• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

Gratulálok az akváriumhoz, hogy 1,5 év után is ilyen szépen üzemel szűrő és tápozás nélkül. A Cryptok szerencsére könnyen helyrerázódnak.
Megkérdezhetem az akvárium néhány paraméterét?
Mennyi világítasz és hogyan megy a vízkeringetés/skimmer? Halakat mivel és hányszor eteted? Vízcserét hogyan csinálod?
 
Mennyi világítasz és hogyan megy a vízkeringetés/skimmer? Halakat mivel és hányszor eteted? Vízcserét hogyan csinálod?

Szűrés:

Skimmer nagyon ritkán megy, néha rövid időre bekapcsolom. Sajnos a skimmerem dizájn hibás, és eleinte 1-2 apró hal beleúszott mire rájöttem. (Ismert probléma...).
Vízben N vegyületekkel sosem volt gondom. Az akváriumban hosszú ideig nem volt biológiai szűrő. Néha filter floss-al kiszedtem a lebegő részeket (lásd képek). Pár hónapig Eheim Classic 2211 külső szűrőt használtam. (Gyári ajánlott akvárium mértet 50 liter, GA ajánlás MAX 20 liter). Mivel ezt a szűrőt 1-2 havonta kellett tisztítanom. hogy ne tömődjön el, múlt héten kicseréltem egy nagyobb szűrőre: JBL CrystalProfi (e1502). Ezzel sem vagyok megelégedve, mert a vizet nagyon keveri. Alapjában véve nem találtam jó megoldást, valami olyan kellene, ami nem kevergeti a vizet nagyon, egész apró dolgokat kiszedi (pl Filter Floss), nem tömődik el és alig van karbantartásigénye. Ennyi hal mellett a növények könnyedén elpucolják nálam a Nitrogént a vízből, ezzel sosem volt problémám.

1.5 év alatt a következő elhullásaim voltak:

1 db törpe üveglazac és 1 db vörös neonhal: Skimmer elintézte akvárium indításnál :mad:
1 db Ramirezzi: elérte a net szerinti várható életkort
2 db Rózsalazac: elérték a net szerinti várható életkort
1 db Neon: ismeretlen OK​

Halak jó része korábbi NPT akváriumból származik. Amano garnéla elhullásom nem volt. Elég öregek.

Tápozás:

kb 1 év környékén elfogyott valami az akváriumból, lásd korábbi bejegyzéseket. Legjobban a friss föld berakása vált számomra be, jelenleg ezt követném, ha újra felütné a tápanyaghiány a fejét. KNO3 adagolása a vízbe nálam algásodást okoz.

Vízcsere:

Ez nagyon változó, a fent említett Calcium kiválás miatt sem szoktam sok vizet cserélni csapból. Ezt a jelenséget már többször megfigyeltem néhány növényen. Nagyságrendileg kb 3-5 hetente cserélek 15%-ot, de itt pontosabban kellene vezetnem a naplót az időpontok miatt. Amikor nincs túl hideg akkor sokszor esővizet is használok (hordóban gyűlik az udvarban). Télen marad a 100% közvetlen csapvíz.
Ha az üveg tetején van vízkőkiválás, ecetes papírral szoktam leszedni, úgy hogy lehetőleg a vízbe ne kerüljön.

Világítás:

Sokáig csak 2 db T5 HO fénycső volt az akváriumon, de jelenleg 2 db T5 18 Wattos LED fénycső és 2 db HO T5 fénycső (az akvárium hosszában). Világítás kb 2x5 órát megy, így reggel is és este is lehet látni az akváriumot.

Halak etetése:

Napi masszív adag TetraMin Crisps, néha tabletta a Corrydorasoknak. Megfelelő etetés szerintem segít a kalászhalak színének az előhozásában.

Alga:

Néha üveg tisztítása szivaccsal. Eleinte használtam algakaparót, de ezzel sajnos könnyen megkarcolom az akváriumot.
Cyano egyszer bekerült nagyobb mennyiségben (tudom honnan...) és ezt ki kellett irtanom. Mást sose algamentesítettem. Carbo, H2O2 stb nincs.

Fűtés:

Nincs, szoba kb 21 fok és még amit a lámpák fűtenek.

Az egész módszer le van írva az Ecology of the Planted Aquarium (Walstad) c. könyvben, a legjobb befektetés volt a sok akváriumos kacatjaim közül.
 
Utoljára módosított:
Szűrés:

Skimmer nagyon ritkán megy, néha rövid időre bekapcsolom. Sajnos a skimmerem dizájn hibás, és eleinte 1-2 apró hal beleúszott mire rájöttem. (Ismert probléma...).
Vízben N vegyületekkel sosem volt gondom. Az akváriumban hosszú ideig nem volt biológiai szűrő. Néha filter floss-al kiszedtem a lebegő részeket (lásd képek). Pár hónapig Eheim Classic 2211 külső szűrőt használtam. (Gyári ajánlott akvárium mértet 50 liter, GA ajánlás MAX 20 liter). Mivel ezt a szűrőt 1-2 havonta kellett tisztítanom. hogy ne tömődjön el, múlt héten kicseréltem egy nagyobb szűrőre: JBL CrystalProfi (e1502). Ezzel sem vagyok megelégedve, mert a vizet nagyon keveri. Alapjában véve nem találtam jó megoldást, valami olyan kellene, ami nem kevergeti a vizet nagyon, egész apró dolgokat kiszedi (pl Filter Floss), nem tömődik el és alig van karbantartásigénye. Ennyi hal mellett a növények könnyedén elpucolják nálam a Nitrogént a vízből, ezzel sosem volt problémám.

1.5 év alatt a következő elhullásaim voltak:

1 db törpe üveglazac és 1 db vörös neonhal: Skimmer elintézte akvárium indításnál :mad:
1 db Ramirezzi: elérte a net szerinti várható életkort
2 db Rózsalazac: elérték a net szerinti várható életkort
1 db Neon: ismeretlen OK​

Halak jó része korábbi NPT akváriumból származik. Amano garnéla elhullásom nem volt. Elég öregek.

Tápozás:

kb 1 év környékén elfogyott valami az akváriumból, lásd korábbi bejegyzéseket. Legjobban a friss föld berakása vált számomra be, jelenleg ezt követném, ha újra felütné a tápanyaghiány a fejét. KNO3 adagolása a vízbe nálam algásodást okoz.

Vízcsere:

Ez nagyon változó, a fent említett Calcium kiválás miatt sem szoktam sok vizet cserélni csapból. Ezt a jelenséget már többször megfigyeltem néhány növényen. Nagyságrendileg kb 3-5 hetente cserélek 15%-ot, de itt pontosabban kellene vezetnem a naplót az időpontok miatt. Amikor nincs túl hideg akkor sokszor esővizet is használok (hordóban gyűlik az udvarban). Télen marad a 100% közvetlen csapvíz.
Ha az üveg tetején van vízkőkiválás, ecetes papírral szoktam leszedni, úgy hogy lehetőleg a vízbe ne kerüljön.

Világítás:

Sokáig csak 2 db T5 HO fénycső volt az akváriumon, de jelenleg 2 db T5 18 Wattos LED fénycső és 2 db HO T5 fénycső (az akvárium hosszában). Világítás kb 2x5 órát megy, így reggel is és este is lehet látni az akváriumot.

Halak etetése:

Napi masszív adag TetraMin Crisps, néha tabletta a Corrydorasoknak. Megfelelő etetés szerintem segít a kalászhalak színének az előhozásában.

Alga:

Néha üveg tisztítása szivaccsal. Eleinte használtam algakaparót, de ezzel sajnos könnyen megkarcolom az akváriumot.
Cyano egyszer bekerült nagyobb mennyiségben (tudom honnan...) és ezt ki kellett irtanom. Mást sose algamentesítettem. Carbo, H2O2 stb nincs.

Fűtés:

Nincs, szoba kb 21 fok és még amit a lámpák fűtenek.

Az egész módszer le van írva az Ecology of the Planted Aquarium (Walstad) c. könyvben, a legjobb befektetés volt a sok akváriumos kacatjaim közül.

Köszönöm a kimerítő választ! (y)
 
Jelenlegi állapotok:

upload_2018-2-20_18-34-29.png

Hygrophila polysperma növekedik a legjobban. Aponogeton madagascariensis nincs jó állapotban. A nem túl sikeres csapvízcsere mellékhatásai kezdenek eltűnni. Azóta cseréltem benne kb 60 liter esővizet, hogy a kálcium kiválást megelőzzem.

upload_2018-2-20_19-0-39.png
 
Utoljára módosított:
Jelenlegi állapotok:

View attachment 49725

Hygrophila polysperma növekedik a legjobban. Aponogeton madagascariensis nincs jó állapotban. A nem túl sikeres csapvízcsere mellékhatásai kezdenek eltűnni. Azóta cseréltem benne kb 60 liter esővizet, hogy a kálcium kiválást megelőzzem.

View attachment 49726
Nálam is a polysperma a nagy túlélő. 5 éve rendeltem egy csomaggal a GA-ból, azóta azzal elvagyok. Jelenleg nem a legegészségesebb, a nyírást nem szereti annyira, mindig csak a csúcshajtások szépek, alul kilyukadnak a levelek, majd leesnek. Káliumszintet nem mértem, de a Ludwigiánál nincs ilyen gond. Úgy tűnik ez a polysperma sajátossága...
 
Nálam is a polysperma a nagy túlélő. 5 éve rendeltem egy csomaggal a GA-ból, azóta azzal elvagyok. Jelenleg nem a legegészségesebb, a nyírást nem szereti annyira, mindig csak a csúcshajtások szépek, alul kilyukadnak a levelek, majd leesnek. Káliumszintet nem mértem, de a Ludwigiánál nincs ilyen gond. Úgy tűnik ez a polysperma sajátossága...

Hát sajnos ezek ilyenek. Relatíve gyorsan kell növekedniük, hogy szépek maradjanak. Például egy Anubias "hibernált" állapotban, növekedés nélkül akár fél év elteltével is még elfogadhatóan néz ki. Stem-ek ha nem nőnek, ratyin néznek ki. :(
 
Motoszkál egy gondolat a fejemben: Lombullató erdőben (távol bármi szennyezési forrástól) szedett földet próbáltad már?
 
Nem próbáltam.

Egyébként nagy a kísértés, de ellenállok ennek is:

View attachment 50162
(Fénykép az akvárium mellett készült.)


Én NPT-ben nem agyalok ilyesmin, de a másikban, a hollandban, ami nem el natural, abban már megfordult a fejemben nekem is. Élesztőst raktam rá, de gyorsan le is szereltem, mert nem volt kedvem vacakolni vele.
 
Jelenlegi állapotok, karbantartás után. Üveget letöröltem szivaccsal és 1-2 növényt rövidebbre vágtam.

A kép kb. 3 héttel az előző kép után készült:

upload_2018-3-7_18-4-16.png

Közelebbről:

upload_2018-3-7_18-6-36.png

Vízcsere már elég régóta nem volt, Március vége fele beütemezek egyet.

Barnás-vöröses biofilm kezdett megint a köveken nőni. Aponogeton Madagascariensis eléggé maga alatt van :mad:, de még nem reménytelen. Többi növény jól nő. Algaprobléma nincs.
 
Utoljára módosított:
Egyébként visszanézve a képeket, ilyen volt az akvárium kb 2 hónapos korában.

View attachment 50855

Jelenleg hygrophila polysperma-ból van a legtöbb benne, amiből a 2 hónapos képen csupán pár szál volt. NPT-nél jellemző, hogy hosszú távon bizonyos növények kikopnak.

A Lotus-t én pusztítottam ki, a mai napig sajnálom.
A Lotus-szal mi volt a baj?
Ahogy látom a Hydrocotyle is kikopott, illetve a Heteranthera sem erőlködik, viszont a corymbosa jól érzi magát.
Sőt, Pogostemon helferi-t sem látok!o_O
 
A Lotus-szal mi volt a baj?
Ahogy látom a Hydrocotyle is kikopott, illetve a Heteranthera sem erőlködik, viszont a corymbosa jól érzi magát.
Sőt, Pogostemon helferi-t sem látok!o_O

Pogostemon Helferit sajnos a kalászhalak intézték el. Folyamatosan lecsipkedték a leveleket, de a növény próbált növekedni. Nem tudom, miért ezt spécizték ki, meg néha a Heteranthera-t csipkedik, mást nálam nem. Viszont Hydrocotyle leucocephala, Heteranthera Zosterifolia és Bacopa Caroliniana idővel egyre gyengébben nőt. Ezeket átraktam egy másik NPT-be, ahol jelenleg igen jól mennek. Nálam ezek a növények indítás után jónéhány hónapon keresztül szépen növekednek, utána viszont lassan, de biztosan elkezdenek visszaszorulni. Szerintem részben azért, mert bizonyos robusztusabb, de lassabb növekedésű növényekkel (pl Crypto-k) nem tudnak versenyezni. Szerintem itt a limitáció elsősorban nem tápanyagmennyiség miatt van, hanem CO2 fronton. Ha kigyomlálnám a növények nagy részét, utána Bacopa lehet, hogy megint menne. Sajnos ez is a Low Tech átok része :(.

A Lotus az egy külön történet. Ezek nagyon jól nőttek nálam, ha elérik a vízfelszínt. Egyik oldalról a levegő CO2 tartalmát meg tudják csapolni, másik oldalon meg a föld a gyökéren keresztül tápanyaggal látja el. Amint írtam, volt egy cyano támadás (nagy mennyiségű BGA-t vittem be és nem pusztult ki magától). A BGA likvidálása során a Lotus kinyúlt, mert nem a legideálisabb szert használtam.
 
Utoljára módosított:
Igen, szerintem is jelentős befolyásunk lehet abba, hogy mi az ami idővel kikopik, illetve megmarad. Ezt egyrészt a növényválasztással, másrészt a metszéssel, topolással tudjuk szabályozni.
Nálam pl. épp a polysperma kinőtt a víz fölé, majd visszavágtam, és azóta nem láttam... de ez az én hibám, egyébként nem kopott volna ki. És így jelentem, egyelőre semmi nem kopott ki. De rotala és ludwigia (palustris és brevipes is) nagyon nyomják, sőt, most egy szál megmentett Murdania keisak, ami nem maradt meg a low-techben, az itt elkezdett hajtani.
 
Igen, szerintem is jelentős befolyásunk lehet abba, hogy mi az ami idővel kikopik, illetve megmarad. Ezt egyrészt a növényválasztással, másrészt a metszéssel, topolással tudjuk szabályozni.
Nálam pl. épp a polysperma kinőtt a víz fölé, majd visszavágtam, és azóta nem láttam... de ez az én hibám, egyébként nem kopott volna ki. És így jelentem, egyelőre semmi nem kopott ki. De rotala és ludwigia (palustris és brevipes is) nagyon nyomják, sőt, most egy szál megmentett Murdania keisak, ami nem maradt meg a low-techben, az itt elkezdett hajtani.

Gratulálok a Murdania keisak-hoz, ilyen növényem sem volt még. Ludwigia brevipes is egy különleges növény. Pedig nálad azért "klasszikus low tech"-ben is meglepően jól elvoltak a növények. De örülök, hogy az NPT-d ben olyanok maradnak meg, amik korábban senyvedtek.

Walstad írt egy cikket, amiben az szerepel, hogy sikeresen tartott "gyep növényeket" (carpet plants) nano NPT-ben, de azt emelte ki, hogy ezeknél különösen fontos, mivel teszed össze őket.
Ez logikusnak is tűnik, gondolj bele, mondjuk egy jól növő, masszív Echinodorus valószínűleg elég gyorsan elhasználja a CO2-t a vízből, és mellette a parvula mini pedig csak néz, hogy mi van.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére