• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A kezdet kezdetén! avagy low-tech,ahogy én szeretném.

terrickoo

Kertész tanonc
Sziasztok!

Tervezett állapotban van egy low-tech tankoncska!
A ti véleményeteket szeretném kikérni a meglevő, tervezett dolgaimmal kapcsolatban, és javaslatokat, tanácsokat a még meg nem lévő dolgokhoz, vagy ahoz hogy mit tegyek másképp.

Ami adott, fix és nem is szívesen valtoztatnék rajta: ( persze ha elengedhetetlen akkor hajlok rá)
Egy tank: Br 100L
Világítás: 2*24watt T5 6500k
Szűrés: Atman AT3337.
(van egy Eheim pick up 160l ha nem lenne elég)

Dekor:
Egy szép darab szőlőtőke, és pár nagyobb darab lávakő.

Amit szeretnék:
Szűrőtöltet:
Alsó tálca: kerámia gyűrű+ szivacslap. ( ha fér még rá akkor Eheim substrat pro( ahogy nézem kb fél liter rámegy))
Felső tálca: ADA Bio-rio vagy Sachem Matrix.( kb . 2L) + Perlon vatta+ Sachem Puringen 100ml.

Talaj: Jelenleg adott kb 15 kg Kvarchomok. De hajlok a cserére. - ugyan ennyi JBL manado-ra.

Tápozas: EI Tápozas: Green Aqua Micro+Macro- EL Easy Carbo. ( adagolás kerdéses)

Növények:
Anubias felék+ Riccia Fluitans
( ajanlásokat elfogadok amik szépen tarthatóak a fentiek szerint)

Co2: nincs tervben, nem is szeretnék, ( legalább is egyenlőre)


Tehát ami érdekelne:
Megfelelő e a technikai háttér?
Min változtassak ha nem?
Milyen növények jöhetnek szóba?
Mire figyeljek oda az elején, és mire később?
Milyen teszteket használjak?

Remélem nem néztem nagyon el a dolgokat igy elsőre.
Előre köszönöm a segitséget mindenkitől.

Algamentes akvát minndenkinek!:)
 
Szia!
Üdv a naplózók táborában.
Szűrés, világítás jónak tűnik low-hoz. A talaj is működhet manadoval. @Beni akváriumát ajánlom figyelmedbe Ő is ilyen talajjal alkotott csodát. Azért, ha teheted próbálj ki más agyagos talajokat. Tropica-t ismerem, nálam nagyon bevált. Növénylistát láthatsz nálam is, kevés fényre. Trappista, Hornlu. Beni akváriumait érdemes nézegetni növény választék miatt is.
Agyagos talajnál az elején fontosak a gyakori vízcserék, növényeken kívül más élőlényt ne telepíts pár hétig az akvába.(fontos) Többiről, majd beszélgetünk később.
NO2, NO3 teszt az elején elég lesz, (szerintem)
Fő dolog ne légy türelmetlen, ne kapkodj.;)
Próbálj fotókat feltenni, mehet a napló ezerrel. Többen segítünk majd, ne aggódj.:)
 
Köszi :)
Mindenképp végigböngészem a az ajánlott naplókat!:)
A kérdés még annyi hogy a növények tápozása mehet az első naptól?
Illetve a pár hét a telepítés előtt mennyire érvényes akkor hogy már bejáratott vizzel, és mondjuk úgy indítom hogy egy oltott belső szűrővel inditom az akváriumot.
A tervem az hogy berendezek, feltöltés (50% csap-50% beállt akvariumi viz.,) belső szűrő On, külső szűrő is intall és ugy inditom a tankot.
Csak azért problémás a pár Hét várás, mert a halacsokat is öröklöm a tesómtól aki külföldre zarándokol, és nem tudom hova tenni öket.
Pár Panda cory, Oto, egy csapat Rézlazac és 2. Eb Ramirezi. 3 sepregető garnéla kiséretében alkotja a díszes társaságot.

Ha nincs más mód akkor valami kis ttartályban tartanám öket viszont akkor a belső szűrő kell oda nekik ami így a startból kiesik. . És nem tudom meddig birják ott.

Itt kezdődik a fejtörés nálam:/
 
Sziasztok!

Tervezett állapotban van egy low-tech tankoncska!
A ti véleményeteket szeretném kikérni a meglevő, tervezett dolgaimmal kapcsolatban, és javaslatokat, tanácsokat a még meg nem lévő dolgokhoz, vagy ahoz hogy mit tegyek másképp.

Ami adott, fix és nem is szívesen valtoztatnék rajta: ( persze ha elengedhetetlen akkor hajlok rá)
Egy tank: Br 100L
Világítás: 2*24watt T5 6500k
Szűrés: Atman AT3337.
(van egy Eheim pick up 160l ha nem lenne elég)

Dekor:
Egy szép darab szőlőtőke, és pár nagyobb darab lávakő.

Amit szeretnék:
Szűrőtöltet:
Alsó tálca: kerámia gyűrű+ szivacslap. ( ha fér még rá akkor Eheim substrat pro( ahogy nézem kb fél liter rámegy))
Felső tálca: ADA Bio-rio vagy Sachem Matrix.( kb . 2L) + Perlon vatta+ Sachem Puringen 100ml.

Talaj: Jelenleg adott kb 15 kg Kvarchomok. De hajlok a cserére. - ugyan ennyi JBL manado-ra.

Tápozas: EI Tápozas: Green Aqua Micro+Macro- EL Easy Carbo. ( adagolás kerdéses)

Növények:
Anubias felék+ Riccia Fluitans
( ajanlásokat elfogadok amik szépen tarthatóak a fentiek szerint)

Co2: nincs tervben, nem is szeretnék, ( legalább is egyenlőre)


Tehát ami érdekelne:
Megfelelő e a technikai háttér?
Min változtassak ha nem?
Milyen növények jöhetnek szóba?
Mire figyeljek oda az elején, és mire később?
Milyen teszteket használjak?

Remélem nem néztem nagyon el a dolgokat igy elsőre.
Előre köszönöm a segitséget mindenkitől.

Algamentes akvát minndenkinek!:)

Helló!

A szűrés oké, de inkább matrixot, vagy substrat pro-t válassz, mert a biorio lehet, hogy túlságosan visszafogná a szűrőt.
A világítás szerintem kevés ekkora méretre. Lehet jobb lenne 4x24 watt 3 fénycsővel. a növényeknek lehet, hogy megfelelne, de sanszos, hogy gondjaid lennének a barna algával.
Az aljzatból elmegy a manado, de jobban jársz helyette pl ADA africana-val, vagy malaya-val, ezek - ha jól rémlik - nincsenek telenyomva tápanyaggal, vagyis nem kell az elején annyi vizet cserélni, mint pl amazoniánál. Hosszú távon jobban jársz szerintem ezzel, mint a manadoval.
A táp teljesen jó, csak azt vedd figyelembe, hogy ne úgy tápozz vele, mintha egy csúcsra hajtott high-tech akváriumról lenne szó. A carbot rendesen adagolhatod.
Pár növény, ami szóba jöhet: Microsorumok, bolbitis, cryptok, tenellus, stem növényt mindenképpen érdemes használni, sokat segítenek. Egeria pl, de sok működik kevés fénynél is.
A vízparaméterekkel érdemes tisztába kerülni: gh, kh, ph.
 
Köszi a tippet.
Én is vaciláltam a fénnyel, de arra jutottam hogy rápróbalok így, esetleg ha valami nem stimm akkor beszerzek egy ugyan ilyen armatúrát. (Odysea remélem jól írtam)) akkor viszont azt csak egy, kesőbb ha kell két csővel működtetném.

Viszont ennyi fényhez. ( a 3 csővel a kiszoritott viz miatt) majd 1w/l fény nem lesz kicsit erős Co2 beoldás nélkül?
Hisszen több fény, nagyobb fotoszintézis, több Co2 és több táp. vagy nem ez a recept?

