• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

Z1234

VIP kertész
Minden komolyabb bevezető nélkül, kapásból kezdeném a nyers paraméterekkel:

Akvárium: 469 liter, 130cm x 60cm x 60cm, 12mm üvegvastagság

CO2: nincs
Világítás: 2 db T5 fénycső, és 4 db ledszallag, kb 40 Watt teljesítmény (12V)
Fűtés: nincs (lakás télen 20 fokos, nyáron 24)
Talaj: Kertföld és rajta bazalt zuzalék (tehát fekete....)
Folyékony tápok: nincs
Szűrés: nincs, növények
Víz: csapvíz, 240 mg/l CaO, kemény
Vízkeringetés: Pacific P-P301 szívattyú (~3000 HUF), állítható teljesítmény
upload_2016-9-30_12-47-59.png

A vízforgatás és világítás külön időzítő kapcsolón.

A következő köveket tudom használni:

upload_2016-9-30_12-31-53.png

Sajnos fagyökerem nincs :(

Indítás: most hétvége

Célok: Minimális karbantartású növényes akvárium, halakkal és garnélákkal

Sajnos a nincs sok tapasztalatom kövekkel, eddig minden akváriumomnak sima, egyenes talaja volt.
 
Utoljára módosított:
Érdekesnek ígérkezik!

A vízforgatással kapcsolatban. Ebben sem volt egyáltalán:

https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-bir-ki-a-kertben-dirted-tank-teszt.6394/

Mivel ez jóval nagyobb akvárium, a kis vízpumpát esti időzítőre ráteszem pár órára. Ha valamiért zavaros lenne a víz, akkor Filter Floss-al ki tudom szedni a lebegő részecskéket.

Amúgy van nagy teljesítményű szűrőm, elég drága volt (60000+ HUF), de ez nyugdíjazásra került és remélhetőleg - a tervek szerint - :) nem lesz rá szükség.

upload_2016-9-30_13-46-36.png

Szóval tervek vannak, de jelenleg a legnagyobb problémám a kövek behelyezése... :(
 
Utoljára módosított:
A vízforgatással kapcsolatban. Ebben sem volt egyáltalán:

https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-bir-ki-a-kertben-dirted-tank-teszt.6394/

Mivel ez jóval nagyobb akvárium, a kis vízpumpát esti időzítőre ráteszem pár órára. Ha valamiért zavaros lenne a víz, akkor Filter Floss-al ki tudom szedni a lebegő részecskéket.

Amúgy van nagy teljesítményű szűrőm, elég drága volt (60000+ HUF), de ez nyugdíjazásra került és remélhetőleg - a tervek szerint - :) nem lesz rá szükség.

View attachment 18047

Szóval tervek vannak, de jelenleg a legnagyobb problémám a kövek behelyezése... :(
Akkor készítesz hardscape változatokat, amiket megosztasz velünk? Mondjuk sok idő nincs, ha hétvégén szeretnéd beröffenteni.
 
Jelenlegi állapotok:

upload_2016-10-1_18-17-11.png


A nagyméretű bazalt kavicsok csak a tér kitöltése miatt vannak benne.

Erre jön rá 3 cm föld és 3-4 cm takaró réteg. Növényeim főleg stem-ek, tehát "gyep" nincs.

Legózzak még ezen? Vagy reménytelen? ;)

Fa sajnos csak kicsi akváriumba való van.
 
Utoljára módosított:
Indítás utáni 1. nap:

Leszedem a "slötyit" a tetejéről és bement az első hal.

upload_2016-10-3_10-38-16.png

"A műszerek előtti időkben a szénbányászok egy kanárit vittek magukkal kalitkában a bánya mélyébe. A kanári érzékenyebb az oxigénhiányra mint az ember, így metán vagy szénmonoxid gáz felgyülemlés esetén a kanári korai figyelmeztető rendszerként működött. Már viszonylag kis szénmonoxid koncentrációnál sem kap levegőt. Ilyenkor abbahagyja a folyamatos csivitelést, éneklést. Ha hallgat a kanári, a bányászok tudják, hogy el kell hagyni a járatokat."

Ha minden rendben, holnap megy bele a többi hal és garnéla (amano).
 
A DIY skimmer jól működik? Beszívja rendesen a szmötyit? Képet tudnál még feltenni róla?
 
A földet előkészítetted valahogy? Kezelted mielőtt az akváriumba került?

Nem. A nagyobb szervesanyag darabokat kidobáltam belőle (pl gyökér). Nem sütöttem meg (sterilizálás) és mineralizálással sem vacakoltam.

Első nap beraktam 1 db halat, és mivel látszólag minden rendben volt, 2. nap bement a többi.
 
Utoljára módosított:
A DIY skimmer jól működik? Beszívja rendesen a szmötyit? Képet tudnál még feltenni róla?

upload_2016-10-4_12-59-26.png

Ha jól gondolom, az erre a célra kapható skimmer szűrő is valahogy így működik, de lehet, hogy nagyot tévedek. Valaki meg tudná erősíteni?

Erre csak ideiglenesen van szükség és ezért nem szívesen vásárolok kész technikát.

Kis akváriumban a papírkendő / fordított szifon trükk is működhet, de ennél már macerás.
 
Nem. A nagyobb szervesanyag darabokat kidobáltam belőle (pl gyökér). Nem sütöttem meg (sterilizálás) és mineralizálással sem vacakoltam.

Első nap beraktam 1 db halat, és mivel látszólag minden rendben volt, 2. nap bement a többi.
És eddig mindenki rendben van? Én úgy vettem észre, hogy a garnélák jelzik legelőször, ha gond van.
 
És eddig mindenki rendben van? Én úgy vettem észre, hogy a garnélák jelzik legelőször, ha gond van.

Mintha egy kicsit szkeptikus lennél :)

Amano garnélák jó része már 2+ éve nálam van, a papír forma szerinti életciklusuk végéhez közelednek.

Az agyagpalában (nagy kövek) nem bízok teljesen. Ezeken van például vörös (vas oxid?) és fekete lerakódás. Ha valaki ezeket azonosítani tudná, megköszönném.

A garnélák nehézfém mérgezésre érzékenyek, ennek a valószínűsége alacsony pH-nál nagyobb, ebben kemény víz van.

Egyszer egy több éve nem használt kis karantén akváriumba raktam garnélákat, 1-2 nap alatt úgy hullottak, mint a legyek. Körbe-körbe úszkáltak, vagy csak álltak mozdulatlanul. Utána jutott eszembe, hogy valaha réz alapú gyógyszer volt benne és kiöblítés valószínűleg nem volt megfelelő.
 
Utoljára módosított:
Mintha egy kicsit szkeptikus lennél :)

Amano garnélák jó része már 2+ éve nálam van, a papír forma szerinti életciklusuk végéhez közelednek.

Az agyagpalában (nagy kövek) nem bízok teljesen. Ezeken van például vörös (vas oxid?) és fekete lerakódás. Ha valaki ezeket azonosítani tudná, megköszönném.

A garnélák nehézfém mérgezésre érzékenyek, ennek a valószínűsége alacsony pH-nál nagyobb, ebben kemény víz van.

Egyszer egy több éve nem használt kis karantén akváriumba raktam garnélákat, 1-2 nap alatt úgy hullottak, mint a legyek. Körbe-körbe úszkáltak, vagy csak álltak mozdulatlanul. Utána jutott eszembe, hogy valaha réz alapú gyógyszer volt benne és kiöblítés valószínűleg nem volt megfelelő.
:)
Amikor először indítottam a 30 literes kockát, akkor már pár naposan betettem a 10 sakurát. Aztán este betettem nekik egy szelet almát, hogy legyen mit enniük. Másnak délután, amikor hazaértem, 7 feldobta a talpát, 3 meg az üveg ragasztásán, fűtőn, kimászott a vízből. Ők még élnek, mert egyből kivettem őket. Valószínűleg az alma csinált egy kis ammóniát!? Vagy alapból korai volt a betelepítés!?
Aztán a második indításnál egy csapat amano pusztult ki, pedig már több, mint 1 hónapja üzemelt az akvárium. Ők is ezt a körbe-körbe őrült úszkálást produkálták, mint haláltánc:dead:
Csak ezért kérdeztem:)

Szerintem a vasra annyira nem érzékenyek, tápokban is van vas, meg külön vastáp, ezért szerintem amiatt nem kell aggódni. A fekete... nem tudom. A garnélák majd "szólnak" ha gond van :)
 
Back
Oldal tetejére