• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 92l-es low-tech akvárium indítása

kicsi

Kertész tanonc
Sziasztok! A napokban indult az első növényesnek nevezhető akváriumom aminek karbantartásához, fenntartásához szeretném szakértő segítségetek kérni.
Első sorban szeretnék köszönetet mondani az oldalt üzemeltető embereknek, profi kertészeknek, akik lehetővé teszik a magamfajta kezdő akvaristák számára is egy szép akvárium kialakítását és fenntartását.
A jelenlegi ismereteimet a fórum több havi olvasgatásával szereztem és itt külön említeném, hogy csak tegnap regisztráltam de hála az üzemeltető előrelátásának a legnagyobb keresőoldalba pötyögve akármilyen növénytartással kapcsolatos kérdésemre a találatok nagy része ide irányít ami így egy korlátlanul használható gyakorlati tapasztalatokkal alátámasztott lexikonná válik.

Szóval a medencém:

Akvárium: 80cm h. 30cm sz. 40cm m. 6mm-es üveg két hosszanti merevítés, 96liter

Táptalaj: JBL Aquabasis 2,5liter

Aljzat: 10kg fekete bazalt (1-2mm)

Növények: -Elodea densa
-Caboma caroliniana
-Acorus gramineus var. variegatus
-Anubias nana
-Cladophora aegagropila
-"Christmas moss"
-Taxiphyllum barbieri

Szűrés: Aqael fan 3 (700l/h) jelenleg fél teljesítményen a szűrőbacik megfelelő mennyiségének képződéséig.

Világítás: 1 120cm-es 36w-os cool white 4000k-s cső és kettő 18w-os cool white 4000k, ez utóbbi még nincs bekötve
és a másik is csak 6 órát megy egyenlőre.

Táp: ProFito és Easycarbo
Azt se tudom mikor lehet először adagolni csak,hogy még a növények észhez téréséig nem.

Az ültetést igénylő növények elhelyezése-itt megint csak köszike mert én simán ültettem volna feltöltött medencébe:sorry:

A táptalajt az akvárium bal hátsó részébe helyeztem el, köré ment az egyik 5kg-os bazalt a másik pedig a táptalaj tetejére.
A kis dombra ültettem a növényeket. ( Elodea, Caboma, Acorus )

20140312_150057_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A jbl elhelyezkedése

20140312_150504_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A "domborzat"

20140312_153712_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A növények elhelyezkedése
Ezután következett az akvárium teljes feltöltése mert ezek után már csak, a szárazföldi patkányok
szavaival élve epifita növények kerültek bele ami a következőképp történt:
volt egy működő (életem első) akváriumom redmoor fákra növesztett mohával

20140304_210114_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


bocsi a kép silány minőségéért

ezeket némi (több órás:confused:) kötözgetéssel sikerült a megfelelő formájúra készíteni majd visszaraktam az akváriumba
az előzőleg kialakított layout alapján. Itt szeretném megjegyezni újfent , hogy a layoutot eszem ágába nem került volna lefényképezni és levideózni a 3db redmoor elhelyezésének megkönnyítésére viszont hál istennek előzőleg ezt is itt olvastam.
Az anubiasokat és a kimaradt mohákat a maga egyszerű igénytelenségével a díszkövek közé szorítottam.
Végül egy kép a feltöltés és berendezés utáni állapotról (némá még ajzatot se tud mosni:LOL:)

20140312_195844_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


végül a jelenlegi kép:
IMG_20140315_050443_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A képek minőségéért még egyszer bocsi tudom sehol sincs az oldalon fellelhető képek minőségéhez képest,
viszont mentségemre szóljon a jó szándéktól vezérelve töltöttem fel őket mert így gondolom ti is jobban tudtok nekem segíteni.
Végezetül szeretném leszögezni,hogy a cikkben szereplő akvárium nem az oldalon megtalálható emberek felém irányuló tanácsai alapján készült hanem a saját elképzeléseim alapján az itteni más felhasználóknak adott tanácsok alapján amik az én számomra is hozzáférhetőek voltak.

