• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 60l kocka

Alg86

Főkertész
Sziasztok,

Utoljára általános iskolás koromban volt akváriumom - most úgy gondoltam újra kezdem a hobbit - kezdőként hetekig csak fórumokat bújtam, cikkeket olvastam meg videókat néztem mire kialakult mit is szeretnék, illetve összeszedtem annyi elméleti tudásanyagot hogy talán nem fog az egész katasztrófába fulladni. A következővel indítottam:

- Dennerle 60l kocka
- Dennerle Scaper's light 24W - napi 7,5-8 óra világítással, időzítővel (délelőtt 3,5 óra, este 4,5 óra);
- Eheim Ecco Pro 2036, egyelőre 1l(~félig) siporax, a maradék helyen (1,5 kosár) vattakorong;

- JBL Aquabasis plus, kb a 2,5 literes csomag fele (~1cm);
- Manado, kb 6-7 centi;
- Fingerwood;
- Kis darab vasfa;
- Kis darab "fakő" kertészetből;

- Ludwigia Repens;
- Valami Bacopa (valszeg caroliniana)
- Anubias Nana;
- Hygrophilia Corymbosa 'Kompakt';
- Microsorium Pteropus 'Narrow';
- Cryptocoryne Wendtii;
- Pogostemon Helferi;
- Lilaeopsis Brasiliensis;
- Pár csipet jávai moha.

Az elején a berendezésnél valószínűleg a tapasztalatlanságom miatt elég sokat sikerült vele szívni - a leültetett növények állandóan feljöttek (főleg a cryptokat volt nehéz lerakni rendesen). Mondjuk rendes csipeszem se volt hozzá (hamarosan lesz), de a végére belejöttem :)
A fingerwood is feljött egyszer így kicsit át kellett rendezni mikor már fel volt töltve, de most már nagyjából OK, és tetszik is az eredmény.
 
Kb. két hét telt el indítás óta.
Feltöltéskor került bele még Sera bio nitrivec, meg pár JBL golyó a cryptok gyökereihez. A Microsorium a vasfára lett ragasztva, alá némi moha, a maradék moha pedig a fingerwood egyik ágán illetve a kö szélén kötött ki.

Első másfél hét eseménytelenül telt, Bacopa, Ludwigia szépen nő, cryptok még inkább olvadoznak de jön új levél rajtuk, Hygro szép bokros, ő is hozza az élénkzöld leveleket és nem dobálja a régit, Helferik elég leharcolt állapotban voltak de kezdenek magukhoz térni. Lilaeopsis-al kapcsolatban kicsit szkeptikus vagyok, egyelőre stagnál, bár csak egy hete került be.

Alitól úton van egy skimmeres üveg befolyó védőráccsal, (kifolyó már most is lily), illetve egy szett csavaros rögzítő meg csipesz-olló (utóbbira nem hiszem hogy szükség lesz még 1-2 hónapig).

Szerdán került be próbaképpen 3 Oto és 6 cherry garnéla - utóbbiakból az egyik le is babázott még aznap éjjel. Azóta nem láttam a kicsiket, lehet mind a szűrőben van... annyira nem zavar, lehet majd csinálok egy pici garnélásat is egyszer.
Alga csak minimális barna eddig (csak akkor látszik ha megtörlöm az üveget papírzsepivel), a fingerwoodon megjelent némi penész(?) - ha jól tudom ez normális, leszedjem vagy hagyjam és majd elmúlik?

Tegnap kaptak az Oto-k forrázott cukkinit, imádták, egész nap rajta lógtak.

A garnélák meg folyamatosan a fűtő felső gumitappancsán dekkolnak csapatostul (nem a felszínen!), nem tudom mi lelte őket. Lehet a félig lefojtott szűrő a lily-n is túl nagy vízmozgást csinál máshol?

Valami kukacot is láttam tegnap miután felkapcsolt a lámpa - nem planáriának tűni, inkább ilyen szürkés, hengeres, nagyon pici (talán 2mm hosszú volt).

Lassan jöhet a többi lakó - ékfoltos razbóra, neon, ilyesmikben gondolkodom. Egy pár törpe gurámit is szerettem volna mindig gyerekkoromban, még gondolkodom rajta, felnőtt garnélát nem bántják? Ja, az oto-knak is lesz még társ, 3 kicsit kevés szóval még 2-3 db jön majd.

Képek jövő héten.
 
Ma reggelre elvesztettem egy garnélát... úgy néz ki nem sikerült neki a vedlés (megvan a repedés a hátán).

Csapvízzel megy egyelőre az akvárium, szerzek TDS mérőt és rámérek. Vízügy honlapja szerint:
Összes keménység 126 mg/l CaO
Vezető képesség 442 µS/cm

Oto-k továbbra is jól vannak, semmi egyéb problémára utaló jelet nem fedeztem fel.

Felfedeztem viszont egy elég gyorsan növekedő csigát. Legközelebb megpróbálom elcsípni.
 
Kb. két hét telt el indítás óta.
Feltöltéskor került bele még Sera bio nitrivec, meg pár JBL golyó a cryptok gyökereihez. A Microsorium a vasfára lett ragasztva, alá némi moha, a maradék moha pedig a fingerwood egyik ágán illetve a kö szélén kötött ki.

Első másfél hét eseménytelenül telt, Bacopa, Ludwigia szépen nő, cryptok még inkább olvadoznak de jön új levél rajtuk, Hygro szép bokros, ő is hozza az élénkzöld leveleket és nem dobálja a régit, Helferik elég leharcolt állapotban voltak de kezdenek magukhoz térni. Lilaeopsis-al kapcsolatban kicsit szkeptikus vagyok, egyelőre stagnál, bár csak egy hete került be.

Alitól úton van egy skimmeres üveg befolyó védőráccsal, (kifolyó már most is lily), illetve egy szett csavaros rögzítő meg csipesz-olló (utóbbira nem hiszem hogy szükség lesz még 1-2 hónapig).

Szerdán került be próbaképpen 3 Oto és 6 cherry garnéla - utóbbiakból az egyik le is babázott még aznap éjjel. Azóta nem láttam a kicsiket, lehet mind a szűrőben van... annyira nem zavar, lehet majd csinálok egy pici garnélásat is egyszer.
Alga csak minimális barna eddig (csak akkor látszik ha megtörlöm az üveget papírzsepivel), a fingerwoodon megjelent némi penész(?) - ha jól tudom ez normális, leszedjem vagy hagyjam és majd elmúlik?

Tegnap kaptak az Oto-k forrázott cukkinit, imádták, egész nap rajta lógtak.

A garnélák meg folyamatosan a fűtő felső gumitappancsán dekkolnak csapatostul (nem a felszínen!), nem tudom mi lelte őket. Lehet a félig lefojtott szűrő a lily-n is túl nagy vízmozgást csinál máshol?

Valami kukacot is láttam tegnap miután felkapcsolt a lámpa - nem planáriának tűni, inkább ilyen szürkés, hengeres, nagyon pici (talán 2mm hosszú volt).

Lassan jöhet a többi lakó - ékfoltos razbóra, neon, ilyesmikben gondolkodom. Egy pár törpe gurámit is szerettem volna mindig gyerekkoromban, még gondolkodom rajta, felnőtt garnélát nem bántják? Ja, az oto-knak is lesz még társ, 3 kicsit kevés szóval még 2-3 db jön majd.

Képek jövő héten.
Sok sikert a hobbihoz!
A garniknak lehet, hogy valamelyik vízparaméter nincs rendben.
Ez lehet az oka, hogy egy sarokban gubbasztanak...
Nitrit, nitràt és tàrsai...
 
Sok sikert a hobbihoz!
A garniknak lehet, hogy valamelyik vízparaméter nincs rendben.
Ez lehet az oka, hogy egy sarokban gubbasztanak...
Nitrit, nitràt és tàrsai...

Köszi!

Holnap lesz egy nagy vízcsere, meg rámérek a dolgokra.
Közben nyakon csíptem 3 tányércsigát is.
Az egyik Oto is rám hozta a frászt, háton fekve a víz tetején... aztán rájöttem, hogy csak az Aufwuchs-t nyalogatja a felszíről. (Utóbbin segíteni fog ha megérkezik a skimmeres befolyó).
 
JBL 6in1 vízteszt: Cl, NO2, NO3 szerencsére okés
Viszont baromi kemény a víz (4xlila)
Illetve a PH mintha elcsúszott volna picit lúgosba (~7,6-7,8) - ez ha jól tudom lehet a magas KH miatt.

