• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

54 literes mindenes

Rick

Új regisztrált
54 literes, íves előlappal rendelkező akvárium. Talaj: kvarchomok, legalább 3 féle kavics, ill. zúzalék és egy megkövesedett spagettikorall. Növények: bakopa, alternanthera, valiznéria, jávai moha, úszó májmoha, átokhínár, kardfű, stb... A májmohát fehér színű nappali hajhálóval rögzítettem a talajhoz.
Technika: fénycső t5, aktív szenes szűrő, fűtőtest. CO-t nem használok.
Állatállmoány:): 4 serpa, 4 vörösneon, két algafaló, egy CPO.

5275351552_288689d72d_b.jpg

5275351890_0c11a377fd_b.jpg

5274743477_f978ff39a6_b.jpg
 
Rick said:
54 literes, íves előlappal rendelkező akvárium. Talaj: quartzhomok, legalább 3 féle kavics, ill. zúzalék és egy tengeri kő (nevet nem tudok). Növények: bakopa, alternanthera, valisneria, jávai moha, úszó májmoha, átokhínár, kardfű, stb... A májmohát nappali hajhálóval rögzítettem a talajhoz.
Technika: fénycső t5, aktív szenes szűrő, fűtőtest. CO-t nem használok.
Állatállmoány:): 4 serpa, 4 vörösneon, két algafaló, egy CPO.

photostream

photostream

photostream

A képeidből semmit sem látok, valószínűleg rossz a link. Általában a megfelelő linkek vége ".jpg"-re végződik. Másrészt az kvarchomok, angolul írják "quartz"-nak. :oops: :ugeek:
 
Eqinox said:
A képeidből semmit sem látok, valószínűleg rossz a link. Általában a megfelelő linkek vége ".jpg"-re végződik. Másrészt az kvarchomok, angolul írják "quartz"-nak. :oops: :ugeek:

Köszi, javítottam.
 
Köszi!
Akkor most néhány technikai kérdés:
Világítás: Hány Watt? Mennyi ideig/nap? Milyen magas vízoszlophoz?
Szűrő: Típus? L/h? Töltet(ek)?
Tápozás? Vízcsere (mikor, mennyit)?
A korallodról kérnék egy közeli éles képet. Egyébként édesvízi akváriumba nem teszünk korallt, egyrészt, mert nem természethű (a korall sósvízi) és mert az a korallváz ami neked van mészből van ami beoldódik a vizedbe és felkeményíti. Ez algaproblémákhoz, növény és állathulláshoz vezethet.
A talajod színtiszta dekorkavics/homok, a növények hosszútávon nem fognak megmaradni benne, mert semmi tápanyag sincs benne ráadásul a kvarchomok annyira össze tud állni, hogy még a víz sem tudja átjárni nemhogy a növények gyökerei. Hirtelen ezek jutottak eszembe amik gondot okozhatnak. Ajánlom figyelmedbe Nigro blogját!
http://akvarisztika.budapet.hu/

Itt rengeteg infót, tanácsot találsz! Ha kérdésed van nyugodtan írj! Ha tudok segítek, ha én nem akkor valaki más biztos!
Ja!
Üdv köztünk! :wave:
 
Eqinox said:
Köszi!
Akkor most néhány technikai kérdés:
Világítás: Hány Watt? Mennyi ideig/nap? Milyen magas vízoszlophoz?
Szűrő: Típus? L/h? Töltet(ek)?
Tápozás? Vízcsere (mikor, mennyi?).

Na lássuk.
Az akvárium "egyben mindent" cucc, 20ezer körül megvásárolható, gyakorlatilag bármelyik szakkereskedés be tudja szerezni.
Világítás: t5, 15 watt. Naponta kb 10 órát megy. Vízoszlop 37 cm.
A szűrő: HL-BT400, 380 l/h. HOBBY Carbon aktiv szűrés.
Tápzás: Happy life HappyCarboja 2.5 ml/nap. Vízcsere hetenre 10%.
A többi: "A korallodról kérnék egy közeli éles képet." - ha adsz emailt, szívesen küldök képet. "Egyébként édesvízi akváriumba nem teszünk korallt, egyrészt, mert nem természethű (a korall sósvízi) és mert az a korallváz ami neked van mészből van ami beoldódik a vizedbe és felkeményíti." - Én ahhoz az akvarista típushoz tartozom, aki édesvizi akváriumba is tesz korallt. Rendkívü dekoratív, az algaevők és a CPO is imádja. Azt miből gondoltad, hogy nem tudom: a korall sósvízi? Már nem oldódik ki belőle semmi, mert ezer éve ázik, tehát nem vátoztatja meg a víz keménységét. Algaprobléma természetesen nincs, az állataim pedig az imént említett okok miatt nem hullanak el.
"A talajod színtiszta dekorkavics/homok, a növények hosszútávon nem fognak megmaradni benne, mert semmi tápanyag sincs benne ráadásul a kvarchomok annyira össze tud állni, hogy még a víz sem tudja átjárni nemhogy a növények gyökerei." - Valóban csak akváriumszalonban kapható talajt használok. A növények természetesen hosszú távon is megmaradnak benne, illetve a HappyCarbo adagolása óta valósággal "berobbantak". Főként az Alternanthea - hatalmas gyökereket eresztett, akárcsak többi társa-, a Jávai moha és az úszó májmoha, de a többi is rendesen nő. Természetesen több hónapja. Igazándiból attól félek, hogy gyakran kell majd ritkítanom őket. Kábé fél éve raktam össze az akváriumot, azóta a növényvilág gyakorlatilag megduplázódott. Maga az akvárium most hétvégén érte el végleges "formáját". Nem tapasztaltam, hogy a kvarchomok összeállna az alljban, a növények gyökerei ezerfelé futnak benne.
Köszi az infot.
 
Halihó Rick!

Equinox nem azért írta le azokat, amiket leírt, hogy megbántson. Az ide akit feltöltő emberek általában megkérdezik a többiek véleményét, hogy miként, és hogyan lehetne az akván szerintük javítani. Amit olvashattál, azt a jobbítás és nem a "fikázás" szándéka mondatta vele.

Ami a korallt illeti, lehet, hogy Neked tetszik, de akkor is idegen az édesvíztől. Az akváriumnak az a lényege (szerintem és sok más akvarista szerint is), hogy a természet egy szeletét mutassuk be benne, nos a korall az valóban nem édesvízi, de ha Neked tetszik, ám legyen. Ami a víz keménységét illeti, nem igaz amit mondasz. A meszessége addig oldódik ki a kőből, korallból, amíg az a vízben van. Áztathatod bármeddig az biza meszes marad (a legegyszerűbb példa a mészkő hegység, ami évmilliók óta ázik esővízben és a cseppkövek ennek ellenére még ma is nőlnek). Ha a halaid nem pusztulnak, az szerencse, de hidd el, hogy szenvednek (sokan túlélték a nyári moszkvai szmogot, de mégis szenvedtek).

Ami a kvarchomokot, meg az egyéb aljzatot illeti, hidd el, hogy táptalaj nélkül egy idő után vége lesz a növényeidnek. Ez tapasztalati tény, nincs ezen mit vitatni.

A hatalmas fűtő szerintem egy kicsit nagy az akidhoz.


Ha viszont csak megmutatni tetted fel az akidat és neked úgy tetszik, ahogy van, akkor semmit nem szóltunk.
 
CKPeter said:
Halihó Rick!

Equinox nem azért írta le azokat, amiket leírt, hogy megbántson. Az ide akit feltöltő emberek általában megkérdezik a többiek véleményét, hogy miként, és hogyan lehetne az akván szerintük javítani. Amit olvashattál, azt a jobbítás és nem a "fikázás" szándéka mondatta vele.

Ami a korallt illeti, lehet, hogy Neked tetszik, de akkor is idegen az édesvíztől. Az akváriumnak az a lényege (szerintem és sok más akvarista szerint is), hogy a természet egy szeletét mutassuk be benne, nos a korall az valóban nem édesvízi, de ha Neked tetszik, ám legyen. Ami a víz keménységét illeti, nem igaz amit mondasz. A meszessége addig oldódik ki a kőből, korallból, amíg az a vízben van. Áztathatod bármeddig az biza meszes marad (a legegyszerűbb példa a mészkő hegység, ami évmilliók óta ázik esővízben és a cseppkövek ennek ellenére még ma is nőlnek). Ha a halaid nem pusztulnak, az szerencse, de hidd el, hogy szenvednek (sokan túlélték a nyári moszkvai szmogot, de mégis szenvedtek).

