• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 60 L. újrakezdő akvárium

Most is elég körülményes a vízcserekor leszivni a mulmot a talajról, ott a bal harmadban elég sok van, oda szívja a szűrő, de nem szívja fel sajnos. Amatőr kérdés: ha növényeket teszek esetleg oda is, akkor ott hogy fogom kitakarítani? Vagy akkor nem kell, mert lebomlik? Tartok tőle...
Ne tégy oda semmit. Karbantartáskor pedig szűrőt kikapod, és mulmozóval kiporszívózod az aljzatot.
 
A másik lakásba átköltözés megtörtént épp az ünnepek előtti héten és szerencsére a halak túlélték a megpróbáltatást. Az újra feltöltéskor kicsit rendezgettem a növényeket, a jávai moha szépen nőtt, többi stagnál. Kaptak a guppik 8 gyémántfejű-piros farkú neont társaságnak, etetéskor ott villannak ide oda sebesen, olyankor nagyon gyorsak, szépek. Egyébként a nagy levelek alatt pihiznek. 5 Otoból már csak négy van, egy teljesen eltűnt valahova. Az egyik nagy versenycsigát meg a gyerek a nappali másik végében találta meg a padlón pár napja, pedig a fedlap fent volt végig, nagy utat tett meg szárazon a kis bolond. Szóval minden oké. A gyári fedlapos T8 világítást viszont lecserélném jövőre és lehet elhagyom a fedlapot is és csak egy alu csík lenne Leddel felette, még keresem mit és hogyan.
 
Léptem egyet előre, mert a növények növekednek és foltosodnak, jávai mohát is nyírni kellett már. Leszedtem a Diversa fedlapot a kis gyári csővel és kapott egy új, erősebb Ledes világítást, 24W. És nagy levegőt vettem és kapott egy CO2 szettet a Ga-ból, sokat segítettek a srácok a vásárlásnál, hasznos volt. Tegnap este össze és beszereltem mindent, bubi kb 10mp/1bubi, 6bubi/perc, világítás időt napi 7 órára állítottam, meglátjuk. Kiváncsian várom, remélem nem algahegyek lesznek. Két szűrő megy, az Eheim vízforgatós és a porlasztós régi is párhuzamosan. Ráfér egy kis rendezés, szépítés lassan. Majd hétvégén....

X7uuiTovPAHyUSZVvoOy1SpTQ=w1519-h854-no?authuser=0.jpg

xwtJyD50a19sqV-ebD18w4xBQ=w1519-h854-no?authuser=0.jpg
 
És megint vannak mini kicsi halacskák, most a fekete molly. A kis guppik is növekedtek sokat a gyerekek örömére.
Nem molli bébik ezek kérem, most nézem alaposabban, az Oto nak lett kicsinye :)) három kicsit látok. A nagyok mögött vannak és a javai mohaban bújnak néha kimereszkednek a nagyok mögött.
 

Attachments

  • Screenshot_20210128-190229.png
    Screenshot_20210128-190229.png
    608.7 KB · Megtekintések: 53
Utoljára módosított:
Gratula! Valamit nagyon eltaláltál, nem mindennapos, hogy szaporodásra adják a fejüket! 👋
Remélem megmaradnak a nagyobbak között. Mindenestre beszerzek majd vízminőség mérő cuccokat a GA-ban és megnézem majd hétvégén milyen a víz, megírom. Az akvárium hátsó részén a fagyökér mögött a növények gyökere sűrűn lebeg a hátsó fal előtt, ott tisztítani se tudom, szerintem az tetszik nekik, oda nem mennek be a neonok sem és a guppik sem, de van egy kicsi áramlás ott is.
 
De az a fehér szemcsés díszhomok nem volt jó ötlet, összekeveredett a fekete kövekkel, nem tudom rendezettebbé tenni sajnos. Lehet ki kell szednem és csak fekete kő lesz
 
De az a fehér szemcsés díszhomok nem volt jó ötlet, összekeveredett a fekete kövekkel, nem tudom rendezettebbé tenni sajnos. Lehet ki kell szednem és csak fekete kő lesz

Igen, sajnos, ha kétféle talajt használ az ember és nem választja el valami markáns dologgal - pl. nagyobb kövek - a lények nagy tereprendezők lévén, simán összezilálnak bárminemű talajt.
 
