla bácsi a halas szerint: "Isten tudja, hogy mi miért van!"

Ezt az ábrát = https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=15&t=390&start=0 illetve a hozzá tartozó megjegyzéseket én is olvastam, de még nem értem. Nekünk jogászoknak ugyanis számtanból meg a hasonló dolgokból felmentésünk van. De majd...

...aki holtig tanul
 
Tulajdonképpen az a lényeg, ha éjszakai levegőztetést használsz, hamarabb kell lekapcsolni, mivel a CO2-t a lámpa felkapcsolása előtt kb. 3-4 órával el kell indítani. A co2-t pedig a levegőztetés kihajtaná a vízből, ezáltal a növények által kívánt 30 ppm-es szint körüli érték nem tudna kialakulni, mire a lámpa felkapcsol. A levegőztetést a lámpa lekapcsolásától a CO2 elindításáig járathatod.

Ui: ebben a jogász kontra matek (kémia, fizika) dologban egyetértünk, bár még csak most fogok vizsgázni büntető különösből... :D De abszolút helytálló.
(egyébként nálam sincs meg az 1 cm/liter minimum, viszont elég erős a szűrésem :D )
 
jó papp said:
Nekünk jogászoknak ugyanis számtanból meg a hasonló dolgokból felmentésünk van.
atti76 said:
még csak most fogok vizsgázni büntető különösből...
Nocsak, mik derülnek ki! Nem is tudtam, hogy vannak kollégák a fórumon! :)
 
A dédszülőkig visszamenőleg ügyvéd volt az anyai ág. Nagyapám 80 éves koráig praktizált.
A páromnak már megvan a szakvizsgája is.
Én vagyok csak a fekete bárány, aki kilóg a sorból... :D
 
Üdv a leendő és a végzett (szakvizsgázott?!) Jogász Uraknak!

Tisztelt dr. Moderátor (Hunor) érezd magad megróva az off topic szó nélkül hagyása miatt. :lol:

...így csak röviden (igen nálam ez a rövid :lol: ) : ...úgy kezdtem mint Zsoti erdőművelő,fakitermelő). A röpke 30 év munka alatt minden voltam csak énekes halott nem. Jogászként a családban egyedüli egyedüli elhajló vagyok. 25 év tanulás után (még gombócból is sok, illetve ez idő után már az életfogytos is szabadul :D ) a 2. diplomámmal keresem a "kenyerem/kalácsom" :D a Fővárosi Bíróság Közigazgatási Kollégiumában.

...aki holtig tanul (citation from dr. Lenkovics Barnabás jelenleg alkotmánybíró)

ui. Atilla!!! Bocs csak pénzügy szigorlat után felejthetsz el számolni. ;) Egyébként Kína össznépi terméke a vizsgákhoz.
 
Back
Oldal tetejére