• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech A Klasszikus

zeppike

Főkertész
Hetvegen a szuloket latogattuk, mint altalaban most is csinaltam egy nagyobb vizcseret, kicsit gatyaba raztam a novenyeket. Aztan kezdett megfogalmazodni, hogy jo lenne kezdeni ezzel az akvariummal valamit. Szeretnek valami klasszab de amennyire lehet egyszeruen karbantarthato novenyesebb akvariumot epiteni ami kibirja, hogy leg rosszabb esetben havonta csinalok rajta vizcseret.
Jelenleg par Crypto, talan Aponogeton es Phyllanthus fluitans van benne ket pislogo neoncso, egy eleg eros belso szuro es egy kisebb szivacss-zuro tarsasagaban. A novenyek gyakorlatilag soderbe vannak ultetve.

Hardszape azt hiszem par nagyobb folyami kavics, es szolotoke lesz. Ehhez mar beaztattam a tokeket par het eleg lesz hozza.
Legkozelebb amikor erre jarunk hozunk novenyeket es elkezdhetunk epiteni.

De addig is legyen itt par kep a jelenlegi helyzetrol.
Addig is nagyon szivesen fogadnek otleteket, hogy milyen novenyeket lehet igy nevelni, milyen technika kellhet, tapozast mennyire lehet igy csinalni?


IMG_20200627_155911.jpgIMG_20200627_155853.jpg
 
Hogy kicsit ez a projekt is elorebb legyen, tegnap elzarandokoltam egy elado JBL e700-hoz es 10eFt-ert a boldog gazdaja lettem :)

Az ordas szivas utan amin keresztulmentunk az e401 kapcsan biztos van aki ketsegbe vonja az eppelmelyusegemet. De van rendszer az oruletben. Ugy gondoltam, hogy miutan sokadszor is atomjaira szedtem az elozo nagyon hasonlo szurot, eleg jol erzem mi mehet benne felre. Ha minden alkatresz megvan, mindenkepp mentheto lesz a masina. Az elado termeszetesen jelezte hogy semmi gond nem volt a szurovel 4 eve amikor eltette, de azert ki tudja mi oredszik el az allasban.

IMG_20200705_163642.jpg

A biztonsag kedveert ezt a szurot is lebontottam, kitakaritottam, a tomitogyuruket szilikonolajjal kezeltem, ahol kellett adtam neki egy kis teflon szalagot (a csocsatlakozo-csap kombonal a pici ogyuruhoz :D ) es csodak csodaja szuperul teszi a dolgat, nem folyik meg fejre forditva sem... hatalmas megkonnyebbules volt.

A szuroben az eredeti JBL keramia hengerek es szivacsok voltak. Termeszetesen azonnal azon kezdtem gondolkozni, hogy lehetne jobba tenni. Kis utanajaras utan ugy dontottem a szivacsok helyere kiprobaljuk a hidroponiaban hasznalt agyag granulatumokat - Ezeket hasznaljak masok is, es igazabol elegge hasonlit a e401-ben levo keramia golyokra, elvileg inert, es porozus. Meglatjuk.

Nektek esetleg volt tapasztalatotok szuroben agyaggolyoval?

22.jpgLeca-Ball-6.jpg


Masik nagy kerdes amin elkezdtem gondolkozni es esetleg a tapasztaltabbak segitseget kernem, hogy Milyen sorrendben erdemes felepiteni a szuro 'oszlopot'?

Nekem ugy tunik logikusnak, hogy eloszor mechanikai szures, tehat szivacs, nagylyuku, kislyuku esetleg vatta, es vegul biologia szuroanyag, ami lehetoleg mar keves szemcses, darabos vizzel talalkozik ezert tudja tenni a dolgat.
De nyilvan van valami amit nem ertek maradektalanul, mert a JBL hasznalati utasitason az elso, de az utolso lepesek is szivacsok tehat foleg mechanikai szuresek, es a nagyon nagylyuku eloszuro utan a viz rogton a keramiahoz megy.

f9b6971345f6b9f363cc6a2a3d1811bc.jpg


Sot, GA-Balazs is azt mondja a videojaban, hogy filtervattat a szuro tetejere rakja. Miert, ez csak igy a legegyszerubb, vagy van valami tudomany is mogotte?
 
Hogy kicsit ez a projekt is elorebb legyen, tegnap elzarandokoltam egy elado JBL e700-hoz es 10eFt-ert a boldog gazdaja lettem :)

Az ordas szivas utan amin keresztulmentunk az e401 kapcsan biztos van aki ketsegbe vonja az eppelmelyusegemet. De van rendszer az oruletben. Ugy gondoltam, hogy miutan sokadszor is atomjaira szedtem az elozo nagyon hasonlo szurot, eleg jol erzem mi mehet benne felre. Ha minden alkatresz megvan, mindenkepp mentheto lesz a masina. Az elado termeszetesen jelezte hogy semmi gond nem volt a szurovel 4 eve amikor eltette, de azert ki tudja mi oredszik el az allasban.

View attachment 93511

A biztonsag kedveert ezt a szurot is lebontottam, kitakaritottam, a tomitogyuruket szilikonolajjal kezeltem, ahol kellett adtam neki egy kis teflon szalagot (a csocsatlakozo-csap kombonal a pici ogyuruhoz :D ) es csodak csodaja szuperul teszi a dolgat, nem folyik meg fejre forditva sem... hatalmas megkonnyebbules volt.

A szuroben az eredeti JBL keramia hengerek es szivacsok voltak. Termeszetesen azonnal azon kezdtem gondolkozni, hogy lehetne jobba tenni. Kis utanajaras utan ugy dontottem a szivacsok helyere kiprobaljuk a hidroponiaban hasznalt agyag granulatumokat - Ezeket hasznaljak masok is, es igazabol elegge hasonlit a e401-ben levo keramia golyokra, elvileg inert, es porozus. Meglatjuk.

Nektek esetleg volt tapasztalatotok szuroben agyaggolyoval?

View attachment 93509View attachment 93510


Masik nagy kerdes amin elkezdtem gondolkozni es esetleg a tapasztaltabbak segitseget kernem, hogy Milyen sorrendben erdemes felepiteni a szuro 'oszlopot'?

Nekem ugy tunik logikusnak, hogy eloszor mechanikai szures, tehat szivacs, nagylyuku, kislyuku esetleg vatta, es vegul biologia szuroanyag, ami lehetoleg mar keves szemcses, darabos vizzel talalkozik ezert tudja tenni a dolgat.
De nyilvan van valami amit nem ertek maradektalanul, mert a JBL hasznalati utasitason az elso, de az utolso lepesek is szivacsok tehat foleg mechanikai szuresek, es a nagyon nagylyuku eloszuro utan a viz rogton a keramiahoz megy.

View attachment 93512


Sot, GA-Balazs is azt mondja a videojaban, hogy filtervattat a szuro tetejere rakja. Miert, ez csak igy a legegyszerubb, vagy van valami tudomany is mogotte?
A peron vatta egyrészt azért kell felülre, mert ez csak a legapróbb szennyeződést kell szűrje, másrészt, hogy havonta könnyebb legyen cserélni ;)
 
Végre eljött a hétvége, összecsomagoltuk a növenyeket, szürőt és nekivágtunk az útnak a szulőkhöz.
A szőlőtőkék még mindig nem áztak át teljesen, de úgy döntöttünk nem várunk, majd kövekkel lesúlyozzuk őket.

Igyekeztem alacsony igényű növényeket összeszedni hozzá. Végül a lista így alakult.
Microsorum pteropus
Ludwigia pallustris
Cryptocoryne wendtii
Hemianthus micranthemoides
Christmass moss
Aponogeton boivinianus
Anubias nana
Hydrocotyle tripartita mini
Hygrophila pinnatifida
Phillanthus fluitans

Talajnak JBL Manado-t hasznaltunk, oszinten azert mert ez a legolcsobb aktiv talaj. Hasznaltunk még némi Dragon követ, es fehér dekorhomokot (F2).
EasyStart baciból tettünk bele, hogy könnyebben induljon a szűrő.
A tápozást úgy egyelőre úgy néz ki TF planterrel oldjuk meg 7ml/hét adagban. A makro elemeket szerintem az elég tetemes hal-állomány biztosítja. :)


IMG_20200711_191628.jpg


Az eddigi akvárium felszámolásából mardt rengeteg Aponogeton valami, ha szeretnél belole keress PM ben.

IMG_20200711_150802.jpg
A homokból vagy a manadobol meglepően sok apro reszecske szabadult el, sajnos még fél nap után is elég ködös az akvárium, remélem azért holnapra letisztul.
 
Vegre letellt a ket het, megnezhettuk hogy alakult az akvarium a szuloknel :)
Maj jo elore feltankoltunk novenyekbol, vettem meg par bucephalandrat, staut es hydrocotyle verticillatat. Kicsit ramaty allapotban voltak, de egy het alatt lecarboztam majd lekajaltattam az otthoni akvariumban roluk az algat.
Mult heten sikerult elernem, hogy a vizcsere meglegyen, es a tragyat is megkapja 8 ml TF plantert kap, nem tudom egyelore mennyire jo otlet, talan bolcsebb lenne a sarga tropica tappal tapozni. de attol tartok igazabol normalis vizcsere nelkul barmelyik problemas lehet.
Mikor megerkeztunk ket dologra lettunk figyelmesek, 1. a szolotoke eleg durvan megfestette a vizet, es nagyobb vizcsere nelkul erosen hasonlitott az akvarium egy jo menzai citromosteara ( blackwater tank lett ha ugy tetszik :D ). 2 a novekedes egy ilyen low energy, low maintenance akvariumban nem loverseny. kb minden ugy vagy rosszabbul nezett ki mint ket hettel ezelott. A HM-en mar latszik hogy nem lesz favorit, gyakorlatilag semmit nem nott, es sok helyen kiettek a guppik, a ludwigia szinten eleg ramatyul nez ki, nem tudom marad e belole valami. A microsorum tovabbra is gyonyoru de azt mint instant focal point vasaroltuk, orulok hogy eddig nem ment tonkre.
Az akvarium vilagitasa eredetileg egy nem viccelek 600 forintos lengyelpiaci led lampa volt, nagyon meg voltam lepve hogy mukodik egyaltalan, de kb ket nap mukodes utan atcsapott nemmukodesbe, szoval visszakerult a 30+ eves neon armatura, aminek se a szine se a fenyintenzitasa nem igazan tetszett... (sarga, rozsaszin es nagyon gyenge). Igy a hetvege DIY projekje az lett hogy egy nagyobb teljesitmenyu ledes 6500K-es ledes lampat takoltunk az akvarium fole, allithato fenyerosseggel. Klassz lenne ha fuggesztett lenne es esetleg nem lenne teto az akvariumon, de nem en elek vele...

Elultettuk a hozott novenyeket, csinaltam egy 50%-os vizcseret, megkapta az akvarium az utolso adag easystartot es most igy nez ki, en eleg elegedett vagyok vele.

IMG_20200725_222028.jpg

IMG_20200725_221753.jpg

Jelenleg foleg guppik egy csiga es ket monstro black molly lakik az akvariumban. A guppikat szeretnem kicsit gyeriteni, es kesobb garnelakat foleg amano garnelat es egy kisebb csapat otto-t szeretnek bele. addig is par kep az allatokrol :)

IMG_20200725_214830.jpgIMG_20200725_221907.jpg
 
Először is kipróbáltam egy boltot amit eddig még sose. XVI. kerületben vadvilág. Nagyon klassz, csak a hardscape részleg miatt is érdemes megnézni, de egyébként is kedvesek az eladók és minden van :D Földtől plafonig egy panellakásnyi területen. Nem is lehetne távolabb a GA-től, de ez is nagyon tetszett.

IMG_20200813_143545 (1).jpg

Új lakókat szereztem 3 amano garnéla 5 otocinclus harcsa és két sisakcsiga képében. Talán már ebből is érezhető hogy alga problémára számítottam.
IMG_20200815_193435.jpgIMG_20200815_193445.jpgIMG_20200815_193905.jpgIMG_20200815_194013.jpg

Elég az hozzá hogy tényleg nem ártott a clean up crew hozzáadása. Még a világ legkisebb Glutaraldehide-jet is indokoltnak éreztem megvásárolni

IMG_20200815_193826.jpg

A tápozás és a vízcsere is elég minimális volt amíg nem voltunk. heti egy vödör víz és micro. Most megpróbálok kieszközölni némi makro adagolást is még ha nem is minden nap. :D

IMG_20200815_193342.jpgIMG_20200815_193355.jpg

One more thing.
A Phyllanthus gyönyörűen pirosodik. Úgy látszik kell a nitrogén hiány hogy ez a varazslat menjen.

IMG_20200815_193603.jpg
 
Először is kipróbáltam egy boltot amit eddig még sose. XVI. kerületben vadvilág. Nagyon klassz, csak a hardscape részleg miatt is érdemes megnézni, de egyébként is kedvesek az eladók és minden van :D Földtől plafonig egy panellakásnyi területen. Nem is lehetne távolabb a GA-től, de ez is nagyon tetszett.

View attachment 94843

One more thing.
A Phyllanthus gyönyörűen pirosodik. Úgy látszik kell a nitrogén hiány hogy ez a varazslat menjen.

View attachment 94838
Váááóóóóóóóóó! Csak nem mondod, hogy azoknál lehet folyami görgeteg köveket venni?!? Ha igen, akkor oda mindenképpen el kell egyen a fene. :love:
Ami még tetszik, hogy nem mindenért kell a pinyóig lehajolni, hanem polcokon is vannak dekorok. Erre mondom, hogy nyominger-barát, pontosabban akadálymentesített turkálás biztosítva. Oh yeah!

A kockádban semmi olyan gondot nem látok, amit ne lehetne orvosolni, az meg menni fog Neked.
A Phyllantusok meg tényleg úgy néznek ki, mint amik megtalálták a célegyenest. Drukkolok, hogy rózsaszínben lásd a vízfelszínt. :)
 
Váááóóóóóóóóó! Csak nem mondod, hogy azoknál lehet folyami görgeteg köveket venni?!? Ha igen, akkor oda mindenképpen el kell egyen a fene. :love:
Ami még tetszik, hogy nem mindenért kell a pinyóig lehajolni, hanem polcokon is vannak dekorok. Erre mondom, hogy nyominger-barát, pontosabban akadálymentesített turkálás biztosítva. Oh yeah!

A kockádban semmi olyan gondot nem látok, amit ne lehetne orvosolni, az meg menni fog Neked.
A Phyllantusok meg tényleg úgy néznek ki, mint amik megtalálták a célegyenest. Drukkolok, hogy rózsaszínben lásd a vízfelszínt. :)
Ha folyami görgeteg kövekre vágysz, közelebb is van a lakhelyedhez. A boltot úgy hívják, hogy Építőanyag kereskedés.
Az anyag neve: kulé. Ára 2500-3000 Ft / m3.
Ezért se kell lehajolnod, mert az egy köbméteres kupac is olyan magas, hogy ülve is elérhető.
Ja... meg egy "kicsit" nagyobb a választék, mint a legszuperebb akvarista boltban. ;)
 
Először is kipróbáltam egy boltot amit eddig még sose. XVI. kerületben vadvilág. Nagyon klassz, csak a hardscape részleg miatt is érdemes megnézni, de egyébként is kedvesek az eladók és minden van :D Földtől plafonig egy panellakásnyi területen. Nem is lehetne távolabb a GA-től, de ez is nagyon tetszett.

View attachment 94843

Új lakókat szereztem 3 amano garnéla 5 otocinclus harcsa és két sisakcsiga képében. Talán már ebből is érezhető hogy alga problémára számítottam.
View attachment 94836View attachment 94837View attachment 94841View attachment 94842

Elég az hozzá hogy tényleg nem ártott a clean up crew hozzáadása. Még a világ legkisebb Glutaraldehide-jet is indokoltnak éreztem megvásárolni

View attachment 94840

A tápozás és a vízcsere is elég minimális volt amíg nem voltunk. heti egy vödör víz és micro. Most megpróbálok kieszközölni némi makro adagolást is még ha nem is minden nap. :D

View attachment 94834View attachment 94835

One more thing.
A Phyllanthus gyönyörűen pirosodik. Úgy látszik kell a nitrogén hiány hogy ez a varazslat menjen.

View attachment 94838
Vadvilág tényleg klassz, GA kicsiben, asszem van is köztük valami partneri viszony, vagy amolyan leányvállalat 😆
Még nem csalódtam bennük, a választék is jó.
 
Váááóóóóóóóóó! Csak nem mondod, hogy azoknál lehet folyami görgeteg köveket venni?!? Ha igen, akkor oda mindenképpen el kell egyen a fene. :love:
Ami még tetszik, hogy nem mindenért kell a pinyóig lehajolni, hanem polcokon is vannak dekorok. Erre mondom, hogy nyominger-barát, pontosabban akadálymentesített turkálás biztosítva. Oh yeah!

A kockádban semmi olyan gondot nem látok, amit ne lehetne orvosolni, az meg menni fog Neked.
A Phyllantusok meg tényleg úgy néznek ki, mint amik megtalálták a célegyenest. Drukkolok, hogy rózsaszínben lásd a vízfelszínt. :)

Szerintem van naluk is talan muanyag haloban. De valoban nem itt keresnem :)
 
IMG_20200912_205814.jpg

Ugyan sikerult kieszkozolni heti vizcseret es elvileg napi makro adagolast. Azert a pistiakon kivul mas nem nagyon nott. A full inert talaj es a gyenge tapozas mellett mondjuk nem volt hatalmas meglepetes de azert kicsit talan tobbet vartam. Sajnos anubiasok es Ludwigiak nem maradtak, vagy lelegeltek oket vagy nem birjak a durvan tapanyaghianyos kornyezetett. A cryptok es a Microsorum azert szepen no, es a weeping moha is jol nez ki.
Sajnos amanok nem maradtak. Vagy nagyon jol rejtozkodnek. A kis harcsak viszon megmaradtak, ami azert indikativ a vizminosegre. Tettunk az akvariumba rotala vietnamot es egy szep nagy to Microsorum Thor`s hammert. Valamint elhelyeztem 3 DIY osmocoteos root-kapszulat.
A mollyk annak ellenere hogy az elozo gazdajuk nem adott nekikk sok idot, meg mindig virulnak, es oszinten nem ugy viselkednek mintha a veget jarnak. :)
 
Persze inert talajjal es normalis EI tapozassal mindennek mukodnie kell, nem vitatom. De ez egy kulonleges setup. Mivel a szulok gondozzak az esetek tobbsegeben, nem lehet nagyon eros tapozast csinalni, mert elmarad egy vizcsere, kicsit felborul valami es az egesz algas lesz... mi meg csak honap vegen megyunk rendbetenni... szoval ebben a kornyezetben erdemes erre az akvariumra gondolni. Most a gyoker tabival kicsit lutri mi tortenik, de ugy ereztem ennyi belefer :D
 
Persze inert talajjal es normalis EI tapozassal mindennek mukodnie kell, nem vitatom. De ez egy kulonleges setup. Mivel a szulok gondozzak az esetek tobbsegeben, nem lehet nagyon eros tapozast csinalni, mert elmarad egy vizcsere, kicsit felborul valami es az egesz algas lesz... mi meg csak honap vegen megyunk rendbetenni... szoval ebben a kornyezetben erdemes erre az akvariumra gondolni. Most a gyoker tabival kicsit lutri mi tortenik, de ugy ereztem ennyi belefer :D
Nem vagyok biztos, hogy az EI tápozást hish-tech szerint kell. Meglehet, hogy az is betett az Anubiasnak. Kicsit visszafogottabban ha tápoztok, akkor minden gond nélköl menni fog.
 
120012364_241839857257550_36869538559657559_n.png

Nos volt egy kis baleset :)
10 ev utan az akvarium ragasztasa megadta magat. Sajnos nem voltunk otthon. Par napig fel vizzel uzemelt. A guppik termeszetesen atveszeltek nagyobb problema nelkul, de ami igazan meglepo hogy az Otoknak se lett semmi baja a majd egy hetes atmeneti periodusban.
Hetvegere ugyan haza ugrottunk, de az elso uj akvarium elso iteracioja sugarban folyt az aljan. Ugyhogy kis bosszankodas utan dolgunk vegezetlenul jottunk vissza Budapestre.
Vegul a Hatvani uveges mester ujraepitette az akvariumot amivel talan mar nem lesz gondunk.

119972231_756905481521330_8822084177576034208_n.png

Az uj akvarium gyonyoruen mutat, hihetetlen mennyit dob rajta a karc es alga mentes uveg. A scapet meg kicsit igazgatjuk ha megint arra jarunk.

 
Utoljára módosított:
Kicsit regen voltunk erre, igy kicsit elhanyagolodott ez az akvarium. A Microsorum a hatterben valahogy eltemetodott a szubsztratban, igy kirohadt a fele.
A felszinen pedig rengeteg uszonoveny teljesen kitakarta a fenyt, igy a mohak elpusztultak, de legalabb kiritkultak.
Szerencsere szamitottunk ra hogy lesznek aldozatok, ugyhogy hoztunk egy microsorum thors hammert es bolbitist amit kinottek a masik akvariumot. Valamint egy nagy csomo karancsony mohat.
Csinaltunk egy nagyobb vizcseret, es elhelyeztem az uj novenyeket. szerintem megint nagyon klasszul nez ki.

Igazabol eleg nagy meglepetesemre az otok mind megvannak, a kemeny viz es ritka vizcsere, es borzalmas load mellett is klasszul elvannak. Ki erti ezeket a kis dogoket?

Guppy allomanyt megprobalom kordaban tartani, de a molly parral egyutt mindent megtesznek ellene. Rengeteg a szaporulat. Szoval ha valakit erdekel egy marek guppi es erte tud jonni a 9.keruletbe, vagy Lorincibe ne tarsa magaban :)

Mit gondoltok mit lehetne javitani ebben a nagyon low tech nagyon low maintanence akvariumon?

IMG_20201114_190627.jpg

 
Back
Oldal tetejére