• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

A világért sem szeretnélek az El Naturalrtól eltéríteni, de 1000 ml Profito 4000 Ft
Ha 460 literes az akva heti 46 ml kell. Következésképp az 1000 ml 5,4 hónapig elég cirka 8K és meg van az éves tápozás (van 5 literes is, csak érdekességképpen, azzal 6,4K az éves költség)
de persze akkor kevesebb lenne az El Naturál tapasztalat úgy-hogy befogtam :) :censored:


Szerintem nem a költség a legnagyobb "visszatartó erő". :) Nekem is volt a szekrényemben növénytáp, de 3/4 évig nem nyúltam hozzájuk. Most nyúlok is, meg nem is. :)
 
A világért sem szeretnélek az El Naturalrtól eltéríteni, de 1000 ml Profito 4000 Ft
Ha 460 literes az akva heti 46 ml kell. Következésképp az 1000 ml 5,4 hónapig elég cirka 8K és meg van az éves tápozás (van 5 literes is, csak érdekességképpen, azzal 6,4K az éves költség)
de persze akkor kevesebb lenne az El Naturál tapasztalat úgy-hogy befogtam :) :censored:

:D

Igazad van, Profito-ból a nagyobb kiszerelés jelentősen költséghatékonyabb. Én csak megvettem az első flakont, ami kezembe akadt. Profito-ból a micro-t nem tudom teljesen összevegyészkedni itthon. Ezenkívül profitó állítólag K és Micro mellett tartalmaz némi "vodoo mágját" is, ami segít a növényeknek.

Egyébként pl. KNO3 porból annyi van itthon, hogy szerintem Magyarország összes akváriumát el tudnám látni egy ideig.
Viszont miután a friss földet beletettem, a növények tényleg enyhén bubiztak egy ideig. A talajból is láttam buborékokat feljönni, ez jó jel szokott lenni. Szerintem a természetes módon keletkező CO2-nek is fontos szerepe van egy ilyen akváriumban és ezért is maradok a föld mellett.

Köszi az információt az amano garnlélával kapcsolatban. Akkor jegelem a szaporítási projektet. Sejtettem, hogy az "internetes" 2-3 év nem mérvadó.
 
Utoljára módosított:
Azért csak kezdj neki, mert 2-3 év, mire sikerül a szaporítás... :D

(tényleg macerás, de azért már sok sikerről van dokumentáció)

Oké, igyekszem és jelentek majd. Garnéla lárvák "leszívása" az akváriumból nem akadály, ez a lépés megy már.

Most, hogy megvan az új kamera, próbálom lefényképezni ezeket a "dögöket". Sajnos nagyon nem értek hozzá és túl sok a beállítási lehetőség.

Eddig ez a legjobb kép. Fordított objektívvel próbálom, de mivel nincs fordító közgyűrűm (?) ezért elég körülményes a dolog.

upload_2018-1-29_21-17-13.png

Mélységélesség elég ratyi, nem tudom, ezen hogyan tudok javítani. @GJade nincsen tipped?

Amúgy bekerült az új, meglepetés növény. Jobboldalt keressétek. Ha kipusztul, sóval hintem be az akváriumot. Vagy egy egyhetes blackout-ra ítélem. o_O

upload_2018-1-29_21-24-54.png
 
Utoljára módosított:
Én (is) tudom/tapasztalom. ;) Jah, igen, egy kicsit félreérthető voltam. :LOL:

Vízminőséggel sosem volt problémám, bár én a tiszta vizet úgy értelmezem, hogy nincs benne semmi, ami növényekre, halakra és garnélákra káros lenne, vagy megmérgezné őket. Lebegő részecskék néha előfordulnak, de attól még ez nem koszos víz. Például az a víz "koszos", amiben sok ammónia van. Egyébként azért van benn az a otromba szűrő a filter foss-al, hogy az apró lebegő részeket kiszedje, ha szükséges. Elég ronda, jobb megoldást kéne találnom. Előnye, hogy nem kell folyamatosan mennie, csak amikor akarom.
 
Utoljára módosított:
Lebegő részecskék néha előfordulnak, de attól még ez nem koszos víz. Például az a víz "koszos", amiben sok ammónia van.

Van, akinek feláll a szőr a hátán, ha meglát egy szmötyit. :D Én sem vagyok ilyen. Pl az el naturalomban most enyhén barnás a víz gondolom a tóföld tőzegje miatt, de még jól is áll az aksinak, a halak eszméletlenül élvezik a helyzetet.
 
Oké, igyekszem és jelentek majd. Garnéla lárvák "leszívása" az akváriumból nem akadály, ez a lépés megy már.

Most, hogy megvan az új kamera, próbálom lefényképezni ezeket a "dögöket". Sajnos nagyon nem értek hozzá és túl sok a beállítási lehetőség.

Eddig ez a legjobb kép. Fordított objektívvel próbálom, de mivel nincs fordító közgyűrűm (?) ezért elég körülményes a dolog.

View attachment 48078

Mélységélesség elég ratyi, nem tudom, ezen hogyan tudok javítani. @GJade nincsen tipped?

Amúgy bekerült az új, meglepetés növény. Jobboldalt keressétek. Ha kipusztul, sóval hintem be az akváriumot. Vagy egy egyhetes blackout-ra ítélem. o_O

View attachment 48079
Szerintem nagyon jó képek lettek! Ha a mélységélességgel szeretnél játszani, akkor a rekesszel kell játszanod. Ha canont vettél, akkor a tárcsán az Av mód kell neked, ha nikont, akkor simán csak A. Minél kisebb a szám, annál jobban mossa a hátteret. F1.4 már szinte mindent elmos, kivéve amire fókuszálsz. F5.6 szokott az alapbeállítás lenni általában. Kis témákat egyébként nehéz fotózni, kell egy kis gyakorlat.
 
Mostanában lapozgattam pár, elsősorban low-tech akváriumról szóló könyvet. Néhány idézet:

Horn-Zsilinszky: Akvarisztika, 1983-as kiadás:

"A korszerű akváriumban ma már nem használhatunk - még a növények számára sem - agyagos földet, vakondtúrásból származott ásott földet, árterület hordaléktalaját, mert sok bennük a bomló szerves anyag, és ennek jelenléte káros. Az akvárium talajának lehetőleg mészmentes kvarchomokot használunk. Legtöbb növényünk homokban is tökéletesen fejlődik, ..."

Hans Frey, Az akvarista kislexikona, 1970-es kiadás:

"Magától értetődő, hogy a talaj fontos szerepet játszik a növények fejlődésében."

Diana Walstad, Ecology of the Planted Aquarium, 3. kiadás, 2012:

"Most hobbist do not have soil substrate in their aquarium, which may be the main reason, why they have trouble growing plants. "
"Certainly, using an unkown soil in the aquarium entails risk. [...] However, the standard method - using plain, washed gravel - almost guarantees failure with growing plants in the aquarium."
 
Mostanában lapozgattam pár, elsősorban low-tech akváriumról szóló könyvet. Néhány idézet:

Horn-Zsilinszky: Akvarisztika, 1983-as kiadás:

"A korszerű akváriumban ma már nem használhatunk - még a növények számára sem - agyagos földet, vakondtúrásból származott ásott földet, árterület hordaléktalaját, mert sok bennük a bomló szerves anyag, és ennek jelenléte káros. Az akvárium talajának lehetőleg mészmentes kvarchomokot használunk. Legtöbb növényünk homokban is tökéletesen fejlődik, ..."

Hans Frey, Az akvarista kislexikona, 1970-es kiadás:

"Magától értetődő, hogy a talaj fontos szerepet játszik a növények fejlődésében."

Diana Walstad, Ecology of the Planted Aquarium, 3. kiadás, 2012:

"Most hobbist do not have soil substrate in their aquarium, which may be the main reason, why they have trouble growing plants. "
"Certainly, using an unkown soil in the aquarium entails risk. [...] However, the standard method - using plain, washed gravel - almost guarantees failure with growing plants in the aquarium."
Vàltoznak az idők, ugyanúgy, mint más hobbiban vagy egy iparágban. Fejlődik, átalakul, új ismeretekkel gyarapszik.
 
Utoljára módosított:
Diana Walstad, Ecology of the Planted Aquarium, 3. kiadás, 2012:
"Most hobbist do not have soil substrate in their aquarium, which may be the main reason, why they have trouble growing plants. "
"Certainly, using an unkown soil in the aquarium entails risk. [...] However, the standard method - using plain, washed gravel - almost guarantees failure with growing plants in the aquarium."

Hát, ha semmi folyékony tápozást nem használsz valóban így van. De a sima kvarchomokban is tökéletesen nő a növény, ha kap folyékony tápokat.
 
Sikerült jól elszúrnom egy vízcserét. Bénáztam a szűrővel és emiatt egy nagyobb vízmennyiséget, kb 40%-ot kellett cserélnem. Közvetlenül a csapból. Nálam nagyon kemény a víz.
Emiatt nagyon sok bikarbonát jut be az akváriumba, és bizonyos növényeken a Ca kiválhat. Emiatt néz ki ilyen szörnyűn az eddig rendben lévő crypto levele:

upload_2018-2-8_21-8-4.png

Azt hiszem a jelenség "biogenic decalcification" néven fut. Az akvárium szélén levő crypto-kat nem érintette a dolog, talán azért, mert ott kicsivel kevesebb fényt kapnak.

Másik nem túl jó hír, hogy az Aponogeton madagascariensis ültetés után ledobálta a leveleit. Viszont elkezdett növeszteni pár "nyúlványt", remélem ezek új hajtások.

upload_2018-2-8_21-12-22.png

Szerencsére a kalászhalak továbbra is jó formában vannak:

upload_2018-2-8_21-17-51.png
 
Utoljára módosított:
Sikerült jól elszúrnom egy vízcserét. Bénáztam a szűrővel és emiatt egy nagyobb vízmennyiséget, kb 40%-ot kellett cserélnem. Közvetlenül a csapból. Nálam nagyon kemény a víz.
Emiatt nagyon sok bikarbonát jut be az akváriumba, és bizonyos növényeken a Ca kiválhat. Emiatt néz ki ilyen szörnyűn az eddig rendben lévő crypto levele:

Milyen KH-t és GH-t tudsz mérni?
 
Mivel jobb megoldást nem találtam, leszedtem a kalcium-lerakódásos levelek egy részét:

upload_2018-2-10_8-14-36.png

Levél leszedés utáni állapotok:

upload_2018-2-10_8-13-41.png

Összes hal és garnéla megvan. Kb másfél éves az akvárium.

Jó passzban levő halak nagyon gyorsan rámozdulnak a tápra:

upload_2018-2-10_9-5-53.png
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére