• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech A kísérlet (54 l low light - low tech)

racoon

Kertész szaki
Sziasztok!

Jelenlegi akváriumom Első növényes akváriumom low-tech 112l-ben lassan befejezi a pályafutását. Már csak elég nehezen karbantartható, amit nem is csodálok, hisz kisebb átalakításokkal lassan már 5 éve megy. Költözés előtt állok, és hely-idő hiánya miatt a jelenlegi akváriumot nem vihetem magammal.

„A kísérlet” egy totál szabványos, gyári 54l-es akváriumban fog helyet kapni. Habár elég visszaesés lesz szűrés és fény tekintetében is, de kíváncsi vagyok, hogy egy egyszerű akvárium szettből kicsit több tapasztalattal, megfelelő növényválasztással, és rendszeres karbantartással mit lehet kihozni. Merthogy látni ilyen technikájú, igényes akváriumokat is a fórumon szép számmal. Szóval a cél nem egy verseny akvárium építése, hanem egy látványos scap-pel, egyszerű növényekkel berendezett akvárium létrehozása, aminek a képét nyugodt szívvel rá lehetne rakni egy átlagos akvárium szett dobozára, hogy tessék, ezzel a technikával ezt lehet kihozni :)

Akvárium:
  • 60x30x30 (Használt 54 l-es Juwel akvárium)
Talaj:
  • 2,5 l JBL aquabasic
  • 9 l Dupla Ground
Dekoráció:
  • Red moor fa, saját gyűjtésű kövek
Szűrés:
  • Eheim 2008 belső szűrés
  • Eheim Skim 350 felszínleszívó szükség esetén
Világítás:
  • gyári tető T8 15w világítással 6500 K-es csővel
Fűtés:
  • Sera 75W
Levegőztetés:
  • Tetratec Aps 100 fa porlasztóval (csak éjszakára)
Vízcsere:
  • Heti 25-30%-ra tervezem csapvíz és keverágyas gyantával lágyított víz 50-50%-os keverékével 10nk-ra lágyítva.
Tápozás:
  • Easy life profito vagy GA makro, mikro + Easy life Carbo
Növények:
  • Bolbitis heudelotii
  • Ceratophyllum demersum
  • Cryptocoryne wendtii brown
  • Hemianthus micranthemoides
  • Hydrocotyle Tripartita Japan
  • Lomariopsis lineata
  • Microsorum pteropus Trident
  • Monosolenium tenerum
  • Sagittaria subulata
  • Taxiphyllum barbieri
  • Vallisneria nana
Halak:
  • 5db Ottocinclus affinis
  • 3db Corydoras pygmaeus (későbbiekben 8db-ra kiegészítve a létszám)
  • 5db Corydoras habrosus
A halak, növények nagy része a régi akváriumból jön, vagy akvakertész kollégáktól nyírásból származnak. Vízcsere és tápozás tekintetében elég bizonytalan vagyok, szóval jöhetnek a bölcsességek, ne kíméljetek! :)
 
Utoljára módosított:
Eddig agyagos talajjal nem igazán volt dolgom, szóval gondoltam kipróbálom mennyivel lesz jobb, mint a kvarchomok. Manadot nem akartam, a többi talaj pedig elég húzós árban, plusz ezek többnyire aktív talajok, nekem pedig tápanyag nélkülire van szükségem. Akadama és a Dupla Ground között vacilláltam, de végül a DG mellett döntöttem. A leírása szerint nem keményíti a vizet és nem emeli a ph-t. Gondoltam kipróbálom, nehogy ráfaragjak. Hát nem kicsit vitte fel az ioncserélt víz ph-ját és keménységét. Szóval beleraktam a talajt az akváriumba, vizet rá, és a szűrőt is bekapcsoltam. Eddig kb. 1,5-2 hete van benne a talaj, de sajnos még mindig keményíti a vizet.Kíváncsian várom, meddig folytatódik a dolog.
 
Több akváriumnál láttam, hogy a moha kötözés helyett ragasztással lett rögzítve kövekhez, fához. Erről tudna nekem valaki részleteket mondani? pl. milyen ragasztót lehet használni, mennyit kell várni vele, amíg megköt, és víz alá lehet tenni, stb.
 
Szia !Vannak itt egy jópáran akik már csináltak ilyent,én még nem próbáltam ,de @talachi a pillanatragasztót gél formájában ajánlja.Csak keveset használj mert megégeti a mohát és nem tud rendesen fejlődni majd a későbbiekben .A többiek majd segítenek a részletekkel ;)
 
Köszi, meg is találtam a ragasztós dolgokat a fórumon. Monosorium tenerumot és Lomariopsis lineata, esetleg jávait akarok ragasztani. Elég érdekes formájú gyökeret sikerült szereznem, amire nem nagyon lehet kötözni.
 
20867699_ab146a81bb80e79b1ae5b1f437a46577_m.jpg
 
Körülbelül egy hónapja megy a szűrő az akváriumban, amiben már lesüllyedt a red moor fa. A talaj vízkeményítő hatása is lassan megszűnik. Már csak a köveket kell beszereznem, kimerni a vizet és végre indulhat a tereprendezés, ültetés.
 
Tápozás tekintetébe a Easy life profito lett a befutó. Mivel elég kicsi a szűrés és a fény is, ezért túl tömény tápot nem merek használni. A kérdés, hogy foszfát és nitrát mennyiség elég lesz e, amit vízcserekor beviszek, illetve ami a lebontási folyamatokból fog származni.
 
Tegnap este elkészült a scape első változata. Ma vagy holnap dobok fel ról a képet véleményezés céljából :D
 
keverágyas gyantával lágyított víz 50-50%
Szia!

Van tapasztalatod a kevertágyas gyantás lágyítással? Hogy viselkednek benne a halak/növények?
Olvastam, hogy az élőlények nem szeretik ezt a fajta lágyítást, mintha nem úgy érzékelnék, hogy ők most lágy vízben vannak.. Érdekelne gyakorlati tapasztalat ezzel kapcsolatban!
 
Szia!

Van tapasztalatod a kevertágyas gyantás lágyítással? Hogy viselkednek benne a halak/növények?
Olvastam, hogy az élőlények nem szeretik ezt a fajta lágyítást, mintha nem úgy érzékelnék, hogy ők most lágy vízben vannak.. Érdekelne gyakorlati tapasztalat ezzel kapcsolatban!

Szia!
A másik akváriumomban már jó ideje ezt használom (2-3 éve), különösebb problémát eddig nem tapasztaltam sem a növényeknél, sem a halaknál. Elhullás azért néha-néha van, de egyértelműen nem tudnám kijelenteni, h ez a lágyítástól lenne pl. az amanok sem akarnak kimászni, és az ottok is nagyon jól megvannak, csak hogy az érzékenyebb élőlényeket említsem. Persze nem olyan jó, mint az RO,de ha az élőlényeknek már csak egy kicsit jobb, mit a csapvíz, és nem kell annyit a vízkővel szenvednem, nekem már akkor megérte.
 
Az ígért képek:

DSC_1614.JPG


DSC_1615.JPG


DSC_1616.JPG


Sajnos csak telefon volt a közelben. Remélem azért kivehetőek a dolgok :)
Jöhetnek a vélemények, javaslatok, ne kíméljetek! :D
 
Vasárnap megtörtént az akvárium berendezése. Táptalaj csak középre és hátra került, mivel előtéri növényt nem tervezek (nem mintha ekkora fény mellett bármilyen is megmaradna). Természetesen a megint sokat akartam, és túl sok táptalajt raktam be, ami egy két helyen kezdett kilátszani az aljzat alól, szóval egy részét ki kellett merni stb. A scappel viszonylag elégedett vagyok, leszámítva azt, hogy gyökér az elmúlt pár napban nem volt vízben, és sikerült neki annyira kiszáradni, hogy nem marad lenn, szóval egyenlőre hagyom lebegni :) Már az elején jó sok növénnyel akartam indítani, de a gyökér elég sok helyet elfoglal a hátsó részből, ahova a legtöbb növényt terveztem ültetni. Moha ragasztás is jól sikerült, főleg, ha a ragasztott részeket benövi a moha. A világítás 8 órát megy jelenleg, tápozás még nincs, majd a 2-3. héttől tervezem indítani. Tudtommal addig úgyis eltart az átállás az új körülményekhez, és nem sok tápanyagot használnak fel.Az első vízcserét ma ejtem meg. kb. 30%-t fogok cserélni.
 
Az indítás óta eltelt három hét. A növények elég lassan alkalmazkodnak az új körülményekhez, de remélem nem lesz gond velük. A világítás időtartama még egyenlőre 8 óra. Profitoból 2,5 ml-t adok heti adagolásban a vízhez, plusz napi szinten megy 1,5-2 ml carbo is. Vízcserék még a jövő hét végéig heti 2x lesznek (2x15l). A talajjal viszonylag elégedett vagyok. Kicsit nehéz bele ültetni, de a szemcsék nem olyan könnyűek, szépen tart a domboldal is. Valószínű nem sikerült teljesen jól kimosnom, mert még mindig van a növények levelén és a fán némi por, plusz megjelent a surface scum is. A víz keménysége beállt 10nk-ra, de sajna a ph megint 7,5-8 körül van, pedig a csere vízének 7 körül szokott lenni, és elméletileg a talaj sem változtat a pH-n. Valószínű kicsit több idő kell neki h lejebb menjen és beálljon 7 körüli értékre.
3 amano, 5 otto és 3 cory pygmaeus holnap fog költözni az új otthonába :)
 
Back
Oldal tetejére