• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

:)
Amikor először indítottam a 30 literes kockát, akkor már pár naposan betettem a 10 sakurát. Aztán este betettem nekik egy szelet almát, hogy legyen mit enniük. Másnak délután, amikor hazaértem, 7 feldobta a talpát, 3 meg az üveg ragasztásán, fűtőn, kimászott a vízből. Ők még élnek, mert egyből kivettem őket. Valószínűleg az alma csinált egy kis ammóniát!? Vagy alapból korai volt a betelepítés!?
Aztán a második indításnál egy csapat amano pusztult ki, pedig már több, mint 1 hónapja üzemelt az akvárium. Ők is ezt a körbe-körbe őrült úszkálást produkálták, mint haláltánc:dead:
Csak ezért kérdeztem:)

:( Sajnálom. Mivel ebben az akváriumban nincs biológiai szűrő, indításnál ráraktam pár Pistia Stratiotes-t. Ez kiszedi az ammóniát (szennyvíztisztításra is használják).

Amúgy elkülönítettem 3 petés amano garnélát, meglátjuk mi lesz a dologból.
 
Jobb oldalon a nagy kövek ölelésében az milyen növény? Hasonlít a tüskéshínárhoz. Hártya még képződik? Szépek a növények nálad, és ezen felbuzdulva a gazolós dunsztos üveget megraktam földdel és kaviccsal, beültettem a nyesedéket, ~5liter, meglátjuk mi lesz belőle.
 
Jobb oldalon a nagy kövek ölelésében az milyen növény? Hasonlít a tüskéshínárhoz. Hártya még képződik? Szépek a növények nálad, és ezen felbuzdulva a gazolós dunsztos üveget megraktam földdel és kaviccsal, beültettem a nyesedéket, ~5liter, meglátjuk mi lesz belőle.

Milyen földet raktál bele? Bolti zsákos vagy sima kerti földet? Szerintem az egyszerű kertföld a kisebb kockázatú megoldás. Ha paranoiás vagy, meg lehet sütni. Saját akváriumnál ezzel nem vacakolok, legalább halaknak lesz mit levadászniuk, ha benne marad valami....

Folyékony növénytáp nem kell bele.

2-3 cm föld, rajta 3-4 cm apró kavics jó kiindulás lehet...

A jobb oldali növény Heteranthera zosterifolia, Tropica leírás alapján közepes CO2 igény.

Hártya még képződik a vizen :(, néha leszedem skimmer-el. Gyorsan lejön.

Nem hiszem, hogy minden növény meg fog maradni hosszú távon, majd kiderül, hogyan alakul.
 
Utoljára módosított:
Milyen földet raktál bele? Bolti zsákos vagy sima kerti földet? Szerintem az egyszerű kertföld a kisebb kockázatú megoldás. Ha paranoiás vagy, meg lehet sütni. Saját akváriumnál ezzel nem vacakolok, legalább halaknak lesz mit levadászniuk, ha benne marad valami....

Folyékony növénytáp nem kell bele.

2-3 cm föld, rajta 3-4 cm apró kavics jó kiindulás lehet...

A jobb oldali növény Heteranthera zosterifolia, Tropica leírás alapján közepes CO2 igény.

Hártya még képződik a vizen :(, néha leszedem skimmer-el. Gyorsan lejön.

Nem hiszem, hogy minden növény meg fog maradni hosszú távon, majd kiderül, hogyan alakul.

1-2 cm kerti föld, nem sütöttem, csak betettem, 4 cm 1-2mm-es kavics, táp nincs. Hártya nekem is képződött, de egy papírtörlővel megoldottam.
Megjelent benne két hidra, megkínáltam őket egy carbo-fröccsel, nem ízlett nekik, azóta nincsenek. Melyik növény(ek) megmaradásában kételkedsz?
 
1-2 cm kerti föld, nem sütöttem, csak betettem, 4 cm 1-2mm-es kavics, táp nincs. Hártya nekem is képződött, de egy papírtörlővel megoldottam.
Megjelent benne két hidra, megkínáltam őket egy carbo-fröccsel, nem ízlett nekik, azóta nincsenek.

Ez jónak tűnik így messziről. Közvetlen napfényre vigyázz, a kis üveg gyorsan felmelegedhet.

Melyik növény(ek) megmaradásában kételkedsz?

Ebben van pár növény, amit korábban sosem tartottam. Hátul van pár Pogostemon Stellatus illetve valamilyen Alternanhera. Ezeknél csodálkoznék, ha bírnák a kiképzést.

Alapjában véve El Natural módszernek a hátránya, hogy különböző fajok együtt tartása problémás lehet. Lehet, hogy 2 fajta növény külön-külön akváriumban szépen fejlődik, de együtt, egy akváriumban már nem.
 
Utoljára módosított:
Az amano garnéla lárvákat elég könnyen össze lehet gyűjteni, mivel nincs az akvárimban folyamatosan üzemelő, nagyteljesítményű biológiai szűrő ami eltüntetné őket.

upload_2016-10-21_19-16-49.png

A fehér pöttyök a lárvák. Fényt követik és egy levegőztető csővel egyszerűen leszívhatóak.
 
Utoljára módosított:
Úgy döntöttem, bal hátulról kiszedem az összes Vallisneria-t, mert túl gyorsan terjed és nem akarok vele vacakolni. (A korábbi képen még kevés van...)

Ezen kívül beszereztem egy Törpe Tündérrózsát (Vörös tigrislótusz, Nymphaea Lotus, Tiger Lotus), ez mennyire rossz választás? Elég nagyra nő, nem nyomja el a többi növényt?

Mintha a Sziámi Algaevő rájárna a Pogostemon Helferi leveleinek a legvégére, de lehet, hogy csak képzelődöm.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás + 5 hét

Szokásos telefon minőségű képet tudtam csinálni. Minden élőlény megvan.

upload_2016-11-8_17-5-32.png

Heteranthera zosterifolia nőtt legjobban, ebből elég sokat levágtam. Vallisneriát teljesen kiszedtem, mert látszott hogy kezelhetetlen lesz. Pár stem-et levágtam és újraültettem.

Pogostemon stellata nem biztos, hogy megmarad.

Jól látszik mennyi úszónövény nőtt, a sima átlagos földből is ennyi tápanyag "oldódott" a vízbe. Örülök, hogy ebből nem alga lett :)
 
Nálam csak szenved a pistia. Sárgulnak a levelei és a gyökerei se ilyen "tollasak". Pedig pont azért vettem hogy a friss indításnál az amazonia által kibocsátott ammoniát felszívja. A szűrőm mondjuk bejáratott az igaz, de ennyire jól tenné a dolgát?
 
Nálam csak szenved a pistia. Sárgulnak a levelei és a gyökerei se ilyen "tollasak". Pedig pont azért vettem hogy a friss indításnál az amazonia által kibocsátott ammoniát felszívja. A szűrőm mondjuk bejáratott az igaz, de ennyire jól tenné a dolgát?

Pistia Stratiotes irdatlan mennyiségű tápanyagot fel tud venni. A tömege mutatja, hogy van benne "anyag". Mivel a levele levegővel érintkezik, nem CO2 limitált mint a víz alatti akváriumi növények. (Valamilyen szinten a szárazföldi növények is CO2 limitáltak...)

Mivel ez az akvárium nem túl régi, az indítás soran az "átlagos" (ilyen nincs...) földből is elég sok tápanyag került a vízbe. Ezért szaporodott. Ha nem csinálnék semmit, akkor a Pistia idővel itt is szép lassan kikopna. Egyre kisebb lenne, elsárgulának a levelei. Ez még messze nem jelenti azt, hogy a földben ne lenne tápanyag. A többi növény a gyökerén keresztül fel tudja venni.

Ha kezd kikopni, érdemes lehet lecserélni valami kisebb méretű, akvárium-méret kompatibilis úszónövényre. (Békalencse nem biztos, hogy a legjobb választás)

A biológiai szűrő egyértelműen a Pistia (és a legtöbb vizinövény) ellen dolgozik. Számos vizinövény a baktériumokkal (nem csak nitrifikáló) versenyez az ammóniáért (pontosabban NH4+). Valószínűleg még ennél a biológiagi szűrő nélküli akváriumnál is sokkal több hal kellene, hogy a Pistia hosszú távon megmaradjon.

A másik megoldás, hogy folyékony tápban Macro-Micro-t adagolsz. A bónusz az, hogy a Pistia valamennyire mutatja a vízben levő tápanyagszintjeidet. Ha elsárgul adagolsz, ha nő vagy stagnál akkor nem csinálsz semmit.

Sokszor low-technél azért van sűrű 30-50% vízcsere (pl hetenként), mert a folyékony tápozás mennyiségét hosszú távon nehéz belőni, és a vízcsere valamennyire reseteli a rendszert. Vizen úszó növények többlet információval szolgálnak, ami segíthet.

Ami még gondot okozhat, ha a lámpa miatt túl sok hőt kap és megégeti. Esetleg a vízszintet lehet csökkenteni?

Ezenkívül néhány vizen úszó növény nem szereti az extrém lágyvizet, azt hiszem Pistia is ide tartozik, de ebben nem vagyok biztos.
 
Utoljára módosított:
Pistia Stratiotes irdatlan mennyiségű tápanyagot fel tud venni. A tömege mutatja, hogy van benne "anyag". Mivel a levele levegővel érintkezik, nem CO2 limitált mint a víz alatti akváriumi növények. (Valamilyen szinten a szárazföldi növények is CO2 limitáltak...)

Mivel ez az akvárium nem túl régi, az indítás soran az "átlagos" (ilyen nincs...) földből is elég sok tápanyag került a vízbe. Ezért szaporodott. Ha nem csinálnék semmit, akkor a Pistia idővel itt is szép lassan kikopna. Egyre kisebb lenne, elsárgulának a levelei. Ez még messze nem jelenti azt, hogy a földben ne lenne tápanyag. A többi növény a gyökerén keresztül fel tudja venni.

Ha kezd kikopni, érdemes lehet lecserélni valami kisebb méretű, akvárium-méret kompatibilis úszónövényre. (Békalencse nem biztos, hogy a legjobb választás)

A biológiai szűrő egyértelműen a Pistia (és a legtöbb vizinövény) ellen dolgozik. Számos vizinövény a baktériumokkal (nem csak nitrifikáló) versenyez az ammóniáért (pontosabban NH4+). Valószínűleg még ennél a biológiagi szűrő nélküli akváriumnál is sokkal több hal kellene, hogy a Pistia hosszú távon megmaradjon.

A másik megoldás, hogy folyékony tápban Macro-Micro-t adagolsz. A bónusz az, hogy a Pistia valamennyire mutatja a vízben levő tápanyagszintjeidet. Ha elsárgul adagolsz, ha nő vagy stagnál akkor nem csinálsz semmit.

Sokszor low-technél azért van sűrű 30-50% vízcsere (pl hetenként), mert a folyékony tápozás mennyiségét hosszú távon nehéz belőni, és a vízcsere valamennyire reseteli a rendszert. Vizen úszó növények többlet információval szolgálnak, ami segíthet.

Ami még gondot okozhat, ha a lámpa miatt túl sok hőt kap és megégeti. Esetleg a vízszintet lehet csökkenteni?

Ezenkívül néhány vizen úszó növény nem szereti az extrém lágyvizet, azt hiszem Pistia is ide tartozik, de ebben nem vagyok biztos.
Szerintem is a sikered kulcsa a Pistia. Nekem is szép volt és algamentes az akim, amíg benne voltak, de amikor kiszedtem őket, utána pár napra bedőlt az egész aki.
Az egyetlen bajom az úszónövényekkel az, hogy szerintem rontják a látványt, az arányokat, bezártság érzetet keltenek. akvárium indításánál azonban kitűnő választás.
 
Pistia Stratiotes irdatlan mennyiségű tápanyagot fel tud venni. A tömege mutatja, hogy van benne "anyag". Mivel a levele levegővel érintkezik, nem CO2 limitált mint a víz alatti akváriumi növények. (Valamilyen szinten a szárazföldi növények is CO2 limitáltak...)


Mivel ez az akvárium nem túl régi, az indítás soran az "átlagos" (ilyen nincs...) földből is elég sok tápanyag került a vízbe. Ezért szaporodott. Ha nem csinálnék semmit, akkor a Pistia idővel itt is szép lassan kikopna. Egyre kisebb lenne, elsárgulának a levelei. Ez még messze nem jelenti azt, hogy a földben ne lenne tápanyag. A többi növény a gyökerén keresztül fel tudja venni.

Ha kezd kikopni, érdemes lehet lecserélni valami kisebb méretű, akvárium-méret kompatibilis úszónövényre. (Békalencse nem biztos, hogy a legjobb választás)

A biológiai szűrő egyértelműen a Pistia (és a legtöbb vizinövény) ellen dolgozik. Számos vizinövény a baktériumokkal (nem csak nitrifikáló) versenyez az ammóniáért (pontosabban NH4+). Valószínűleg még ennél a biológiagi szűrő nélküli akváriumnál is sokkal több hal kellene, hogy a Pistia hosszú távon megmaradjon.

A másik megoldás, hogy folyékony tápban Macro-Micro-t adagolsz. A bónusz az, hogy a Pistia valamennyire mutatja a vízben levő tápanyagszintjeidet. Ha elsárgul adagolsz, ha nő vagy stagnál akkor nem csinálsz semmit.

Sokszor low-technél azért van sűrű 30-50% vízcsere (pl hetenként), mert a folyékony tápozás mennyiségét hosszú távon nehéz belőni, és a vízcsere valamennyire reseteli a rendszert. Vizen úszó növények többlet információval szolgálnak, ami segíthet.

Ami még gondot okozhat, ha a lámpa miatt túl sok hőt kap és megégeti. Esetleg a vízszintet lehet csökkenteni?

Ezenkívül néhány vizen úszó növény nem szereti az extrém lágyvizet, azt hiszem Pistia is ide tartozik, de ebben nem vagyok biztos.
Csapvíz van. Adagolok micro-macrot. Bár lehet ezt még az aktív talaj megköti. A lámpa 22 cm-re van. 80 watt. Nem baj hogy nem burjánzik csak őszintén nagyobb ammónia bummra számítottam az ada talajtól.
 
Megpróbáltam lefényképezni az akváriumot egy közel 10 éves digitális kamerával. Nem jött össze. Akárhogy állítottam, a telefonos kép még mindig jobb.

Egy kép telefonnal:

upload_2016-11-13_8-57-26.png

Ma délután megpróbálok csinálni egy képet egy ~3 éves olcsó fényképezővel, hátha az jobb.

Tud valaki tippet adni, hogy hogyan érdemes a kamerát beállítani?
 
Megpróbáltam lefényképezni az akváriumot egy közel 10 éves digitális kamerával. Nem jött össze. Akárhogy állítottam, a telefonos kép még mindig jobb.

Egy kép telefonnal:

View attachment 20776

Ma délután megpróbálok csinálni egy képet egy ~3 éves olcsó fényképezővel, hátha az jobb.

Tud valaki tippet adni, hogy hogyan érdemes a kamerát beállítani?
A hal milyen fajta?
 
Update, Indítás + 6 hét

2 kis hal elpusztult. Eheim 350 skimmerbe beúsztak. A fórum alapján ez ismert problémája a skimmer-nek. :( Ezért kiszedtem a további áldozatok elkerülése érdekében.

upload_2016-11-17_16-15-40.png


Rengeteg Pistiat szedtem le, egy 200 literes akváriumot megtöltött.

Közelebbi kép:

upload_2016-11-17_16-19-32.png

Következő pár hétben megpróbálom a Pistiak mennyiségét csökkenteni úgy, hogy alga ne támadjon be.

Vízcsere nem volt 2-3 hete. Növények növekedésével meg vagyok elégedve. Pogostemon Stellata küzd az életéért, a többi növény rendben van.

Biológiai szűrésnek a hiánya nem okoz(ott) semmi problémát.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére