• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 73,5x50x50 -es, 180L low tech

A fentiek miatt nem jó a Green Aqua Micro + Kálium-Foszfát. A Profito több káliumot tartalmaz, az tudja fedezni a teljes igényt. Ha meg elvették a kedved a Profitotól akkor kezdj inkább a többek által preferált GA mic+mac tápokkal + Foszfát (szerintem mindegy melyik a kettő közül).
Nem vették el, nekem továbbra is szimpatikus azok alapján amiket olvastam róla itt. Mondjuk sokat nem használják, mert azért nem a lowtech sok halas akváriumok vannak itt túlsúlyban. :)

De akkor hogy egy rendszer legyen, szerintem kezdésnek maradok egy 250ml-es Profito+Carbo+Fosfo kombónál. Potassium akkor nem kell, kálium van elég a Profito-ban?

Szinte mindenki használja mert nem kerül sokba és valóban segít, de anélkül is van élet.
Pont ezért írtam fel én is a listára :)

És kérlek kezeld az én hozzászólásaimat inkább elméleti tudásként. gyakorlatban még nincs annyi tudásom mint itt a többieknek. Csak leírom kicsit részletesebben a dolgokat mert segíteni szeretnék, hogy kevesebbet szívj mint én :D
Egyébként a te lowtech naplódat is néztem, hogy milyen jót is ki lehet hozni ebből az irányvonalból. ;)
 
Rákerestem a Profito szóra itt a fórumban, és találtam két jó naplót is, az nagyon hasznos volt, főleg a foszfát adagolás/teszteléssel kapcsolatban.
Kezdek végre egyre tisztábban látni a tápozással kapcsolatban. :)
Már csak azt sajnálom hogy több pénz fog elmenni tesztekre mint tápra :D
 
Már csak azt sajnálom hogy több pénz fog elmenni tesztekre mint tápra :D
Csak az elején...
Pl. EI (Estimative Index) tápozással, amire a Green Aqua Macro-micro is épül egy idő után nem kell ám mindig méregetni. A rendszer lényege, hogy semmilyen tápanyagból ne legyen hiány. Gyakran hetekig-hónapokig megy minden gond nélkül az akva. Aztán ha valami megváltozik, akkor tapasztalat útján meglátod mi nem stimmel - növények színe, növekedése, hiánytünetek, bizonyos alga megjelenése...stb. Aztán ha végképp nem tudod az okot vagy nem jön helyre a dolog, akkor jön a teszt, mérések.

Lehet már találkoztál velük, de mivel kifejezetten társas akváriumot szeretnél, szerintem érdemes rákeresni Bíró József vagy Nagy Viktor akvablogjára is jútúbon, különösen a tápozásos vidikre. Rendkívül sok hasznos infot mondanak és több éves-évtizedes tapasztalatot adnak át érthető nyelven. Csakhogy újabb hosszú órákat tölts el ezzel;)
 
Lehet már találkoztál velük, de mivel kifejezetten társas akváriumot szeretnél, szerintem érdemes rákeresni Bíró József vagy Nagy Viktor akvablogjára is jútúbon, különösen a tápozásos vidikre. Rendkívül sok hasznos infot mondanak és több éves-évtizedes tapasztalatot adnak át érthető nyelven. Csakhogy újabb hosszú órákat tölts el ezzel;)
Nem még, de akkor el lesz a következő ha elfogynak a jelenleg megnyitott tab-ok a fórumról :D
 
Valóban. Én is csapvízzel indultam, de beláttam, a pesti csapvíz nem valami lágy...
pedig a pesti csapvíz elvileg istenes még :D de a tervezett növényeknek megteszi szerintem. Olyan színeket nem fogunk látni mint nálad persze :)

pH > 7,5
GH 26, KH 14
Én GH 23, KH 11, PH 7,5 körül szoktam mérni, nem sokkal jobb. Az aktív talaj egy jódarabig drasztikusan leviszi a keménységet és a PH-t is. Azt nem tudom meddig tart ez a hatás, gyanítom nem évekig...
 
Igazából az RO-tól is akkor "ment el a kedvem", amikor elkezdtem nézegetni, hogy mit lehetne ebből kihozni, és elszálltak az árak. :)
Összeírtam egy 2x100GPD-s rendszert tartállyal, hogy ne nagyon kelljen vödrözni, plusz magamnak is jobban tudjam indokolni, hogy ez jó lesz, így csaptelep meg visszasózó a fogyasztáshoz, stb.
Nyomásfokozó nélkül még éppen megállt 100 alatt, de mivel csak 3,5 bar a nyomás az sem ártana, úgy meg már jóval 100 fölött lenne.
 
Igazából az RO-tól is akkor "ment el a kedvem", amikor elkezdtem nézegetni, hogy mit lehetne ebből kihozni, és elszálltak az árak. :)
Összeírtam egy 2x100GPD-s rendszert tartállyal, hogy ne nagyon kelljen vödrözni, plusz magamnak is jobban tudjam indokolni, hogy ez jó lesz, így csaptelep meg visszasózó a fogyasztáshoz, stb.
Nyomásfokozó nélkül még éppen megállt 100 alatt, de mivel csak 3,5 bar a nyomás az sem ártana, úgy meg már jóval 100 fölött lenne.
Nem tudom miért nem elég a 190l/napos (50 GPD) vízlágyító? A heti 50%-os 90l vízcserével simán elég és 35K. Először én is nagyobba gondolkodtam aztán rájöttem, hogy tök felesleges pénzkidobás lenne.
 
Igazából az RO-tól is akkor "ment el a kedvem", amikor elkezdtem nézegetni, hogy mit lehetne ebből kihozni, és elszálltak az árak. :)
Összeírtam egy 2x100GPD-s rendszert tartállyal, hogy ne nagyon kelljen vödrözni, plusz magamnak is jobban tudjam indokolni, hogy ez jó lesz, így csaptelep meg visszasózó a fogyasztáshoz, stb.
Nyomásfokozó nélkül még éppen megállt 100 alatt, de mivel csak 3,5 bar a nyomás az sem ártana, úgy meg már jóval 100 fölött lenne.
Az komoly...én 20K-ból vettem RO szűrőt. Van két 25l-es kannám, Gh/Kh+ sóm, és ennyi...
 
Lehet hogy végletekben gondolkozok, de úgy gondoltam hogy ha már van RO, akkor használjam ki minden előnyét.
  • Legyen nagyobb teljesítményű, hogy ne kelljen annyit várni a vízre, 46 nm-es panelben nem nagyon tudok sok vizet tárolni, meg előre legyártani
  • Legyen hozzá tartály (20L) egyrészt a "konyhai" igényekhez,
    • másrészt az időszakos feltöltéshez csak elviszek egy RO csövet az akváig, megnyitok egy csapot és rögtön visszatöltöm az elpárolgott vizet
    • harmadrészt a vízcserénél rögtön kész is van 20L
Bár az tény, hogy a 2x100GPD se olyan gyors, hogy rögtön kész lenne vele a víz, akkor meg már így is úgy is vödrözni kell. A 70L ideális körülményeknél lenne 2,3 óra.
Mondjuk ha csak 30%-ot cserélek, az már kicsivel több mint egy óra alatt megvan.

Nagyságrendileg amúgy a 100GPD megvan 35k-ból, a 2x100 GPD az 45k, 20L tartály az 20k, a konyhai rész (csap, visszasózó, inline aktív szén, konzolok) az 12k (persze ezt már nyilván csalás az akvárium költségvetéséhez írni :D ), a maradék meg mindenféle idom, meg cső, meg egyéb kacatok. Nem vészes egyik se, csak sok kicsi sokra megy.
 
Igazából az RO-tól is akkor "ment el a kedvem", amikor elkezdtem nézegetni, hogy mit lehetne ebből kihozni, és elszálltak az árak. :)
Összeírtam egy 2x100GPD-s rendszert tartállyal, hogy ne nagyon kelljen vödrözni, plusz magamnak is jobban tudjam indokolni, hogy ez jó lesz, így csaptelep meg visszasózó a fogyasztáshoz, stb.
Nyomásfokozó nélkül még éppen megállt 100 alatt, de mivel csak 3,5 bar a nyomás az sem ártana, úgy meg már jóval 100 fölött lenne.
Nem akarlak lebeszélni, de biztosan 180 literes akvát akarsz?
Minél nagyobb az akva mindenből nagyobb, több, erősebb kell...
A vízkövet sem üdítő ám vakarni az akváról.
Opti esetén sajnálni is fogod...
 
Nem akarlak lebeszélni, de biztosan 180 literes akvát akarsz?
Igen. :)
Ha most veszek egy opti akváriumot, jópár évig biztosan nem fogok újat venni, szóval a lehető legnagyobbat akarom most megvenni amit az adott hely megenged, és ehhez igazítok mindent, úgy hogy lehetőleg később ne kelljen semmit se cserélni, maximum bővíteni.
Alapvetően az RO is tök jól bővíthető, plusz membránnal is akár, vagy membrán cseréléskor alapból nagyobb membránnal.
 
Megrendeltem azóta mindent a világításhoz és a vezérléshez is (kivéve a dózispumpákat), szóval halad a projekt :)
Már csak a bútort kell véglegesíteni, és megrendelni. Na meg aztán majd összerakni :D

Úgy néz ki az RO-ról is meggyőztem magam, hogy legyen az is, végülis a fürdőszobában sem tetszik ami történik ami a vízkövet illeti, illetve biztos tarthatok bármilyen halat is, nem lesz bajuk. Gondolom a növények is jobban fogják élvezni.
 
Megrendeltem azóta mindent a világításhoz és a vezérléshez is (kivéve a dózispumpákat), szóval halad a projekt :)
Már csak a bútort kell véglegesíteni, és megrendelni. Na meg aztán majd összerakni :D

Úgy néz ki az RO-ról is meggyőztem magam, hogy legyen az is, végülis a fürdőszobában sem tetszik ami történik ami a vízkövet illeti, illetve biztos tarthatok bármilyen halat is, nem lesz bajuk. Gondolom a növények is jobban fogják élvezni.
Tehát mindent összegezve, Low-tech akva, High-tech árban. 😁
 
Tehát mindent összegezve, Low-tech akva, High-tech árban. 😁
Hát tulajdonképpen igen, bár ami nem feltétlen szükséges low-techre (illetve kevesebb is elég lenne belőle), az a szűrés és a világítás (meg esetleg az opti akva, bár ez véleményes).
A többi dolgot ugyan úgy meg kéne venni low-techre is. Talán van még 1-2 dolog ami az én kényelmemet szolgálja, de nem attól lesz high-tech egy akva szerintem, hogy van hozzá tpáadagoló pl. :)
 
Back
Oldal tetejére