Vízcsere, és vizet kellene lágyítanom valahogy - azt hiszem beszerzek némi gyantát első lépésben.
 
Utoljára módosított:
Mivel alga továbbra sincs (makró táp és halak/maradék eleség híján nehezen nő) vettem spirulina tablettát... A boltban volt Neptun ~400ft-ért és Sera ~1500ért. Neptun összetevők úgy kezdődtek hogy: halliszt, gabonafélék, szója... a végén volt valami 15% körüli spirulina - hát ez kuka. Serát vettem arra meg sunyi módon nem írták rá kívülre az összetevőket, csak a dobozon belülre kis papírra: spirulina 27%, halliszt, búzaliszt, sörélesztő... hát ez se túl fényes. Rendelnem kell Repashy (Répási :D)-t. Csak összehasonlítás-képpen, az ilyen:

Soilent Green

Our Meal Replacement Gel for Aufwuchs (Algae and Small Living Organisms) Eating Species of Fish, Invertebrates, Amphibians and Reptiles.
INGREDIENTS: Spirulina Algae, Algae Meal (Chlorella), Krill Meal, Pea Protein Isolate, Squid Meal, Rice Protein Concentrate, Fish Meal, Alfalfa Leaf Meal, Dried Brewer’s Yeast, Coconut Meal, Stabilized Rice Bran, Flax Seed Meal, Schizochytrium Algae, Dried Seaweed Meal,...

Húsvét hétvégével kezdődően egy hét szabin leszek, nem leszek itthon, akvárium magára hagyva. Fingers crossed... addig nem lesz új lakó egyelőre.

U.I.: A Westendben lévő boltban a srác érti a dolgát, az akváriumok is szépek tiszták, jó helynek tűnik.
 
Ma volt egy 25% vízcsere, a biztonság kedvéért forralt, és egész éjszaka pihentetett vízzel. A forralás levitte a KH-t... ~15-re.

2 garnéla maradt, azok viszont úgy tűnik most már jól vannak - a másfél hetes hardcore bújkálás után ma előjöttek, esznek, a hátukat vakarják a lábaikkal, szóval úgy viselkednek ahogy egy garnélától elvárható. Oto-k továbbra is élik világukat.
Növényfronton semmi érdekes, minden nő, kivéve a lilaeopsis, ami inkább olvadozik. Lehet hamarosan le lesz cserélve valami igénytelenebbre.
 
Ma volt kis időm gondolkodni a szűrőn - mivel sajnos a Sera szekrénybe pont nem fér be. így is sikerült esztétikusan elhelyezni, és nem is túl hangos (az ágyból telefonnal mérve ~35-40db, kb. az asztali gépem ventilátorainak hangjával összehasonlítható), de azért mindenen lehet javítani.

Gondolkodtam hogy a 2036 Ecco pro-t (205mm átmérő) eladom vagy elcserélem valakivel egy 2213 Eheim Classic 250-re (160mm átmérő) ami befér a szekrénybe. De azért ez mégis downgrade lenne, meg elvileg a Eheim Classic hangosabb is mint az ecco, tehát nem biztos hogy jól járnék a cserével.

Szóval eszembe jutott, hogy kaptam két nagy tábla, ~1,5cm vastag hungarocell lapot, meg egy rakás kartont a szekrény csomagolásaként, szóval ha lesz egy pár szabad órám (talán két hét múlva...), faragok valami kis dobozt belőle, és meglátom mit sikerül elérni. Ha működik már csak egy kis matt fekete fólia kell, meg esetleg még akusztikai szivacs. Ha nagyon jól működik, akár fából is megcsinálom.

Más: RO vízen erősen gondolkodom még, lehet hogy átállok arra a közeljövőben.
 
Szabi utáni gyorsjelentés: Mindenki problémamentesen átvészelte az egy hetes távollétemet, a növények szépen nőnek(Lilaeopsis kivételével) bár kissé tápanyagszegény a víz így nekik (se tápozás, se halak...). Túlélő RCS is megvan még.

Hétvégén terraplazan beszerzek még pár lakót, most már beállt eléggé az akvárium szerintem.
Megjött a skimmeres befolyó is a védőráccsal, még a szorítós csőtartóra és egy TDS teszterre várok.

Világítási időt ~9 órára növeltem, alga továbbra sincs
 
így már értem ;)
mondjuk szerintem a 22 is elég lenne.
Én nem :D
Felvilágosítanál kérlek? :)

Szerk: a befolyó skimmer részéből letört szállításkor/csomagoláskor két fog... ha jól tévedek ezt esztétikusan meg tudom javítani, van itt némi makett-ragasztó meg maradék átlátszó műanyag keret.
Addig is írok a kínainak hogy küldjön másik műanyag részt.

Illetve lesz egy felesleges, 16-os külső átmérőjű csőre jó acél védőrácsom is, valami hasznos dologért cserélhető.

Lilaeopsis mellé fogok betenni valamit (Eleocharist vagy montecarlot) hogy nőjön is valami elöl.
 
Utoljára módosított:
igazából ellenne az akváriumod fűtés nélkül is, de talán a garnélák jobban mozognak 20 fok felett...
bár ha te nem tudod minek fűtesz akkor ki is veheted az akváriumból.
 
igazából ellenne az akváriumod fűtés nélkül is, de talán a garnélák jobban mozognak 20 fok felett...
bár ha te nem tudod minek fűtesz akkor ki is veheted az akváriumból.

Gondolkodtam én is hogy kivehetném, most hogy nem lesznek nagy hidegek lehet ki is veszem majd. Télen azért megesik hogy hétvégén nem vagyok itthon és lemegy simán 14-15 fokra a szoba. Nyáron meg majd hűtenem kell valószínűleg valahogy.
Eddig úgy voltam vele hogy indításhoz nem baj ha kicsit melegebb van.
Még mindig nem döntöttem milyen halak jönnek majd - valószínűleg zöld neon és/vagy valami kis termetű razbóra, meg törpe Cory...
 
Vettem egy nagy levegőt és berendeltem egy alap(+ szénszűrős) RO szűrőt a hárombetűs állatkertből. Egy ideig tiszta RO vízzel mennek majd a top-upok, meg kisebb 10-20% vízcserék amíg beáll a GH/KH olyan 8-10 körülire maximum. A növényeknek is nézek majd még a héten valami tápot.
 
Gondolkodtam én is hogy kivehetném, most hogy nem lesznek nagy hidegek lehet ki is veszem majd. Télen azért megesik hogy hétvégén nem vagyok itthon és lemegy simán 14-15 fokra a szoba. Nyáron meg majd hűtenem kell valószínűleg valahogy.
Eddig úgy voltam vele hogy indításhoz nem baj ha kicsit melegebb van.
Még mindig nem döntöttem milyen halak jönnek majd - valószínűleg zöld neon és/vagy valami kis termetű razbóra, meg törpe Cory...
nálam beváltak a zöld neonok... először bújkáltak, főleg ha valamit rendeztem takarítottam, utána fél napig nem is láttam őket. Most már teljesen jól megszokták a dolgokat (5en vannak) és megvan a saját kis úszóhelyük az endlerek mellett. De néha bejárják az egész akváriumot :)
Most van néhány galaxy razbórám (3db - @Luigi13 -tól), meg mellettük 6 kéksávos törperazbóra egy másik akváriumban, na őket szinte soha nem látom.
Érdemes utánakérdezned itt a fórumon ha már választottál, hogy kinek milyen tapasztalata van az adott hallal.
 
nálam beváltak a zöld neonok... először bújkáltak, főleg ha valamit rendeztem takarítottam, utána fél napig nem is láttam őket. Most már teljesen jól megszokták a dolgokat (5en vannak) és megvan a saját kis úszóhelyük az endlerek mellett. De néha bejárják az egész akváriumot :)
Most van néhány galaxy razbórám (3db - @Luigi13 -tól), meg mellettük 6 kéksávos törperazbóra egy másik akváriumban, na őket szinte soha nem látom.
Érdemes utánakérdezned itt a fórumon ha már választottál, hogy kinek milyen tapasztalata van az adott hallal.

Lehet kicsit kevesen vannak azért nem mutatják magukat.

Az Oto-k mellé is akarok még legalább 2-t hogy meglegyen egy 5-ös csapat, meg egy kb. 8-10 fős zöld neon/valami más nanohal csapat lesz.
 
Back
Oldal tetejére