• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás A Kaptár

TZ

VIP kertész
DSC_0113.jpg

DSC_0112.jpg

Három ilyen:


DSC_0108.jpg
DSC_0109.jpg
DSC_0111.JPG

Még nincs készen, de már mutatja magát. :)

Csak egyharmad négyzetmétert foglal el a lakásból, de mégis tizenkét kolónia garnélát tudok elhelyezni rajta. :hungry: Oké, a felső polc elég magasan van. Tulajdonképpen továbbfejlesztése a korábbi rekeszes akváriumnak, ami egészen jól bevált, de ott csak a felnőtt garnélákat tudtam különválasztani. Itt már önálló szívó ága van minden rekesznek, így az utódok sem tudnak keveredni. A szűrés míves kézimunka, amire azért volt szükség, hogy ne tekeregjenek a technikák az akváriumokon kívűl, hiszen most már három külsőszűrőt és egyebeket kellett volna elhelyezni, ami azért elég macera lenne. Egy akvárium marad a CRS-eknek, a másik kettőbe pedig Taiwan-ok kerülnek. Monoselum és Riccardia kivételével minden növény Bucephalandra. :cigar:

Részletek is jönnek hamarosan, most csak meg szerettem volna osztani ezt a mérföldkövet, hogy mindhárom akváriumba víz került.
 
Utoljára módosított:
Már volt róla némi fogalmam, de azért jó ezt így látni. Hatalmas gratulációm, elképesztő munka. A tőled megszokott átgondoltság és dizájn.
Lenne is néhány - jelentéktelen - ötletem, meg főleg több kérdésem a látottakkal kapcsolatban :) De türelmesen :nailbiting: várok a beszámolóig :muted:.
 
  • Like
Reactions: TZ
Ez így első ránézésre elég baba, f@sza kis garnélás birodalom lesz. A szűrés jól ki lett találva, kiváncsian várom a további részleteket...
 
  • Like
Reactions: TZ
Már volt róla némi fogalmam, de azért jó ezt így látni. Hatalmas gratulációm, elképesztő munka. A tőled megszokott átgondoltság és dizájn.
Lenne is néhány - jelentéktelen - ötletem, meg főleg több kérdésem a látottakkal kapcsolatban :) De türelmesen :nailbiting: várok a beszámolóig :muted:.

Köszi! :)
Kérdezz nyugodtan, mert igazából nem is tudom, hogy mik azok a részletek amiket érdemes lenne megosztani.
 
Az ötletek főleg olyanok, amikre bizonyára már van neked is terved (hasonló, vagy jobb) így ezeket majd később. Könnyű nekem a 0 befektetett munka után apró "csinosító" ötletekkel előállni, mint neked "értelmetlen" dolgokkal foglalkozni miután mindezt létrehoztad :D
Van egy csomó ötletes része a megvalósításnak amikről már tudok így ezekre sem kérdeznék rá. Gondoltam hátha egyben akarod leírni a fő dolgokat...
De akkor:
Az áramlás mennyire oszlik szét a 4-4 akváriumban? Vagyis ha a piros szelepekkel szabályozod egy akváriumnál, az mennyire van kihatással a többi háromra?
A szűrőakvárium belső üvegezését te csináltad, vagy üvegessel gyártattad tervek alapján?
Az árnyékolók csak a fotózás miatt szükségesek? Vagy terveztél oda valami véglegest is?
Világítás nem is szabályozható - akváriumonként? ;) :cigar:
 
Végre képek a boszorkánykonyhádról! Már nagyon vártam ám! ;)
Na majd én faggatlak, mert nem vagyok olyan jólnevelt mint @Jopet. :p
Nem úgy volt, hogy szivacs lesz a háromszög alakú kivágások alatt?
Akkor tök jól érteném a dolog működését.
Most a képeken úgy látom, mintha csak(egy gondolom a későbbiekben beragasztott) szúnyogháló vagy rosta tartaná a kiegyenlítő rész felett a talajt.
Akkor viszont az előszűrőd egy szivacsszűrő-talajszűrő kombó ahol a víz utat választhat magának mindkét irányban... (?)
Mivel akadályozod meg, hogy az újszülött garnélák a talajszemek között, és a szúnyoghálón át ne vándoroljanak a szűrőtartályba, és esetleg a mási medencébe?
A szürke-szürke-lila roló csak a technika eltakarására szolgál?
A szűrés három különálló kör?
A szélső akváriumokban alapbeállítás mellett nem kisebb a flow, és így a szűrés?

Azt hiszem inkább rád figyelek legközelebb a sör helyett... :D
 
Utoljára módosított:
A szélső akváriumokban alapbeállítás mellett nem kisebb a flow, és így a szűrés?

Az áramlás mennyire oszlik szét a 4-4 akváriumban? Vagyis ha a piros szelepekkel szabályozod egy akváriumnál, az mennyire van kihatással a többi háromra?

