• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech A kis kanyon

Coller

Mágus
Sziasztok, újabb naplót nyitok, az ajándékba kapott 20 literes Dennerle kockának :) Maradok lowtech vonalon, annál is inkább, mivel a tervek szerint ami ebben növény lesz, az kevésbé igényes. Itt inkább hardscape-ügyben akarom kiélni magam.
Egyelőre a tervezés fázisában vagyok, legózom, és kell még köveket is szerezni. Lowbudgetben akarom megoldani most ezt, tehát megyek a Duna partjára, amíg még szép az idő :) Érdekes kísérlet lesz egy stem-mentes kocka fenntartása, de ezt is ki kell próbálni.
Adatok:
Dennerle Nano Cube 20l
Talaj: JBL dekorhomok, fantázianéven vörös, nekem inkább világosbarnának tűnik, de ez is a cél. Táptalaj felesleges, ahol kell, ott majd beledugok tápgolyót. Magasabb helyeken elhasználom a maradék Dennerle Scaper's Soilt, ami még otthon van. Magasításra valószínűleg lávakő zúzalékot használok majd.
Növények: kialakulóban, tuti lesz MC, különféle mohák, talán valami apró levelő Anubias, esetleg Cuba is. De ezt még részletesen ki kell gondolni.
Fauna: méretre való tekintettel csak garnélák. Ha erőt veszek magamon, elkezdek itt lágyvizezni, és akkor lehet valami olyasmi, ami túlmutat az RC-Sakura garnélákon :)

Ezen a vonalon indultam el, csak fel akarom hűzni a falat a tetejéig, de legalábbis magasabbra. Úgyhogy kő kell még. Ez sincs még összeragasztva, egyelőre csak próbálgatom.

nano.jpg

Kell még vennem cigifiltert (két éve nem voltam dohányboltban, haha :D ), meg egy jó adag pillanatragasztót - úgy döntöttem, kipróbálom ezt a módszert.
Nem tudom, mikor lesz időm készre csinálni, de így apránként haladva elleszek vele :)
 
Persze, ugyanúgy soha többé nem sikerült összeraknom. Most épp így áll. Már egy komplett ragasztást szétbombáztam.... És még ezen is van mit reszelni. Jobb első kő nem jó, szűrő előtti részt másképp kell megoldanom, és persze tele kell raknom vattával a réseket, hogy földet tudjak tölteni a kövek közé... De talán haladok a cél felé. Növényekkel mutatósabb lesz :D Azért ezek elég fapados kövek.

20191230_003553.jpg
 
Persze, ugyanúgy soha többé nem sikerült összeraknom. Most épp így áll. Már egy komplett ragasztást szétbombáztam.... És még ezen is van mit reszelni. Jobb első kő nem jó, szűrő előtti részt másképp kell megoldanom, és persze tele kell raknom vattával a réseket, hogy földet tudjak tölteni a kövek közé... De talán haladok a cél felé. Növényekkel mutatósabb lesz :D Azért ezek elég fapados kövek.

View attachment 85439
Tetszik, nem kicsit.
Azért epifitákkal szépen meg lehet tűzdelni a köveket, úgy hogy nem hiányoznának az ültetős saláták.
 
Persze, ugyanúgy soha többé nem sikerült összeraknom. Most épp így áll. Már egy komplett ragasztást szétbombáztam.... És még ezen is van mit reszelni. Jobb első kő nem jó, szűrő előtti részt másképp kell megoldanom, és persze tele kell raknom vattával a réseket, hogy földet tudjak tölteni a kövek közé... De talán haladok a cél felé. Növényekkel mutatósabb lesz :D Azért ezek elég fapados kövek.

View attachment 85439
Jó kis növényesítéssel a dzsungel amúgy is eltakarja a köveket, a kanyon pedig megmarad.
Kik kerülnek majd bele? 50-60 brigi?😅
 
Jó kis növényesítéssel a dzsungel amúgy is eltakarja a köveket, a kanyon pedig megmarad.
Kik kerülnek majd bele? 50-60 brigi?😅
Hahaha, ebbe nem, szerintem itt csak garnélák fognak lakni :D Már, ha sikerül ismét foglalkoznom vele. Talán a napokban... Növényekkel még nem állok jól, és most nem sokat tudok ezzel foglalkozni időben és pénzileg egyaránt. De kihozom belőle, amit így fapadosban ki lehet :)
 
Milyen növény kellene, hátha tudok adni? Nálam ugyan semmi nem nagy sprinter, de nálad majd beindulhat.
Garnélából kéket vagy carbont tudok adni kezdő csapatként, aztán majd az első szűrő pucevánál megint előhalászol 40-50 utódot.:ROFLMAO:
Szólj, ha bármivel tudok segíteni.
 
Persze, nem készítettem "in progress" képeket, de mindegy most már. Vattával kitömtem a hézagokat, hogy a homok/talaj ne szabaduljon ki a kövek mögül. Növényes talaj csak a "fennsíkon" van. Ahol a homokban növény van, ott tropica tápkapszulákat szedtem szét és terítettem a homok alá. A ragasztós vattákat majdnem mindenhol sikerült elfedni. Ahol nem, ott később pótolni fogom (Későn jöttem rá, hogy növényes ragasztóm nincs itthon, csak sima kínai pillanatragasztó, ami túl folyékony a növények ragasztásához).
A fennsíkra Cuba volt a terv, de nem volt ma a GAban, én meg türelmetlen vagyok, így a nagy akváriumban az amanok által kikapált MC került a helyére. Mögé Parvula mini. Az innen-onnan összeszedegetett Buce és Anubias növénykék kerültek a mindenféle résekbe, karácsony mohát is a nagyból szedtem, és pár szál Staut is. Tulajdonképpen a parvula kivételével mindent hazai anyagból oldottam meg. Még a jobb felső sarokban kell eldöntenem, hogy a szűrót egy nagyobb csokor Anubiassal/Bucéval takarom-e el, vagy mással.
Hogy a kövekre mennyire fogok ragasztani még mohát, nem tudom. Szívesen kipróbálnám a Fissit, de az azért nem kifejezetten Lowtech növény. De mondjuk, ha a lámpához közel ragasztanám, lehet, hogy múködne?
Percről percre tisztul, de gondolom, holnapra lesz kristálytiszta. Remélem, minden fog működni, ahogy elképzeltem, ilyen kis rendszert még nem kellett egyben tartanom soha :)
Növények tehát eddig: Eleocharis parvula mini, Micranthemum Monte Carlo, Staurogyne repens, Vesicularia dubyana 'Christmas', többféle Buce és Anubias (sajnos ezek fajtáját nem tudom).
Egyelőre csapvízzel töltöttem fel, amit kezeltem seachem prime-al. Más varázslatot nem terveztem. Lehet, hogy az egyik Mordor-os vízcseréből majd teszek bele beállt akvárium vizet.
Lakók ráérnek, bár szerintem aktív talaj híján (vagyis hát, minimális van csak benne) ha beállt vizet teszek bele, elég hamar jöhetnének is.

kiskanyon1.jpg

kiskanyon2.jpg
 
Ma csináltam egy feles vízcserét a szomszéd akvárium beállt vizével. Annyi a bajom, hogy nem teljesen kristálytiszta a víz, mint a másik kettőben. A dekorhomokra tippelek, azt nem mostam át (a szomszéd akváriumban a fehér nem igényelte, azt gondoltam, ez a másik szín is ugyanúgy viselkedik majd). Nem vészes, csak megszoktam a tisztaságot. Na de, majd kialakul. A jobb felső sarokkal és az apró javításokkal ma nem volt időm foglakozni.

20200105_192416.jpg
 
Na szép. Azért tettem a fennsíkra egy kis növényes talajt, alul tápkapszulákkal, hogy majd ott de szép lesz a parvula, vagy amit odarakok. Erre nem ott kezdett el hisztizni? Homokban meg mintha konzerválva lenne :D

20200108_220330.jpg

20200108_220404.jpg

Tudom, hogy ez benne van a pakliban indításkor, csak pont fordítva vártam volna...
 
Na szép. Azért tettem a fennsíkra egy kis növényes talajt, alul tápkapszulákkal, hogy majd ott de szép lesz a parvula, vagy amit odarakok. Erre nem ott kezdett el hisztizni? Homokban meg mintha konzerválva lenne :D

View attachment 85834

View attachment 85835

Tudom, hogy ez benne van a pakliban indításkor, csak pont fordítva vártam volna...
Szia! Nem tudom mire fogsz jutni a parvulaval low-bab, nalan egyszer sem maradt meg. Remelem te tobb sikerrel jarsz.
 
Szia! Nem tudom mire fogsz jutni a parvulaval low-bab, nalan egyszer sem maradt meg. Remelem te tobb sikerrel jarsz.
Nekem a nagybann, ha gyep nem is lett belőle, de egy stabil stagnálást sikerült elérni, csak mostanra a Cuba és a Sagittaria megfojtja szegényt. Csak az erős győzhet :)
Itt pont azért raktam a magasba, hogy a több fény ellensúlyozza picit a "lowságot". De a jelek szerint ez mindegy...
 
Egy hetes a kis kanyon. Elindult a magasabban fekvő köveken egy minimális algásodás. A Parvula a fennsíkon továbbra is nagyon hisztis, a homokban mérsékelten. De aztán kihajt, a nagy akváriumban is ez volt. Az MC is elég gyatra állapotban van odafent. Nem is értem, mi baja van a legnagyobb fényben, és növényes talajban. Amikor a másikban ragasztottam a fára, semmi baja nem lett.
Viszont a kezdeti algásodás ellen gondban vagyok. Otot nem akarok ebbe, a méret miatt, amanoktol a kapálás miatt tartok kissé, pedig a lerohadó parvula leveleket de jóízűen ennék... Viszont jó lenne valami algairtó-takarító, és félek, a neocaridinák kevesek lesznek ahhoz.
Javaslat, valaki? Tudom, legyek ügyes és tartsam algamentesen :D

20200111_200732.jpg

Vizcsere naponta-kétnaponta beállt akvárium vízzel, ma cseréltem sima csapvízzel, hogy a tápanyag szintek stemek híján ne legyenek túltolva. Mert a Mordorból szedett víz azért tele van minden jóval :)
 
Utoljára módosított:
Viszont a kezdeti algásodás ellen gondban vagyok.

