• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 92l-es low-tech akvárium indítása

Köszi szépen, igazából a növényezés már rég megfertőzött csak nem víz alatt:)

Szeretném a Acorus gramineus var. variegatus-t kicserélni Cryptocoryne lucens-re ami itthon van elfekvőben.
Ki lehet cserélni vagy inkább ne bolygassam? Ha valaki tudna magyar nyelvű leírást a lucens-ről akkor azt megköszönném.
 
A CF-800-ast felejtsd el, de a nagyobb, ncf 1000-es szűrő jó választás lehet, de eléggé a határon leszel vele. Pont 10X-es forgatásod és kb 5 liter szűrőanyagod lesz (a szűrőTARTÁLY 8,7 liter, nem a szűrőanyag), tehát nagyon figyelned kellene mindenre.
Ha hozzáraksz még 1-3e Ft-ot, akkor azért már kapod a nagyobb, NCF-1200-ast, 1200 l/h-s forgatással, és 11,7 literes tartállyal. Na ezzel már nem a határon lennél, hanem egy biztonságos "zöld zónában", és lenne tered a mozgásra. Persze még itt is érdemes a szűrőanyagokat szépen jobbakra cserélni, de az simán ráér havonta-kéthavonta egy tálcányit cserélni.


Szia sikerült a szűrőt megvenni és holnap jön meg. Összerakni csak sikerül gondolom, de nem tudom melyik bevezető ágat kellene rárakni a simát vagy az esőztetős cuccot. Mit kellene majd először cserélni ( szivacs,kerámia,vatta,aktív szén jár hozzá) illetve még annyi hogy a carbo 2ml/nap a profito pedíg 1,5ml/nap. Azt szeretném ezzel kapcsolatman,hogy ha jól emlékszem Viktor írta valamikor,hogy egy megfelelően tápozott akváriumban nem kell félni az aktívszéntől de lehet az enyém ezen kívül esik. Meg kell emelnem az adagolást vagy jó lessz így is? Majdnem elfelejtettem a vízcsere minden másnap 45-50%
 
Nem ismerem a szűrőt, nem tudom hány tálca van benne, melyik szűrőanyagból mennyit adtak és azok milyen minőségűek, így nem tudok pontos választ adni. De általában az alsó tálcát mechanikai szűrésre szoktuk használni, ami a gyakorlatban egy adag kerámiagyűrűt (elosztja az áramlást a teljes keresztmetszeten) és egy réteg szivacsot szokott jelenteni. A többi tálca pedig biológiai szűrést végez, legfölül egy réteg perlont, majd ha az anyagiak engedik egy kis zacskó purigent szoktunk/szoktak tenni.
Az aktív szenet gyorsan szoktuk cserélni, mert nagyon ritkán van csak értelme, így mindenképp azt cserélném először. Gondolom a vatta az perlonvatta, azt minden tisztításkor illik cserélni. Ebből nem kell gyári, lehet kapni "méterre" is (100-200-500g-os csomagban), abból lehet szabni olcsón. Gondolom sok szivacsot adtak, azokat is le lehet cserélni szép lassan jó féle biológiai szűrőanyagra, de Én az aktív szénnel kezdeném a sort.
 
Üdv.
Ezek a szűrő anyagok közül egyik sem biológiai. Én sorrendem a következő (Nigrótól olvastam) Kerámia,szivacs,Ista Quartzie Glass (hasonló mint a siporax de nem olyan jó),siporax,( ezek nem a legjobb biológiai szűrők de teszik a dolgukat nincs gondom,ha lesz pénzem lecserélem.)vatta és aktívszén volt, de kikerült. Esőztetőt használok mert lili pipe hiányában nagyon erős lenne a sodrás.
 
A legideálisabb összeállítás alulról felfelé (szerintem): bármilyen kerámiagyűrű, rá egy közepes vagy sűrű szivacs, majd a többi tálcába Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, Bio Rio, a legfölső tálcába pedig Bio Rio, majd egy réteg perlon és egy zacskó Seachem Purigen. És ha van hely, akkor még egy kis Bio Rio mehet bele középre... :LOL:
 
oké köszi most várom mint a messiást a futárt;)
remélem ennyi bio rio nem fér bele:)
lilli pipe nekem egy egyszerű áramlás oszlatónak látszik de ha nem az bocsi, kicsit töröm a búrám hátha lessz ebből homemade verzió is bár igazán akrilból lenne mutatós.
Pár kérdés: a belső szűrő maradjon-e amíg be nem ér a külső;
a szűrő beoltását végezhetem olyan szűrővel ami a gőtéknél van használva ,mert ott a mulm nagy részét porszívóval távolítom el illetve az el nem fogyasztott eleséget is.
az aktív szenet akár be se muszály tenni?
a takarítását se tudtam de találtam topikot hozzá ( köszi az ott adott válaszokat)
a külső szűrő szívókosarában el lehet-e helyezni belül a nyílások magasságáig egy henger alakúra fabrikált szivacsot
a nagyobb fizikai szennyeződések előszűrésére vagy nagyon megfogná az áramlást?
az utolsó pedíg, hogy lehet-e valahogy folytani ha szükséges a kiáramló vizet
 
A belő szűrő maradjon, és járassad együtt a kettőt egy hónapig, utána el lehet búcsúzni a belsőtől.
Nem használnék gőtés "oltást", nem látom értelmét, inkább a belső szűrő szivacsát nyomkodnám bele a vízbe egy kicsit, hogy szedje össze a bacikat a külső.
Aktív szenet nem muszáJ használni egyáltalán, anno Én be sem raktam az enyémbe.
A szívókosárra inkább garnivédő hálót tennék, egész esztétikus, és megfogja a leveleket is, de azért hetente illik majd takarítani.
Igen, lehet foJtani a szűrőket.
 
köszi a gyors választ de a fojtást azt, hogy kell? A csapokon zárjak kicsit?
Bocs ha fárasztó vagyok :oops:
 
Sziasztok !
Eléggé elmaradtam a naplóval de most törlesztek :)
Rengeteg minden történt... először is megérkezzett az 1200l/h-s szűrő ami "noname" viszont eléggé jól össze van rakva, nincs rá panaszom.
Miután beállítottam ment 2 hetet a belsővel ezután csak a külső.
Töltet: kerámia ;durva szivacs ;finom szivacs ;siporax ;filtervatta.
Szépen ment minden amíg a lakók betelepítését követően el nem kezdett egyre inkább koszolódni az akva ami végül kezelhetetlen lett a rossz flow miatt. Ennek az volt az oka ,hogy minden berendezési tárgyat redmoor , növények ,stb. vagy szorosan az oldalfalhoz vagy a hátfalhoz tettem aminek az lett az eredménye, hogy csak vízalatti "mulmtornádók" alakultak ki akárhogy próbáltam variálni a szívó nyomó ágon. Az akvát itt rontottam el legelsőre.....
ez volt az a pont amikor beláttam ,hogy az addíg magamhozvett tudás nemsokat ér ,többet kellett volna tanulnom
mielőtt nekivágok egy ilyen akvának...
Ezután egy nagyobb átalakítás jött de csak a flow miatt tehát minden maradt csak átköltözött kivéve a hínárokat mert az sajnos tönkrement viszon ültettem be HM-t és vizipáfrányt ami szépen fejlődött is.
Nem indítootam újra az akvát csak átrendeztem.
Pár hét elteltével gyönyörű vízalatti dzsungel fogadott az üveg mögött és a páfrány még bubizott is pár levelén annak ellenére ,hogy nincs co2 beoldás az akvában csak carbo és profito.
Büszke voltam ,hogy képes voltam létrehozni a természet egy darabját és közben olvasgattam a fórumot is nehogy megint belefussak valami olyan hibába ami egy kis tanulással elkerülhető lett volna..
Ezek után jött a legrosszabb rémálmom pont a sok "ráfordítás miatt" valamint mert kezdett az egész akva szépen beérni...
itt még annyit hozzátennék ,hogy minden másnap 15 órát dolgozok.......
az a fél nap amit otthon vagyok nem volt elég egy ilyen jellegű akvához :(
egyik nap mikor otthon voltam könnyes szemekkel és elborzadva vettem észre ,hogy az addíg szép ékszerdobozom algásodik de nem is kicsit...
a növények 90%-a különféle mohákból állt redmoor fára kötözve amikbe olyan sűrűn ette be magát az ecsetalga mintha direkt én kötöztem volna azt is oda ekkor az akva már menthetetlen volt...
próbáltam mindent de egyre durvább lett végül a lakók biztonsága érdekében ujra kellett indítanom az egész akvát.
Ez halt algásodás általi halált ez az utolsó kép az algaháború előtt: Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

az egészért feltehetőleg a sok fény (kb1w/l) és annak időtartama a felelős
mindezt azért írom le ,hogy egyrész legyen ez egy így nem kell csinálni példa ,
másrész tartozom ennyivel azoknak akik rávezettek ,hogy mennyit kell még tanulni a témáról.
Természetesen nem adtam fel meg aztán a halak is szeretnének már visszakerülni az újragondolt és indított lakhelyükre..
Erről is be fogok számolni de majd legközellebb.
Végül szeretnék minden tanácsot mégegyszer megköszönni mert egyedül már rég feladtam volna ezt a projektet..... visszavittem volna a halaimat az akvát meg megcsináltam volna kaktuszkertnek :)
 
Back
Oldal tetejére