Nagyon hatással van. Egy kockázatos pontja volt az alapelképzelésemnek és féltem is, hogy működni fog-e egyáltalán a szisztéma. A szűrőrészbe, tehát a középső rekeszbe csak a gravitáció miatt kerül be a víz. Tehát ha az egyik rekeszt leállítom, akkor annak a vízszintje kiegyenlítődik a középsővel a másik három pedig picit megemelkedik. Tehát amelyik csap legjobban nyitva van ott a legmagasabb vízszint. Egyébként ezek elég gagyi csapok, inkább csak on/off állásra fogom használni. Arra viszont nagyon jók, jó ötlet volt, hogy bevállaltam őket. Visszatérve az áramlásra/nyomásra felszínleszívót is terveztem, az alsó akváriumban vannak is, de sajnos nem valami profi a működésük, ehhez kevés a gravitáció. Ott még elég össze-vissza a vízszint miattuk. Viszont a másik kettőben a garnélás rekeszekben teljesen egyforma a vízszint és nem sokkal alacsonyabb a középső rekeszben sem.

Mivel tartottam attól, hogy a gravitáció kevés lesz, ezért perlonvattás dologgal nem próbálkoztam. Ennek a szerepét a középen elől lévő szivacsok helyettesítik amiken már a motor szívja át a vizet. A gravitációnak csak a biológiai szűrőanyagon kell átnyomnia a vizet. Igyekeztem nemtökéletesre csinálni az illesztéseket, így ha nagyon eltömődne a szűrőanyag, akkor sem szippantja ki a pumpa a vizet elölről. De ez majd később jobban kiderül.

A szűrőakvárium belső üvegezését te csináltad, vagy üvegessel gyártattad tervek alapján?

A belső elválasztókat nem én csináltam, elég szépek is ennek köszönhetően. :) De már a vékony kis üvegléceket, amik a szűrő rekeszeket vezetik én gányoltam be.

Az árnyékolók csak a fotózás miatt szükségesek? Vagy terveztél oda valami véglegest is?

A szürke-szürke-lila roló csak a technika eltakarására szolgál?

Nem'tom. Valami kellene oda, mert a legfölsőben ha fel lenne kapcsolva rendesen a világítás, akkor eléggé szembe világítana. De amúgy meg nem tudom, élőben nem hiányzik ám rá a takarás, nem annyira ipari jellegű mint a fényképen.

Világítás nem is szabályozható - akváriumonként?

Még nem. :) De azért már most is van ott elég sok okosság. :) Majd holnap lefényképezem hogyan is vannak lumen ágyuk elrejtve.

Nem úgy volt, hogy szivacs lesz a háromszög alakú kivágások alatt?
Akkor tök jól érteném a dolog működését.
Most a képeken úgy látom, mintha csak(egy gondolom a későbbiekben beragasztott) szúnyogháló vagy rosta tartaná a kiegyenlítő rész felett a talajt.
Akkor viszont az előszűrőd egy szivacsszűrő-talajszűrő kombó ahol a víz utat választhat magának minkét irányban... (?)
Mivel akadályozod meg, hogy az újszülött garnélák a talajszemek között, és a szúnyoghálón át ne vándoroljanak a szűrőtartályba, és esetleg a mási medencébe?

Az elválasztólapok hátsó alsó sarkai le vannak vágva, ez még jól látszódik a képeken. Amit talán nem látsz, hogy plexi lapokat ragasztottam a levágott sarkok fölé, vagyis hálók alá. A hálókat csak azért tettem oda, hogy a talaj ne csússzon előre a plexi felületen. A plexi lapokon fúrtam 20mm-es lukakat (fenyőfa formájú fúróval, tudod!) és a 45 fokos PVC idom segítségével (ami jól látszódik a képen) kivezettem a szívó ágat, ami megint csak egy plexi cső nyílásokkal. Ez egy sima szivacsot kap, igazából ezen kellene a kis garnéláknak átdiffundálni. Persze láttam már csodát, előfordulhat, hogy ezt megteszik, de akkor sem kerülnek másik rekeszbe, csak a szűrő részbe.

A szűrés három különálló kör?

Igen, természetesen. Nem akartam vizet kivezetni az akváriumokból semmiképpen. Az már tényleg nagy macera lenne és nincs rá szükség. Annyi kompromisszum van csak, hogy ott van az a középső technikai rész, de az sem ronda. Elől csak a két fekete szivacs van ami köré lehet növényeket is tenni.
 
Köszi a válaszokat!
Nem semmi rendszer! A tőled megszokott alapossággal tervezve! Csak ámulok! :wideyed:
Gondolom a világítás mögött meg Arduino, meg azért érdekelne a skimmer megoldása is, no de nem akarok ennyire telhetetlen lenni. Megvárom, amíg majd előjössz a képekkel és az információkkal...
 
  • Like
Reactions: TZ
Nem semmi!