Neked vallami tipp indításnál a halak elhelyezésére az előző kommentem füfüggvényében?^^
 
Szia!
Üdv a naplózók táborában.
Szűrés, világítás jónak tűnik low-hoz. A talaj is működhet manadoval. @Beni akváriumát ajánlom figyelmedbe Ő is ilyen talajjal alkotott csodát. Azért, ha teheted próbálj ki más agyagos talajokat. Tropica-t ismerem, nálam nagyon bevált. Növénylistát láthatsz nálam is, kevés fényre. Trappista, Hornlu. Beni akváriumait érdemes nézegetni növény választék miatt is.
Agyagos talajnál az elején fontosak a gyakori vízcserék, növényeken kívül más élőlényt ne telepíts pár hétig az akvába.(fontos) Többiről, majd beszélgetünk később.
NO2, NO3 teszt az elején elég lesz, (szerintem)
Fő dolog ne légy türelmetlen, ne kapkodj.;)
Próbálj fotókat feltenni, mehet a napló ezerrel. Többen segítünk majd, ne aggódj.:)


Megnézegettem a naplókat! Köszönöm! Sokat segített, de szerintem este 10-ig azt fogom böngészni:)
( gratulálok a te kis dzsungeledhez! Pofás kis darab, csak így tovább :))
 
Viszont ennyi fényhez. ( a 3 csővel a kiszoritott viz miatt) majd 1w/l fény nem lesz kicsit erős Co2 beoldás nélkül?
Hisszen több fény, nagyobb fotoszintézis, több Co2 és több táp. vagy nem ez a recept?
Neked vallami tipp indításnál a halak elhelyezésére az előző kommentem füfüggvényében?^^

A fénnyel tudsz játszani, ha magasabbra emeled a lámpát. Mindig igaz, hogy a sokból tudsz elvenni, de a kevesebbhez nagyon nehéz hozzáadni. ;)
A kiszorított vízzel nem szoktunk egyébként nagyon számolni. Meg az is számít, hogy mekkora a vízoszlop.

Ami a beszoktatást illeti, ha nem Amazoniát, vagy Tropica aljzatot veszel, hanem olyat, amiben nincsen tápanyag, akkor max 1-2 nap alatt telepíthető az akvárium. Továbbra is az africana, vagy malaya talajokat tudom ajánlani, a mandonak sok rossz tulajdonsága van, és hiába olcsó, nem biztos, hogy megéri!
 
A világítás szerintem kevés ekkora méretre.

Ez közel 0,5 wpl, ez már nem a barna alga kategóriája. Ez egy egészséges low-tech fényerő sok lehetőséggel növények terén.

Viszont ennyi fényhez. ( a 3 csővel a kiszoritott viz miatt) majd 1w/l fény nem lesz kicsit erős Co2 beoldás nélkül?

A kiszorított vizet nem számoljuk wpl-nél, csak a bruttó térfogatot. Gondolj bele, ha beleraksz 3 nagy követ, ami kiszorít mondjuk 10 liter vizet, az növeli az akvárium aljára lejutó fény mennyiségét?
 
Ez közel 0,5 wpl, ez már nem a barna alga kategóriája. Ez egy egészséges low-tech fényerő sok lehetőséggel növények terén.
Nekem simán jött a diatom, amikor 54 litereshez egy csővel használtam ezt a lámpást. Még mindig azt mondom, hogy jobb a 4x24 watt. Pláne, ha közben befigyel majd mégis a co2, stb... Jobb egy kicsit túlméretezni a technikát, mert akkor van mozgástered, de ha meg kicentized és mégsem elég, az gáz.
Továbbra is csak jó tanács. :)
 
Ez közel 0,5 wpl, ez már nem a barna alga kategóriája. Ez egy egészséges low-tech fényerő sok lehetőséggel növények terén.



A kiszorított vizet nem számoljuk wpl-nél, csak a bruttó térfogatot. Gondolj bele, ha beleraksz 3 nagy követ, ami kiszorít mondjuk 10 liter vizet, az növeli az akvárium aljára lejutó fény mennyiségét?


Ismét láthattuk az internet rossz oldalát:)
Én is furcsáltam hogy senki nem beszél erről hogy kiszoritás, de egy oldalon láttam hogy valaki ezt írta, és válasz híján senki nem,cáfolhatta akkor igy azt hittem helyes. De már akkor is sántított:)

Na a lényeg...világítás marad:)
A vizoszlop ppedig ~40cm
ha kell még dobok rá. Mert ha megveszek mégegyet és nem kell az rosszabb mintha veszek egyet ha kell;)

Ami kérdés még a talaj. :/
Hallottam hogy kvarchomok és a tárudak is hasonló hatást hozhatnak mint ha agyagtalaj lenne.
/Bár a kiszorítasos dolog után nem vagyok benne biztos/
Szóval kuka, vagy maradhat az örökölt?
Ízlések és pofonok, nekem tetszik a kvarc is. Bár a fekete talaj a szívem csucske viszont az eklézsia kezd szűkössé válni :)
 
Na megszűletett a döntés!:)
ADA africana aqua soli mellett döntöttem!:)
egy 9lityis elég is.