Kérdéseim a következők : Hogy és mit változtassak, hogy az új akváriumom is akkora örömet okozzon mint a régi....tehát fenntartási tanácsokat kérnék.
Előre is köszönöm mindenkinek.:)
 
Szia!
Az első tanács,hogy amilyen gyorsan csak lehet a szűrésedet fejleszd(külső)!!!
A tápot pedig nyomasd az első naptól mert csak szenvedni fognak a növények!
Jó kertészkedést!
 
ok köszi a szűrést külsőt szeretnék én is de most sajna csak annyit tehettem, hogy gyors bedobtam mellé a fölösleges atman 300l/h-s szűrőt is és a tadácsod megfogadva tápot adagoltam.
A külső szűréshez esetleg tanácsok? Térfogat? Teljesítmény?
Az akváriumba majd ha beindul kerülne a rs-k-ből és valamilyen rajhalcsapat de erre is várok ötleteket.
 
Üdvözöllek a fórumon.
Csatlakozok Jani 614-hez a szűrés a legfontosabb. A belső szűrőben a biológiai szűrésed nem fog kialakulni és algák általi halált fog halni az akváriumod. Ha nincs anyagi kereted, DIY topikban találsz külső szűrőket.
Amúgy kinézetre szerintem mutatós aki.:)
 
oké köszönöm igazából a 10 szeresről már olvastam régebben én is de ez gondolom függ a telepítéstől is.(állat állomány)
A mi még érdekelne az a szűrőtérfogat ha számolunk mondjuk a 10-15 garnival és a rajhallal is ami mondjuk legyen endler guppi 12db (nem biztos, hogy a halk ők lesznek) de ha jól tudom az elevenszülő fogaspontyok vízterhelése nagyobb a többi hasonló méretű haléhoz képest ezért számolok velük.
 
Ezekben az akváriumokban általában kevés hal van és még is szükség van a nagyon jó biológiai szűrésre. Olvasd el a szűrő választási segítség topikot. Én régebben sügéreket tartottam hidd el az elevenszülők terhelésben sehol nincsenek. Én már akkor 4-5-szörös szűrést alkalmaztam biológiai szűréssel együtt. Az a gond egy belső szűrőben nem tudsz kialakítani biológiai szűrést.
 
A hasznos szűrőtérfogat az aki méretének minimum 5%-a legyen!
Ez a te esetedben 96l-5%-a:4.8l-t jelent!
Olyan szűrőt vegyél,csinálj ami legalább 5l-es szűrőtérfogata van és legalább 1000-2000l/h vízforgatást tud!
Ha nagyobb a térf. vagy a teljesítménye az nem baj!
Túlszűrt akvárium nincs!
 
Köszi. rövid keresgélés után amit még megengedhetek magamnak az egy aquanova ncf 1000-es lenne de azt is 1hónap múlva.Ezzel elmenne egyáltalán?
Barnapl- neked is köszönöm csak az a baj, hogy nem fórumoztam még és nem találom. Ha valahogy be tudod linkelni azt megköszönném mert van még mit tanulnom bőven.
 
Köszi. rövid keresgélés után amit még megengedhetek magamnak az egy aquanova ncf 1000-es lenne de azt is 1hónap múlva.Ezzel elmenne egyáltalán?
Barnapl- neked is köszönöm csak az a baj, hogy nem fórumoztam még és nem találom. Ha valahogy be tudod linkelni azt megköszönném mert van még mit tanulnom bőven.

1000liter/órásnak szerintem el kell bírnia, ebből töltettel marad úgy 600 liter/óra (de töltet nélküli teljesítménnyel szoktak számolni ;)) mivel nem olyan sűrűn beültetett az akváriumod, így lehet még fojtanod is kell. Gyenge vízmozgást nálam mindig az erősen algásodó üveg jelezte. (napi szintű üvegtakarítás)
Ha nem akarsz sokat költeni szűrőre, akkor nyugodtan nézegetheted a használtakat is, Sőt olcsóbb szűrők esetén talán jobban jársz az Atman, és klónjaival (Evolution, Aqua-pro, ) jobb a teljesítmény fogyasztás aránya. Szinte csak jó véleményt olvasni róluk, én is évekig használtam az Evolution 2212-esemet gond nélkül (miután a gyártási sorjákat eltávolítottam ;)) , és 5 évesen is az eredeti tömítésekkel adtam oda bátyámnak.
De ha van kedved barkácsolni, akkor szennyvízcsőből könnyen, és viszonylag olcsón össze lehet dobni egy ilyen külső szűrőt:
Külső szűrő | Page 15 | Magyar Akvakertész Fórum
 
Én a frontüvegtől hátrafelé elhúznám a talajt, kicsit rá a kavicsokra (így elöl sem zavarnának az üvegnél a dombok, és a kavicsok sem úgy néznének ki, mintha a talaj tetejére szórtad volna őket). :)
 
Victor most kicsit megnyugodtam mert, hogy őszinte legyek kicsit befordultam az áraktól. Házilag jobb lenne pénz stb. de nem igazán merem így kezdésnek ami viszont beleférne még az egy atman cf 800 960l/h 6l-es tartály ,szivacs ,vatta ,kerámia és egy üres rekesz a bioszűréshez amire még maradna is keret. Vélemény?
Köszi Bandesz holnap meglessz de én erre miért nem gondoltam? Biztos jobb lessz az összhatás, majd kép is jön.
 
A CF-800-ast felejtsd el, de a nagyobb, ncf 1000-es szűrő jó választás lehet, de eléggé a határon leszel vele. Pont 10X-es forgatásod és kb 5 liter szűrőanyagod lesz (a szűrőTARTÁLY 8,7 liter, nem a szűrőanyag), tehát nagyon figyelned kellene mindenre.
Ha hozzáraksz még 1-3e Ft-ot, akkor azért már kapod a nagyobb, NCF-1200-ast, 1200 l/h-s forgatással, és 11,7 literes tartállyal. Na ezzel már nem a határon lennél, hanem egy biztonságos "zöld zónában", és lenne tered a mozgásra. Persze még itt is érdemes a szűrőanyagokat szépen jobbakra cserélni, de az simán ráér havonta-kéthavonta egy tálcányit cserélni.
 
oké telefonos kontaktból kiderült, hogy az atmanhoz amúgy nem is adnak semmi csövezést és ha ezt is rászámolom akkor már nem is nagyon férne bele. Utána jártam az 1200-as szűrőnek és az minden szempontból megfelel, alig várom. Ha majd
meglessz (kb 1 hónap)szeretném ha megírnátok mit hova kivel merre mert még csak élőben se láttam külső szűrőt .
 
Szia!

Először is üdv itt tőlem is!
A szűrővel kapcsolatban nem kell aggódnod, elég egyértelmű leírások vannak hozzá, össze fogod tudni rakni. :)

Amit én kiemelnék, de akik jobban értenek hozzá lehet, hogy megcáfolnak ebben, nem tudom: az akiban a hátsó részeket jó egy kicsit megemelni, úgy teret adhatsz a scape-nek. Sajnos a miénkben ezt elrontottuk, de Neked talán még nem késő. Bár még kezdő vagyok én is, de személy szerint az aki bal hátulján emelném meg az aljzatot egy kicsit. Így is szép az egész, de úgy pláne ütős aki lenne :) (ismétlem: csak vélemény és talán tévedek is)
 
Szia
Üdv neked is
Minden tanácsot szívesen veszek több szem többet lát kivéve ha mind kancsal :)
Most még csak a talajt igazítom ki, de később ki tudja?
Mit adok miscape-nek? Miért nem ő ad valamit :)
amúgy ezt eleve köszi... tanulásra inspirál!!!
 
Szia, ezzel lehet, hogy meggyűlik majd a bajod :)
-Acorus gramineus var. variegatus

ez inkább mocsári/terráriumba való növény úgyhogy ha nagyon nem növekszik/döglődik akkor az ezért lehet
ha szépen fog nőni akkor majd visszavonom :D
 
Tetszik a lelkesedésed(y). Csak így tovább. Most lehet,hogy sokba kerül de hidd el még többe kerül ha nem a meg felelő technikát alkalmazod. Tanulj mások hibáiból.:)
 
Back
Oldal tetejére