Ha mindegyik akvában buce lesz, akkor abból is ipari mennyiségre lesz/van szükséged. :)

A szűrőakvák frontüvegét lehet hogy én lefóliáznám. :)
 
  • Like
Reactions: TZ
A világítás ledszalagokkal van megoldva, egyelőre nincs vezérelve, de csak mert nem tartotok még ott. Három (vagyis öt) csatorna van mindegyik akváriumhoz, 1-1 méter 5630-as és 7020 pure white valmint 1 méter RGB. AZ RGB és az egyik fehér 25cm-es darabokban a garnélás rekeszek fölé került. Azért, hogy a magasságból ne vegyek el, ezeket süllyeszthető profilba tettem és bemartam őket a polcok síkjába. Látványos lett a végeredmény, de nagyon nagy munka volt. Nem ajánlom lekoppintani. Igazából hülyeség. :) A másik fehér pedig elölről világít 45 fokban lefelé. Elég bitang fényerő, igazából arra csak fotózáskor lehet szükség, hogy minden mennyen egyszerre. Amíg nincs vezérlés, addig az RGB egyáltalán nem megy, a két fehér pedig 5-5 órát 2 óra átfedéssel. Amúgy pedig inkább délután mennek majd a felsők és inkább este a 45 fokos, hogy amikor otthon vagyunk, akkor ne süssön a szemünkbe a fény. Viszont a felsők hasznosabbak a növényeknek, elég tökéletesen megvilágítják az alattuk lévő területet.

(Az első képeken a színeltérés abból adódik, hogy a két felső akváriumot a 45fokban elhelyezett 5630-as sor világítja éppen, az alsót pedig a 7020 25cm sávok. Gondolom a 7020-as hidegebb fényű, bárélőben nem vettem észre ezt az eltérést.)

Az állvány vasból van, nincs is szépen lefestve és hát ezek a mezőgazdasági csövezések sem valami esztétikusak, szóval az nem volt célom, hogy valami kimondottan szép dolgot csináljak. De arra azért figyeltem, hogy vezetékek nem lógnak szabadon, szépen kábelcsatornákban el van minden vezetve.

Ami még a képen látszódik, hogy minden rekesznek saját csúszóteteje van. Ez is elég sziszifuszi munka, de nekem tetszik, így valahogy kompaktabbnak érzem. Bár nyáron nyilván lekerülnek, hogy ventilátorokkal tudjam majd hűteni a vizet.


DSC_0117.JPG DSC_0118.JPG
 
Utoljára módosított:
A bemart led szallagokról rád ismerek, de ha valamelyik képet elküldeném a drogelhárításnak, biztos felkeresnének. :D
Ne tessék lespórolni a skimmer beszámolót se!
 
  • Like
Reactions: TZ
de ha valamelyik képet elküldeném a drogelhárításnak, biztos felkeresnének.

Hehe, ja, a fürdőszoba ajtót becsukhattam volna, hogy ne látszódjon a kannabisz termesztő lámpa fénye. :D

De mos'mér? Szerintetek kételkedni fognak, hogy ha lelkesen magyarázom, hogy Bucephalandrákat termesztek a fürdőszobában is és hogy a wikipedián is elolvashatják a fotoszintézis szócikkben, hogy nem csak a kender szereti a 660nm hullámhosszú fényt? o_O
Ez az egész így nem hihető? Mert ez a teljes igazság. :geek:

_____________________________

Készítettem néhány gagyi "totál" képet, hogy kb el lehessen képzelni, hogyan is néz ki egy kocka.

CRS S:

DSC_0121.jpg

CRS SS:

DSC_0120.jpg

CRS SSS:

DSC_0123.jpg

CRS goldBee/smiley szerűségek:

DSC_0122.jpg
 
Utoljára módosított:
Hehe, ja, a fürdőszoba ajtót becsukhattam volna, hogy ne látszódjon a kannabisz termesztő lámpa fénye. :D

De mos'mér? Szerintetek kételkedni fognak, hogy ha lelkesen magyarázom, hogy Bucephalandrákat termesztek a fürdőszobában is és hogy a wikipedián is elolvashatják a fotoszintézis szócikkben, hogy nem csak a kender szereti a 660nm hullámhosszú fényt? o_O
Ez az egész így nem hihető? Mert ez a teljes igazság. :geek:

Most miért ne?
Én is rendszeresen adok át fenbendanint a buszmegállóban , és még mindig itt vagyok.
(Van itt is gép a könyvtárban, csak 2 cigi egy fél óra :D)
 
  • Like
Reactions: TZ
Készítettem néhány gagyi "totál" képet, hogy kb el lehessen képzelni, hogyan is néz ki egy kocka.

Az első sorozatból az alsóban elég gagyi fehér rákok vannak. Ha nem viszi el őket senki ingyen, akkor dobd őket jeges vízbe, hogy ne szenvedjenek tovább. :p
Azért ez a gyorsan teszek fel képet a bucéimről, hogy mindenki lássa, elég átlátszó! A kendert legalább meg lehetett volna magyarázni, mint remek kötél alapanyagot, de vajon mit készítesz a bucékból? Bú széket? :D
 
Back
Oldal tetejére