• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

72 literes minimál kezdő akvárium

FishAir

Új regisztrált
Sziasztok!

Gyerekkoromban, mint ahogy olvastam elég sokmindenkinek itt nekem is volt akváriumom. A múlt hét elején belevillant az agyamba hogy milyen jól mutatna egy a lakásban. Gondoltam utána járok a neten hol tart most a dolog. Kb 20 perc se telt el és Nigro blogján voltam. Na itt ami elém tárult hát leesett az állam. Nekem is ilyen kell!! :)

Minél többet olvastam és terveztem az ár úgy kúszott egyre fentebb és fentebb. Ekkor kezdődött el a költség csökkentő lehetőségek utáni vadászat. A blogoknak és a fórumnak köszönhetően rengeteget tanultam és nagyon sok jő ötletet adott főleg a naplók olvasgatása. Arra jutottam, hogy az eszközökön nem spórolok főleg amik fontosak, inkább eleinte csak kevés növénnyel és dekorációval vágok bele, illetve egy-két DIY megoldás. Pénteken oda jutottam, hogy mivel már aludni se nagyon tudok, ezért valamit muszáj csinálnom, így megrendeltem egy rakat eszközt. Így elindult a folyamat és nincs megállás. :)

Szóval a terv:

Szűrő: Eheim Professionel 2224 külső szűrő - töltettel
CO2: 5 kg-os CO2 palack
PAPILLON CO2 nyomáscsökkentő (reduktor)
GreenWorks CO2 visszafolyásgátló szelep
GreenWorks CO2 cső - átlátszó
CAL Aqua Labs - CAL Double Check CO2 Checker
Világítás: DIY lesz. 3x24W T5 HO 1db 6500K-s 2db 8000K-s. Az egyik 8000K-s külön előtéten lesz.
Lötyik: EASY-LIFE vízelőkészítő 500 ml, Green Aqua Növény wellness csomag 250ml (micro, macro, carbo)
Talaj: ADA Aqua Soil Amazonia II - általános növénytalaj - 3 liter
Tropica Növény táptalaj - 2.5 liter
ADA Orinoco erdei homok (Forest Sand - Orinoco) - 2kg
Dekoráció: Borneo Wild dekorációs fa #160
Növények: Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
Taxiphyllum barbieri (Vesicularia)
Pogostemon helferi
Hemianthus micranthemoides
Rotala rotundifolia
Rotala sp. ''green''
mindegyikből csak 1

Nem lenne az egész terület behintve táptalajjal csak a fele, így két kis szigetecskét hoznék létre a két hátsó sarokban, közé pedig dekor homok menne.
A bal sarokba tervezem a Rotala sp. green-t elé Borneo fát, amire menne a jávai moha, "gyepnek" (nyilván nem lesz az egy cserépből) pedig a helferi.
A jobb sarokban pedig Rotala rotundifolia, elé a Hemianthus micranthemoides, "gyepnek" pedig a HC.

Tanulásnak mindenképp jó lesz ez a felállás szerintem. Majd folytatom, ha igazándiból is elkezdődik a móka. Amire szerintem elég sokat kell várni az a lámpa lesz, ugyanis nem én csinálom hanem egyik cimborám. A másik, amit nem tudok, hogy mikor érkezik Orinoco erdei homok a GA-ba. Már össze van állítva a megrendelés, csak rá kell kattintanom. :D

Várom az építő jellegű észrevételeket, tanácsokat.

Szép napot mindenkinek!
 
A másik, amit nem tudok, hogy mikor érkezik Orinoco erdei homok a GA-ba

Hát ezügyben egyenlőre nincs válaszom. Mármint hogy mikor érkezik az ADA beszerzés elég hektikus.
Viszont ez inkább kicsit nagyobb szemcsés dekor. Mint a Xingu vagy a Branco.
Ami valóban homok az a Nile Sand és a Sarawak Sand.
Ha finom homokos sétányt, partot stb akarsz akkor ezt választanám. A Forest Sand-ek sokkal rusztikusabb hatást keltenek a nagy szemcseméret miatt.

A többi ígéretesen hangzik. ;)
 
viktorlantos said:
Hát ezügyben egyenlőre nincs válaszom. Mármint hogy mikor érkezik az ADA beszerzés elég hektikus.

Akkor lehet Xingu lesz belőle.

Na megérkezett a szűrő, a reduktor, a dazs spirál diffúzor+bubi kombo és a double drop checker. A drop checker nagyon cuki egy jószág, így 2 fejjel meg különösen. :) Jött vele a referencia meg az indikátor folyadék 150ml. A dazs diffivel kapcsolatban kicsit vakarom a fejem, hogy akkor ez hogy is lesz majd. Tele engedem vízzel húzok rá egy co2 csövet, azt hozzákötöm a bubiszámlálóhoz, amit kívülre lógatok egy kis vízzel benne? Akkor így egészen a visszafolyásgátlóig fog érni a víz?

A szűrő brutál lesz biztos. A körítéssel vagyok egy kicsit elégedetlen. Fekete tapi korongok, zöld ki és befolyó, ami még nem is annyira gáz, csak nagy fehér betűkkel rajta, hogy eheim?! Gondoltam sebaj, úgyis a jobb oldalra terveztem őket (bal oldalon lesz a szűrő) és akkor tudom úgy forgatni, hogy nem látszódik a felirat, de olyan rövid csöveket adtak, épphogy a bal oldalon is el fog érni.

Eredeti terv az volt, hogy a ki-be folyóval szemben lesz a diffi. Most vagy hosszabb szűrő csövet veszek és úgy mehet a ki-be a jobb oldalra vagy hosszabb co2 csövet és az megy a jobb oldalra. Vagy hagyom úgy ahogy sokan használják és egy oldalon (bal) lesz minden. Már meg is van a dilemma. :)

A palack is jön a héten + a neki meg a szűrőnek való bútort is elkezdem összerakni.

Indul az üzem.
 
A terv jó, a felszerelések jók :) A Cal bubiszámlálóról mutatsz majd képet? A víz nem fog a vissz. gátlóig menni. Ha jól nézem egy a spirál difi+bubiszámláló ez 2in1, ezt csak fel kell tölteni vízzel és mehet az akiba,

FishAir said:
Tele engedem vízzel húzok rá egy co2 csövet, azt hozzákötöm a bubiszámlálóhoz
Ezt nem nagyon értem, ha jól nézem egy a spirál difi+bubiszámláló ez 2in1, ezt csak fel kell tölteni vízzel és mehet az akiba, más bubiszámláló már nem kell.

Nyugodtam vegyél hosszabb csöveket, baumax, obi stb. 13-as átmérőjű átlátszó cső, olcsóbb mint a szűrőcső és szebb is, főleg ha nincs rajta írás. Az átmérő nem tuti de ha jól emlékszem akkor 12/16-ös a szűrőcső.

Sok sikert.
 
inadsz said:
A terv jó, a felszerelések jók :) A Cal bubiszámlálóról mutatsz majd képet?

Köszi. Ha a drop checkerre gondolsz akkor teszek majd fel képet nemsoká.

inadsz said:
FishAir said:
Tele engedem vízzel húzok rá egy co2 csövet, azt hozzákötöm a bubiszámlálóhoz
Ezt nem nagyon értem, ha jól nézem egy a spirál difi+bubiszámláló ez 2in1, ezt csak fel kell tölteni vízzel és mehet az akiba, más bubiszámláló már nem kell.

Ahha, hát így hirtelen nem látom át, hogy abban hol a bubiszámláló, de majd ha elindul biztos el kezd bugyborékolni valahol. Megpróbáltam egyébként teljesen feltölteni vízzel, de nem igazán jött össze. Túl szűk a bemenet így nehezen megy be a víz és jön kifelé a levegő egy időben + nincs akkora nyomás a csapból folyó vízben, hogy ezt az egész műveletet meg tudja oldani. Majd lehet beszerzek valami kicsi injekciós tűt.
 
Igen a drop checkerre gondoltam :)
Fecskendő egy kis cső a végére és azt nyomd rá a difire, úgy mintha co2 cső lenne. Egyik vége difi mésik vége fecskendő és jó is, csak a fecskendő menjen bele :)
 
Ő lenne az:

dbb8tgvt.jpg
 
Nagyon szép kis üveg, sajnálnám megvenni mert ezt is eltörném... :D
Az akira meg kiváncsi leszek :)
 
Ha valaki azt mondja nekem 2 héttel ezelőtt, hogy egy 5kg-os co2 palack fog állni a szobámban, akkor lehet nem kicsit néztem volna hülyének. :D
 
Ma összekötöttem a két hobbimat (igaz egyik még csak fél :) ). Felbringáztam Mátrafüredre a patakpartra és végigpásztáztam a medret kövek után kutatva. Voltak elég pofás darabok, csak majd be kell másznom értük gumicsimmában. Így is majdnem dobtam egy hátast. A nedves avar meg az SPD-s (bringás) cipő nem igazán komálják egymást. :) Egyébként tényleg igaz, hogy rengeteg ötletet lehet meríteni a természetből. Legközelebb viszek majd gépet, mert volt egy jó köves domboldal mindegyik benőve mohával, nagyon jól nézett ki. Maga a patakmeder is adott egy-két ötletet. Úgyhogy megy a rajzolgatás rendesen. Nagyon szemezgettem egy-két gyökérrel is, de ahogy olvastam elég sok a macera velük. A kövekből meg majd összegyűjtök egy raklapnyit, csinálok kőlevest és elkezdek legózni.
 
Sajnos eléggé leállt a project. :(

Az akváriumra várok már lassan 2 hete és a világítás is elég lassan halad. Egyébként minden kütyü megvan már, a szekrény is elkészült nekik, szóval helyszín előkészítve.

Közben azért még megy a tanulás és a tervezgetés. A tápozásra, világításra és co2 adagolásra elkészítettem egy menetrendet, hogy mit mikor mennyit, de úgyis ember tervez… :)

Az első héten minden napra 50%-os (35 liter) cserét tervezek. Micro-Macroból minden nap 17-17ml-t fogok bevinni és 4ml Carbot. Világítás napi két részletben 9-12-ig és 15-20-ig 2x24W-al. CO2 reggel hatkor indul (velem együtt :) ) 21-kor kikapcs. A tartós tesztet sárgásabb irányba fogom terelgetni, ameddig nincsenek halak. Kb 3.-4. héttől tervezem őket.

Második héttől kétnaponta 50% csere. Micro-Macro így 10-10ml naponta (ha jól számoltam), Carbo marad 4ml. Világítás 8-12-ig és 15-21-ig 3x24W. CO2 továbbra is 6-21-ig.

A harmadik héttől heti 50% csere. Micro-Macro-Carbo 4ml/nap.

Jaaajj, csak már pakolászhatnék befelé.
 
De miért 2 részletben világítasz? Szerintem nem a legjobb ötlet, de vannak akik sikerrel használják. Majd az okosak megmondják hogy miért jó vagy nem :)
Sok sikert az akihoz. ;)
 
Igaz. Tovább olvasva a postokat Nigro blogján, Keymaker el is magyarázza miért nem jó az úgy. Akkor marad a 12-20-ig illetve 11-21-ig. Az aki 5 méterre lesz egy nyugati fekvésű ablaktól. Ahogy olvastam a növények már minimális fény hatására is elkezdenek kajolni, így a CO2-nak marad a 6 órai indítás. 8-kor már kapnak fényt kintről, igaz így télen ez nem jelentős. Kösz, hogy felhívtad rá a figyelmemet.
 
Mára ígérték az akit. A világítás sajnos kanyarban sincs. A növények sem lennének már meg idén, mert van egy ami nincs a Tropicalfishben, szóval azt még nekik is meg kell majd rendelniük. De sebaj, mert a két ünnep miatta egyébként sem tudtam volna annyira odafigyelni az akira mint amennyire a kezdetekben kell. Így bőven lesz időm a tereprendezésre, és a cuccok próbálgatására.