Próbálkozok tovább. Sajnos a teszt csík alapján úgy néz ki a víz keménység magas, a pár napos csapvizet használtam eddig. Lehet megprobalom a bolti ioncserelt vizzel a jövő héten. A teszt csík színeit nem tudom egyértelműen értelmezni és nagy a szórás így nem tudom beállítani a vizet. Valami más megoldást keresek. Addig is számolom a bubikat. Halak nagyon élvezik.
 

Attachments

  • Screenshot_20210129-174115.png
    Screenshot_20210129-174115.png
    657.7 KB · Megtekintések: 42
A kis belső Eheim szűrő nagyon kevés volt. Muszáj volt kicseréli. Szóval egy Eheim Prof4+T lett, így az akváriumbol ki tudtam szedni a fűtést is. Kevesebb vezeték, kábel, minden lement a pult alá. A szuor beindítása egyből sikerült a kis beepitett pumpa elég volt, hogy beszívja.
Viszont nem igazán tudom, hogy hol lenne a legjobb a szűrő kosár helye. Most a hátsó falon van a gyári befújó cső ami keresztiranyban nyomja a vizet az első fal felé és a jobb első sarokba tettem a kosarat, a gép és a víz csövek a jobboldalon vannak. A baloldalra tettem a Co2 be oldást.
 
Kosár alatt gondolom azt a kis védő rácsot érted a szívóág végénél.

Ha jól látom a képen, akkor az esőztető most keresztbe nyomja a vizet, így tulajdonképpen szemből nézve az akvárium bal oldalán nincs is áramlás, vagyis valami össze-vissza áramlás lehet.
Úgy célszerű elhelyezni a szívó- és nyomóágat, hogy az áramlás körbefusson. Ha esőztetőt használsz azt is inkább a rövid oldalra helyezd, párhuzamosan az akva hossztengelyével. Így az áramlás szépen körbefut, összegyűjti a szennyeződéseket, jobb a szűrés és nem lesz pangó víz. Valamint az áramlás a másik oldalon lenyomja a CO2 buborékokat és hatékonyabb a beoldás is.
Jelenleg úgy tűnik az esőztető csobogtatja is a vizet, ami szintén nem szerencsés, mert gyorsan kihajtja a CO2-t a vízből. A rövidebb oldalon is úgy állítsd majd be enyhén felfelé állítva, hogy éppen fodrozza csak a vizet, de ne csobogtassa.
rajz.jpg

Így:
https://akvakertesz.hu/threads/uj-vagyok-kerdesem-van.6499/post-506944
 
Utoljára módosított:
Viszont nem igazán tudom, hogy hol lenne a legjobb a szűrő kosár helye. Most a hátsó falon van a gyári befújó cső ami keresztiranyban nyomja a vizet az első fal felé és a jobb első sarokba tettem a kosarat, a gép és a víz csövek a jobboldalon vannak. A baloldalra tettem a Co2 be oldást.
Az esőztetőt (gyári befújó) helyezd át a szívó ág mellé, a rövid oldalra. Az esőztetőt próbáld úgy beállítani, hogy egy picit mozgassa a vízfelszínt, miközben a diffúzorból felszálló bubikat az aljzat felé, azaz lefelé nyomja. Meglátod, nagyot fog lendíteni a szűrés hatékonységén és a növények is meg fogják hálálni.
Arról nem is beszélve, hogy az akvárium teljes víztömegét megforgatja, a szutyok meg oda kerül ahová való, be a szűrőbe.
Mindemellett jobb lesz a CO2 eloszlás is. ;)
 
Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat!! A korábbi kis belső szűrő igen, a rövid oldalon volt és onnan nyomta, a nagy külső Eheim gyári tartozéka ez a hosszú cső a lyukakkal, amit néztem néztem, majd az egyetlen helyre tettem ahová elfért. Holnap kora este majd lefűrészelem a végét, rövidítem és beteszem a rövid oldalra, a szívó kosarat is akkor átteszem a jobb hátsó sarokba, mert elég randa ott elöl.
Kosár alatt gondolom azt a kis védő rácsot érted a szívóág végénél.

Ha jól látom a képen, akkor az esőztető most keresztbe nyomja a vizet, így tulajdonképpen szemből nézve az akvárium bal oldalán nincs is áramlás, vagyis valami össze-vissza áramlás lehet.
Úgy célszerű elhelyezni a szívó- és nyomóágat, hogy az áramlás körbefusson. Ha esőztetőt használsz azt is inkább a rövid oldalra helyezd, párhuzamosan az akva hossztengelyével. Így az áramlás szépen körbefut, összegyűjti a szennyeződéseket, jobb a szűrés és nem lesz pangó víz. Valamint az áramlás a másik oldalon lenyomja a CO2 buborékokat és hatékonyabb a beoldás is.
Jelenleg úgy tűnik az esőztető csobogtatja is a vizet, ami szintén nem szerencsés, mert gyorsan kihajtja a CO2-t a vízből. A rövidebb oldalon is úgy állítsd majd be enyhén felfelé állítva, hogy éppen fodrozza csak a vizet, de ne csobogtassa.
View attachment 101573

Így:
https://akvakertesz.hu/threads/uj-vagyok-kerdesem-van.6499/post-5069
 
Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat!! A korábbi kis belső szűrő igen, a rövid oldalon volt és onnan nyomta, a nagy külső Eheim gyári tartozéka ez a hosszú cső a lyukakkal, amit néztem néztem, majd az egyetlen helyre tettem ahová elfért. Holnap kora este majd lefűrészelem a végét, rövidítem és beteszem a rövid oldalra, a szívó kosarat is akkor átteszem a jobb hátsó sarokba, mert elég randa ott elöl.
Nem kell feltétlen használni ám az esőztetőt. A nyomóágra lehet kapni pl Eheim gyári lily-t. Nem mondom, hogy a legszebb, de a vízáramot biztosan jól be lehet lőni vele és az ára sem olyan vészes. Ha jól emlékszek @Coller használ ilyet. Előbb-utóbb úgyis elkap a gépszíj és beruházol egy üveg vagy rozsdamentes fém szettre :)
Egyébként külső szűrővel már szerintem felesleges külön oxigént bevinni, ha jól be van állítva az esőztető vagy a lily, akkor a szükséges mennyiség ott lesz a vízben. Lesz ott bőven buborék a növényeken ;)
 
Oto és az RC degeszre tömik magukat, de sajnos elkezdett az anubias leveleken zöld alga megtelepedni és a szélein meg szőrös kezd lenni, mint a kutya. A jávai moha egy egy szálán is van, ollóztam ma délután őket. Az akvárium CO beoldás felőli bal részén jelent meg, a jobboldalt nem. CO2 megy kb 8-19ig, a Led lámpa 14-20ig. Reggel 1-1 mikro és makro pumpa plusz 1.5ml Excel. Még a CO2 üvegcsövön is van, sőt a beoldó részén is megjelent. Sajnos részleges napfényt kapott az elmúlt fényes napokban. Megpróbálom lassan valahogy visszahozni.
 

Attachments

  • Screenshot_20210221-192310.png
    Screenshot_20210221-192310.png
    498.8 KB · Megtekintések: 21
Oto és az RC degeszre tömik magukat, de sajnos elkezdett az anubias leveleken zöld alga megtelepedni és a szélein meg szőrös kezd lenni, mint a kutya.
Sajnos az ecset,- és szőralgákat vonzza az erős vízáramlás, az alga a legerősebben áramló
részeken jelenik meg először, onnan terjed tovább. A fényszegénységet eléggé jól elviseli.
 
Back
Oldal tetejére