• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

54L kezdő, ecsetalga stop

Paisagem Subaquática

Kertész tanonc
Sziasztok!
Pécsen élő kedves családtagunk, idősebb egyedül élő hölgy, újra szeretné indítani az akiját, és engem kért meg, hogy segítsek ebben. Azért ide írok, mert eddig a fő gond a fekete ecsetalga (BBA) volt.
Paraméterek: 54L (30x30x60), tető teljesen felnyitható, 1x15W T8, EHEIM 60 belső, automata fűtő, hőmérő. Ennél nagyobb aki és lényegesen több/jobb technika jelenleg nem lehetséges, többek között anyagi okokból.
Előzmények: apró kavics talaj, növények üvegpoharakban (azokban alul JBL Aquabasis, rajta kavics), kezdő növények (Microsorum kőre kötve, Anubias szintén, nagylevelű Echinodorus leültetve, Crypto szintén). Hallal túl lett telepítve (2xCory Panda, 7xÉkfoltos, 10xPlatti/Papagájplatti hibrid - kevesebb volt de szaporodott). Heti vízcsere porszívózással, pécsi csapvíz Aquatanozva + az egyik helyi kereskedésből ozmo víz. Hetente Profito, naponta Easy Carbo. Lehet, hogy néha túletetett. Fény napi 8 óra körül. Sajnos a lakás elég meleg (panel) és nincs olyan pontja, ahová a nap soha nem süt be. Sajnos hamar megjelent a BBA, amivel igazán nem tudtunk mit kezdeni. Használtunk Algin Regulart és Tetra Algumint, de gyakorlatilag hatástalanok voltak. "Védekezés" gyanánt a beborított leveleket levágta, a végén ilyen csonkok voltak csak, mint egy posztapokaliptikus filmben. Kb. évente újra telepítettem, új talaj, poharak, kövek sósavazva, új növények. Nemsokára a BBA újból benőtt mindent. A halak jól bírták, a pandák és az ékfoltosok 3 éve megvoltak, a plattik maguktól cserélődtek. Kb. fél évvel egy újrarakás után hirtelen az összes hal egyszerre elpusztult, lehet, hogy valami vegyszer került a vízbe.
A cél nem egy profi növényes aki lenne, hanem az, hogy ne legyen növénytelen - és haltalan - és vissza lehessen szorítani az algát, és kezdő is fenn tudja tartani. Kevesebb, kis vízterhelésű, strapabíró halakra gondoltam (hengeli, kolibri, titteya ...). Üzletekben két megoldást mondtak: a sziámi algaevőt, de az pár hónap múlva megfordulni nem tudna egy ekkorában, plusz a növényeket is lelegelné, és az Algin Regulart, de azt már tilos forgalmazni. Az Amanoból sok kellene plusz kiszökhet. Az ADA Pro Picker csak a kövekre lenne jó, a levelekre nem. Itt Kispesten van egy hasonló akim, soha nem volt BBA.
Valakinek valami tippje, tapasztalata? Várom megtisztelő válaszaitokat. Köszönöm!
 
Szia.
Ha ugyanígy indulsz neki az eredmény is ugyanaz lesz.
Első körben a világítást és a talajt kellene cserélni másra.
A növényeket a világításnak megfelelően válogasd össze.
lumen-per-litre-uk_300x218.png
Ha tudod legalább t5 24w-ra cserélni vagy a növények igényeinek megfelelő lumen értékű LED lámpával.
Kavics helyett agyagos talajt venni.

Van akinek sikerül belső szűrővel is egészséges akváriumot fenntartani, de egy külső szűrő megkönnyíti a fenntartást, ritkábban kell hozzányúlni, nagyobb biológiai szűrés stb.

A növényeknek kellenek a tápanyagok, valamilyen tápot kell használni, különben csak az alga nő.

Itt sok topic van ami segíthet
https://akvakertesz.hu/forums/el-natural-low-tech-akvariumok/
https://akvakertesz.hu/threads/tapozas-low-techben.5006/
https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-vilagitsunk.1062/

Ecsetalga topic
https://akvakertesz.hu/threads/fekete-ecsetalga-bba-black-brush-algae.1091/
 
Utoljára módosított:
Szia.
Ha ugyanígy indulsz neki az eredmény is ugyanaz lesz.
Első körben a világítást és a talajt kellene cserélni másra.
A növényeket a világításnak megfelelően válogasd össze.
View attachment 38176
Ha tudod legalább t5 24w-ra cserélni vagy a növények igényeinek megfelelő lumen értékű LED lámpával.
Kavics helyett agyagos talajt venni.
Köszi a választ! A világítást szerintem csak a tetővel együtt lehetne más méretűre cserélni, a ledes 450 mm T8 pedig kb 40e Ft, sajnos most nem megy. Inkább a T8 15W-oson belüli legjobb kelvinre gondoltam (6500?). Agyagtalaj -Manado? Azt viszont nem lehet porszívózni, tényleg csak nano halak férnének bele.
 
Bocsi, az alap hogy 6500K legyen. De a 15w kevés lesz, az biztos csak 0.277w/ l. Ha a lument nézed, akkor a táblázat szerint 1100- 1300 körül legyen.

A csővel a talaj felett legyezgetve tudsz porszívózni.
 
Köszi! Tetőcsere nélkül is lehet erősebb a neon? Az enyémbe 15W vörös fényűt tettem, évenkénti cserével, a Microsorum kifejezetten bokros lett, az Anubiasok (1 nagy, 1 nana) is jól fejlődnek, a Cryptok is elvannak. És nincs BBA. Mondjuk vannak Odesszák, amiről egy helyen azt írják, hogy legelik a BBA-t. Más növényt nem teszek bele, mert azoknak ez már tényleg kevés lenne. Legfeljebb 20e Ft-os plusz beruházást bírna ki a büdzsé, talajjal mindennel együtt.
 
Szia.
Én egy odyssea 2x24w-os lámpát és Manado talajt javasolnék kezdésnek.
Ezek körűbelül ki is jönnének az általad irt összegből.
 
A 36w ody belefér a 60x30x30 54l akvárium tetejébe én átfurtam és kötegelővel rögzítettem. Szerintem ez a lámpa is elég lenne.
Köszi! Ha már Manado, és nem lehet felkavarni: rokonunkkal Pécsen megvetettek egy vödör Sera vagy Tetra altalajt, azt rakjam alá és ne poharakba menjenek a növények? Mennyi idő alatt fárad egy altalaj csereérettre, ha nagyrészt kötözött növények lesznek?
 
Köszi! Ha már Manado, és nem lehet felkavarni: rokonunkkal Pécsen megvetettek egy vödör Sera vagy Tetra altalajt, azt rakjam alá és ne poharakba menjenek a növények? Mennyi idő alatt fárad egy altalaj csereérettre, ha nagyrészt kötözött növények lesznek?
Szerintem úgy 1 évet birnak azt mondják itt a forumon. De ha csak kötözött növényeid lesznek, én nem is raknék be.
De majd kijavítanak ha tévednék.
Mondjuk ha raksz bele,és raksz rá elég fedőtalajt nem lesz gond.
De azért más véleményt is halgass meg.
 
Itt egy kép hogy néz ki
View attachment 38188
Köszi a képet, szerintem először meg kell majd mérnem a tető belsejét, hogy kiszerelve az eredeti lámpát a helyére befér-e ez, mert nem mindegyiknél ugyanott van a beépített trafó vagy mi az a doboz, és azt meg nem akarnám lefűrészelni. Lehet hogy az lesz, hogy most augusztusban lemegyünk Pécsre és a halakon kívül mindent telepítünk (a növények egy részét is, ha tanácsos növényeket már a legelején betenni), aztán egy hónap múlva a többi növényt és a halakat. Az első lemenetelkor lemérem a tetőt, addig a régi világítás lesz bent (a rokonunknak nincs internete, nem tudom megkérni, hogy küldjön róla képet). Ha ez így nem működik, akkor háromszor kell lemenni, 1x élők nélkül minden, 1x a világítás csere és növények, 1x halak. Jól kell sikerülnie, nem akarom minden látogatáskor az Éli könyvét látni az üvegen át :)
 
Szerintem úgy 1 évet birnak azt mondják itt a forumon. De ha csak kötözött növényeid lesznek, én nem is raknék be.
De majd kijavítanak ha tévednék.
Mondjuk ha raksz bele,és raksz rá elég fedőtalajt nem lesz gond.
De azért más véleményt is halgass meg.
1 év után mindenki széttúrja az akiját? Akkor inkább kötözöttek és a poharak. Inkább abban cserélem évente a táptalajt...
 
Ha 20e-ből lehet gazdálkodni, akkor itt a fórumon vennék belőle egy lámpát, ami kb. 12e-ből megvan.
A maradék 8-ból lehet JBL Manado-t beszerezni, ha 5cm vastag talaj lenne, akkor 9L kell ami 4-4.5e-ből megvan. Talán itt a fórumon is akad valakinek használt.
Maradt 3.5e, ebből a szűrést cserélném le. Mégpedig e.bay-ről vennék egy kis pumpát, ami 150LPH-t tud (1e). Eléje pedig egy szivacstáblát ami szintén onnan kb. 1.5e. Szóval még mindig maradt egy ezres, amiből vagy fénycsövet vennék a lámpába (ha az már több mint 1éves), vagy táptablettákat és azokat nyomnám a talajba. Esetleg fordítható növényre is (link és link).
Ennél gazdaságosabban már nem tudom ki lehet-e hozni? Minden esetre minden fontos dolgot javítottunk és belefértél a keretbe. (y)
 
Ha 20e-ből lehet gazdálkodni, akkor itt a fórumon vennék belőle egy lámpát, ami kb. 12e-ből megvan.
A maradék 8-ból lehet JBL Manado-t beszerezni, ha 5cm vastag talaj lenne, akkor 9L kell ami 4-4.5e-ből megvan. Talán itt a fórumon is akad valakinek használt.
Maradt 3.5e, ebből a szűrést cserélném le. Mégpedig e.bay-ről vennék egy kis pumpát, ami 150LPH-t tud (1e). Eléje pedig egy szivacstáblát ami szintén onnan kb. 1.5e. Szóval még mindig maradt egy ezres, amiből vagy fénycsövet vennék a lámpába (ha az már több mint 1éves), vagy táptablettákat és azokat nyomnám a talajba. Esetleg fordítható növényre is (link és link).
Ennél gazdaságosabban már nem tudom ki lehet-e hozni? Minden esetre minden fontos dolgot javítottunk és belefértél a keretbe. (y)
A használt talaj biztonságos? Egyébként az agyag miben jobb a kavicsnál, pl alga szempontból?
 
Back
Oldal tetejére