• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

Szépek a növények, jól mutatnak a halak, gyönyörűen összeérett! Látom a vízen úszó növényeket eltávolítottad. Madagascariensis-szel mi a helyzet, él még?
 
Szépek a növények, jól mutatnak a halak, gyönyörűen összeérett! Látom a vízen úszó növényeket eltávolítottad. Madagascariensis-szel mi a helyzet, él még?

Madagascariensis nem nyúlt még ki, pár apró nyúlvánnyal vegetál, viszont többi növény teljesen benőtte... Láthatóan nem igazán tud versenyezni a többi növénnyel ebben az akváriumban.

Úszónövényeknek jobb hátul le van kerítve egy sarok, ott van pár pistia, csak a többi növény teljesen eltakarja.

K hiánnyal kezdek majd valamit, jelenleg többet etetek, hátha az megoldja. Pedig van benne jópár hal, ez is mutatja, hogy a növények milyen jó biolgógiai szűrők. A növények az N-et is elpucolják teljesen, legalábbis NO3-at nem tudok mérni a vízoszlopban (mindig nullával jön vissza a teszt).
 
Update:

1 év 8 hónapos az akvárium, halak (újak is) és garnélák megvannak.

Jelenlegi állapotok:

View attachment 55530

Mintha némi K hiány kezdene megint kialakulni. Kb 2 hónapja nem nyúltam az akváriumhoz, csak a halakat etetem és a kép kedvéért feltöltöttem az elpárolgott vizet. Üveg tisztítása szivaccsal történt, ez nem karcol.


Alga van valami?

A K hiány sajnos jellemző, kerti talaj esetében. Ha tudsz, legközelebb esetleg próbálj meg egy kis zöldkomposztot keverni a táptalajba, nálam nagyon szépen szinten tartotta a káliumot, konkrétan hónapokig 20-25 ppm körül mértem folyamatosan a vízoszlopban is.
 
Alga van valami?

A K hiány sajnos jellemző, kerti talaj esetében. Ha tudsz, legközelebb esetleg próbálj meg egy kis zöldkomposztot keverni a táptalajba, nálam nagyon szépen szinten tartotta a káliumot, konkrétan hónapokig 20-25 ppm körül mértem folyamatosan a vízoszlopban is.

Alga nincs, vagy eléggé kell keresni... két hónap alatt az üvegről letakarítottam némi pontalgát. Köveken van valami, nem tudom micsoda, de szerintem jól is néz ki. Vöröses színű.
 
1 év 10 hónapos az akvárium.

Sajnos utóbbi két hónapban nemigazán tudtam az akváriummal foglalkozni, ezért kicsit túlnőtték magukat a növények. Halak nagyon jól elvannak. Az elmúlt közel 2 hónap alatt elpárolgott vizet feltöltöttem a fénykép előtt.

upload_2018-7-6_20-3-1.png

Pistia visszanőtte magát. Hamarosan nekiállok és kigyomlálom az egészet.
 
1 év 10 hónapos az akvárium.

Sajnos utóbbi két hónapban nemigazán tudtam az akváriummal foglalkozni, ezért kicsit túlnőtték magukat a növények. Halak nagyon jól elvannak. Az elmúlt közel 2 hónap alatt elpárolgott vizet feltöltöttem a fénykép előtt.

View attachment 58792

Pistia visszanőtte magát. Hamarosan nekiállok és kigyomlálom az egészet.

Hmmm. Visszanézve a naplót, úgy látom, legalább 4 hónapja nem volt semennyi vízcsere, csak az elpárolgott víz került feltöltésre. Vízminőség kiváló, N fronton nincs semmi probléma.
Szóval elég stabilnak néz ki az akvárium.
Halak, garnélák igen jó passzban vannak, etetésnél (amivel nem spórolok) nagyon gyorsan rástartolnak a kajára.
 
Szia! A világítással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Írtad korábban, hogy napi 10 órát világítasz, ez az elejétől így volt? Milyen távolságra vannak a víz tetejétől a fénycsövek és hány watt/liter a fényerőd? Köszi!
 
Szia! A világítással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Írtad korábban, hogy napi 10 órát világítasz, ez az elejétől így volt? Milyen távolságra vannak a víz tetejétől a fénycsövek és hány watt/liter a fényerőd? Köszi!

