• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 84L Low tech - első próbálkozás

Szia,

Használod még a citromsavas co2-őt?
Érdekelnének a tapasztalataid...pl. mennyit bír egy töltet, mennyire stabil a rendszer,stb...

Szia,

Igen, használom és összességében nagyon meg vagyok vele elégedve.
Amióta elkezdtem használni 4-szer cseréltem töltetet. Az első 3 alkalommal 200-200gr citromsavat ill. szódabikarbónát használtam, kb 7-8 napot bírtak, most a legutóbbi alkalommal már 220-220gr anyaggal töltöttem meg. Én 1,75L-es Colás palackba töltöm. Maga az újratöltés nekem kb fél órába telik (kimérni az adagokat, beleönteni, összekeverni, elindítani a reakciót).

Több véleményt is olvastam arról, hogy hagyjuk fixen menni 24 órában vagy éjszakára tekerjük le. Én spórolni szeretnék vele. Eleinte éjszakára teljesen elzártam, de nekem ez nem vált be. Mégpedig azért, mert reggel melóba indulás előtt szoktam elindítani és ha teljesen el van zárva éjszakára, akkor reggel sokkal többet kell sz@rakodni indításkor, kell neki 10-15 perc mire beáll (én 2bubi/sec-kel nyomatom). Ehelyett én azt csinálom, hogy éjszakára nem zárom el teljesen, hanem csak minimálisra csökkentem a beoldást, kb 1 bubi / 3 sec. Így reggel sokkal hamarabb beáll a nekem optimális 2 bubi/sec-re, kb 1-2 perc alatt.
A világításom 12.00-20.00-ig megy, a CO2 pedig ilyen formában kb reggel 6.30-tól este fél 6-7 környékéig, ahogy épp odakerülök letekerni.

Abszolút stabil a dolog, egyedül a töltetek cseréjénél kell nagyon figyelni, hogy semmi szennyeződés ne kerüljön be pl a záró kupakok és a palackok csavaros része közé. Érdemes jól lemosni mindent a töltés előtt. Töltés után szépen beáll 2 bar környékére. Napról napra változik picit, néha csak 1,8, valamikor meg 2,5 bar van a palackokban. A töltés előtti utolsó 1-2 napon, amikor kifogy a citromsav és már minden átpumpálódott, akkor nekem felmegy 3-3,5 barra a nyomás, majd fokozatosan csökken, amíg el nem fogy a CO2 a palackokból...kb ennyi.

Az én szettem arról a bizonyos kínai oldalról van, plusszban rendeltem pár tartalék kupakot, ha véletlen szétcseszném töltéskor.
 
Szia,

Igen, használom és összességében nagyon meg vagyok vele elégedve.
Amióta elkezdtem használni 4-szer cseréltem töltetet. Az első 3 alkalommal 200-200gr citromsavat ill. szódabikarbónát használtam, kb 7-8 napot bírtak, most a legutóbbi alkalommal már 220-220gr anyaggal töltöttem meg. Én 1,75L-es Colás palackba töltöm. Maga az újratöltés nekem kb fél órába telik (kimérni az adagokat, beleönteni, összekeverni, elindítani a reakciót).

Több véleményt is olvastam arról, hogy hagyjuk fixen menni 24 órában vagy éjszakára tekerjük le. Én spórolni szeretnék vele. Eleinte éjszakára teljesen elzártam, de nekem ez nem vált be. Mégpedig azért, mert reggel melóba indulás előtt szoktam elindítani és ha teljesen el van zárva éjszakára, akkor reggel sokkal többet kell sz@rakodni indításkor, kell neki 10-15 perc mire beáll (én 2bubi/sec-kel nyomatom). Ehelyett én azt csinálom, hogy éjszakára nem zárom el teljesen, hanem csak minimálisra csökkentem a beoldást, kb 1 bubi / 3 sec. Így reggel sokkal hamarabb beáll a nekem optimális 2 bubi/sec-re, kb 1-2 perc alatt.
A világításom 12.00-20.00-ig megy, a CO2 pedig ilyen formában kb reggel 6.30-tól este fél 6-7 környékéig, ahogy épp odakerülök letekerni.

Abszolút stabil a dolog, egyedül a töltetek cseréjénél kell nagyon figyelni, hogy semmi szennyeződés ne kerüljön be pl a záró kupakok és a palackok csavaros része közé. Érdemes jól lemosni mindent a töltés előtt. Töltés után szépen beáll 2 bar környékére. Napról napra változik picit, néha csak 1,8, valamikor meg 2,5 bar van a palackokban. A töltés előtti utolsó 1-2 napon, amikor kifogy a citromsav és már minden átpumpálódott, akkor nekem felmegy 3-3,5 barra a nyomás, majd fokozatosan csökken, amíg el nem fogy a CO2 a palackokból...kb ennyi.

Az én szettem arról a bizonyos kínai oldalról van, plusszban rendeltem pár tartalék kupakot, ha véletlen szétcseszném töltéskor.
Ha jól számolok akkor kb. 1 hetet bír neked egy töltet. Mivel nekem 240L van,akkor ha jól számolok, 2-3 naponta kellene újra indítani. Sajnos úgy néz ki,ez nekem nem jó megoldás...:(
 
Ha jól számolok akkor kb. 1 hetet bír neked egy töltet. Mivel nekem 240L van,akkor ha jól számolok, 2-3 naponta kellene újra indítani. Sajnos úgy néz ki,ez nekem nem jó megoldás...:(

Akkora akvába semmiképpen sem...
100 liter fölötti medencénél már 1 héten belülre csökken a használati idő, ez már túl sok macera szerintem...ráadásul azért a töltetnek van anyagköltsége is.
Én egy online bioboltban találtam 5kg-os szódabikarbonát kb 2.500 Ft környékén, a citromsavat meg egy kínai boltban veszem 450Ft-ért a 0,5kg-ot. Így ha felszorzom 5kg anyagot veszek 7.000 Ft-ért, ami kb 25 töltésre elég. Szóval töltésenként 280Ft, havonta így nekem 1.000Ft-ra jön ki.
 
IMG_20200204_104617.jpg
Update.
Voltak kisebb-nagyobb változtatások. Kiszedtem, pakolgattam a növényeket. A HM előteret konkrétan felszedtem, tarthatatlan volt. Ha nem nyírtam hétvégén, akkor 2 hét után már felnőtt az akva kb 1/3-áig és nyírás után kész rémálom volt kiszedni a kis apró leveleit. Helyére az előtérbe acicularis mini került (köszönet érte @Greg Filth-nek).
A szűrő nyomóágába bekerült egy üveg diffúzor kínából:
IMG_20200129_203648.jpg
Illetve a CO2 palackok műanyag kupakjait lecseréltem erre:
IMG_20200129_210158.jpg
Kicsit jobban is néz ki, +sokkal erősebb. A műanyagot folyton túlhúztam állat módjára, el is pattantak, ezzel ez nem fordulhat elő.

Halak, amanok, csigák köszönik jól vannak. Az amanok konkrétan felváltva vagy bújkálnak, vagy petések, vagy vedlenek. Más opció nincs. Elhalálozás szerencsére nem volt egyáltalán.

IMG_20200202_201733.jpg
IMG_20200202_201652.jpg
IMG_20200202_201603.jpg
 
View attachment 86902
Update.
Voltak kisebb-nagyobb változtatások. Kiszedtem, pakolgattam a növényeket. A HM előteret konkrétan felszedtem, tarthatatlan volt. Ha nem nyírtam hétvégén, akkor 2 hét után már felnőtt az akva kb 1/3-áig és nyírás után kész rémálom volt kiszedni a kis apró leveleit. Helyére az előtérbe acicularis mini került (köszönet érte @Greg Filth-nek).
A szűrő nyomóágába bekerült egy üveg diffúzor kínából:
View attachment 86906
Illetve a CO2 palackok műanyag kupakjait lecseréltem erre:
View attachment 86908
Kicsit jobban is néz ki, +sokkal erősebb. A műanyagot folyton túlhúztam állat módjára, el is pattantak, ezzel ez nem fordulhat elő.

Halak, amanok, csigák köszönik jól vannak. Az amanok konkrétan felváltva vagy bújkálnak, vagy petések, vagy vedlenek. Más opció nincs. Elhalálozás szerencsére nem volt egyáltalán.

View attachment 86909
View attachment 86910
View attachment 86911
Üdv.
Ilyen diffúzort még nem is láttam.
 
Üdv.
Ilyen diffúzort még nem is láttam.
Én is véletlen akadtam rá Alin. Gondoltam egy próbát megér. Szépen porlaszt, de összességében nem lett hatékonyabb a beoldás, ugyanúgy 2 bubi/sec. Szerintem az a baj, hogy a lilly-n kiáramló vízből hamarabb elérik a buborékok a felszínt, még mielőtt az akva túloldalán lefelé fordulna a vízáram.
Annyi előnye mindenképp van, hogy az akván kívül van és kevesebb a buborék.
 
Újabb "apró" változtatás...bekerült egy újabb növény (Limnophila Aquatica) @Meskó -tól. Köszönet érte!
Nagyon durva milyen vastag szára van, nem sokat kellett bajlódni az ültetéssel. Lenyomtam 'aztottvan, nincs ami kirobbantsa szerintem még gyökér nélkül se. Ha gyökeret ereszt ez tuti az akváriumüvegbe is belehajt:)
Neten talált képek alapján nem is gondoltam, hogy ennyire masszív. Nagyon tetszik :)

Egy ideig most nem nyúlok hozzá, szeretném ha pár hét múlva már egybefüggő gyep lenne.
IMG_20200206_203619.jpg
IMG_20200206_202000.jpg
 
IMG_20200221_191528.jpg

A gyep egyelőre nem akar kialakulni, igaz nem is olvadt el egyetlen ültetett csomó sem. Legutóbb az üveg pucolásakor véletlen felhúztam egy kisebb csomót és elég szép gyökere lett, szóval baj nincs vele szerintem.
Hétvégén megejtek egy nagyobb vágást. A Sessiliflora és a HM bokor hetente vissza van vágva, a többieket mostanában nem bántottam. Az Aquatica is jól érzi magát, a beültetés óta szerintem kb duplázták magukat a friss szárak. Az eredeti nagy vastag tő tetején hoz egy új hajtást, ezt most eldugtam bal oldalra szívóág mellé. Ha megnő ültethető állapotba a friss hajtás, akkor a vastag tövet kiszedem, az alsóbb részei eléggé felkopaszodtak.
Zöld pontalga van itt-ott, az nem zavar, viszont az agancsalga már annál idegesítőbb. A Bacopa és a Ludwigia super red alsó-középső részein ill. a fára kötözött Anubiasokon telepszik meg, ahol szerintem nem jó az áramlás. Talán jobb oldalt a Corymbosa annyira megnőtt, hogy most már megfogja a visszafelé tartó vízáramot.
A CO2-t finomítgattam. A palackok csavaros részére tekertem teflon tömítőszalagot, illetve a tűszelep most már fixen be van állítva, hozzá se nyúlok. Az új fém kupaknál ugyanis van egy másik szelep. Ezt feltöltés után fullra kinyitottam és így állítottam be a bubi számot a "rendes" tűszeleppel. Reggel csak ezt a főcsapot nyitom, este pedig zárom - semmi pazarlás, nincs fölösleges beoldás. A nyomás hajszálra 2 bar folyamatosan, ráadásul már 10 napja így megy és még van az üveg alján citromsav, szerintem még 2-3 napot bírni fog.
Úgy terveztem nyárig fog menni ez a setup, csakhát annyi elképzelés van egy "normális" berendezésre, hogy ne csak beledobálva legyen minden. Olyan unalmas feladatok vannak a melóban, hogy inkább ide járok olvasgatni, van inspiráció bőven:D
 
Újabb növények kerültek be: Crypto Wendtii és Hygro Polysperma Rosanervig @VMihály -nak köszönhetően.
Van egy technikai gond, nem is kicsi: 3-4 napja az egyik fénycső nem akar működni (Odyssea 2x39w). A probléma az, hogy külön külön megy mindkettő. Az egyik daylight, a másik plant. Bármelyik foglalatba teszem őket működnek, de ha mindkettő benne van, akkor csak az 1. foglalatban lévő cső világít. Van egy tarcsi fénycsövem, azzal is próbáltam, ugyanez a helyzet. Tegnap kínomban vettem egy új előtétet és kicseréltem, gondoltam más baj nem lehet. Naná, hogy azzal se jó (btw az árát is tudtam volna másra költeni). Szóval jelenleg így csak félgőzzel megy a világítás. Lehet újra kéne vezetékelni, más ötletem már nincs.
 
Sajnos megdöglött egy kondi a 2 fénycső között, ezért nem megy a 2-es számú foglalatban lévő.
Konkrétan ez a hiba forrása:
IMG_20200226_173749.jpg
Nagyon remélem kapok itthon is, neten rákeresve csak íbéj és társai volt. Ráadásul full hülye vagyok hozzá, még arra is gugliznom kellett, hogy mi a funkciója ennek:confused:

Na de néhány kis életkép a vízből...bekerült pár Sakura garnéla, nem bírtam ellenállni, muszáj volt elhozni őket, olyan szép színük van:)
Megy a pózolás a Crypton:
IMG_20200229_174933.jpg
És a Bacopán is:
IMG_20200229_175133.jpg
IMG_20200229_175301.jpg
Az Aquatica pedig gyorsabban nő, mint a Sessiliflora, 2 tő is eléri lassan a felszínt:
IMG_20200229_175511.jpg
 
Sajnos megdöglött egy kondi a 2 fénycső között, ezért nem megy a 2-es számú foglalatban lévő.
Konkrétan ez a hiba forrása:
View attachment 88336
Nagyon remélem kapok itthon is, neten rákeresve csak íbéj és társai volt. Ráadásul full hülye vagyok hozzá, még arra is gugliznom kellett, hogy mi a funkciója ennek:confused:

Na de néhány kis életkép a vízből...bekerült pár Sakura garnéla, nem bírtam ellenállni, muszáj volt elhozni őket, olyan szép színük van:)
Megy a pózolás a Crypton:
View attachment 88337
És a Bacopán is:
View attachment 88338
View attachment 88339
Az Aquatica pedig gyorsabban nő, mint a Sessiliflora, 2 tő is eléri lassan a felszínt:
View attachment 88341
Szia!

Nagyon szépek a garnélák. Szép élénk pirosak. :love:
 
Back
Oldal tetejére