• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 73,5x50x50 -es, 180L low tech

Nah vízzel ugyan tele van az akvárium, bár komplikációk léptek fel. Egyelőre nem működik az egyik világításvezérlés csatorna, illetve a vezérlővel is gondok vannak, nagy valószínűséggel az 5V-os feszültségstabilizáló résszel.
Illetve a szűrő csövezésébe szerelt szerkezet is ereszt, ami azért furcsa, mert ugyan nyomás alatt nem teszteltem, de nyitott véggel nem volt probléma. Arra tudok gondolni, hogy ezek szerint az esőztető visszafogja a szűrőt.
Mindenesetre csatoltam a képeket, egyelőre csak telefonos fotók vannak.

A végleges növénylista:
1x Eleocharis acicularis mini (zselés)
1x Alternanthera reineckii Mini (zselés)
3x Marsilea hirsuta (zselés)
1x Cryptocoryne wendtii Green
1x Cryptocoryne wendtii Brown
1x Hygrophila difformis, köteg
1x Ludwigia repens 'Rubin'
1x Ludwigia palustris Super red
1x Bacopa caroliniana MP (Előrecsomagolt, mini)
2x Egeria densa, köteg
4x Rotala sp. Green
1x Ceratopteris thalictroides
1x Microsorum pteropus 'Narrow'
4x Anubias nana bonsai
1x Anubias sp. 'Petite'
4x Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf' (zselés)
1x Bucephalandra "Mini Red", köteg
2x Riccardia chamedryfolia (graeffei) moha (zselés)

A szűrő végül egy OASE Biomaster 850 Thermo lett.
 

Attachments

  • IMG_20211019_124100535_HDR.jpg
    IMG_20211019_124100535_HDR.jpg
    233.3 KB · Megtekintések: 100
  • IMG_20211019_142413526_HDR.jpg
    IMG_20211019_142413526_HDR.jpg
    216.3 KB · Megtekintések: 61
  • IMG_20211019_143917440_HDR.jpg
    IMG_20211019_143917440_HDR.jpg
    411.7 KB · Megtekintések: 62
  • IMG_20211019_162423199.jpg
    IMG_20211019_162423199.jpg
    333.9 KB · Megtekintések: 73
  • IMG_20211019_204709409_HDR.jpg
    IMG_20211019_204709409_HDR.jpg
    374.5 KB · Megtekintések: 83
  • IMG_20211019_204721859.jpg
    IMG_20211019_204721859.jpg
    354.1 KB · Megtekintések: 80
  • IMG_20211019_205416271_HDR.jpg
    IMG_20211019_205416271_HDR.jpg
    371 KB · Megtekintések: 77
  • IMG_20211019_205423966.jpg
    IMG_20211019_205423966.jpg
    293.5 KB · Megtekintések: 101
Ha így felpörögnek az események, akkor jöhet a lassan a halválasztás megint :) kiválasztottad már őket?
Még mindig ugyan ott járok, neon vs. amanda lazac+kubotai törberazbóra. Mindig amikor a GA-ba megyek, megnézem azt a két akváriumot, amikben ezek a halak vannak, és mindig az tetszik, amelyik előtt állok éppen. :D

Valószínű, hogy fojt rajta valamennyit, de csodálkozom, hogy ez gondot jelent.
Igazából így utólag teljesen érthetetlen, hogy amikor a hálózati víznyomással kalibráltam az átfolyásmérőt, akkor csak úgy teszteltem, hogy a vége nyitott volt. De mondom a szűrő is ugyan így fog viselkedni.
Ettől függetlenül meg kellett volna nézzem úgy is, hogy ledugózom a "kimenetét". Sose voltam jó abban, hogy elsőre eltaláljam a szükséges teflonszalag mennyiséget. :D
 
Nah vízzel ugyan tele van az akvárium, bár komplikációk léptek fel. Egyelőre nem működik az egyik világításvezérlés csatorna, illetve a vezérlővel is gondok vannak, nagy valószínűséggel az 5V-os feszültségstabilizáló résszel.
Illetve a szűrő csövezésébe szerelt szerkezet is ereszt, ami azért furcsa, mert ugyan nyomás alatt nem teszteltem, de nyitott véggel nem volt probléma. Arra tudok gondolni, hogy ezek szerint az esőztető visszafogja a szűrőt.
Mindenesetre csatoltam a képeket, egyelőre csak telefonos fotók vannak.

A végleges növénylista:
1x Eleocharis acicularis mini (zselés)
1x Alternanthera reineckii Mini (zselés)
3x Marsilea hirsuta (zselés)
1x Cryptocoryne wendtii Green
1x Cryptocoryne wendtii Brown
1x Hygrophila difformis, köteg
1x Ludwigia repens 'Rubin'
1x Ludwigia palustris Super red
1x Bacopa caroliniana MP (Előrecsomagolt, mini)
2x Egeria densa, köteg
4x Rotala sp. Green
1x Ceratopteris thalictroides
1x Microsorum pteropus 'Narrow'
4x Anubias nana bonsai
1x Anubias sp. 'Petite'
4x Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf' (zselés)
1x Bucephalandra "Mini Red", köteg
2x Riccardia chamedryfolia (graeffei) moha (zselés)

A szűrő végül egy OASE Biomaster 850 Thermo lett.
Hát nem tudom.... az az esőztető nem lesz hosszútávon jó megoldás. Ráadásul feljebb vinném a víz felszínéhezhez és a lyukakat 35 fokba felfelé fordítanám, hogy mozgassa a felszínt.
 
Hát nem tudom.... az az esőztető nem lesz hosszútávon jó megoldás. Ráadásul feljebb vinném a víz felszínéhezhez és a lyukakat 35 fokba felfelé fordítanám, hogy mozgassa a felszínt.
Valóban elég alacsony, én is meglepődtem, de az Oase ennyit tud, nem tudom feljebb rakni. Hosszútávon majd akarok venni egy akril szettet, csak így oldalt nem lehet cső, és tető van, egy fokkal bonyolultabb a megoldás.
Egyébként látszik a kis apró bubikon, hogy az áramlás jónak tűnik. Fodrozódik rendesen a vízfelszín, végigmennek a bubik a túlsó oldalfalig, és ott leviszi őket az áramlat a talajig.
 
Ma teszteltem a vizet vízcsere előtt:
pH: 6,5
GH: 7, KH: 0 (legalábbis a neptun cseppteszt nem tudta kimutatni), TDS: 108
NO3, PO4: 0
NH3: <0.02 (Seachem Alert)
Az baj, hogy a nitrát még mindig nulla? Jelenleg Profito, Fosfo, EasyCarbo a tápozás. Arra gondoltam, hogy amíg nincsen tele hallal, addig lehet hogy nem működőképes az a dolog, hogy nem nagyon kell makró a halak miatt, nem? Lehet hogy az elején kéne adjak azt is a Fosfo helyett?

Illetve amit észrevettem, hogy vízcsere után elég opális a víz, ez normális? Már az első feltöltés után rögtön ilyen volt. Kicsit tisztul egy nap alatt, de olyan mintha nem lenne elég ideje kitisztulni.

Töltöttem fel egy rendes fotót is, ami nem telefonos.
 

Attachments

  • IMG_4735.jpg
    IMG_4735.jpg
    428.2 KB · Megtekintések: 78
Ma teszteltem a vizet vízcsere előtt:
pH: 6,5
GH: 7, KH: 0 (legalábbis a neptun cseppteszt nem tudta kimutatni), TDS: 108
NO3, PO4: 0
NH3: <0.02 (Seachem Alert)
Az baj, hogy a nitrát még mindig nulla? Jelenleg Profito, Fosfo, EasyCarbo a tápozás. Arra gondoltam, hogy amíg nincsen tele hallal, addig lehet hogy nem működőképes az a dolog, hogy nem nagyon kell makró a halak miatt, nem? Lehet hogy az elején kéne adjak azt is a Fosfo helyett?

Illetve amit észrevettem, hogy vízcsere után elég opális a víz, ez normális? Már az első feltöltés után rögtön ilyen volt. Kicsit tisztul egy nap alatt, de olyan mintha nem lenne elég ideje kitisztulni.

Töltöttem fel egy rendes fotót is, ami nem telefonos.
A keménység az kevés, sózd fel minimum 120-ra. Az is érdekes, hogy nincs kh. Azt a sc ammónia tesztet, meg dobd ki, nem ér semmit... 3nap alatt nem tudom elhinni, hogy nincs ammónia. A nitrát emelkedni fog az elhulló levelektől. Azt most nem tudom, hogy van e táptalajod, ha van akkor Gh+-al sózz, ha nincs akkor Gh/Kh+ használj. És nem árt egy No2 teszt sem...
 
Illetve amit észrevettem, hogy vízcsere után elég opális a víz, ez normális? Már az első feltöltés után rögtön ilyen volt. Kicsit tisztul egy nap alatt, de olyan mintha nem lenne elég ideje kitisztulni.

Előfordul. Zavaró, de nem nagyon tudsz csinálni semmit. Bacik lehetnek, akik "keresik a helyüket". Ahogy stabilizálódik a szűrésed az első hetekben, az opálosság is csökken, illetve teljesen meg is fog szűnni. Idő kérdése csupán, de akvánként más lehet ennek az ideje. Ne aggódj miatta. A vízcserék nem segítenek rajta, mert a bacik újra és újra benépesítik a friss vizet is.
 
GH: 7, KH: 0 (legalábbis a neptun cseppteszt nem tudta kimutatni), TDS: 108
Nekem is kinullázta eleinte a Tropica talaj. Az amazonia nem tudom csinál-e ilyet, de arra tippelek, hogy igen.
Az baj, hogy a nitrát még mindig nulla? Jelenleg Profito, Fosfo, EasyCarbo a tápozás. Arra gondoltam, hogy amíg nincsen tele hallal, addig lehet hogy nem működőképes az a dolog, hogy nem nagyon kell makró a halak miatt, nem? Lehet hogy az elején kéne adjak azt is a Fosfo helyett?
Valószínűleg igazad lesz, kell nitrát is. Szokták etetni az akváriumot száraztáppal is. Ezen a téren sem vagyok biztos benne, mi az elfogadott eljárás.
 
Azt most nem tudom, hogy van e táptalajod, ha van akkor Gh+-al sózz, ha nincs akkor Gh/Kh+ használj. És nem árt egy No2 teszt sem...
Tropica táptalaj, és Amazonia2 általános talaj van.
Lehet veszek majd NO2 meg NH4 teszteket is, most hogy rájöttem, hogy elég az utántöltő, annyira nem drágák. :)
Előfordul. Zavaró, de nem nagyon tudsz csinálni semmit. Bacik lehetnek, akik "keresik a helyüket". Ahogy stabilizálódik a szűrésed az első hetekben, az opálosság is csökken, illetve teljesen meg is fog szűnni. Idő kérdése csupán, de akvánként más lehet ennek az ideje. Ne aggódj miatta. A vízcserék nem segítenek rajta, mert a bacik újra és újra benépesítik a friss vizet is.
Ha normális akkor jó, annyira nem zavaró. Csak nem tudom, hogy azért ilyen-e mert ez mindig ilyen, vagy azért mert valamit rosszul csinálok.
Valószínűleg igazad lesz, kell nitrát is. Szokták etetni az akváriumot száraztáppal is. Ezen a téren sem vagyok biztos benne, mi az elfogadott eljárás.
Lehet hogy veszek akkor az első hónapra egy Green Aqua Macro a Fosfo helyett, hogy legyenek macro elemek, ameddig nem adják a halak.
Nekem is kinullázta eleinte a Tropica talaj. Az amazonia nem tudom csinál-e ilyet, de arra tippelek, hogy igen.
Igen. Az Amazonia "lágyítja" a vizet. Majd idővel telítődik és elveszíti ezt a tulajdonságát.
Igen, azt tudom, hogy a foszfátot elnyeli az elején, csak azt nem tudom, hogy így hogy nincsen nitrát, mennyi legyen a foszfát. Mert ha a nitrát 0, akkor nem tudok 10:1-es arányt csinálni belőle. :)
 