Az akvárium elég sokáig hagyományos T5-ös HO High Output fénycsövekkel ment (54 Watt/db), összesen 4 db 105 cm hosszú. 4 db azért kell, mert elég széles (60 cm) és mély (60 cm) az akvárium. A fénycsövek nagyon közel vannak a víz felszínéhez, ezt néha a nagyobb úszónövények (Pistia) annyira nem szeretik.
Jó rég az egyik fénycső trafó beadta kulcsot, és mivel eredeti Eheim, ezért elég költséges lett volna a szakszerű, gyári javíttatása. Ekkor kicseréltem két fénycsövet T5-ös LED-es fénycsőre (kb. 2000 lumen / db), mivel ehhez nem kell trafó. Tipikus T5 LED fénycső sajnos némivel gyengébb, mint a klasszikus T5-ös HO fénycső. Tehát elég régóta 2 db T5 LED fénycső és 2 db hagyományos T5 HO fénycső világít kb 10 óra hosszat. Délben van egy rövid szieszta (sötét pár óráig) és így korán reggel és késő délután is megy a lámpa, mivel ilyenkor vagyunk otthon.

Egyébként az ilyen Walstad akváriumok elég nagy szórással bírják a világítást. (Egyik akváriumom elég erős közvetlen napfény is éri, és jól elvan. Van olyan, ami csak szórt fényt kap a szobában, és az is megvan. Fény azért fontos, mivel anélkül a növényeknek esélyük sincs, hogy szűrjék a vizet és növekedjenek. Viszont nagyon sok vízinövény kevés fényhez szokott (szárazföldi növényekhez képest), hiszen a víz nagyon gyorsan elnyeli a napfényt.)
 
Utoljára módosított:
Nem lehet, hogy nem a macro fogyott el, hanem fél év után a föld kevesebb CO2-t ad le, és emiatt kicsit lassulnak a növények? A képeden rengeteg szép növény van, és lássuk be, ez végül is low tech ;)... Nem csodálkoznék, ha nálad is lenne némi szelekció idővel...

Csapvizet használsz?

Nálam extra kemény a víz, ráadásul a kertföldben is voltak apró mészkő darabok.

A szűréssel van még problémám. Kb fél évet ment szűrő nélkül az akvárium, minden gond nélkül (ammónia...). Viszont néha voltak igen apró lebegő részecskék, amik zavartak (haltápból?). Emiatt beraktam egy kis Eheim Classic külső szűrőt, amit ha jól emlékszem 50 literes akváriumokhoz javasolnak (ez 460). Ezt a megoldás nem igazán tetszik, mert egyrészt félek, hogy elereszti magát (közel 500 liter víz a nappaliban....), másrészt biológiai szűrésre egyáltalán nincs szükség. (Ennyi Pistia szerintem egy szarvasmarha csordát is eltakarítana, nem csak ezt a pár halat...)

Van benne pár páncélosharcsa, de ezek sem kavarják fel az alját túlzott mértékben, egyáltalán nem zavaró.

Mostanában filter floss-al próbálkozok, belső szűrőben. Nem megy folyamatosan, csak pár naponta egy kicsit bekapcsolom. Ez a nagyon apró lebegő dolgokat is kiszedi és kristály tiszta a víz. Mivel kicsi, nem lesz anaerob és kikapcsolva nem okoz gondot. Takarítás helyett kidobom a filter flosst és frisset teszek bele (karbantartásokat próbálom minimalizálni, nagyon nem szeretek akváriumban nyúlkálni).
Szia!
A filter floss alatt perlon vattát értesz? Nekem hiába van a külső és belső szűrőben is ( kettővel üzemeltetek egy 300 literes akváriumot ) 2 hónap után megjelent ugyanaz a probléma mint a korábbi akváriumomnál: apró, szinte porszerű lebegő részecskék. Ezeket mi okozhatja?
 
Szia!
A filter floss alatt perlon vattát értesz? Nekem hiába van a külső és belső szűrőben is ( kettővel üzemeltetek egy 300 literes akváriumot ) 2 hónap után megjelent ugyanaz a probléma mint a korábbi akváriumomnál: apró, szinte porszerű lebegő részecskék. Ezeket mi okozhatja?

