• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A légköri szén-dioxid beoldása?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Mindenki ismeri a rémhírereket, emelkedő szén-dioxid, stb, 395 ppm-es koncentráció. Ebbe ne menjünk vele.

A 395 ppm-et nem tudom hol mérték, de ha egy átlag szobában van bármennyi is, érdemes lehetne beoldani akváriumba valamit kütyüvel, ami közel 100%-ban old? Mivel a szobában állandó a koncentráció, nagyjából így egy állandó, alacsony szintet lehetne produkálni. Lenne ennek értelme?
 
Most telefonrol vagyok és fejből megy csak ami nem biztos hogy pontos de a légkörben 0,03 térfogat százaléknyi CO2 van. Ezt te nem tudom milyen módon tudod legalább 99%-os tisztasaggal megkötni és beoldani.
 
A légköri CO2 beoldása nem éppen bonyolult, jól át kell szellőztetni a vizet és meg is van. Teljesen stabil, és a természetben is csak ennyi jut a növényeknek, mégis élnek :) Az összes CO2 nélküli akváriumban gyakorlatilag ezt használják a növények, szóval teljes mértékben értelmes dolog, csak nem szoktak sokat beszélni róla - magától működik, akkor is, ha fogalma sincs a tulajnak róla.

Ami szerencsés dolog, hogy a CO2 "szeret" vízben oldódni, így jóval több kerül be, mint ami a levegőben lévő százalékából önmagában következne. Állítólag a tiszta desztillált víz pH-ja 5 is lehet, ezt pedig csak és kizárólag a CO2 okozza. A pH 6 már egy teljesen átlagos és tapasztalható érték (semmivel sem savanyított) lágy vizeknél.

Amit trükközni érdemes, az a vízlágyítás. Kemény vízben a CO2 bikarbonáttá és karbonáttá alakul, amit nehezebben(előbbi) vagy sehogy(utóbbi) nem vesznek fel a növények.
 
A légköri CO2 beoldása nem éppen bonyolult, jól át kell szellőztetni a vizet és meg is van.

Szellőztetés alatt mit értesz pontosan? Levegőztetést vagy vízfelszínmozgatást, esetleg csobogást?
 
Akkor már értem, miért lettek szebbek a növényeim anno, mikor elkezdtem lágyítani a csapvizet.
Az a fura, hogy a Tom Barr-féle cikkben azt írja a szerző, hogy tökmind1, hogy lágyvíz vagy csapvíz. Tehát a lágy kicsivel jobb.

Akkor a sima szellőztetéssel beoldódik a maximális co2, ami csak lehetséges? Én valami keverőlapátos külső reaktoron gondolkoztam :D
 
Akkor már értem, miért lettek szebbek a növényeim anno, mikor elkezdtem lágyítani a csapvizet.

Hát nem ettől :) Vagy ha igen ennek nagyon kicsit köze volt hozzá.
A növények alapvetően lágy vizet kedvelik. És ilyen körülmények között jobban hasznosítják a tápanyagokat is.
Ezt láttad kb amikor elkezdtél lágyítani.
 
Akkor már értem, miért lettek szebbek a növényeim anno, mikor elkezdtem lágyítani a csapvizet.
Az a fura, hogy a Tom Barr-féle cikkben azt írja a szerző, hogy tökmind1, hogy lágyvíz vagy csapvíz. Tehát a lágy kicsivel jobb.

Akkor a sima szellőztetéssel beoldódik a maximális co2, ami csak lehetséges? Én valami keverőlapátos külső reaktoron gondolkoztam :D
Valaki már szidta ezt a Tom Barr féle cikket :) A hiba ott van, hogy egyeseknél meglehetősen lágy víz folyik a csapból, és elfelejtették hogy a világ többi része kevésbé szerencsés.
 
Szellőztetés alatt mit értesz pontosan? Levegőztetést vagy vízfelszínmozgatást, esetleg csobogást?
Bármelyiket. A CO2 jobban és gyorsabban oldódik mint az O2, ezért kisebb vízmozgás is elég ahhoz, hogy az egyensúlyi értéket elérjük. Ugyanez adagolásnál hátrány, mert gyorsabban is képes távozni.
 
És mi van a levegőztetőkkel? Azok is a légkörből veszik az "alapanyagot",tehát az oxigén mellett CO2-t is juttatnak be :)
 
Levegőztetéssel semmi esetre... kihajtod azt a kevés CO2-őt is a vízből vele. + a levegő 78 %a Nitrogén 21%a Oxigén. A tiszta levegő mintegy 0,039%a csak a CO2.
 
A levegőztetéssel maximum az egyensúlyi értéket érheted el.
 
A vízből mindig(folyamatosan) megy ki a gáz és oldódik is be, ebből alakul ki az egyensúly. Bizonyos körülmények, például hőmérséklet függvényében egy kicsit megnő a gáz oldódása, ilyenkor egy más értéknél lesz a ki/be egyensúlya.

Úgy is tudom még magyarázni, hogy mondjuk öntesz egy edénybe vizet, ami lyukas alul, így folyik is ki belőle. Egy bizonyos mennyiségnél, amit beleöntesz, a víz egy bizonyos magasságig emelkedik az edényben, ekkor ez az egyensúlyi szint. Ha lassabban öntöd be a vizet, lejjebb megy a szint, ez is egy egyensúlyi szint. Ilyen a co2 is, ami a légkörrel tart egyensúlyt.

Ez nagyon sacc értékként olyan 0,5 ppm, tehát ennyi co2-d van adagolás nélkül.

Ha mondjuk a levegőben van 390 ppm, a ki és bemenő mennyiségek 0,5 nél álllapodnak meg.

Adagolásnál ez azért más, mert ott a "levegő" nem 390 ppm-et tartalmaz, hanem kb. 10.000-ret , és a víz ezzel tart egyensúlyt, itt azért lehet elérni sokkal magasabb szintet(amikor adagolsz, a gáz 100%-a co2, a levegőben kevesebb van ugye, ott ezért kisebb az egyensúlyi érték is)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére