• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 60P - Operation: lockdown

Sziasztok!

Van egy kis problémám. Olyan mintha egy kicsit lelassult volna az akvárium. Továbbra is szép, de a növények növekedése lassabb és szerintem nem is olyan szépek.
Konkrétan egészen sok helyen a növényeken és az üvegen is pont alga van jelen, a Microsorumok nem olyan kicsattanó zöldek mint eddig, hanem barnás, színtelenebb foltok is jelen vannak, ezekről fogok fotót mellékelni.
A Rotala is ilyen kis fáradt itt-ott, úgy alapjáraton a Ludwigián kívül minden picit gyengébb állapotban van mint mondjuk 1-2 hónappal ezelőtt. A tápozás továbbra is 3-3-3-3 nyomás Brighty K-mineral-Iron-NItrogen. Gondoltam, hogy lehet, hogy mindent meg lehetne 1 nyomással növelni és 65 helyett 80 literre tápoznim, hátha erőre kapnak. Az egyetlen dolog ami változás történt, hogy pár hete nem adagolok carbot; George Farmer egy podcast-ban azt mondta, hogy teljesen feleslegesnek tartja, ő semelyik akváriumához nem használ. Ki mit gondol? (csak bátran!)

Összességében nem szignifikáns leromlásról van szó, csak szerintem egy picit halványabb a növények egészsége mint régen.

50390711731_31b0fb3976_b.jpgIMG_3105 by Laurentinus, on Flickr
50389989228_02a5864ff9_b.jpgIMG_3103 by Laurentinus, on Flickr
50390855487_68e69aa9ff_b.jpgIMG_3106 by Laurentinus, on Flickr
50390855382_ec13980b20_b.jpgIMG_3108 by Laurentinus, on Flickr
50390681281_19a78b9e13_b.jpgIMG_3109 by Laurentinus, on Flickr
50390681961_f6e6e15d44_b.jpgIMG_3102 by Laurentinus, on Flickr

Köszi, hogy benéztél!
 
A fotók sajnos baromi ócskák, telefonos, emailben átküldött, fel-le töltögetett, a színeknek köze nincs a valósághoz, hiába nincsenek most a toppon annyira.
 
Utolsó mondatodban ott a válasz. Valamit megváltoztattál és reagálnak a növények. Gondolom én. Ha valami működi, és nálad ráadásul eleg jól, miért változtatsz rajta?
 
Fene se tudja. Nem ismerem az ada tápozást ilyen részleteiben. Mivel az ada egy rendszer ezért nem biztos, hogy a carbo elhagyása okozta. Én tápot váltottam a Kerekerdőben, egy idő után a carbót is elhagytam és napról napra szebb lett az üveg. Persze lehet csak a megindult növényi növekedés tehet róla.
Nem tartom kizártnak, hogy a táptalajból fogyott ki valami.
 
Ha valami működi, és nálad ráadásul eleg jól, miért változtatsz rajta?

A carbo mindig is egy véleményes "táp" volt, sokan adagolják mert miért ne, sokan nem. Az algagátló hatása nem kérdés, az már egy teljesen más tészta, hogy hasznos-e bármilyen nemű élő szervezetnek - George Farmer szerint nem. Én őszintén nehezen hiszem, hogy a carbo elzárása, hirtelen növény gyengülést okozna, enyhe tápanyag hiány jeleit.

Nem tartom kizártnak, hogy a táptalajból fogyott ki valami.

Nekem is eszembe jutott, de érted, 4. hónapos lesz a talajrendszer, kínos lenne ha kifogyna ennyi idősen. Én arra gondolok, hogy talán a növény tömeg és fejlettség olyan előrehaladott, hogy egyszerűen sovány a gyári ajánlott tápozás, túl kéne adagolni egy 25%-al. Ezért is lenne jó, ha valaki tapasztaltabb ADA rendszerben mondana valamit erről.
 
Valamit megváltoztattál és reagálnak a növények.

Játékból kipróbálhatjuk, hogy újra elkezdem adagolni a carbot, és mit mutat a rendszer... Bár mondom, szerintem itt tápanyag gondok lesznek, nem a carbo okozza. (Ott a nagynyomású CO2 rendszer szén forrásnak)
NA, ha valamit akkor a többlet algát betudhatjuk a carbo hiánynak - meg persze gyengébb növényzet = alga...
 
Játékból kipróbálhatjuk, hogy újra elkezdem adagolni a carbot, és mit mutat a rendszer... Bár mondom, szerintem itt tápanyag gondok lesznek, nem a carbo okozza. (Ott a nagynyomású CO2 rendszer szén forrásnak)
NA, ha valamit akkor a többlet algát betudhatjuk a carbo hiánynak - meg persze gyengébb növényzet = alga...
@NagyViktor youtube oldalán van egy nagyon jó videó a carboról. Szerintem szimplán hiánytünet.
 
Emeljek 1 nyomást a tápokon?
Ebben azért nem merek mondani semmit mert nem ismerem a pontos ADA tápanyag adagolást. Fogalmam sincs milyen plusz termékeik vannak. E.I. esetén lehet jó megoldás lenne, de kérdezz meg olyat aki rendszeresen adát hasznàl.
Amit viszont nagyon javaslok, hogy a microsorumról a sérült leveleket vágd le. Nem fog helyre jönni és feleslegesen megy bele az energia
 
Ebben azért nem merek mondani semmit mert nem ismerem a pontos ADA tápanyag adagolást. Fogalmam sincs milyen plusz termékeik vannak. E.I. esetén lehet jó megoldás lenne, de kérdezz meg olyat aki rendszeresen adát hasznàl.

Órák kérdése, és megfordulok a GA-ban egyéb ügyben, megkérdezem a srácokat.
 
Ugyan ez az én tapasztalatom is, az első hetekben- hónapban minden tökéletes volt, majd mint ha valami érte volna az akvát. A naplómban írtam is, színtelenek ,satnyáknak tűnnek a növények a mic mac táppal üzemelő akvához képest. Emeltem a tápon, adagolok pluszban vasat nitrátot, de sokat nem javult a helyzet, sőt, a co2 beoldás problémám óta fellépő fonalalga nem tágìt egyre jobban érzi magát.
Véleményem szerint lehetne több információ egy ilyen minőséget képviselő tápról. Pl ha valami hiánytünet merül fel, azt se lehet tudni milyen érték mennyi kellene legyen. Én néhány nap után váltani fogok tápot.
 
Ugyan ez az én tapasztalatom is, az első hetekben- hónapban minden tökéletes volt, majd mint ha valami érte volna az akvát. A naplómban írtam is, színtelenek ,satnyáknak tűnnek a növények a mic mac táppal üzemelő akvához képest. Emeltem a tápon, adagolok pluszban vasat nitrátot, de sokat nem javult a helyzet, sőt, a co2 beoldás problémám óta fellépő fonalalga nem tágìt egyre jobban érzi magát.
Véleményem szerint lehetne több információ egy ilyen minőséget képviselő tápról. Pl ha valami hiánytünet merül fel, azt se lehet tudni milyen érték mennyi kellene legyen. Én néhány nap után váltani fogok tápot.

Hmm... Az az érdekes, hogy batár stem erdővel rendelkező @csokemarcell meg soha nem tapasztalt ilyet, pedig jócskán túl van a fél éven az akváriuma. Ő pl. gyári szerint adagol ráadásul. Viszont mintha rémlene, hogy elkezdett kapszulákat letolni a stemek alá egész korán már. Majd jön és válaszol remélhetőleg.
 
Hmm... Az az érdekes, hogy batár stem erdővel rendelkező @csokemarcell meg soha nem tapasztalt ilyet, pedig jócskán túl van a fél éven az akváriuma. Ő pl. gyári szerint adagol ráadásul. Viszont mintha rémlene, hogy elkezdett kapszulákat letolni a stemek alá egész korán már. Majd jön és válaszol remélhetőleg.

A rotalakkal valóban nem volt gondom eddig, pedig iszonyú tempóban nőnek. Viszont a staukon már kb 3 hónap után látszott, hogy valami nem stimmel, de kifejezetten csak az egyik sarokban. És hiába kezdtem egyre nagyobb dózisban a Nitrogen tápot is adagolni, nem történt változás. Táprudakat most szeptember elején toltam le először (~ 7 hónapos volt ekkor az akva), de a staukhoz pl valszeg már rég le kellett volna. Amúgy én lehet elkezdenék külön foszfátot adagolni. GA-ban is hallottam már, hogy bár alapvetően nem adagolnak külön egyik ADA rendszerű akvában sem, de volt már, hogy az segített. Itt főleg a zöld pont miatt gyanús. Plusz nálam egyébként rengeteg korábban használt Amazonia van beöntve a dombok emeléséhez, azokban a korábbi EI tápozás végett sok tartalék lehet foszfor terén.
 
Hmm... Az az érdekes, hogy batár stem erdővel rendelkező @csokemarcell meg soha nem tapasztalt ilyet, pedig jócskán túl van a fél éven az akváriuma. Ő pl. gyári szerint adagol ráadásul. Viszont mintha rémlene, hogy elkezdett kapszulákat letolni a stemek alá egész korán már. Majd jön és válaszol remélhetőleg.
Ezért nem csak szép, és izgalmas, de kihívásokkal teli is ez a hobbi. 😀
Én a helyedben folytatnám a carbo adagolást.
kivettél valamit a rendszerből és reagálnak a növények, és persze az alga is. Szimpla hiánytünetnek mondanám.
Lehet idővel majd tudják nélkülözni a carbot, de addig míg nem szoknak át, addig így jelzik hogy valami nem stimmel. De ez csak az én okoskodásom. 😀
 
Ezért nem csak szép, és izgalmas, de kihívásokkal teli is ez a hobbi. 😀
Én a helyedben folytatnám a carbo adagolást.
kivettél valamit a rendszerből és reagálnak a növények, és persze az alga is. Szimpla hiánytünetnek mondanám.
Lehet idővel majd tudják nélkülözni a carbot, de addig míg nem szoknak át, addig így jelzik hogy valami nem stimmel. De ez csak az én okoskodásom. 😀
A carbo nem befolyásol itt semmit.
 
Na, beszéltem GA-ban Danival, arra jutottunk, hogy carbot vissza kapcsolom az alga visszaszorítása érdekében, valamint vettem EL Fosfo-t, adagolni fogom a gyári ajánlás szerint, meglátjuk mit mutat.
Sajnos 65 literre az osztás úgy jön ki, hogy 1.3ml kell 1 hétre, ami leosztva napokra, egy idétlenül apró számot adna ki, szerintem megpróbálom először hetente adagolni.
 
Hol van a friss kép a nagy nyírás után? Hogy néz ki most, hogy több üvegnyi növény kikerült belőle?

Holnap teszek fel friss képet. Nem egy nagy élmény, kb mindenből levettem egy 5-10cm-ert a hátsó sorban, kellett már az ifjítás, illetve elől eléggé visszacsonkoltam a bonsai telepeket, magasak voltak már.
A wallichi egyértelműen meghálálta ezt a barbárságot, eltűnt az alga belőle és szépen fejlődik újra, lassan megint szép bokor lesz belőle.

Az egyéb projekt sajnos egyelőre a fiókban hever nagy bánatomra. Igyekszem bepótolni az egészet, ahogy újra rendeződnek kicsit az anyagi viszonyok.
 
Back
Oldal tetejére