Igen, perlon vattát. Szerintem ez nagyon hatékonyan ki tudja szűrni az igen apró részecskéket, viszont nagy hátránya, hogy hamar koszos lesz. Emiatt valószínűleg hosszú távon elég macerás a használata, számomra inkább tüneti, rövid távú kezelés volt.

Ez az apró, lebegő részecske probléma trükkös dolog, jelenleg szerencsére egyik akváriumomban sincs gond minimális szűrés esetén sem, szép tiszta a víz.
Walstad könyv a 134 oldalon ír különböző okokról, ami a víz zavarosságát (turbidity, 'lebegő részecskék') okozhatja, érdemes elolvasni.

Van hal az akváriumban? Esetleg érdemes lehet más haltápot is kipróbálni, ez relatíve egyszerű próbálkozás lehet. Egyébként meglepő, de lehet, hogy kevesebb áramoltatás, kavargatás is segíthet, talán így nagyobb esélye van az apró részecskéknek összetapadni, illetve biofilmben "megragadni".

Esetleg egy képet tudnál felrakni az akváriumról? Ha nincs benne hal, akkor lehet hogy lenne még egy ötletem.

És még egy: ha van benne hal, mielőtt olyan akváriumi vegyszereket vennél, ami azt ígéri, hogy a víz zavarosságát megszünteti, mindenképpen olvasd el, pontosan mit tartalmaz (pl flocculants, nem tudom mi a fordítása). Nem biztos, hogy a leírás a potenciális (káros) mellékhatások minden részletét kibontja. Ezek lehet, hogy hatásosak és szép tiszta lesz a víz. Viszont bizonyos szerek a halak kopoltyújához is hozzátapadnak, és károsítják. (Walstad 158. oldal).
 
Utoljára módosított:
Igen, perlon vattát. Szerintem ez nagyon hatékonyan ki tudja szűrni az igen apró részecskéket, viszont nagy hátránya, hogy hamar koszos lesz. Emiatt valószínűleg hosszú távon elég macerás a használata, számomra inkább tüneti, rövid távú kezelés volt.

Ez az apró, lebegő részecske probléma trükkös dolog, jelenleg szerencsére egyik akváriumomban sincs gond minimális szűrés esetén sem, szép tiszta a víz.
Walstad könyv a 134 oldalon ír különböző okokról, ami a víz zavarosságát (turbidity, 'lebegő részecskék') okozhatja, érdemes elolvasni.

Van hal az akváriumban? Esetleg érdemes lehet más haltápot is kipróbálni, ez relatíve egyszerű próbálkozás lehet. Egyébként meglepő, de lehet, hogy kevesebb áramoltatás, kavargatás is segíthet, talán így nagyobb esélye van az apró részecskéknek összetapadni, illetve biofilmben "megragadni".

Esetleg egy képet tudnál felrakni az akváriumról? Ha nincs benne hal, akkor lehet hogy lenne még egy ötletem.

És még egy: ha van benne hal, mielőtt olyan akváriumi vegyszereket vennél, ami azt ígéri, hogy a víz zavarosságát megszünteti, mindenképpen olvasd el, pontosan mit tartalmaz (pl flocculants, nem tudom mi a fordítása). Nem biztos, hogy a leírás a potenciális (káros) mellékhatások minden részletét kibontja. Ezek lehet, hogy hatásosak és szép tiszta lesz a víz. Viszont bizonyos szerek a halak kopoltyújához is hozzátapadnak, és károsítják. (Walstad 158. oldal).

Először is köszi a gyors és kimerítő választ! Sajnos a Walstad könyvet nem olvastam még, itt az ideje ezt a hiányosságot pótolnom.
Nem hiszem hogy túl nagy lenne az áramlás az akváriumon belül: tetra ex1200 plus és egy eheim biopower belső szűri teszi bent a dolgát. A tetra befolyója jobb elől fent van, a belső pedig bal hátul dolgozik, ezen felül sok szikla is van bent ami az áramlást igencsak lefogja. Halak száma 32, a legtöbbje még nem kifejlett példány, ez sem lehet a probléma.
Változatosan etetek: lemezes minőségi táp, fagyasztott szúnyoglárva és sórák, etetések között általában 2 nap eltelik. Talán gyakrabban kellene cserélnem a perlonokat de nem szívesen bolygatom a külső szűrőmet. Csatolok egy képet és bármilyen meglátásodat szívesen veszem! 20180718_193855.jpg
 
Bár néha-néha bekukkantottam ide is, most gyorsan átpörgettem a naplót, így picit átfogóbban látom már az akvárium életét. Szépen fejlődtek a növényeid, sikerült egy viszonylag stabil környezetet teremtened (y)
Azért néhány egyéb dolog is feltűnt :)
Először ~100, majd később >200 wattal pirítasz kezdetben 5, mára már 10 órában.
Az akvárium életének első negyede szűrés nélkül futott, azóta már szűröd. Mégis valahányszor a szűrés szóba került, mindig panaszkodtál rá és a szűrésmentes időszakot dicsérted. Javaslatom: csak nyugalom, nincs semmi szégyellnivaló a szűrőhasználatban :)
Már csak egy átgondolt nyírásra lenne szükség meg némi gazolásra/átültetésre és lenne egy csodaszép akváriumod (amihez egyébként így is nagyon közel állsz). Lassan izzíthatod a CO2-t is :D :ROFLMAO:
 
Először is köszi a gyors és kimerítő választ! Sajnos a Walstad könyvet nem olvastam még, itt az ideje ezt a hiányosságot pótolnom.
Nem hiszem hogy túl nagy lenne az áramlás az akváriumon belül: tetra ex1200 plus és egy eheim biopower belső szűri teszi bent a dolgát. A tetra befolyója jobb elől fent van, a belső pedig bal hátul dolgozik, ezen felül sok szikla is van bent ami az áramlást igencsak lefogja. Halak száma 32, a legtöbbje még nem kifejlett példány, ez sem lehet a probléma.
Változatosan etetek: lemezes minőségi táp, fagyasztott szúnyoglárva és sórák, etetések között általában 2 nap eltelik. Talán gyakrabban kellene cserélnem a perlonokat de nem szívesen bolygatom a külső szűrőmet. Csatolok egy képet és bármilyen meglátásodat szívesen veszem! View attachment 59615

Növények jól elvannak? Algával nincs gondod? A könyvet érdemes átlapozgatni, ha továbbra is növényes low-tech-ben gondolkodsz.
 
Utoljára módosított:
Bár néha-néha bekukkantottam ide is, most gyorsan átpörgettem a naplót, így picit átfogóbban látom már az akvárium életét. Szépen fejlődtek a növényeid, sikerült egy viszonylag stabil környezetet teremtened (y)
Azért néhány egyéb dolog is feltűnt :)
Először ~100, majd később >200 wattal pirítasz kezdetben 5, mára már 10 órában.
Az akvárium életének első negyede szűrés nélkül futott, azóta már szűröd. Mégis valahányszor a szűrés szóba került, mindig panaszkodtál rá és a szűrésmentes időszakot dicsérted. Javaslatom: csak nyugalom, nincs semmi szégyellnivaló a szűrőhasználatban :)
Már csak egy átgondolt nyírásra lenne szükség meg némi gazolásra/átültetésre és lenne egy csodaszép akváriumod (amihez egyébként így is nagyon közel állsz). Lassan izzíthatod a CO2-t is :D :ROFLMAO:

CO2 palackom már nagyon régóta van, csak nem használom. Fel van töltve, de alapjában csak zavar, mert kerülgetnem kell. Majd egyszer talán.

Rosszul megválasztott, túl nagy szűrő elég sok galibát tud okozni ilyen akváriumban, mivel a növényekkel versenyez tápanyag fronton és ráadásul ki is lehet keverni a CO2-t a vízből. Mivel én nem cserélek hetente sok vizet és nincs carbo, ezért a növények főleg az akváriumban keletkező C-re vannak hagyatkozva. Kár lenne a víz turmixolásával bedönteni egy ilyen rendszert.

A napló kedvéért:
Egyik jó nagy amano garnéla beadta a kulcsot, de betudom annak, hogy igen idős volt.
 
Utoljára módosított:
Növények jól elvannak? Algával nincs gondod? A könyvet érdemes átlapozgatni, ha továbbra is növényes low-tech-ben gondolkodsz.
Mivel 50 cm magas az akva a hátsó stem növények szárán az alsó levelek mind lehullanak a kevés fény miatt ( nem csináltam nagy talajemelést sajnos ). A sziklákon a pogostemon helferi, anubias és a mohák viszonylag jól megvannak. Alga van de kezelhető: a sziklákon a zöldet a közeli fény miatt és az ecsetet alul carbózom. 6 naponta vízcsere ( 110 liter ). Vízcserék után a zavaró lebegő anyag mennyisége szemmel láthatóan csökken de ahogy telnek a napok újra többet látni. Lehet ideiglenesen az elülső nyílt térre teszem a belső szűrőt és így többet tud beszippantani a szennyeződésekből. Na de többet nem offolok, végül is ez a Te naplód. Köszönöm segítségedet.
 
Mivel 50 cm magas az akva a hátsó stem növények szárán az alsó levelek mind lehullanak a kevés fény miatt ( nem csináltam nagy talajemelést sajnos ). A sziklákon a pogostemon helferi, anubias és a mohák viszonylag jól megvannak. Alga van de kezelhető: a sziklákon a zöldet a közeli fény miatt és az ecsetet alul carbózom. 6 naponta vízcsere ( 110 liter ). Vízcserék után a zavaró lebegő anyag mennyisége szemmel láthatóan csökken de ahogy telnek a napok újra többet látni. Lehet ideiglenesen az elülső nyílt térre teszem a belső szűrőt és így többet tud beszippantani a szennyeződésekből. Na de többet nem offolok, végül is ez a Te naplód. Köszönöm segítségedet.

Látom, beruháztál egy nagynyomású CO2-re. Szerintem ettől a növényeid sokkal jobban fognak nőni. Lebegő apró részecskékre nincs jó tippem. :(
 
Update, 23 hónapos az akvárium

Ismét tápanyaghiány! :mad: Leveleken lyukak. Pár növény enyhén a kikopás útjára lépett, de még teljesen visszafordítható, nem kritikus állapotok.
Utolsó tápanyaghiány kb. 7 hónapja jelentkezett, akkor némi föld bejuttatása nagyon jól megoldotta a problémát. Mostanáig. :(
Most nem vacakoltam mindenféle bűvészkedéssel, hanem bevágtam két cserép friss földet az akváriumba:

upload_2018-8-28_21-11-56.png

3 cm föld és rajta 3 cm kavics.

Vízcsere kb. 3 hónapja nem volt, elpárolgott vizet pótoltam.
 
Utoljára módosított:
Update, 2 év és 9 hónapos az akvárium

Halak, garnélák megvannak. Amano garnélából egyre kevesebbet látok, még pár darab a nyugdíjas éveit tölti. Net szerint várható élettartamuk 2-3 év, és már megvoltak az akvárium indítás előtt.

78383

Mostanában a rotala burjánzik. Pistiák alig szaporodnak, inkább csak vegetálnak. Kép vízcsere után készült. (100% nagyon kemény csapvíz, kalászhalak szeretik)
 
Utoljára módosított:
Úgy döntöttem, pénzt fogok invesztálni az akváriumba. :( :( :(

Gyárilag 4 db 114.9mm-es T5 High Output fénycső világította az akváriumot. Ez sokáig jó is volt, amíg a fénycső ballaszt meg nem adta magát. Eheim ballaszt gyári javítása igen drága lett volna. Emiatt 4 db 18 wattos T5-ös ledes fénycsőre cseréltem az old-school csöveket. Sajnos a T5 LED fénye jóval elmaradt az eredeti HO fénycsőhöz képest, de a növények nőttek így is. Viszont amióta a Rotala benőtte a vízfelszínt, elég nehezen látni a halakat alatta. (növények ennek ellenére az árnyékban is megvannak.)
Mivel az akvárium tetejét nem szeretném lecserélni, rendeltem 1 db T5-ös philips HO (!) Ledet. Hátránya, hogy darabja ~15 000 HUF, míg a sima T5 Led fénycső kb 2-3 KHUF.
Remélem ez sokkal jobban fog világítani.
 
Back
Oldal tetejére