Vizcsere naponta-kétnaponta beállt akvárium vízzel, ma cseréltem sima csapvízzel, hogy a tápanyag szintek stemek híján ne legyenek túltolva. Mert a Mordorból szedett víz azért tele van minden jóval :)


Lehet, hogy az a baj. Tápok még okés, de szemmel nem is látható szutyok is van (bomló növényi részek, alga spóra, maradék halkaja, stb.).
Inkább ráállnék a visszasózott RO-ra.
 
Hát, a RO-zás most nem opció, minél egyszerűbben akarom megoldani ezt az egészet. A másik két akvárium is csapvízzel megy, a Seachem Prime az egyetlen luxus, amit a víz terén nyújtani tudok az akváriumoknak. Tudom, hogy a RO jobb lenne, de a másik kettő szépen ketyeg nélküle, remélem, ez is fog. Legrosszabb esetben gyakran cserélek majd.
Tök durva, hogy a csigák mennyire szaporák, és hogy nőnek. Nyilván a növényekkel átkerült egykettő. Hát, nőnek, mint a gomba. Mikor látom őket, akkor vadászok rájuk, de hát, szélmalomharc ez. Lehet, kiszedek egykét bébi helénát a nagy akváriumból.
Egyébként a növények levelén láttam meg a - szerintem - csiga ürüléket, az előbb túnt fel, mint maguk a csigák. Elsőre azt hittem, átkerült valami kóbor sakura gyerek a mohákkal, de azt még nem láttam.
 
Ez a zöld alga picit kezd elharapózni a köveken, de most már mintha a dekorhomokon is látszana. Még nem látom, hogyan szabok gátat neki. A világítást tuti csökkentem. Való igaz, hogy az elején néha túltoltam, szerettem nézegetni. Az itthoni munka átka :D
Stemek nélkül azért más világ ez... Lehet, minden nap kell majd cserélni egy kis vizet? Gondolom, a rothadó növények (a kezdeti eldobott levelek okán) sem segítenek.
 
Ez a zöld alga picit kezd elharapózni a köveken, de most már mintha a dekorhomokon is látszana. Még nem látom, hogyan szabok gátat neki. A világítást tuti csökkentem. Való igaz, hogy az elején néha túltoltam, szerettem nézegetni. Az itthoni munka átka :D
Stemek nélkül azért más világ ez... Lehet, minden nap kell majd cserélni egy kis vizet? Gondolom, a rothadó növények (a kezdeti eldobott levelek okán) sem segítenek.
Igaz, a kanyon nincs teli fényzabáló növényekkel.
Azt tapasztaltam, hogy a világos aljzat nemhogy visszaverné a fényt, hanem algát terem. Néhány úszónövényt tehetnél be, mondjuk Phyllantus fluitanst, szép, jó fénynél piros lesz, és nem olyan kezelhetetlen, mint a békalencse.
A tápból is lehet, hogy picit vissza kellene venned, de a carbót ne sajnáld.
 
Köszi a tanácsot. Tápot nem is teszek bele, mióta elkezdődött az alga para. Egy zsíros amanot viszont beletettem, hogy a bomló növényeket kipucolja. Carbo megy minden nap.
Úszónövény? Hmmm. Megfontolom, bár nem gondoltam volna, hogy ennyi fény is sok lesz.
 
Köszi a tanácsot. Tápot nem is teszek bele, mióta elkezdődött az alga para. Egy zsíros amanot viszont beletettem, hogy a bomló növényeket kipucolja. Carbo megy minden nap.
Úszónövény? Hmmm. Megfontolom, bár nem gondoltam volna, hogy ennyi fény is sok lesz.
Ideiglenesen megteszi az úszónövény. Aztán, ha beindul a gyep, talán már nem is kell. Szerintem azok kínlódása is hozzájárulhatott hogy bealgásodtál.
 
No, az amano szépen elkezdett dolgozni (nem szökött meg, amit úgy veszek, hogy nagy baj azért nem lehet a vízzel). Két kis csokor MC-t már ki is túrt :D De ezek úgysem gyökeresedtek le rendesen. A Parvulákon mintha látnám a rohadás után a friss hajtásokat is. A Stau szépen elkezdett gyökeresedni, és pici kis új hajtásokat is látok rajtuk. A mohák is szemmel láthatóan növekedésnek indultak.
Ma még cserélek vizet is, a világítást csökkentettem 7 órára. Ha ez sem elég, jöhetnek az úszónövények. Egyébként belekerült két pici kis heléna is.
Az amano csak addig marad, amíg kell a takarító munkája itt a rohadó, eldobott levelekkel. Szegény, nagyon bújkál, azért ez nem olyan terep, mint a nagy akvárium volt, dzsumbujjal és sok hellyel...
 
Back
Oldal tetejére