Mindenhol azt hallom hogy ezek a legjobb talajok:)
Ha ennyire jó kell e alá koncentrált táptalaj? Ha igen akkor elég e?
1cm JBL Aqua Basis megfelel e? Vagy nem szükséges?
 
Kell alá táptalaj mindenképp! Az aquabasis nem rossz, de vastagabban kell rakni alá mint mondjuk egy tropica-t. Ha esetleg sötétebb tónusra vágysz jó választás még az environment talaj is.
 
Ha ennyire jó kell e alá koncentrált táptalaj?
Ilyen fénynél a gyepszőnyeg nem reális dolog, ezért elég csak oda tenni táptalajt, ahová növényeket is ültetsz, de ez megoldható akár jbl tápgolyókkal is.
Jó a JBL is, de akár egy kis zacsis tropica is elég és azzal tippre jobban jársz. :)
 
Nekem simán jött a diatom, amikor 54 litereshez egy csővel használtam ezt a lámpást.

Ott más lehetett a gond. Túl összetett kérdés az alga dolog, nem lehet mindig leszűkíteni egy tényezőre. Én 72 litert világítok 33 watt(15+18) T8-al, és nyoma sincs semmilyen algának. lm/l pedig nem jobb nálam, sőt.

Ami kérdés még a talaj. :/
Hallottam hogy kvarchomok és a tárudak is hasonló hatást hozhatnak mint ha agyagtalaj lenne.

Inkább apró sóder legyen, ha már kőbe ültetsz. A homok nem mindig jó, mert kicsi a szemcsemérete.

ADA africana aqua soli

Ha megteheted viszont inkább ezt használd.
 
A talajon, ha tudsz ne spórolj.:) Továbbra is saját tapasztalatból mondom, a világításod elég lesz. Nálam kevesebb W/l érték van, mint Nálad lesz. Persze, ha egyszer CO2-zől emelhet majd a fényerőt.
Jó lenne tudni az akváriumod méreteit, nem biztos, hogy elég a 9l talaj. Persze függ milyen jellegű "tereped" lesz. Köves,szigetes, stb. 4-5cm talaj legalább legyen a növényeknek.
 
Ott más lehetett a gond. Túl összetett kérdés az alga dolog, nem lehet mindig leszűkíteni egy tényezőre.
Igazából már túl tárgyaltuk a témát, mert a kollégának marad a mostani fényforrás. Ami a saját példámat illeti: nagyon nem akartam kibontani, a lényeg, hogy a fényerőn emeltem, elmúlt a probléma.

Jó lenne tudni az akváriumod méreteit, nem biztos, hogy elég a 9l talaj. Persze függ milyen jellegű "tereped" lesz. Köves,szigetes, stb. 4-5cm talaj legalább legyen a növényeknek.
Ha nem lesz gyepszőnyeg, akkor azon a részen lehet azért spórolni, mert így az előtérbe elég 1-2-3 centi vastagon, de ahol gyökeres növény megy bele ott kell a vastagabb talaj, pláne, ha táptalaj is kerül alá, illetve azért érdemes hátra felé emelni, hogy jobban mutasson. Esetleg dekorhomokkal lehet még játszani, hogy tényleg elég legyen az egy zsák aljzat. De tény, hogy nekem ennyi az 54 literesben van és kb pont elég. Bár a magasság alapján 70x35-ös-re tippelem az alapterületet, ami nem sokkal nagyobb, mint a 60x30, szóval elég lehet.
 
A 70*35ös tipp betalált. de ugy érzem elég lesz a 9l Ada+ 3-4l JBL.
Nem szeretnék spórolni a talajon semmiképp. Remélem elég lesz:)
A Kvarchomokos ötletet csak egy kérdésnek szántam.
A tovabbiakról majd írok :) ha minden igaz holnap start;)

Köszi a segítséget! Ha bármi történt biztosan feljegyzem ide! :cool:
 
Back
Oldal tetejére