Igen, azt tudom, hogy a foszfátot elnyeli az elején, csak azt nem tudom, hogy így hogy nincsen nitrát, mennyi legyen a foszfát. Mert ha a nitrát 0, akkor nem tudok 10:1-es arányt csinálni belőle.
A növények az ammóniát(nh4) is felveszik. Az elején biztos nincs nitrát addig, amíg a szűrő nem állt be. Cserébe ammónia többlet az van. Vagy elkezdesz az elejétől tápozni makróval, foszfát kiegészítéssel, vagy elengeded, és 2 héttel később kezdesz mérni. Ekkor már nem lesz valószínűleg szükség a NH4 tesztre. A gazok az elején úgyis a tartalékaikból indulnak meg. Nem az elejétől adott táp kezdi őket húzni. Ráadásul az elején muszáj sűrűn vizet cserélni aktív talajnál, úgy meg csak pocsékba megy a táp... 😉
 
Pár új kép. Annyi változott, hogy bal oldalról egy Microsorum Narrow-t átraktam jobb oldalra, mert bal oldalt annyi növény van, hogy ott elveszett. A cryptok olvadnak, a víz még opálos, már különbség nem nagyon van.
Olvastam, hogy a crypto-k ígyis úgyis elolvadnak, nincs mit ellene tenni. Érdemes lehet lemetszeni előre az egészet? Most csak a már olvadni kezdett leveleket vágtam le, de van ahol végig a szára is elolvadt. Le kellett volna vágni az egészet a gyökerek felett kicsivel?
 

Attachments

  • IMG_4738.jpg
    IMG_4738.jpg
    397.8 KB · Megtekintések: 48
  • IMG_4743.jpg
    IMG_4743.jpg
    457.7 KB · Megtekintések: 41
  • IMG_4745.jpg
    IMG_4745.jpg
    445.4 KB · Megtekintések: 34
  • IMG_4746.jpg
    IMG_4746.jpg
    293.2 KB · Megtekintések: 40
Elkészült a világítás vezérlés kódja is, csatoltam egy képet, hogy miket tud: estére holdfény, majd átmenet a napfelkeltébe, ott egy napfelkelte program, onnan átmenet egy alacsony világítású szakaszba, onnan a teljes fénybe, majd naplemente, és újból holdfény.
A felhasználói felületen 5 paramétert lehet változtatgatni, a világítás kezdetét, az alacsony és a teljes fény szakasznak a hosszát, és a százalékos értékét a két módnak. Ez az alacsony világítású szakasz opcionális, most épp nullára van véve.
A többi program hossza fix, de a kódból azok is egyszerűen átírhatók, és ehhez tartozik egy 156 soros kód, ami percenként kiszámolja, hogy épp melyik szakasz melyik pontján járunk, és hogy mennyinek kell lennie éppen az 5 féle ledszalag értékének (természetes fehér, hideg fehér és RGB).
 

Attachments

  • vilagitas.jpg
    vilagitas.jpg
    12.3 KB · Megtekintések: 40
  • vilagitas2.jpg
    vilagitas2.jpg
    37.8 KB · Megtekintések: 40
Egyébként a szűrő beszívócsonkja milyen pozícióban lenne optimális, ebben a scape-ben? Toljam le a homokos talaj közelébe amennyire csak lehet, vagy inkább fentebb legyen, jobban egy vonalban a talaj felső részével?
 
Back
Oldal tetejére