• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 84L Low tech - első próbálkozás

Az apróbb csigák eléggé zavaróak nekem, főleg amióta a CO2 baki miatt láttam az üveg szélén mennyi jött a felszínre. Tesztként raktam be 3db Helenát. Ezek egyelőre látható módon nem tudták ritkítani őket. Gondolom több kellene Helenából...na de mennyi? Van erre valami iránymutatás, hogy mennyi lehet a csigák száma, ők mennyire terhelik a vizet?
 
Nem kell több Helena, csak egy kis idö. A helenak sokszor a betelepitest követö elsö hetben nem is esznek, csak bujkalnak.

Holyagcsigáid vannak?
Ha nagyon sok van, akkor az annak a jele, hogy tuletetsz. Adj kevesebbet!

Egyebken a harom helena egy 84-es becsigasodott akit 2-3 honap alatt teljesen kipucol.
 
Holyagcsigáid vannak?
Ha nagyon sok van, akkor az annak a jele, hogy tuletetsz. Adj kevesebbet!


Ő lenne az, rengeteg van belőlük.
Apránként etetek, a granulátum soha nem éri el a talajt, már vízközt összekapkodják a neonok. Így 4-5 beszórással megvan, egy halnak átlagosan kb 3-4 szem granulátum jut. Fagyasztottból heti 1-2 alkalommal kapnak vizibolhát. Azt beledobom egy kis műanyag doboz meleg vízbe, hogy ne fagyosan menjen be az akiba, így könnyen szétkapják a halak. Szerintem így kizárt, hogy túletetnék, nincs felesleg a vízben.

Köszi a segítséget! :)
 
Ez azt hiszem, postakürt csiga. Az én helenaim ezeket zabaltak fel legelöször.
A helena izfoktor alapjan ez a sorrend:
1. (nagyon-nagyon finom): postakürt
2. (finom): hólyagcsiga
3. (ha nincs más, akkor ez is jo lesz): malajziai tornyoscsiga

Ha a helenadid szaporodni fognak, és el tudod kepzelni, hogy a jövöben szeretnel szep csigakat az akvariumba, akkor az sajnos nem fog müködni. A helenak azokat a csigakat is megmérkezik (és ezzel megolik), melyek sokkal nagyobbak, mint ök.
Mivel a helenak elassak magukat a talajban, ezert csak teljes talajcserevel lehet öket kiszedni. (vagy vegteleneül sok-sok-sok türelemmel).
 
Sok csigát semmiképp nem szeretnék, nem vonz a franciakonyha:ROFLMAO:

Megnyugodtam akkor, hogy csak egy kis idő kell nekik, mire lepusztítják az állományt.

Köszi még egyszer!
 
Szerintem nem postakurt. A posta meg tud noni 2-3 cmre is, viszont van egy aprocsiga fajta, ami max 3 mm-re no (Törpe tányércsiga – Gyraulus parvus).
 
Szerintem nem postakurt. A posta meg tud noni 2-3 cmre is, viszont van egy aprocsiga fajta, ami max 3 mm-re no (Törpe tányércsiga – Gyraulus parvus).
Eddig nem láttam belőlük nagyobbat, valóban ilyen 2-3 mm körüliek.
Ültetőcsipesszel is szedegettem őket párszor az üvegről és a növényekről is, de így fizikailag ritkítani őket reménytelen. Kb 30-40 db-ot szedtem ki alkalmanként.
 
Szia
Elolvastam a naplót, az elején írtad, hogy vízcserekor csapvizet is keversz bele. Ehhez annyi észrevétel, hogy a csapvized szikes, nem tennék az akvába belőle semennyit.
 
Szia
Elolvastam a naplót, az elején írtad, hogy vízcserekor csapvizet is keversz bele. Ehhez annyi észrevétel, hogy a csapvized szikes, nem tennék az akvába belőle semennyit.
Rosszul olvastad akkor, GH27 KH24 nem szikes, mert a KH nem magsabb a GHnal.
 
Vízcsere után rá szoktam mérni azért, 11/7 ill. 10/7 volt az utóbbi alkalmakkor. Neptun cseppteszttel mérem.
A csapvizet azóta se mértem külön, kíváncsiságból lehet megnézem újra.
Gondolom azért pár hét alatt a csapvíz is változhat valamennyit.
 
A hétvégén megtörtént a szűrőcsere (Eheim 2426-ot választottam).
A régi szűrőben volt 1L Substrat ill. 0,5L Seachem matrix, ezeket összeborítottam és beleraktam az új szűrőbe, valamint rápakoltam a friss gyári Substratból még 1L-t.
Tehát most úgy néz ki a dolog, hogy az alsó kosárban szivacs, a felsőben meg 2,5L biológiai. Kicsit meg kellett taposni, mert a perlon tetejére még ment a Seachem Purigen is. A perlon tetejére volt a dobozban egy műanyag rács, ezt inkább kihagytam, a kistesó 2422-ben nem volt ilyen és anélkül se volt semmi gond.
Csináltam egy nagyobb vágást a növények közt, a sessiliflora már teljesen befedte a felszínt, a HM meg az előteret, sűríteni nem kell az biztos. Zöld pont alga teljesen eltűnt, fonál egy kicsi volt vágáskor. Az agancsalga viszont nagyon durván belepte a bacopát és az anubias nana-t is. Ezeket a szűrőcsere óta naponta telibe-carbozom. Az új szűrő rendes flow-ja remélem megoldja a problémát.
A flow most már nagyon szép, féltem tőle, hogy a nagyobb szűrő a manadot össze-vissza fogja kavarni, ill. hogy a növényeket is kiszedi belőle. Mint kiderült semmi ilyen veszély nincs, szépen körbefut az áramlás anélkül, hogy rombolna. Sajnos az üveg szívócső és lilly még 12/16-os csőméretű, így azokat el kellett engednem (szűkítőt nem szeretnék). Most egyelőre egy acryl lilly-t raktam be, ami passzol a 16/22-höz. Szeretnék mindenképp egy üveg szívóágat skimmerrel, illetve egy üveg lilly-t is, de erre most nem volt már keret. CO2 szépen megy, elég jól sikerült eltalálni a diffúzor helyét a nyomóággal szembközti oldalon, pont lenyomja a bubikat az áramlás.
Fényképet később dobok fel, amikor sikerült leszedni a hátteret...egy fehér színű öntapadósat vettem az Obiban, de valami gusztustalanul néz ki - még csúnyább foltok vannak rajta, mint a régin:). Egyszerűen nem tudtam kisimítani a foltokat, ráadásul kegyetlenül ráragadt, egy élmény lesz leszedni. Megpróbálok valami sztatikus fóliát rátenni, hátha azt könnyebb szépen elsimítani.
Pótoltam a kicsinált élőlénygárdát, így most 10 db vörös neon, 11 db vörösfejű pontylazac, 5db amano és 4 db helena csiga van bent.
 
A hétvégén megtörtént a szűrőcsere (Eheim 2426-ot választottam).
A régi szűrőben volt 1L Substrat ill. 0,5L Seachem matrix, ezeket összeborítottam és beleraktam az új szűrőbe, valamint rápakoltam a friss gyári Substratból még 1L-t.
Tehát most úgy néz ki a dolog, hogy az alsó kosárban szivacs, a felsőben meg 2,5L biológiai. Kicsit meg kellett taposni, mert a perlon tetejére még ment a Seachem Purigen is. A perlon tetejére volt a dobozban egy műanyag rács, ezt inkább kihagytam, a kistesó 2422-ben nem volt ilyen és anélkül se volt semmi gond.
Csináltam egy nagyobb vágást a növények közt, a sessiliflora már teljesen befedte a felszínt, a HM meg az előteret, sűríteni nem kell az biztos. Zöld pont alga teljesen eltűnt, fonál egy kicsi volt vágáskor. Az agancsalga viszont nagyon durván belepte a bacopát és az anubias nana-t is. Ezeket a szűrőcsere óta naponta telibe-carbozom. Az új szűrő rendes flow-ja remélem megoldja a problémát.
A flow most már nagyon szép, féltem tőle, hogy a nagyobb szűrő a manadot össze-vissza fogja kavarni, ill. hogy a növényeket is kiszedi belőle. Mint kiderült semmi ilyen veszély nincs, szépen körbefut az áramlás anélkül, hogy rombolna. Sajnos az üveg szívócső és lilly még 12/16-os csőméretű, így azokat el kellett engednem (szűkítőt nem szeretnék). Most egyelőre egy acryl lilly-t raktam be, ami passzol a 16/22-höz. Szeretnék mindenképp egy üveg szívóágat skimmerrel, illetve egy üveg lilly-t is, de erre most nem volt már keret. CO2 szépen megy, elég jól sikerült eltalálni a diffúzor helyét a nyomóággal szembközti oldalon, pont lenyomja a bubikat az áramlás.
Fényképet később dobok fel, amikor sikerült leszedni a hátteret...egy fehér színű öntapadósat vettem az Obiban, de valami gusztustalanul néz ki - még csúnyább foltok vannak rajta, mint a régin:). Egyszerűen nem tudtam kisimítani a foltokat, ráadásul kegyetlenül ráragadt, egy élmény lesz leszedni. Megpróbálok valami sztatikus fóliát rátenni, hátha azt könnyebb szépen elsimítani.
Pótoltam a kicsinált élőlénygárdát, így most 10 db vörös neon, 11 db vörösfejű pontylazac, 5db amano és 4 db helena csiga van bent.
Lehet kapni ragasztooldot, amirol pl befottwa uvegek cimkeit seperc alatt le lehet szedni.

Neha megoldas lehet tisztitobenzin, vagy koromlakklemoso... Vagy egyszeruen olaj.
 
Lehet kapni ragasztooldot, amirol pl befottwa uvegek cimkeit seperc alatt le lehet szedni.

Neha megoldas lehet tisztitobenzin, vagy koromlakklemoso... Vagy egyszeruen olaj.

Valami ilyesmi a terv, csak az a baj, hogy nagyon kevés helyem van ott matatni, kb 10 centire van a fal. Majd akrobatikázok :)
 
Valami ilyesmi a terv, csak az a baj, hogy nagyon kevés helyem van ott matatni, kb 10 centire van a fal. Majd akrobatikázok :)
Aah ugy lehetetlen. Foleg nem fogsz tudni ujat szepen felragasztani. Ezt a magam boren tapasztaltam.
A kovetkezo nagyobb vizcserekor ha konnyebb az akvarium esetleg el tudod huzni, hogy tobb helyed legyen.
 
Csináltam új csapvíz tesztet GH/KH-ra.
Most 27/19. Szóval a kh most alacsonyabb, mint az első mérésemkor. Vagy akkor mértem sz@rul, vagy ennyit változott...helyileg Újpest.
Neptun cseppteszt mennyire pontos egyébként?
 
Nagyjabol.. nekem ugyan arra a jbl cseppteszt magasabb erteket mutatott. Nem sokkal.
Köszi.
Végülis nincs nagy jelentősége, vízcserénél pár litert hozzáengedek az RO vízhez és kész. Az RO vizet mindig a vízcsere napján engedem ki, így nincs ideje felvenni a szobahőmérsékletet, úgyhogy a meleg csapvíz pont jól jön:cool:
 
Back
Oldal tetejére