• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A drop checker használata - CO2 teszt

S az nem lehet, hogy mégis kevés a CO2? (a fentebb belinkelt keymaker féle alapos írás is rávilágít a drop checkerek ezirányú tévesztési lehetőségére.)
 
Közben tovább kutatva ráleltem Nigro blogjának egyik oldalán erre a táblázatra (gondolom ez többeteknek alap, de nekem kezdőnek minden új):



A vizem KH értéke gyakorlatilag kb. 0. A pH most tesztcsíkkal nézve 6,4, tehát hiába citromsárga most éppen a drop checkerben a folyadék színe, hiába a 120 bubi/perc 30ppm helyett kb. 4-5 ppm lehet a CO2 szint az akváriumban, ha jó a pH teszteredmény. (A KH biztos, mert a szolgáltató ilyet tol a vezetéken).
 
Nigro said:
Huh. Ennyire lágy víz szintén nem ideális. Kh 4 legalább kéne. Gyakorlatilag 0 a pufferkapacitás így. A pH nagyon ingadozik stb... (A növények is valószínűleg ezért kezdenek tönkremenni.)
http://www.cichlids.hu/articles/vizkemia.htm#kh de érdemes gyorsan átfutni a teljes vízkémiát: http://www.cichlids.hu/articles/vizkemia.htm ;)

Tudom, hogy nincs pufferkapacitás, de nem tudom, hogy milyen módon tudnám feljebb tolni a keménységet. MgSO4 és CaCl2 adagolásával menne a dolog, ha tudnám, hogy mondjuk 4-5 KH-hoz egy 50%-os vízcsere után mennyit kell adagolnom belőlük alkalmanként. Most 1-1 evőkanállal próbálkoztam (a fél evőkanál nem emelte fel kimutatható mértékben a keménységet). Jó lenne ha valaki tudna ebben konkrét javaslatot adni.
 
Aki pl. közületek RO vízzel akvarizál, az hogyan emeli stabilan fel a KH értékét? (Amíg ezt a kérdést nem rakom rendbe, addig a drop checker csak egy dísz)
 
Úgy, hogy a csapvízzel visszakeményít. 50:50%-ban cserél vizet pl. (RO:csapvíz) A másik megoldást leírtam közben a naplódba ;)
 
bszl said:
...MgSO4 és CaCl2 adagolásával menne a dolog...Jó lenne ha valaki tudna ebben konkrét javaslatot adni.

Viszonylag kevés olyan fórumtárs van, ahol ilyen lágy víz lenne a csapban. ;)
Én biztos csinálnék 1 literre próbát és vízteszttel kimérném. Ezt utána felszoroznám a megfelelő vízmennyiségre(nettó)
A diszkoszosok is használnak sókat a visszasózáshoz. Még náluk érdemes körbenézni:
http://www.ro-bolt.info/forum/viewtopic.php?f=38&t=285
 
Kérdés: A Sera típusú Co2 tartósteszt mennyi ideig mutatja a korrekt eredményt? Azt tudom hogy néhány óra késéssel de 1 hétig 2 hétig? Vagy meddig? Mikor kell cserélni benne a tesztfolyadékot? Vízcseréknél? Vagy hogy van ez? Meg azt sem értem hogy pl vízcserénél cserélek 50% vizet akkor felöntöm az új vízzel az akit akkor az akiban a Co2 szint megcsappan kapásból nem? mert ugye a co2 ben dús vizet cserélem le csapvízre. Ez nem gáz algásodás szempontjából hogy ingadozik ilyenkor a CO2? Erről is írhatna valaki! Köszönöm szépen a választ előre is!!
 
A Sera tesztel az a tapasztalatom , hogy kifakul egy idő után.Hogy mennyi idő után?,úgy két három hét kb.Nem tudom,hogy egy másik tartós teszttel mi a helyzet.
A vizet este cseréld,mikor leáll a co2,vagy a reggel,kora délelőtt.
 
Nekem is hasonlók a tapasztalataim a Serás teszttel. Én 4 dkh-s vízzel, és nem akváriumvízzel (ahogy a használati útmutatóban van) használom. Az oldatot 1-3 hetente érdemes cserélni, ez a többi drop checkernél is így ajánlott (de inkább 1 mint 3 ;) ) Vízcsere után általában beindulnak a növények és elkezdenek fotoszintetizálni (ezért buborékolnak jobban, mint később) így az algáknak ekkor kevesebb tápanyag marad (meg a nekik tetsző ammóniát is csökkentetted a vízcserével).
Én a világítás felkapcsolása után kb. egy órával kezdem a vízcserét, és egy kis Easy Carbo segítségével billentem helyre a CO2-t, ha befejeztem a matatást. Egyébként szerintem ha máskor nagyjából állandó a CO2 szinted, ez az ingadozás kevés lesz az algáknak.
 
Nigro said:
A 4 KH-s víz elkészítésének receptje:

1 liter deszt vízhez keverünk 6g szódabikarbónát. (200 KH-s oldatot kapunk)
Ebből az 1 literből kimérünk 10ml-t, amit hozzáöntünk tiszta 490ml deszt vízhez.
A kapott oldat 500ml, és 4KH keménységű. ;)
Töltsük fel a DC-t félig 4 KH-s vízzel és cseppentsünk bele 2csepp reagenst
Kész!
Ma olvastam egy fórumon:
0,99 gramm szódabikarbóna 1 liter desztillált víz = 40 KH oldat

Ahhoz, hogy 4 KH vizet kapjunk veszünk 10 ml mintát a 40KH oldatból és hozzáadjuk 90ml desztillált vagy ioncserélt vízhez így 100 ml 4 KH vizünk lesz.

Ha összehasonlítjuk a két példát nagy a különbség, azaz pontatlanabb lesz a DC, össze kellene hasonlítani két DC-t egy akvában a fent említett 4 kh folyadékokkal, vagy egy neptun tesztet ráengedni.
 
Szia!
Nem kell egyáltalán hígítani, egyszerűen a DC-be kell csepegtetni! ;)
 
Megkaptam végre névnapomra a dropcheckert :)

Kaptam hozzá reagens oldatot. Létezik hogy a GA-s reagensen mostanában nincs matrica?
(hogy biztos legyek benne, hogy az-e ez)
Merthogy egyből mehet e bele a dropchecker be, vagy kell valamit mókolnom?

Meddig tart ki 10ml?
 
Boldog névnapot! :)
A reagens mehet bele ;)
A reagenst kb 2-3 havonta érdemes újratölteni, tehát jó sokáig elég.
(A matrica elfogyott... :) )
 
mint tapasztalatlan drop checker tulaj azt tapasztaltam, hogy az dropchecker zöld maradt reggel 10kor, pedig a co2 beoldás előző este 19:00 kor leállt.

Ennek mi lehet az oka? :?

Nem kevertem semmit semmivel, akvárium vizzel 100% hogy nem érintkezett.
 
pH, KH mennyi?
Lehet, hogy éjszaka annyi CO2-t termelnek a halak, meg a növények, hogy zöld marad. Csak tipp.
 
Back
Oldal tetejére