• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 73,5x50x50 -es, 180L low tech

denes44

Főkertész
Na voltam ma a Green Aqua-ban is szétnézni, meg kicsit informálódni.
Úgy mentem oda, hogy azt hittem hogy már tudom mit akarok, de rögtön elbizonytalanodtam az ottani akvák látványától. :)
Végül maradtam abban magammal, hogy maradok a low-tech vonalnál, úgy hogy később gond nélkül tudjak továbblépni ha szükségét érezném.
Tehát ami eddig nagyjából fix:
  • 73,5x50x50 -es, 180L-es Opti-White akvárium
  • Szűrés: Tetra EX1200+ tele Matrix-al + Seachem Purigen (de még az OASE Biomaster 600-at sem vetettem el)
  • Dekor: Vasfa és Dark Seiryu/Frodo/Manten kő
  • Seachem Prime vízkezelő a csapvízhez, indításhoz Stability és Pristine
Az aljzattal egyelőre még tanácstalan vagyok, a boltban a Manado-ról lebeszéltek, az Amazonia árát meg low-techbe sokkallom.
A tápozást sem tudom még hogy mit hogyan kellene, mondjuk növényből sem választottam még ki hogy mi legyen.

Eddig úgy gondoltam, hogy neonhalas akváriumot szeretnék, de most más halak is nagyon megtetszettek, a paludáriumban a Ember tetra (Hyphessobrycon amandae) + Rasbora (Microdevario kubotai) kombó nagyon szép.

Ha már ott voltam, vettem egy csíktesztet, hogy legalább nagyjából tudjam mit tud a csapvizem, ezeket mértem:
  • CL2: 0-0.8 ppm
  • PH: 7.6
  • NO3: 10-15 ppm
  • NO2: 0 ppm
  • GH: 14<GH<21 (250<GH<375 ppm)
  • KH: 10, de ha sokáig hagytam, akkor inkább már 15
Csatoltam pár képet, hogyan is nézne ki az akvárium, illetve hol lenne a lakásban. A hátulja a falnál van, olyan széles lesz az akvárium mint a fal, három oldalról látható, de szemből, illetve jobb oldalról van a fő iránya, mert arra van a kanapé és az étkező.

Ami a scape-et illeti, ez lenne a kiindulási alap:
Ez nálam úgy nézne ki, hogy az "alsó" sor kő lenne csak, hasonló elrendezésben, hogy elől és jobb oldalt meglegyen ez a dekorhomokos rész. A köves kiemelést én már nem emelném tovább, hogy a bal oldalról is szemlélhető legyen az akvárium. Erre az emelt részre szeretnék még egy vasfa dekorációt, ami kinyúlik majd jobbra a kövek/homok fölé.
 

Attachments

  • 13.jpg
    13.jpg
    133.1 KB · Megtekintések: 51
Utoljára módosított:
Na voltam ma a Green Aqua-ban is szétnézni, meg kicsit informálódni.
Úgy mentem oda, hogy azt hittem hogy már tudom mit akarok, de rögtön elbizonytalanodtam az ottani akvák látványától. :)
Végül maradtam abban magammal, hogy maradok a low-tech vonalnál, úgy hogy később gond nélkül tudjak továbblépni ha szükségét érezném.
Tehát ami eddig nagyjából fix:
  • 73,5x50x50 -es, 180L-es Opti-White akvárium
  • Szűrés: Tetra EX1200+ tele Matrix-al + Seachem Purigen (de még az OASE Biomaster 600-at sem vetettem el)
  • Dekor: Vasfa és Dark Seiryu/Frodo/Manten kő
  • Seachem Prime vízkezelő a csapvízhez, indításhoz Stability és Pristine
Az aljzattal egyelőre még tanácstalan vagyok, a boltban a Manado-ról lebeszéltek, az Amazonia árát meg low-techbe sokkallom.
A tápozást sem tudom még hogy mit hogyan kellene, mondjuk növényből sem választottam még ki hogy mi legyne.

Eddig úgy gondoltam, hogy neonhalas akváriumot szeretnék, de most más halak is nagyon megtetszettek, a paludáriumban a Ember tetra (Hyphessobrycon amandae) + Rasbora (Microdevario kubotai) kombó nagyon szép.

Ha már ott voltam, vettem egy csíktesztet, hogy legalább nagyjából tudjam mit tud a csapvizem, ezeket mértem:
  • CL2: 0-0.8 ppm
  • PH: 7.6
  • NO3: 10-15 ppm
  • NO2: 0 ppm
  • GH: 14<GH<21 (250<GH<375 ppm)
  • KH: 10, de ha sokáig hagytam, akkor inkább már 15
Ezzel már szerintetek érdemes naplót nyitni? Még azért egy jó pár hétig nem nagyon lesz ebből semmi haladós/mutatós dolog.
Na máshová már válaszoltam :D
 
Az amazonia...ha egyszer úgy döntrsz, hogy nem elég a low tech, akkor nehéz lesz talajt cserélni, csak bontással fogod tudni megoldani. Ha amazoniat raksz, akkor egyből ok lesz az upgrade.
Szerintem ne sajnald rá azt a pénzt. Hidd el megéri :)
Ami az átállást illeti, a közeljövőben alapvetően nem tervezem. Nagyon sok szép low-tech akit láttam itt a fórumon, amire én ugyan úgy, de legalább hasonlóan tátottam a számat, mint ma a GA-s akvákra. Szóval egyelőre én úgy gondolom hogy megfelel ez a szint nekem, ha esetleg később high-techet csinálnék, az úgy gondolom hogy pár év múlva egy új scape-el tenném.
 
Jól látom amúgy, hogy a fenti GA-s scape-ben Frodo kő van használva?
Nekem a boltban a Dark Seiryu kő tetszett a legjobban, de nem tudom hogy a kemény csapvízhez melyik lenne a legideálisabb.
 
Jól látom amúgy, hogy a fenti GA-s scape-ben Frodo kő van használva?
Nekem a boltban a Dark Seiryu kő tetszett a legjobban, de nem tudom hogy a kemény csapvízhez melyik lenne a legideálisabb.
Szia
Jól látod.
Jobban járnál a Frodóval, mert nem (vagy csak minimális mértékben) keményíti a vizet, ami a Seiryuról (és Mantenről) egyáltalán nem mondható el. Kemény csapvízzel, ilyen mennyiségű kővel sok szívásnak néznél elébe.
Az aljzattal egyelőre még tanácstalan vagyok, a boltban a Manado-ról lebeszéltek, az Amazonia árát meg low-techbe sokkallom.
Nem csak a talaj "aktív" mivolta miatt jobb választás az Amazónia, hanem mert jobban lehet halmozni/púpozni, kevésbé törik szét és könnyebb bele ültetni is. Illetve vastartama is van, a homokra kiszóródott szemeket akár mágnessel is össze lehet szedni :) Na meg hát a referencia akváriumban alig van talaj :) Egy zsák mindenre is elég lenne hasonló építménynél, kár lenne szivatni magadat a Manadóval...
Én a Tropica talaját tudom ajánlani, asszem az valamivel kevesebb mannát is tartalmaz mint az Amazónia.
 
Még egy dolog:
Sajnálom hogy az 50-es magasságról nem sikerült lebeszélnünk, lehet meg fogod bánni. Az 50-es mélységet úgyszintén. Nem fog annyit hozzáadni a látványhoz a többletmélység, mint amennyivel megnöveli a szükséges dekor mennyiségét, szűrendő víz mennyiségét stb. (És amennyivel nagyobbat kell majd miatta kerülni a konyhába menet :D ) Arról nem is beszélve, hogy 73 szélességben - ahhoz hogy homokos jobboldal is legyen az akváriumban - nagyon meredeken és tömören kell majd építkezned, hogy elérd az üveg tetejét. De lelked rajta, kiváncsian várom a fejleményeket.
 
Sajnálom hogy az 50-es magasságról nem sikerült lebeszélnünk, lehet meg fogod bánni.
Ami a lakásban közlekedést illeti, polcokból és kartondobozból már lemodelleztem az akvárium méretét, hogy mekkora helyet foglal el, és arra jutottam, hogy +/- 5 centi nem számít különösebben. Én meg józan paraszti ésszel arra jutottam, hogy ha egy kicsit nagyobb az akvárium, akkor az csak jó.
Azon kívül hogy több dekor/növény kell bele és emiatt drágább, lenne más hátránya is? Nagyon emelni nem szeretném a síkot az alsó kis kő-pódiumon kívül, nem akarom hogy a bal üvegnél túl magasan legyen a talaj.

Jobban járnál a Frodóval, mert nem (vagy csak minimális mértékben) keményíti a vizet, ami a Seiryuról (és Mantenről) egyáltalán nem mondható el. Kemény csapvízzel, ilyen mennyiségű kővel sok szívásnak néznél elébe.
A Frodo is tök jó, akkor az lesz. :)
 
Összeraktam egy növény kiosztást az elképzelésem, és a mai személyes mustra alapján, de ez még nagy fekete folt nekem, így nagyon számítanék a véleményekre, észrevételekre.
(Az első kép az elölnézet, ott csak egy része van jelölve a növényeknek, a második kép a felülnézet.)
 

Attachments

  • myscape_front.jpg
    myscape_front.jpg
    40.1 KB · Megtekintések: 51
  • myscape_felul.jpg
    myscape_felul.jpg
    74.7 KB · Megtekintések: 48
Az aljzattal egyelőre még tanácstalan vagyok, a boltban a Manado-ról lebeszéltek, az Amazonia árát meg low-techbe sokkallom
Manadot használok. Nem olyan rossz, de kezdésnek nem biztos, hogy ez lenne neked a jó. Nagyon kell vele trükközni, hogy ne follyon le a domb állandóan. Ha sima holland stílusút indítanál, akkor jó alternatíva lehet, de nagy emeléseknél nehéz vele jól bánni. Vedd meg @Burney talaját.😉
 
Összeraktam egy növény kiosztást az elképzelésem, és a mai személyes mustra alapján, de ez még nagy fekete folt nekem, így nagyon számítanék a véleményekre, észrevételekre.
(Az első kép az elölnézet, ott csak egy része van jelölve a növényeknek, a második kép a felülnézet.)
Amennyire én ismerem a növényeket, úgy gondolom, hogy jól össze válogattad az alacsony igényűeket.
 
Amennyire én ismerem a növényeket, úgy gondolom, hogy jól össze válogattad az alacsony igényűeket.
Arra figyeltem, hogy csak olyan növényeket rakjak be a listámra, amit itt a fórumon is ajánlottak low-techbe.
Amit nem tudok elképzelni nagyon, hogy hogyan fog ez kinézni amit összeválogattam, nincs-e túl sok féle növény, vagy rossz pozícióban, ilyenek. Sajnos a scape-it-en sok növény nincs fent ezek közül.
 
Arra figyeltem, hogy csak olyan növényeket rakjak be a listámra, amit itt a fórumon is ajánlottak low-techbe.
Amit nem tudok elképzelni nagyon, hogy hogyan fog ez kinézni amit összeválogattam, nincs-e túl sok féle növény, vagy rossz pozícióban, ilyenek. Sajnos a scape-it-en sok növény nincs fent ezek közül.
Lehet lemaradtam...milyen világítást tervezel fölé? Nekem egyedül a hirsuta kérdéses, hogy így kap majd elég fényt.
 
Mivel az akváriumodnak szánt hely adott, nem nagyon tudsz a méretével variálni. Szerintem jól fog mutatni egy mélyebb akvárium, mivel három oldalról is akarod majd nézni. Egy vékony, de széles akvárium ilyen közegben nem lenne szép. Amúgy nekem is 50 cm magas, 45 cm mély akváriumom van, 85 cm-es állványon, de még így is el tudom érni a legtávolabbi részét is, nem kell hozzá sámlira állni :)
Növényzet tekintetében szerintem felesleges ennyire precízen előre megtervezni, mert a gyakorlatban úgyis másképp fog alakulni, hiszen a növények nem olvassák a tervedet :)
A fokozatos építkezést javasolnám. Elindulhatsz low vonalon, aztán meglátod, milyen gyorsan, milyen irányba akarsz fejlődni. Ha aktív talajt veszel, a kemény vízben fokozatosan elveszti majd a vízparamétereket kedvezően befolyásoló tulajdonságait. Kezdetnek vehetsz valami egyszerűbbet, aztán ha high tech felé fordulsz, lecserélheted akár Amazoniára. Lehet, hogy a korábbi scapet is megunod addigra, A Manado nekem nem vált be, mert túl könnyű (nálam virágföldbe keverve végezte). A Manado Dark-ot viszont tudnám ajánlani.
 
Lehet lemaradtam...milyen világítást tervezel fölé? Nekem egyedül a hirsuta kérdéses, hogy így kap majd elég fényt.
Igen valóban, arról másik topicban volt szó.

Szóval a világítás az VTAC CRI95+ ledszalagból lesz, 10x65cm, plusz 2x65cm RGB a naplemente/holdfény színek miatt.
Ez a 6,5m szalag 16 500 lumen környékén lesz, ha minden igaz ezt high-techben 65-70%-ra kellene dimmelni, nálam így akkor 30-40% fog kelleni.
A lényeg hogy még high-techre is sok, de mivel szabályozható, így be fogom tudni állítani pontosan annyira amennyire szükségem lesz (nagyon bízom benne, hogy meg is fogom találni ezt a beállítást :D )
 
@Rudi50 Megelőzött:)
Ezt akartam én is írni, hogy ha jelenleg ragaszkodsz a Manadohoz, akkor próbáld ki a darkot.
Ha a tervképeken lévő elrendezést sikerül összerakni (mármint ami a köveket és a talajt illeti), akkor szerintem nem lesz gond a talajmozgással.
Ha sikerül létrehozni úgy a 2 szintet, hogy a kövek adják a szintkülönbséget, akkor nincs "emelkedő" talaj, ami gördüljön. Azt is lehet, hogy nem csak 1 sor követ raksz, hanem egymásra pakolsz akár 2 sort, így még magasabbnak tűnik majd. Viszont így lehet a hátsó rész alá kell valami magasítást pakolni. Lávakő zúzalék, gyeprács...stb.
Ebben a topicban találhatsz hozzá ötletet: Aljzat emelése
.jpg
Az akvád méretei miatt egy sziget elrendezés is érdekes lehet...
Növényből low tech, csapvizeshez ezeket tudom mondani: Hygrophila-félék (Corymbosa, Polysperma) - közép és háttérbe. Lobelia cardinalis mini előtérbe. Mindegyik elvan CO2 nélkül is. Ezeket nem nehéz ültetni/kezelni a manadoban, mert erős száruk van, nem fognak felúszkálni.
 
Amúgy nekem is 50 cm magas, 45 cm mély akváriumom van, 85 cm-es állványon, de még így is el tudom érni a legtávolabbi részét is, nem kell hozzá sámlira állni :)
Én most 90cm-ben gondolkozom, de még mindig nagyon kacérkodom vele, hogy visszamegyek 100-ra.
Engem most élőben is nagyon zavart a GA-ban, hogy bőven szemmagasság alatt vannak az akvák, és állva fura őket nézni. Oké hogy belétni felülről is, de ha közelebb hajolok akkor már a lámpát látom tükröződni. Meg a torzítás miatt felülről is furcsa nézni, meg a frontüvegen keresztül is felülről.

Növényzet tekintetében szerintem felesleges ennyire precízen előre megtervezni, mert a gyakorlatban úgyis másképp fog alakulni, hiszen a növények nem olvassák a tervedet :)
Hát ez most leginkább arra kellett, hogy tudjam mennyi növényt kéne vegyek egyáltalán, hány félét, ilyenek.
 
Üdv. Sokáig használtam Manado talajt. Vigyázni kell vele, nálam a gh10-es csapvízből gh25-öt csinált, át kellett állnom lágyvizes vízcserékre. Magas keménységű vízben nem fejlődnek szépen a növények. Sok halfajta szintén. Amire oda kell a Manadonál figyelni,hogy nagyon könnyű talaj, kis gyökérzetű növényeket nehéz bele ültetni.
Itt a reklám helye: az első akváriumom, amit Manadoval indítottam https://akvakertesz.hu/threads/noevenyraktar.6321/
Egyébként később is használtam ilyen talajt, de akkor már RO vizet használtam, így nem volt gond a víz keménységgel. Lejtős, dombos berendezés felejtős, előbb-utóbb el fog simulni az egész.
Jó növényeket válogattál össze, ezekkel nem lesz gond.
 
Back
Oldal tetejére