Ami a kvarchomokot, meg az egyéb aljzatot illeti, hidd el, hogy táptalaj nélkül egy idő után vége lesz a növényeidnek. Ez tapasztalati tény, nincs ezen mit vitatni.

A hatalmas fűtő szerintem egy kicsit nagy az akidhoz.


Ha viszont csak megmutatni tetted fel az akidat és neked úgy tetszik, ahogy van, akkor semmit nem szóltunk.

A halaim remekül érzik magukat, erről meggyőződhetsz személyesen is. Szívesen küldök neked fotót az akváriumomról egy év múlva. A növényeknek semmi bajuk nem lesz. Pár évtizede már akvarizálok. Kicsi kimaradt ugyan, de nem feledtem semmit,ami pedig közben történt, azt megtanulom-megtanultam. Egyszerűen csak szeretem a "vizivilágot", a halacskáimat, a rákocskáimat.SOHA!!! nem tenném ki őket semmiféle veszélynek. Azért köszi az aggódást.
A hatalmas fűtő is tartozék volt. Talán nem gyönyörködteti a szemeket, de remekül működik és ez a fontos.
 
Már megbocsáss, ha akadékoskodásnak tűnne, e nyilvánvaló, hogy a halak nem szeretik a kemény vizet, tűnhetnek bámennyire egészségesnek, attól még nem jó az nekik, a genetikával és a természetes élőhely sajátosságaival nem lehet vitatkozni.

Ami meg a tartozékot illeti... Sok butaságot (uram bocsá: GERONIMO) eladnak tartozék címén, ennek ellenére az zavarja a szemet, talán érdemes lenne ezt a nagy darabot elpasszolni és egy kisebbet, esetleg külső fűtőt venni.
 
CKPeter said:
Már megbocsáss, ha akadékoskodásnak tűnne, e nyilvánvaló, hogy a halak nem szeretik a kemény vizet, tűnhetnek bámennyire egészségesnek, attól még nem jó az nekik, a genetikával és a természetes élőhely sajátosságaival nem lehet vitatkozni.

Ami meg a tartozékot illeti... Sok butaságot (uram bocsá: GERONIMO) eladnak tartozék címén, ennek ellenére az zavarja a szemet, talán érdemes lenne ezt a nagy darabot elpasszolni és egy kisebbet, esetleg külső fűtőt venni.

Kábé tudtam, hogy mit veszek. Kínai cuccot:))) A kereskedő, aki eladta nekem, tudja, mit csinál. Amennyire én meg tudom ítélni, soha nem mondott még hülyeséget. A fűtő tényleg jól működik. Talán ott a gond, hogy a dupla ekkora akváriumhoz is ez a szabvány fűtő. Emiatt látszik otrombának. A víz keménységéről annyit, hogy ahol lakom, egyébként is kemény a víz. Az való igaz, hogy a serpák és a vörös neonok is a lágyabb vizet kedvelik, de pölö a CPO kifejezetten igényli a kemény vizet. A lazacfélék valóban nem szaporodnak a viszonylagosan kemény vízben, de nem szenvednek, amennyiben tűréshatáron belül van a víz keménysége. Ebben talán egyetérthetünk. Nálam nem szenvednek.
A hozzászólásod egyáltalán nem volt akadékoskodó, köszönettel vettem, mert téged is az vezetett, hogy a halacskák jól érezzék magukat.
 
CKPeter said:
Halihó Rick!

Equinox nem azért írta le azokat, amiket leírt, hogy megbántson. Az ide akit feltöltő emberek általában megkérdezik a többiek véleményét, hogy miként, és hogyan lehetne az akván szerintük javítani. Amit olvashattál, azt a jobbítás és nem a "fikázás" szándéka mondatta vele.

Köszönöm! Rick! Eszembe sem jutott megbántani vagy leszólni! Ha esetleg zavaróan, ne adj Isten, bántóan fogalmaztam elnézésedet kérem! :oops:

CKPeter said:
Ami a korallt illeti, lehet, hogy Neked tetszik, de akkor is idegen az édesvíztől. Az akváriumnak az a lényege (szerintem és sok más akvarista szerint is), hogy a természet egy szeletét mutassuk be benne, nos a korall az valóban nem édesvízi, de ha Neked tetszik, ám legyen. Ami a víz keménységét illeti, nem igaz amit mondasz. A meszessége addig oldódik ki a kőből, korallból, amíg az a vízben van. Áztathatod bármeddig az biza meszes marad (a legegyszerűbb példa a mészkő hegység, ami évmilliók óta ázik esővízben és a cseppkövek ennek ellenére még ma is nőlnek). Ha a halaid nem pusztulnak, az szerencse, de hidd el, hogy szenvednek (sokan túlélték a nyári moszkvai szmogot, de mégis szenvedtek).

A korallal tehetsz egy egyszerű kísérletet. Arra, vagy ha van másik ugyanolyanod akkor arra, csepegtess ételecetet vagy háztartási sósavat. Úgy fog pezsegni mint a pezsgőtabletta, tehát a mésztartalma még most is oldódik kifele és addig fog kioldódni belőle míg el nem fogy maga a korall. :ugeek: :oops: Ez tény, nyugodtan nézz utánna! A mész oldódik még a semleges vízben is, az akiban pedig általában enyhén savas a víz.

CKPeter said:
Ami a kvarchomokot, meg az egyéb aljzatot illeti, hidd el, hogy táptalaj nélkül egy idő után vége lesz a növényeidnek. Ez tapasztalati tény, nincs ezen mit vitatni.

Csak annyit fűznék hozzá, h a növényeid, most lehet, h szépek és nőnek mint a gomba, de könnyen kialakulhat náluk tápanyaghiány amit különböző tünetekkel meg is mutatnak. (alsó levelek hullása, sárgulás, barnulás, levéllyukadás, deformitás stb.)

CKPeter said:
A hatalmas fűtő szerintem egy kicsit nagy az akidhoz.


Ha viszont csak megmutatni tetted fel az akidat és neked úgy tetszik, ahogy van, akkor semmit nem szóltunk.

A fűtőhöz no comment. Az enyém is túl nagy az akimhoz, csak én eldugtam. :oops: ;) ;)
Az akváriumát szerintem mindenki úgy rendezi be, hogy neki tetsszen, ebbe nem is merek beleszólni senkinél sem. Csupán csak felhívtam a figyelmed pár dologra ami problémát okozhat. :oops: Vannak ugyan alapvető dolgok amiknek meg kell lenni egy akvárium működéséhez, de persze minden akvárium más és más. Ami nálam lehet működik és jó az nálad nem vagy épp fordítva. Ezt ki kell tapasztalni, meg kell tanulni. Erről szól az akvarisztika és szerintem ez adja a szépségét is.
Még egyszer elnézést, ha bántóan fogalmaztam, a csak a jó szándék szólt belőlem. :oops:
 
Eqinox said:
...Az akváriumát szerintem mindenki úgy rendezi be, hogy neki tetsszen, ebbe nem is merek beleszólni senkinél sem. Csupán csak felhívtam a figyelmed pár dologra ami problémát okozhat. :oops: Vannak ugyan alapvető dolgok amiknek meg kell lenni egy akvárium működéséhez, de persze minden akvárium más és más. Ami nálam lehet működik és jó az nálad nem vagy épp fordítva. Ezt ki kell tapasztalni, meg kell tanulni. Erről szól az akvarisztika és szerintem ez adja a szépségét is.
Még egyszer elnézést, ha bántóan fogalmaztam, a csak a jó szándék szólt belőlem. :oops:

Hali Equinox:) Semmi gáz. Ami első hozzászólásodat szerintem átitatta, az az "úgyistöbbettudoktőled" szellemiség, de azt is meg kell valljam, csak néhányszor volt zavaró. Az igaz, hogy mikor én kezdtem foglalkozni akvarisztikával, még messze nem volt ennyire fejlett sem a technika, sem a háttér, a növényezés pedig kb. annyiból állt, hogy cserépbe némi tőzeg, abba egy szál valiznéria, aztán nehezéknek valami kavicsréteg reá és kész a tökéletes vízalatti állapot. De arra is emlékszem, mikor kábé 10 évesen a panelkégli konyhájában a gáztűzhely lángrózsáján forrósítottam a kidobásra ítélt konyhakés pengéjét, hogy aztán azzal szeleteljem a hal-laknak szánt műanyag csöveket. Imádták a Loricariáim (így, nagy betűvel!) a 100 literes vaskeretes akváriumomban. Így visszagondolva fura, hogy milyen jól megvoltak a hatalmas torocatummal, a kötelező páncélosharcsa-brigáddal. Az elevenszülők tábora ebben a viszonylagos szervezetlenségben már csak hab volt a tortán. Emlékszem, a két húsz literes egyikében fantomlazacok tanyáztak, a másikban pedig lovacskalazacok. Természetsen a szakirodalom Horn-Zsilinszkynél kezdődött és ott is végződött. Az élő tubifexel évente átlag kétszer sikerült befertőznöm az akváriumokat.Aztán persze nyomtam bele a malachitzöldet, hogy a tetves darakórt ki tudjam írtani (manapság ezért nem vásárolok tubifexet, inkább a fagyasztott és a száraz eleséget preferálom). Sóférgeket keltettem (a peték kis ampullában voltak, akárcsak a védőoltás), és mindenféle élő eleséget mostam. Aztán költözés, halállomány elajándékozása... Később csak kisebb akváriumaim voltak, egy időben gurámikkal foglalkoztam, illetve volt egy nagyon szép mollys medencém.
Pár éve álltam vissza komolyabban az akvarisztikára. Elsősorban CPO-kal foglalkoztam-foglalkozom. Először tengeri akváriumot akartam, de 200-300 liter alatt nem is szabad hozzákezdeni (hiába nyomják, hogy 60 literes nanoban is lehet sikeres a tengeri akvarisztika), ehhez viszont hely nincs jelen pillanatban a kégliben. Marad az 54 literes vegykó, a 40 literes CPO-s és egy 14 literes.
Ami a dolog lényegi részét illeti: a medencék részleges vízcseréjét egy-két hetes állott vízzel oldom meg. Ma délután vízkeménységet mértem, aminek eredménye a következő: a natúr csapvíz (nem nagy arányban ugyan) de keményebb volt, mint a vízcseréhez használt vödörben lévőé. Az 54 literes akvárium, vize (amiben a spagettikorall van), ugyan olyan keménységű volt, mint a vízcserés vödör vizének keménysége. A ph 6 körül van, ami ideálisnak mondható mind a serpák, mind a vörösneonok, illetve a CPO-k szempontjából.
Az általatok javasolt talaj telepítését megfontolom és amennyiben úgy döntök, hogy errefelé indulok, akkor a következő teljes takarításnál megejtem.
Tiszta vizet mindenkinek.
 
Rick said:
Eqinox said:
...Az akváriumát szerintem mindenki úgy rendezi be, hogy neki tetsszen, ebbe nem is merek beleszólni senkinél sem. Csupán csak felhívtam a figyelmed pár dologra ami problémát okozhat. :oops: Vannak ugyan alapvető dolgok amiknek meg kell lenni egy akvárium működéséhez, de persze minden akvárium más és más. Ami nálam lehet működik és jó az nálad nem vagy épp fordítva. Ezt ki kell tapasztalni, meg kell tanulni. Erről szól az akvarisztika és szerintem ez adja a szépségét is.
Még egyszer elnézést, ha bántóan fogalmaztam, a csak a jó szándék szólt belőlem. :oops:

Hali Equinox:) Semmi gáz. Ami első hozzászólásodat szerintem átitatta, az az "úgyistöbbettudoktőled" szellemiség, de azt is meg kell valljam, csak néhányszor volt zavaró. Az igaz, hogy mikor én kezdtem foglalkozni akvarisztikával, még messze nem volt ennyire fejlett sem a technika, sem a háttér, a növényezés pedig kb. annyiból állt, hogy cserépbe némi tőzeg, abba egy szál valiznéria, aztán nehezéknek valami kavicsréteg reá és kész a tökéletes vízalatti állapot. De arra is emlékszem, mikor kábé 10 évesen a panelkégli konyhájában a gáztűzhely lángrózsáján forrósítottam a kidobásra ítélt konyhakés pengéjét, hogy aztán azzal szeleteljem a hal-laknak szánt műanyag csöveket. Imádták a Loricariáim (így, nagy betűvel!) a 100 literes vaskeretes akváriumomban. Így visszagondolva fura, hogy milyen jól megvoltak a hatalmas torocatummal, a kötelező páncélosharcsa-brigáddal. Az elevenszülők tábora ebben a viszonylagos szervezetlenségben már csak hab volt a tortán. Emlékszem, a két húsz literes egyikében fantomlazacok tanyáztak, a másikban pedig lovacskalazacok. Természetsen a szakirodalom Horn-Zsilinszkynél kezdődött és ott is végződött. Az élő tubifexel évente átlag kétszer sikerült befertőznöm az akváriumokat.Aztán persze nyomtam bele a malachitzöldet, hogy a tetves darakórt ki tudjam írtani (manapság ezért nem vásárolok tubifexet, inkább a fagyasztott és a száraz eleséget preferálom). Sóférgeket keltettem (a peték kis ampullában voltak, akárcsak a védőoltás), és mindenféle élő eleséget mostam. Aztán költözés, halállomány elajándékozása... Később csak kisebb akváriumaim voltak, egy időben gurámikkal foglalkoztam, illetve volt egy nagyon szép mollys medencém.
Pár éve álltam vissza komolyabban az akvarisztikára. Elsősorban CPO-kal foglalkoztam-foglalkozom. Először tengeri akváriumot akartam, de 200-300 liter alatt nem is szabad hozzákezdeni (hiába nyomják, hogy 60 literes nanoban is lehet sikeres a tengeri akvarisztika), ehhez viszont hely nincs jelen pillanatban a kégliben. Marad az 54 literes vegykó, a 40 literes CPO-s és egy 14 literes.
Ami a dolog lényegi részét illeti: a medencék részleges vízcseréjét egy-két hetes állott vízzel oldom meg. Ma délután vízkeménységet mértem, aminek eredménye a következő: a natúr csapvíz (nem nagy arányban ugyan) de keményebb volt, mint a 40 literes medencében lévőé. Az 54 literes akvárium, vize (amiben a spagettikorall van), ugyan olyan keménységű volt, mint a 40 literes medencében lévőé. A ph 6 körül van, ami ideálisnak mondható mind a serpák, mind a vörösneonok, illetve a CPO-k szempontjából.
Az általatok javasolt talaj telepítését megfontolom és amennyiben úgy döntök, hogy errefelé indulok, akkor a következő teljes takarításnál megejtem.
Tiszta vizet mindenkinek.

Hogy mikor? :shock: :shock:
A második, és 3. bekezdés egy része mehetne a bemutatkozó topicba.
 
Dani kiemelte "a következő teljes takarítást" . Ez nem igazán több éves akvarisztikai múltra mutat vissza :p.
 
daniduke said:
...akkor a következő teljes takarításnál megejtem.
Szerintem erre gondolt. Nem szoktunk teljes takarítást végezni.
Fél évig (leszámítva a részleges vízcseréket) most bizonyosan nem nyúlok az akváriumhoz. Valamikor a nyáron teljesen újratelepítem. Erre gondoltam. De ne offoljuk tele:)))
 
N-emy said:
Dani kiemelte "a következő teljes takarítást" . Ez nem igazán több éves akvarisztikai múltra mutat vissza :p.

Nem több éves akvarisztikai múltról beszéltem. Hanem több évtizedesről.
 
Rick said:
N-emy said:
Dani kiemelte "a következő teljes takarítást" . Ez nem igazán több éves akvarisztikai múltra mutat vissza :p.

Nem több éves akvarisztikai múltról beszéltem. Hanem több évtizedesről.

az is több év, hamár itt tartunk ;)
UI: Ha nem tolakodó írnál a bemutatkozós topicba magadról?
viewtopic.php?f=8&t=48
 
Back
Oldal tetejére