Azon is gondolkoztam, hogy a szűrőt elkezdem járatni, beledobok egy vasúti pályaőr labdát :) , hogy kialakuljanak benne a kis bakterek. Aztán belegondoltam, hogy a végleges tereprendezés és ültetés biztos bele fog telni vagy 4-5 órába. Ezalatt a szűrőben kialakult bacik kipusztulnak gondolom tehát fölösleges lenne. A másik amin gondolkodtam, hogy teljesen berendezem és úgy kezdem el járatni a szűrőt, se világítás, se táp, se co2. Így csak az ültetés idejére kell kikapcsolni majd a szűrőt. Nem tudom ez mennyire jó ötlet?! Szívesen fogadnám a szakértőgárda véleményét.
 
Nyugodtan járathatod a szűrőt, csak a javadra fog szolgálni. Amig az akváriumot alakítod, egy vödörben mehet a szűrő, akár az akváriumból leszívott vízzel feltöltve. Idő mire kialakulnak a bacik, még több idő mire a talajban. Legalább az egyik legyen erős az indulásra:)
 
Tegnap megjött az akvárium, és ma hozzá is kezdtem berendezni. Majdnem agyvérzést kaptam, mert a bal oldalon kezdtem és annyira mohó voltam, hogy közel az összes általános talajt odapakoltam és a jobb oldalra alig maradt. A dekor homok is kevésnek bizonyult bár erre már egy pár hete rájöttem mikor jobban utána számoltam. A lényeg, hogy a domborzati viszonyokat kialakítottam, egy-két kő is a helyére került a fa meg majd még kanyarodik valamerre gondoltam feltöltöm, és indulhat a szűrő. Ahogy a háromnegyedénél jártam folyamatosan figyeltem hajlik-e a bútorlap. Csak feltöltés közben esett le, hogy a bútor szélesebb, mint az aki és a két szélén van csak alátámasztva ami nem túl jó. Igaz tettem alá olyan szivacsot ami a laminált padló alatt van, de szerintem ennek nem a hajlást kell kompenzálnia. Mivel látható volt, hogy minimálisan, de hajlik töltés leáll, negyedig visszaengedés, és agyalás. Mivel több bútor már nem igazán fér a szobában, ezért éreztem, hogy valamit fel kell áldoznom. Végül úgy döntöttem repül a TV a masszív kis faállványról. Egyébként is gondolkoztam már rajta régen, úgyse nézem. Viszont így az egész szobát át kellett rendeznem, szóval az aquascaping átalakult homescapinggé. :D Iszonyat jól sikerült, nem is értem eddig miért nem így volt a szobám. Az akvát már nem volt energiám átpakolni az új helyére. Az éjszakát remélem azért csak kibírja baleset nélkül. Egyszercsak lesznek majd képek is, de most kicsit trehány szegénykém. :)
 
hát igen a nem akvárium alá tervezett bútorokkal mindig ez a baj. nálam most a karantén 60 literes egy irodabútoron van. masszív vastag szerkezet, de az ajtókat a szekrényben a laphajlás miatt nem tudom rendesen nyitogatni. amíg kicsi az aki talán még nem nagy baj, de mondjuk egy 100 liter víz egy szobában ha elfolyik hát az nem jó móka. a benne lévő élővilágról amire valszeg a biztos pusztulás vár nem is beszélve.
 
Sajnos még mindig nincs meg a világítás, így az aqua üresen jár már 3 hete. :( Mégis megjelent az első lakó vagyis csak ma vettem észre, hogy a Xingu dekorhomokból egy zöld szál kandikál kifelé. Iszonyat megörültem, és át is raktam Amazoniába. :D Elég szép kis gyökeret is eresztett egy ilyen mag szerű gumóból. Remélem megmarad a kis drágám. :)
 
csoli said:
a világitást hol csináltatod? :?:

Van egy villanyos ismerősöm, és neki meg van egy ismerőse aki fémes. :D Szóval elég bonyolult. De 11k-ból kijön az egész (előtétek, fénycsövek, időzítő, rozsdamentes armatúra stb...), úgyhogy egy szavam sem lehet. Már csak a fémes emberre kell várni.

Közben tegnap rendeltem egy aktív szenes Eheim szűrőpárna packot aukciós link moderálva-ről. 2400 Ft volt a 3 darab. :) Kíváncsi leszek.
 
Back
Oldal tetejére