• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium A sárkány állkapcsa

Szia Annamari!

Köszönöm!
Még nincs tapasztalatom, miután most nyírtam először telibe (korábban csak visszanyesegettem a kiugró szálakat és sűrítettem velük, de akkor még nem virágoztak)!
Az A. bonsainak kicsi rózsaszínes virága van, a buzogányszerű az a Rotaláé volt.
Ígérem rendszeresen megosztom a változásokról az információt!

Most éppen szellőztetek 1 órát, hogy lemenjen egy kicsit a pára!

A.ttila
 
Szia w-rig!

Fantasztikus lett, megérte a fáradozást(y)! A növényekről ne is beszéljünk!! Én viszont egy dolgot megpróbálnék, az elválasztóköveket ajobb sarokból indulva, elszórtan a hátsó magasabb növények közé "beszurkálnám" tudom a név kötelez:) , de egy kísérletet megérne, szerintem természetesebb látványt adna, bár így is nagyon szép!

Gratulálok a kerthez!

Köszönöm!

Egyenlőre marad a kövek elrendezése (nekem így tetszik), majd egy teljes átalakításkor lehet variálok, de még nem jött el az az idő (még tanulgatok rajta)!

A.ttila
 
Sziasztok!

Kész!!!

Remélem szépen megered a Hc!
Most visszacsukom a tetejét néhány napra az edénynek!
Újrakezdem az inkubációt, de rövidített formában!

Majd jelentkezem!

A.ttila

Ma kellett volna mennem hozzád, nem tegnap, így élőben láthattam volna ezt a csodálatos képet! ;)
 
Attila,ha kérhetnék egy olyat tőled,leírnád a paludáriumod rutinjait.Tápozás mennyit-mikor,nyírás spriccelés illetve egyéb karbantartási dolgok,mert tervezek valami hasonlót összerakni én is,csak kisebben,és érdekelne a metódusod,mert a képek alapján a növényeidnek tetszik ahogy gondoskodsz róluk.
Köszi, Tomi
 
Szia Tomi!

Most napi 11 órát megy a világítás (de. 11-22h-ig 36W Pc 6500K), folyamatosan nyitva volt az edény, csak most az előtér újratelepítése miatt zártam vissza.
Naponta kap a mellette lévő 15l-es (A három jeles szürke nanója) akváriumból annyi vizet a hátsó hosszon végig locsolva csőből, hogy 2-3mm megjelenjen elől (az akváriumot kétnaponta 0,5ml micro-macro folyadékkal tápozom, napi 0,5ml carbo mellett), azt másnapra megisszák!
Naponta spriccelem ozmo vízzel (többnyire este).
Igény szerint az üvegeket kell még letörölni (a locsolásnál néha fel spriccen a víz ami a garnélák miatt keverve van 1/3 ozmo, 2/3 csap), ezt enyhén ecetes (20%-os) törlővel szoktam kivitelezni amit egy csipesszel fogok meg, majd ozmó vizessel többször után törlöm.
A front aljánál keletkező kirakódást papírtörlővel húzom le.
Az elöregedő, -száradó leveleket kell még levágni, csipesszel kiemelni.
A kezdeti időszakban a megugró növénykéket a talaj felett 1-2cm-rel visszavágtam, és azzal sűrítettem, a szárak is hoztak 1-2 hajtást (mint az akváriumban a stemek) és a levágott részek is simán legyökereztek, megeredtek.
Ami biztos hogy hamarabb kellett volna teljesen megnyírnom (viszont akkor nem tudom hogy ugyan így virágoztak volna-e a növények)!
A Ludvigia inkább szélesen, talaj felett terjeszkedik.
Az Ammania, a Myriophyllum és a Rotala, felfelé nő először egyenesen, majd mikor már nagyon magas el kezd az aljánál hajolni (a felső része továbra is egyenesen nő tovább).
A Litorella és az Echinodorus levélvégei a kezdetekben csak száradtak, később találtak magukra.
A Litorellának most vaskos sötétzöld levelei, míg az Echinonak hosszú levélszáron rövid toll alakú zöldje van, gyarapodást, kicsiket még nem láttam náluk.
A Elatine nem sikerült, most reménykedem a Hemiantusban!

Sajnos a költözködésem után jelentősen hidegebb helyre került, ami szerintem megviselte a töbnyire trópusi fajokat (nappal 18C, éjszaka 16C fok, ami a múlt héten lett két fokkal följebb véve), ez látszik is!

Alapvetően kevesebb tenni, figyelni való van vele mint ha akváriumként üzemelne, a szépsége pedig magáért beszél!

Remélem sikerült mindent leírnom Tomi ami érdekes lehet számodra (én is Andris (Schruz) leírásaiból merítettem, azokat mindenféleképpen érdemes átfutni, igaz kicsit hosszú, de tanulságos)!

Sok sikert!

Várom a naplók özött!

Jó lenne ha többen is kedvet kapnának, mert növényezni víz felett is nagy élmény!

A.ttila
 
Köszi Attila a kimerítő válaszod,minden gondolatomra választ kaptam benne!Olvastam Schruz írásait is,de majd felelevenítem az emlékeimet,azaz újra olvasom őket.Nagyon megtetszett a virágzó Rotala-d és ez mozdított el arra,hogy csináljak egy hasonló paludáriumot,a világítás elkészült hozzá már,holnap teszem alá a wabi tálamat,hogy miként is muzsikál a pilács. Mihelyst meg lesz minden összetevője jelentkezem majd a naplóval.Bocsi az off-ért
Tomi
 
Sziasztok!

Köszi Attila a kimerítő válaszod,minden gondolatomra választ kaptam benne!Olvastam Schruz írásait is,de majd felelevenítem az emlékeimet,azaz újra olvasom őket.Nagyon megtetszett a virágzó Rotala-d és ez mozdított el arra,hogy csináljak egy hasonló paludáriumot,a világítás elkészült hozzá már,holnap teszem alá a wabi tálamat,hogy miként is muzsikál a pilács. Mihelyst meg lesz minden összetevője jelentkezem majd a naplóval.Bocsi az off-ért
Tomi

Tomi ne szabadkozz!
Ezért van a napló, hogy kifejthessük a gondolatainkat, fel tehessük másoknak a kérdéseinket, tanulhassunk egymástól és nyomon követhessük a változásokat!
Kíváncsian várom az edényedet!

A Hc szépen kezd beállni!
Ma már 1x1, meg 1x2 órát szellőztettem, a végén ozmó vízzel megsriccelve.

A.ttila
 
Sziasztok!

A Hc szépen ágaskodik, kicsit sötétebbek is lettek a levelei!
Eddig tetszik.
Találtam, most hogy kicsit jobban megnéztem gyerek Litorellákat!
A Myriophyllum szárak már elkezdtek rügyezni (gyors)!
Ma már három órát szellőztetek.

A.ttila
 
Sziasztok!

Egy idei utolsó kép:

K%25C3%25A9p.jpg


Ma már 4 órás szellőztetés van!

Most vettem csak észre hogy balról a harmadik kő nincs a sorban, valahogy kimozdulhatott költözéskor.
Meg az öntapadós fóliák egy rossz tulajdonsága is előbukkant egy ideje, miszerint zsugorodik, láttatva a mögötte lévő papírt (két hátsó függőleges fehér csík)!
Holnap az előbbit orvosolom!

BUÉK!!!

A.ttila
 
Sziasztok!

Éjszakára nyitva maradt az edény teteje (félig)!
Szerencsére semmi gond nem lett reggelre!
Egy kis ozmó vizes spriccelés, behúztam a tetőt és minden rendben!

Ha HC-vel kezdtem volna, akkor már lenne egy használható képem (versenyfotó)!
Jó lenne ha többen neki ugranának eme műfajnak, hogy színesedhessen az idei HAC palettája!
Biztos többeteknek van elfekvőben karanténnak, gyógymedencének, nevelőnek, ikráztatónak használt kis méretű (5-20 literes)
akvárium tetővel, egy használaton kívüli lámpácskával (esetleg íróasztali Power compakt)!
Alulra tölteni egy kevés táptalajt, rá egy agyagos aljzatot és mehetnek bele a nyesedékek, amik egész más formát fognak ölteni mint az akváriumban!
Akár ha eddig nem engedhettétek meg magatoknak igényesebb növények tartását, mert nincs CO2 akkor az sem akadály!
Utána már csak locsolás, spriccelés, szellőztetés, világítás (jobb híján ablak), és pár hónap után virágzó kertecskétek lesz!

Nincs benne semmi ördöngösség!
Ha én meg tudtam csinálni akkor bárki!
Andris (Schruz) szépen kitaposott ösvényén kell csak haladni!

Hajrá!

A.ttila
 
Sziasztok!

Azóta egyre többet van félig nyitva a tető.
Most már 16 óránál tartok.
19-21 C-fok van a szobában, ezért még locsolni nem kellett csak egyszer, a napi spriccelés mellett.
Minden szépen növöget, végre visszazöldültek a Myriophyllum hajtásai is.
Egyedül a Rotala szárai meredeznek csupaszon, két megmaradt hajtáson kívül nem adnak életjelet magukról!

Sajnos a fényképező gép a Nagylányomnál maradt, pedig olyan szép az előtér, öröm ránézni!
Arra gondoltam, hogy ahol már egészen felágaskodtak, bedúsultak a Hc-k, onnan levágok és a bal felső sarokban lévő növényeket is körbeültetem vele!

A.ttila
 
Sziasztok!

Tegnap már nem zártam vissza (fél tető van rajta).
Háromszor spricceltem.
Este csinálok képeket.

A.ttila
 
Sziasztok!

Most nem a műről hanem az üveg születéséről és készítőjéről írnék pár sort!

Egy költözködés utáni kényszerszünetet annak idején egy 8 literes kis medencével törtem meg (lásd : Egy reményteli akvakertész kezdeti botladozásai! | Magyar Akvakertész Fórum )!
A második medence egy 30x30x30-as kocka volt feketével ragasztva (ez nagyon tetszett a Feleségemnek).
Ekkor már tudtam hogy véget vetek az egy akváriumos korszaknak!
A többi akváriumot úgy terveztem, hogy majdan 1 méteres polcokba beférjenek (így a kocka párja 69x30x30-as lett).
A kisebb sor alapját az állatkerti akvárium berendező verseny 20x20x25 cm-es üvege adta.
Mellé készíttettem egy 30x20x25-öst (továbbra is fekete ragasztással).

Itt jött az utolsó darab, amit már nem tudtam az előzőeket készítő üvegessel csináltatni, mert bezárt az a kis kereskedés ahonnan rendeltem őket!
Na de hol rendeljem meg?
Az Akvárium Magazinban láttam régebben egy békásmegyeri díszállat kereskedés hirdetését.
A Csobánka teret nem volt nehéz megtalálni!
Amikor időm engedte kiugrottam nézelődni, vásárolni.
Bár voltak közelebbi üzletek, de a bolt vezetőjének egyénisége, tudása, közvetlensége megfogott és szívesen benéztem akár csak beszélgetni is!
Így esett hogy Ottó bácsitól is kértem egy ajánlatot és miután azt mondta hogy saját kezűleg fogja elkészíteni, rá bíztam a 49x20x25cm-es medence elkészítését!
Szépen meg is csinálta az akkori igényeimnek megfelelően!

A tavalyi évben elég nagy volt a hajtás, így tavasszal voltam Nála utoljára!
Ezzel az Akvárium Magazin 89. számában lévő főszerkesztői bevezetőben szembesültem, miszerint "67 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Kis Imre Ottó, a díszhal-kereskedői szakma jól ismert személyisége."
Feleségének csak ma tudtam részvétemet kifejezni!

Remélem Ottó bácsi odafentről elégedetten szemléli közös alkotásunkat, igyekszem vigyázni a hajdani művére!
Nagyon kedveltem Őt!
Nyugodjon Békében!

A.ttila
 
Sziasztok!

Sajnos nagyon ráérek!
Kicsit gyomláltam a kertben, levágtam a sárgásabb, száraz végű leveleket.
Megigazítottam a harmadik követ.
Ahol nagyon bedúsult a Hc onnan kiszedtem pár szálat (de jó ez a tű hegyű csipesz!) és a bal felső sarokba feltelepítettem.
Nehezen akarnak a vágott növények magukra találni, tegnap néztem hogy még mindig 19,5 C fok van idebent, mert sokat kell szellőztetnem.
De hát ráérek.

Így fest most:
K%25C3%25A9p%2520054.jpg


A.ttila
 
Sziasztok!

Sajnos nagyon ráérek!
Kicsit gyomláltam a kertben, levágtam a sárgásabb, száraz végű leveleket.
Megigazítottam a harmadik követ.
Ahol nagyon bedúsult a Hc onnan kiszedtem pár szálat (de jó ez a tű hegyű csipesz!) és a bal felső sarokba feltelepítettem.
Nehezen akarnak a vágott növények magukra találni, tegnap néztem hogy még mindig 19,5 C fok van idebent, mert sokat kell szellőztetnem.
De hát ráérek.

Így fest most:
K%25C3%25A9p%2520054.jpg


A.ttila
Varäzslatos!!!!!elöl az a HC pedig;) )
 
Sziasztok!

Sajnos nagyon ráérek!
Kicsit gyomláltam a kertben, levágtam a sárgásabb, száraz végű leveleket.
Megigazítottam a harmadik követ.
Ahol nagyon bedúsult a Hc onnan kiszedtem pár szálat (de jó ez a tű hegyű csipesz!) és a bal felső sarokba feltelepítettem.
Nehezen akarnak a vágott növények magukra találni, tegnap néztem hogy még mindig 19,5 C fok van idebent, mert sokat kell szellőztetnem.
De hát ráérek.

Így fest most:
K%25C3%25A9p%2520054.jpg


A.ttila
Nagyon tetszik ez a színkavalkád!
Ha megnőnek újra a növények ütős lesz!(y)
 
Sziasztok!

Varäzslatos!!!!!elöl az a HC pedig:(y)


Nagyon tetszik ez a színkavalkád!
Ha megnőnek újra a növények ütős lesz!(y)

Köszönöm!

Beraktam egy pici csigát előre a Hc közé (azt a tropikásat), kíváncsi vagyok mi történik,a sárguló leveleket vajon elrágja?
Egyébként a napi locsolás, 2 spriccelés megy, a tető félig van nyitva folyamatosan.
Világítás déltől este tízig!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére